8 فروردین 1342

8 فروردین 1342

اسدالله علم: حقوق و مزایای قضات افزایش پیدا می‌کند/وزیر کار: قدرت کارگر در تشکیل سندیکاهای کارگریِ دور از سیاست است/کمک‌های جدید نظامی آمریکا به نیروی هوایی ایران/افزایش قیمت اتومبیل/آمادگی احزاب و جمعیت‌ها برای مبارزات انتخاباتی/اشرف: نیازمندی‌های بهداشتی اهالی خارک تامین شود

اسدالله علم: حقوق و مزایای قضات افزایش پیدا می‌کند

عصر دیروز اسدالله علم، نخست‌وزیر، طی مراسمی کوی کارگران روزنامه رسمی کشور شاهنشاهی را به نام شاهنشاه افتتاح نمودند.

در این مراسم، وزیر دادگستری و مهندس الهی، مدیرعامل بانک ساختمانی، و عده‌ای از قضات دادگستری و روزنامه‌نگاران و گروهی از ساکنان خانه‌های مزبور حضور داشتند.

آقای علم، نخست‌وزیر، در این مراسم گفت: آقایان تصدیق می‌کنند که در پاره‌ای از قسمت‌ها چنان‌که می‌دانید بدون حساب و شاید روی حساب‌هایی مزایایی به گروه معینی از کارمندان داده شده است که این مزایا به هیچ وجه مناسب با وضع سایر اعضای دولت نیست.

نخست‌وزیر افزود: اگر این مزایا داده شده است شما قضات عزیز تصور نکنید که دولت شما را فراموش کرده است. موضوع دادن مزایا و اضافات به قضات در جریان است، ولی موضوع اساسی موضوع آسایش قضات و کارمندان دادگستری است. وی تاکید کرد: بنا به دستور شاهنشاه، دولت امسال حتما ده‌هزار خانه خواهد ساخت و حتما آن را تمام خواهد کرد و به‌حد زیادی آسایش قضات را فراهم خواهد کرد.

 

وزیر کار: قدرت کارگر در تشکیل سندیکاهای کارگریِ دور از سیاست است

سخنگوی وزارت کار گفت: نمایندگان چند سندیکای کارگری در دفتر وزیر کار حاضر شدند و یکی از نمایندگان اظهار داشت: بار دیگر مراتب سپاس‌گزاری و حق‌شناسی کارگران و زحمتکشان را به وسیله آقای وزیر کار به پیشگاه شاهنشاه اعلام می‌داریم.

وزیر کار نیز در پاسخ گفت: مراتب حق‌شناسی شما را به عرض خواهیم رسانید. موضوعی که موجب قدرت طبقه کارگر خواهد بود فقط تشکیل سندیکاهای سالم و برکنار از هر گونه امور سیاسی و ایمان و اعتقاد کارگران به اصول سندیکایی و بهبود وضع کارگران است.

وزیر کار افزود: امیدوارم در سال جدید، کارگران و زحمتکشان ایران بتوانند اتحادیه‌های کارگری را به‌وجود بیاورند و مطمئن باشند که وزارت کار همواره آماده برای اجرای نظرات اصولی کارگران است.

 

کمک‌های جدید نظامی آمریکا به نیروی هوایی ایران

امروز تیمسار محمدامیر خاتمی، فرمانده نیروی هوایی شاهنشاهی، پیرامون کمک‌های نظامی آمریکا به این نیرو گفت: در آینده نزدیک که شاید کمتر از دو ماه باشد، چهار فروند هواپیمای چهارموتوره حمل و نقل 330 از طریق کمک‌های نظامی آمریکا توسط این دولت تحویل نیروی هوایی شاهنشاهی خواهد شد. وی افزود: بعدا متناوبا جت‌های «اف-5-آ» در اختیار نیروی هوایی ایران قرار خواهد گرفت.

