10 فروردین 1342

10 فروردین 1342

تشکر آیت‌الله خمینی از همدردی روحانیون تهران/دموکراسی از نان شب برای ما واجب‌تر است/وزیر مشاور: انقلاب سفید اخیر ایران از انقلاب مشروطیت مهم‌تر است/شایعه سقوط دو هواپیما/اعتبار چاپ فرهنگ دهخدا قطع شد/ثبت 467 شرکت داخلی در سال گذشته /تشکیل جلسه هیئت‌مدیره سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی در حضور اشرف/طرح قوانین جدید مالیاتی برای تسلیم به دولت آماده می‌شود

تشکر آیت‌الله خمینی از همدردی روحانیون تهران

‏‏در تلگرف آیت‌الله خمینی به جمعی از روحانیون تهران و شهرستان‌ها آمده است: ‏‏‏‏از اظهار همدردی در این فاجعه عظیمه که واقعه شهدای کربلا را به‌نظر می‌آورد‏ ‏متشکرم. قوای دولتی با بی‌رحمی اولاد روحانی و جسمانی پیغمبر را سرکوب کرده و‏ ‏قلب امام زمان را جریحه‌دار نمودند. خاطرات زمان چنگیز تجدید شد. اکنون روحانیون‏ ‏تأمین جانی ندارند. خداوند قاهر کافی است.1

 

دموکراسی از نان شب برای ما واجب‌تر است

روزنامه «اطلاعات» در سرمقاله امروز خود نوشت: شرایط اقتضا دارد که انتخابات آینده ایران از لحاظ سلامت یک انتخابات نمونه باشد. همین شرایط ایجاب می‌کند که مجلس آینده نیز در تاریخ حکومت پارلمانی ایران به عنوان مجلس نمونه ضبط شود. ما امروز مشروطه 58 ساله داریم، ولی دموکراسی 58 ساله نداریم.

فئودالیسم ایران، که در حکومت مشروطه نیز شکل قبلی چندهزارساله خود را حفظ کرده بود، عملا اقلیت ارباب را بر اکثریت طبقه دهقان حاکم می‌شناخت و مادام که این حاکمیت برقرار بود، البته اکثریت از اعمال اراده محروم بودند. انقلاب مشروطیت وقتی تکامل یافت که این رژیم نیز مانند رژیم استبداد در هم شکسته شد.

سرمقاله «اطلاعات» می‌افزاید: مهم‌ترین نقش انتخابات و مجلس آینده شاید آشنا ساختن و امیدوار کردن مردم باشد به مبانی و اصول و الفبای دموکراسی؛ چون پارلمان رکن اول دموکراسی است و از عهده یک پارلمان خوب به خوبی ساخته است که مردم را به دموکراسی معتقد و متوجه سازد؛ چیزی که از نان شب برای جامعه ما واجب‌تر است.

 

وزیر مشاور: انقلاب سفید اخیر ایران از انقلاب مشروطیت مهم‌تر است

آقای جهانگیر تفضلی، وزیر مشاور و سرپرست انتشارات و رادیو، طی مصاحبه‌ای پیرامون مسائل مختلف مملکت گفت: مخالفین اصلاحات تمام نیرو و امکانات خود را به‌کار می‌برند تا شایعاتی را جعل و بر سر زبان‌ها بیندازند. این شایعات جزء آخرین کوشش‌های مخالفین است و مبارزه با آنها مهم‌ترین کارهای ما به‌شمار می‌رود.

وی در مورد جریانات فارس نیز گفت: عده‌ای از روسای عشایر کوشیدند از پیشرفت اصلاحات ارضی در فارس جلوگیری کنند و ژاندارمری نیز مجبور به اعمال زور گردید. درنتیجه چند خان تسلیم شده و اظهار اطاعت کردند و بقیه نیز پراکنده و متواری شدند.

 

شایعه سقوط دو هواپیما

وزیر مشاور گفت: شایع کرده‌اند که در فارس، دو هواپیما به وسیله اشرار سقوط کرده است، درحالی‌که آنها یک کلاغ را هم نزده‌اند و حتی شایع کرده‌اند که استاندار خراسان و آذربایجان شرقی کشته شده‌اند. این شایعات به وسیله اعضای ثروتمند گروه مخالفین ساخته می‌شود و آنها که این شایعات را رواج می‌دهند به دشمن کمک می‌کنند.

