7 فروردین 1342

7 فروردین 1342

قدردانی آیت‌الله خمینی از همدری مراجع و علما/وزیر مشاور: مخالفین با اصلاحات ارضی خائن هستند/وزیر مشاور: غائله فارس به کلی سرکوب شد/علم: پیروزی چشم به راه ماست/آغاز مرحله دوم انقلاب/واگذاری نُه‌هزار هکتار زمین نخست‌وزیر به دولت/سران عشایر بویراحمدی و کهکیلویه اظهار اطاعت کردند

قدردانی آیت‌الله خمینی از همدری مراجع و علما

‏‏آیت‌الله خمینی با ارسال تلگراف‌های متعددی خطاب به مراجع و علمای تقلید که نسبت به حمله مامورین رژیم به مدرسه فیضیه اظهار همدردی کرده بودند از آنان قدردانی نمودند.

در تلگراف آیت‌الله خمینی به آیت‌الله سیدمحمد بهبهانی آمده است: حضور محترم حضرت آیت‌الله بهبهانی ـ دامت برکاته‏ ــ از اظهار همدردی در فاجعه وارده بر اسلام که نظیر آن جز در دوران توحش و قرون‏ ‏وسطی رخ نداده متشکرم. مفقودین و مجروحین بسیار و اِحصا‏ نشده است. این است‏ ‏معامله دولت با اسلام و روحانیت. ‏‏وَالله ُ غالِبٌ عَلی اَمرِهِ1

آیت‌الله خمینی همچنین در تلگرافی خطاب به آیت‌الله میلانی تصریح کردند: «خاطرات زمان چنگیز تجدید شد. ‏‏وَ سَیَعْلَمُ‏ ‏الَّذینَ ظَلَمُوا اَیَّ مُنْقَلَبٍ یَنْقَلِبُونَ».2

ایشان در تلگرامی خطاب به «حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن قمی» نیز تاکید کردند: «خاطرات زمان مغول تجدید شد. اکنون روحانیون تأمین جانی ندارند. وَالله ُ‏ ‏غالبٌ عَلی اَمرِهِ».3

در تلگراف آیت‌الله خمینی خطاب به حجت‌الاسلام سیدهاشم رسولی محلاتی نیز آمده است: از اظهار همدردی در این فاجعه عظیمه که واقعه «طف»4 را به خاطر می‌آورد،‏ ‏متشکر. دولت با قوای انتظامی، اسلام و قرآن را کوبید. ‏‏وَسَیَعْلَمُ الَّذینَ ظَلَموُا اَیَّ مُنْقَلَبٍ یَنْقَلِبُونَ.4

در تلگراف خطاب به ثقه‌الاسلام اسلامی «خطیب محترم» نیز آمده است: دولت با اعمال خلاف انسانی، روی چنگیز را سفید کرد.5

آیت‌الله خمینی در تلگرافی خطاب به مهدی شفیق و کسبه بازار حضرتی نیز تصریح کردند: از اظهار همدردی در این فاجعه عظیمه که واقعه شهدای کربلا را به نظر می‌آورد‏ ‏متشکرم. قوای دولتی با بی‌رحمی، اولاد روحانی و جسمانی پیغمبر اکرم را سرکوب کرد و‏ ‏قلب امام زمان را جریحه‌دار نمود. خداوند قهار کافی است.‏6

 

وزیر مشاور: مخالفین با اصلاحات ارضی خائن هستند

تفضلی، وزیر مشاور و سرپرست انتشارات و رادیو، به خبرنگاران داخلی و خارجی اظهار داشت: شش اصل پیشنهادی شاهنشاه، که به اتفاق آرای رأی‌دهندگان ملت ایران به تصویب رسیده است، با سرعت و نظم کامل اجرا می‌شود.

وزیر مشاور افزود: کسانی که با اصلاحات ارضی، تغییر قانون انتخابات برای شرکت زنان ایران در انتخاب  سرنوشت خود و چهار اصل دیگر قانون اساسی انقلاب مقدس مردم ایران مخالفت کنند و در اجرای این اصول مقدس انقلاب کارشکنی کنند در هر لباس و مقامی که باشند، در نظر دولت و ملت ایران خائن به‌شمار می‌روند.

وزیر مشاور گفت: یقین دارم همه مردم جهان نیز کسانی را که به نام ایرانی در راه اجرای اصول قانون اساسی انقلاب مقدس ملت ایران اخلال یا کارشکنی کنند خائن به ملت ایران و خائن به قانون اساسی انقلاب مقدس ملت ایران می‌شمارند و آنها را مستوجب کیفری که برای خائنین به ملت در قوانین همه کشورها پیش‌بینی شده است می‌دانند.