تیمسار خاتمی در مورد وضع خلبانان اعزامی ایران به کنگو نیز گفت: با توجه به آرامشی که در این سرزمین حاکم شده به نظر می‌رسد که کار خلبانان و افراد اعزامی ما به کنگو تمام شده باشد و احتمالا تا دو سه ماه دیگر به ایران مراجعت نمایند، ولی تصمیم قطعی در این مورد باید توسط مقامات سازمان ملل گرفته شود.

 

افزایش قیمت اتومبیل

براساس تصمیم وزارت اقتصاد با دریافت سود بازرگانی بر اساس وزن اتومبیل‌ها، قیمت اتومبیل‌ها افزایش پیدا می‌کند. اتومبیل‌های کوچک در حدود هفت‌هزار تومان و اتومبیل‌های بزرگ بیش از هفتادهزار تومان حقوق گمرکی و سود بازرگانی باید بپردازند.

تهیه صورتی از مشخصات اتومبیل‌ها در وزارت اقتصاد تا اواخر وقت امروز ادامه داشت. در این لیست در مقابل اسم هر اتومبیل قیمت، وزن، میزان حقوق گمرکی و سود بازرگانی آن ذکر می‌گردد تا در موقع ورود هر نوع اتومبیل و یا مراجعه اشخاص، گمرک‌خانه‌ها بتوانند میزان حقوق گمرکی و سود بازرگانی اتومبیل را معین کنند.

بر اساس این گزارش، با اجرای مقررات جدید واردات، افزایش قیمت اتومبیل‌های بزرگ خیلی زیاد خواهد بود و اصولا اتومبیل‌های نو با قیمت تمام‌شده گران‌تری توسط نمایندگی‌های فروش آنها عرضه خواهد شد.

 

آمادگی احزاب و جمعیت‌ها برای مبارزات انتخاباتی

به دنبال مصاحبه دیروز آقای دکتر پیراسته، وزیر کشور، در مورد انتخابات، احزاب و دستجات سیاسی تهران خود را برای شروع فعالیت‌های انتخاباتی آماده می‌کنند. بر اساس گزارش‌ها، حزب مردم با جمعیت‌های دیگر ائتلاف می‌کند و حزب ملّیون نیز به‌زودی نظر خود را اعلام خواهد کرد. سرلشکر علی‌اکبر ضرغامی، رهبر جمعیت نیروهای ملی، اظهار داشت: اگر یقین پیدا کنیم که انتخابات آزاد است، به فعالیت دست خواهیم زد. وزیر اسبق دارایی افزود: در نظر دارد طبق جدول انتخابات، 200 کاندیدا از طرف جمعیت نیروی ملی معرفی کند. آقای احمد آرامش،  رهبر گروه ترقیخواه، نیز گفت وی قصد دارد با شدت زیادی وارد مبارزات انتخاباتی شود. مدیرعامل اسبق سازمان برنامه گفت شخصا قصد دارد که در انتخابات مجلس سنا شرکت کند؛ زیرا در انتخابات سنا، فقط باسوادان و روشنفکران می‌توانند رأی بدهند.

اسدالله رشیدیان، رهبر جمعیت آزادیخواهان، نیز گفت این جمعیت در انتخابات آینده شرکت خواهد کرد. دکتر علی امینی، نخست‌وزیر اسبق، نیز گفت هنوز آیین‌نامه جدید انتخابات را مطالعه نکرده تا بتواند نظری درباره آن بدهد.

 

اشرف: نیازمندی‌های بهداشتی اهالی خارک تامین شود

اشرف پهلوی، که به منظور تشکیل کمیته‌های شورای عالی جمعیت‌های زنان جنوب و همچنین بازدید از تاسیسات فرهنگی و بهداشتی سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی به خوزستان مسافرت کرده است، با هواپیما به جزیره خارک وارد شد و از اسکله و سایر تاسیسات خارک بازدید نمودند.

در این بازدید، مخصوصا مسئله بهداشت ساکنان آن جزیره مورد توجه دقیق والاحضرت قرار گرفت و در این زمینه به مسئولان موسسات بهداشتی محل دستورات موکّدی صادر نمودند.1

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.