6 فروردین 1342

6 فروردین 1342

شالوده ترقیات جامعه ایرانی ریخته شده است!/اصول شش‌گانه بنیاد تحولی است که در تاریخ جهان نظیر نداشته است!/از لحاظ اقتصادی سال گذشته سال خوبی نبود/حمله ماموران رژیم به مدرسه فیضیه/اسدالله علم: دولت برای حفظ امنیت شدت عمل به خرج می‌دهد!/زلزله در غرب ایران/

شالوده ترقیات جامعه ایرانی ریخته شده است!

روزنامه «کیهان» در گزارشی از مراسم سلام نوروزی نوشت: به مناسبت عید سعید نوروز، از ساعت ۳ تا ۸ بعدازظهر روز پنجشنبه اول فروردین مراسم سلام نوروزی در پیشگاه شاهنشاه در کاخ گلستان برگزار شد.

در ساعت سه و نیم بعدازظهر هیئت وزیران به حضور شاهنشاه شرفیاب شدند.

شاه گفت: ما شالوده ترقیات جامعه ایرانی را ریخته‌ایم و حالا دیگر موقع ساختمان این بنا است. بدیهی است که در این راه فعالیت‌های دائم لازم است و باید همه کسانی که مسئولیتی اداری به عهده دارند، چه آنها که شاغل مقامات حساسی هستند و چه کسانی که وظایف عادی‌تری دارند، همه با عزمی راسخ‌تر و حتی‌المقدور با صرف وقتی بیشتر در این راه کوشش کنند تا به خواست خداوند بتوانیم نوروز آینده را بر اساس موفقیت‌های خیلی زیادتری جشن بگیریم.

 

اصول شش‌گانه بنیاد تحولی است که در تاریخ جهان نظیر نداشته است!

در ساعت پنج و نیم بعدازظهر، آقایان روسای ادارات دولتی، قضات دادگستری و استادان دانشگاه به پیشگاه شاهنشاه شرفیاب شدند. نخست‌وزیر به نمایندگی از طرف عموم کارمندان دولت اظهار داشت: اصول شش‌گانه که به پیشنهاد شاهنشاه به تصویب ملت ایران رسید بنیاد تحولی است که هرگز به این صورت در تاریخ جهان نظیر نداشته است.

 

از لحاظ اقتصادی سال گذشته سال خوبی نبود

پس از عرض تبریک رئیس کانون سردفتران، رئیس سازمان آب تهران، آقایان مدیران روزنامه‌ها و مجلات کشور به پیشگاه شاهنشاه بار یافتند و دکتر رحمت مصطفوی به نمایندگی از طرف جامعه مطبوعات چنین معروض داشت: متاسفانه از لحاظ اقتصادی سال گذشته سال خوبی نبود، ولی امید می‌رود که با اقداماتی که در دست اجرا است و مخصوصا با اعاده اطمینان مردم و روشن شدن خطوط اصلی نظم جدید اقتصادی و اجتماعی در سال جاری، اقتصادیات کشور بر اساس محکم و استواری قرار گیرد.

 

حمله ماموران رژیم به مدرسه فیضیه

بعدازظهر روز جمعه 2 فروردین 1342، به مناسبت شهادت امام صادق(ع) در مدرسه فیضیه مجلس روضه‌خوانی و عزاداری مفصلی برپا شد و جمع کثیری از مردم قم و زوار در آن مجلس حضور یافتند و وعاظ و خطبا مشغول ذکر مصیبت شدند.

از بامداد امروز، چهره شهر قم تغییر کرد. ده‌ها اتوبوس شرکت واحد مسافران جدیدی را در شهر قم پیاده کرد.

در اواسط مجلس سوگواری مدرسه فیضیه، به طور ناگهانی مأمورین امنیتی و انتظامی که به قم آمده بودند وارد مدرسه شده و به مردمی که برای استماع سخنان وعاظ در مدرسه گرد آمده بودند حمله نمودند. در همین هنگام، طلاب مدرسه به دفاع پرداخته با سنگ و آجر پاسخ حمله‌کنندگان را می‌دادند، ولی مأمورین امداد و پلیس انتظامی وارد معرکه شدند و زدوخورد بین قوای دولتی و طلاب شدت گرفت.

مأموران به تخریب مدرسه پرداختند و در نتیجه عده‌ای مقتول و مجروح شدند و جمع زیادی هم بازداشت گردیدند. عده زیادی از بازداشت‌شدگان به تهران انتقال یافته تحویل سازمان امنیت شدند.

هم‌زمان با حمله به مدرسه فیضیه قم، مدرسه طالبیه تبریز نیز مورد حمله و یورش مأموران امنیتی و پلیس قرار گرفت. طلاب و روحانیون در مقابل این یورش استقامت کردند و در نتیجه قوای امداد وارد کار شد و عده زیادی مقتول و مجروح شدند.1

 

اسدالله علم: دولت برای حفظ امنیت شدت عمل به خرج می‌دهد!

نخست‌وزیر، که روز شنبه سوم فروردین برای بازدید از عملیات عمرانی جنوب به خوزستان رفته بودند، چهارم فروردین‌ماه به اتفاق دکتر پیراسته، وزیر کشور، وارد اهواز شد.

نخست وزیر و وزیر کشور از فرودگاه به دبیرستان «دکتر کریم فاطمی» رفتند و در آنجا با دانشجویان برگزیده دانشگاه تهران، که چند روز قبل برای بازدید کارهای آبادانی خوزستان به آنجا رفته بودند، ملاقات کردند.

اسدالله علم، نخست‌وزیر، گفت: دولت موظف است نظم را در تمام نقاط کشور حفظ کند. انشاءالله خودتان هم در دولت‌های آینده خواهید بود. بالاخره خود شما دانشجویان روزی دولت تشکیل خواهید داد و خواهید دید که مردم مملکت در درجه اول از دولت‌ها امنیت می‌خواهند. دولت برای حفظ امنیت مردم مملکت در هر موردی که باشد، موظف است که در صورت لزوم شدت عمل به خرج بدهد و اگر احیانا بی‌نظمی پیش آمد، هرچند بسیار کوچک و ناچیز باشد، فورا نظم را برقرار کند.

 نخست‌وزیر اضافه کردند: اگر ما از بی‌نظمی در هر گوشه و جایی که باشد، هرچند خیلی کوچک و بی‌اهمیت باشد، جلوگیری نکنیم من باب مثال در دانشگاه، آن وقت خود شما ملاحظه می‌کنید که با بی‌نظمی نخواهید توانست در دانشگاه درس بخوانید و از وقت خودتان که واقعا عزیز است استفاده کامل ببرید.

 

زلزله در غرب ایران

طبق گزارش‌های رسیده از کرمانشاه، ساعت چهار و بیست دقیقه بعدازظهر یکشنبه چهارم فروردین زلزله شدیدی در صحنه و کنگاور و کرمانشاه و نقاط اطراف حادث شد که موجب ترس و وحشت اهالی گردید.

این زلزله به مدت شش ثانیه به طول انجامید و اهالی صحنه، کنگاور و کرمانشاه سراسیمه از خانه‌ها بیرون آمده و به کوچه‌ها ریختند.

مرکز این زلزله در کنگاور بوده و خوشبختانه در هیچ یک از نقاط مذکور تلفات جانی وارد نیامد، ولی خسارات مالی در کنگاور و دهات اطراف و همچنین صحنه و قرای تابعه فوق‌العاده زیاد است.2

 
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.