تفضلی گفت: تغییرات اجتماعی و اقتصادی ناشی از انقلاب اخیر به مراتب از انقلاب مشروطه مهم‌تر است. این مسئله نبایستی نادیده گرفته شود. این اصلاحات قدرت را از یک دسته قدرتمند قدیمی به یک گروه فراموش‌شده منتقل نموده است.

وزیر مشاور افزود: اگر انقلاب سفیدی که به وسیله شاهنشاه و با کمک مردم انجام شده است در ایران صورت نمی‌گرفت، با توجه به شرایط زمان همین تغییرات با نتایج خونین‌تری به کشور تحمیل می‌شد.

 

اعتبار چاپ فرهنگ دهخدا قطع شد

در بودجه‌ای که از طرف وزارت فرهنگ تنظیم و به وزارت دارایی تسلیم شده اعتبار سازمان لغتنامه دهخدا حذف شده است. از سال 1325 تا کنون، هر ساله از طرف دولت بودجه‌ای جهت چاپ فرهنگ دهخدا اختصاص داده می‌شد و اکنون قسمت عمده فرهنگ دهخدا به چاپ رسیده است. مسئولان تنظیم و چاپ فرهنگ دهخدا امیدار بودند که بتوانند کار چاپ این فرهنگ را تا چهار سال دیگر به پایان برسانند، ولی با حذف اعتبار فرهنگ مزبور، چاپ امکان‌پذیر نخواهد شد. سال گذشته نیز سیصدهزار تومن از اعتبار این سازمان کاهش پیدا کرد، ولی با مخالفت شدید مقامات فرهنگی صدهزار تومن دیگر به اعتبار این سازمان اضافه شد. براساس این گزارش سازمان لغتنامه دهخدا به دلیل حذف بودجه آگهی کرده است که هر یک از کارمندان که آماده‌اند به طور رایگان در تنظیم لغتنامه دهخدا همکاری کنند خود را به سازمان معرفی کنند.

 

ثبت 467 شرکت داخلی در سال گذشته 

براساس گزارش‌ها، 467 شرکت داخلی و 8 شرکت خارجی در سال گذشته به ثبت رسیده است. از این تعداد، 265 شرکت برای امور بازرگانی و 70 شرکت برای امور ساختمانی و راهسازی و 33 شرکت برای امور تعاونی و 62 شرکت برای امور تولیدی، 8 شرکت فیلمبرداری و 10 شرکت فرهنگی و 12 شرکت برای امور کشاورزی تشکیل یافته است. بر اساس این گزارش، 292 شرکت داخلی و 3 شرکت خارجی نیز منحل شده است. در سال گذشته همچنین 1932 تقاضای ثبت علامت بازرگانی به اداره ثبت شرکت‌ها رسید.

 

تشکیل جلسه هیئت‌مدیره سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی در حضور اشرف

اشرف پهلوی، که به شیراز سفر کرده است، صبح امروز در جلسه هیئت‌مدیره سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی استان فارس حضور یافت و در حضور وی، وظایف این هیئت، که نظارت بر کار درمانگاه‌ها و بیمارستان های سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی در استان فارس می باشد تعیین گردید و برنامه‌های آینده در زمینه‌های بهداشت و فرهنگ مورد بررسی قرار گرفت.

بعد از پایان این جلسه، کمیته شورای عالی جمعیت‌های زنان شیراز در حضور والاحضرت تشکیل جلسه داد و اشرف وظیفه کمیته شورای عالی هر شهرستان را که هماهنگ کردن فعالیت‌های جمعیت‌های مختلف زنان و هماهنگ کردن آنها در راه هدف‌های مشترک است متذکر گردیده و وظیفه خطیر کمیته را به بانوان عضو این کمیته گوشزد نمودند.

 

طرح قوانین جدید مالیاتی برای تسلیم به دولت آماده می‌شود

در سال جاری و به‌خصوص در فروردین‌ماه، وزیر دارایی چهار لایحه عمده باید در زمینه مالیات، سازمان وصول مالیات و بودجه کل تسلیم هیئت وزیران نماید. وزیر دارایی لایحه سازمان وصول را جهت مطالعه و اظهار نظر سایر وزرا قبل از عید برای همه اعضای دولت ارسال داشت تا در موقع طرح آن در هیئت وزیران نسبت به آن مطالعه و سابقه ذهنی داشته باشند. قانون مالیات بر ارث نیز آماده تسلیم به هیئت وزیران است. در این قانون اظهار نظرهای مردم نیز مورد توجه قرار گرفته است. گفتنی است فعالیت وزارت دارایی از امروز روی قوانین فوق و بودجه کل کشور شروع شده است.2

 
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.