 

وزیر مشاور: غائله فارس به کلی سرکوب شد

جهانگیر تفضلی، وزیر مشاور، دیشب به خبرنگار «تهران جورنال» گفت: غائله‌ای که توسط یک مشت فئودال از طرف آدمکشان اجیر در فارس ایجاد شده بود به کلی سرکوب شده است و باقیمانده راهزنان در کوه‌ها متواری شده‌اند.

وی افزود: این فئودال‌ها گمان می‌کردند با این اقدامات و به‌وسیله جنایتکاران اجیرشده می‌توانند راه پیشرفت برنامه‌های اصلاحی دولت را سد نمایند. اقدامات این جنایتکاران خنثی شده و در حدود پنجاه دهکده آنها، که ضبط شده است، به‌زودی بین رعایای محلی توزیع می‌شود.

وزیر مشاور افزود: بعد از آنکه عده زیادی از راهزنان توقیف شدند، هسته فرماندهی آنان متلاشی شد و باقی‌مانده آنها در دسته‌های ده یا بیست نفری به کوه‌ها فرار کردند. این دستجات نیز ظرف دو هفته آینده به طور کلی متلاشی خواهند شد. آقای جهانگیر تفضلی، وزیر مشاور، تأکید کرد دولت برنامه اصلاحات ارضی را دنبال خواهد کرد. گفتنی است عشایر در آغاز ماه جاری علیه برنامه اصلاحات ارضی دولت دست به شورش زده بودند.

 

علم: پیروزی چشم به راه ماست

اسدالله علم، نخست‌وزیر، به مناسبت نوروز باستانی و آغاز سال جدید پیامی را صادر کرد.

در بخشی از این پیام آمده است: من و همکارانم از دل و جان به فرمان شاهنشاه کمر به خدمت ایران بسته‌ایم. اینک من با شما پیمان می‌بندم که در اجرای این فرمان بکوشم که تا نوروز آینده همه جهان پیشرفت و کامیابی ما را عیان ببینند. پیروزی چشم به راه ماست. آروزی من در این روز تاریخی این است که خداوند شاهنشاه ما  را زنده بدارد و ایرانیان را در این پیکار بزرگ که در پیش داریم به کام برساند.

 

آغاز مرحله دوم انقلاب

روزنامه «اطلاعات» در سرمقاله امروز خود نوشت: طی سال گذشته ما مرحله اول انقلاب اجتماعی ایران را به هر نحو که بود گذراندیم. حصارهایی مانند فئودالیسم و اسارت نیمی از نفوس این سرزمین با ضربت‌هایی که بر پایه آن وارد آمد فرو ریخت. در این مرحله بار سنگین وظیفه را دستگاه رهبری تحول بر دوش داشت.

اطلاعات می‌افزاید: ولی از این پس که دوره بهره‌برداری از کوشش گذشته و زمان سازندگی فرا می‌رسد یک بسیج عمومی و یک نهضت هماهنگ لازم است تا مرحله سازندگی نیز که زمانی بس طولانی‌تر خواهد داشت به سرعت و با موفقیت طی شود.

 

واگذاری نُه‌هزار هکتار زمین نخست‌وزیر به دولت

صبح امروز جانباز، نماینده اسدالله علم، نخست‌وزیر، وارد تربت حیدریه شد و به اتفاق آقای مهندس کسرائی، رئیس سازمان اصلاحات ارضی تربت حیدریه، در دفترخانه اسناد رسمی شماره یک حضور یافت و به نمایندگی از طرف نخست‌وزیر، کلیه اسناد واگذاری املاک قریه مزن‌آباد را که متعلق به آقای علم است، به دولت واگذار کرد.

این قریه یکی از قرای آباد تربت حیدریه است و 9.675 هکتار زمین مزروعی و سالیانه در حدود سیصدهزار تومان عایدی دارد. قرار است در تشریف‌فرمایی شاهنشاه به بیرجند، اسناد این زمین‌ها به نماینده دهقانان اعطا شود و بین 66 زارع قریه مزبور توزیع گردد.

 

سران عشایر بویراحمدی و کهکیلویه اظهار اطاعت کردند

طبق گزارش روزنامه «اطلاعات» عده زیادی از سران عشایر بویراحمدی و کهکیلویه در استانداری فارس و ستاد لشکر شیراز حضور یافتند و پس از معرفی خود و اظهار انقیاد و اطاعت، مراتب خدمت‌گزاری خود را نسبت به شاهنشاه اعلام داشتند.

اسامی سران عشار مذکور از این قرار است: آقایان بیژن منصوری، حدادپناهی، خدابخش مظفری، غلامحسین سیاه‌پور، عبدالله ایموری، عبدالله ضرغامی، صدرالله زمانی، حاجی پناهی، حداد افتخاری، محمدعلی نیکبخت از طائفه قائد کیوانی به اتفاق چهارده نفر و محمدحسین طاهری به اتفاق شش نفر.7

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.