29 اسفند 1341

29 اسفند 1341

این عید را عزای ملی اعلام می‌کنیم/این سال سال خوشی برای مسلمین و روحانیت نبود/آنهایی که قیام نکنند در شمار مردگان هستند/وظیفه داریم که در برابر این جنایتکاران بایستیم و سکوت نکنیم/دستگاه جبار خوابهای خطرناکی برای اسلام دیده است/تا من هستم نمی‌گذارم که دستگاه جبار استقلال این ملت را بر باد دهد/زندگی در سایه حکومت جباران و ستمکاران را نمی‌خواهیم/ای فاطمیین! به داد اسلام برسید/«مقاومت شهبازی در فارس در هم شکسته شد»/برنامه سال آینده دولت تشریح شد/«سالیان دراز، ملت ایران انتظار سالی مثل سال 1341 را داشتند»!

این عید را عزای ملی اعلام می‌کنیم

آیت‌الله خمینی امروز در دیدار روحانیون، علما و اهالی قم با ایشان، با اشاره به توطئه‌های استعمار علیه اسلام، به مسئولیت سنگین عالمان دینی پرداخته و اظهار داشتند: امسال ما عید نداریم و این عید را عزای ملی اعلام می‌کنیم، نه به خاطر اینکه مصادف است با شهادت حضرت صادق ــ سلام الله علیه؛ آن حضرت مقامش عالی و بلند است؛ ولادت و شهادتش موجب تحکیم و پیشرفت اسلام است.

 

این سال سال خوشی برای مسلمین و روحانیت نبود

ایشان افزودند: ما در این عید عزاداریم برای مصیبتها و لطمه‌هایی که در این سال  به اسلام وارد شد. این سال، سال خوشی برای مسلمین نبود؛ سال خوبی برای روحانیت نبود. در این سال، به اسلام تجاوز شد. علمای دین و روحانیون مورد اهانت قرار گرفتند؛ هتک شدند. در این سال، استعمار توطئه‌هایی را علیه اسلام تدارک دید؛ عمال پلید استعمار به قرآن جسارت کردند؛ برای پایمال کردن احکام نورانی قرآن نقشه‌ها کشیدند؛ برنامه‌ها ریختند؛ طرحها دادند. اگر مسلمین بدانند که چه توطئه‌ها و نقشه‌هایی علیه عزت اسلام، سعادت ملتهای مسلمان و استقلال ممالک اسلامی در دست اقدام است، دیگر هیچ وقت عید نمی‌گیرند، بلکه قیام می‌کنند به وظایف دینی که بر عهده دارند.

 

آنهایی که قیام نکنند در شمار مردگان هستند

آیت‌الله خمینی تصریح کردند: وظیفه علمای دین، وظیفه ملتهای مسلمان سنگین است. همه وظیفه دارند که از اسلام دفاع کنند. در برابر توطئه‌ها بایستند و با آن مقابله کنند. آنها که در برابر خطرهایی که متوجه اسلام شده است قیام نکنند، مقابله نکنند و به دفاع برنخیزند، آنها در عداد مردگان‌اند.

ما حوزه‌های علمیه را می‌خواهیم برای حفظ اسلام، ترویج احکام الهی و قوانین قرآنی. اما اگر بنا باشد، دستگاه جبار، دین مقدس اسلام را از رسمیت بیندازد، احکام اسلام را از بین ببرد و قرآن را مهجور و منکوب کند، وجود حوزه‌های علمیه چه ثمره‌ای دارد و چه آثاری بر آن مترتب است؟ آیا این حوزه‌ها را می‌خواهیم که فقط از ترتب بحث کند؟ 

 

وظیفه داریم که در برابر این جنایتکاران بایستیم و سکوت نکنیم

ایشان تاکید کردند: حوزه‌های علمیه باید زنده باشد و در برابر دشمنان اسلام چون کوه محکم بایستد و بخروشد. این حکومت فاسد همه قوای خود را برای ضربه زدن به اسلام و مردم مسلمان به کار گرفته است و بساط ظلم و جنایت خود را هر روز بیشتر گسترش می‌دهد. ما وظیفه داریم که در برابر این جنایتکاران بایستیم و سکوت نکنیم.

ایشان افزودند: جرم علما و روحانیون این است که از اسلام دفاع می‌کنند، از احکام قرآن دفاع‌ می‌کنند و رودرروی جباران و ستمکاران می‌ایستند و بر سرشان فریاد می‌زنند که تجاوز به احکام الله نکنید، سنن الهی را بازیچه دست خود قرار ندهید. شما هرگز نمی‌توانید احکام خدا را تغییر دهید و چنین حقی ندارید. احکام الهی حق انبیاست که آن را از جانب خداوند متعال برای سعادت بشر آورده‌اند و علمای اعلام وظیفه دارند آن را حفظ کنند و آن را برای ملت بیان کنند. ما قانون الهی داریم و نیازمند قانون ظلمه و دولتهای دست‌نشانده نیستیم. آنها می‌خواهند قوانین اسارت‌بار اربابان خود را در کشور ما اجرا کنند. ما می‌دانیم آنها چه نقشه‌های شومی در سر دارند. ما می‌دانیم دستهای خیانتکار عوامل استعمار می‌خواهند بر ضد قرآن قوانینی وضع کنند و اسلام را از رسمیت بیندازند و قرآن را در کنار کتابهای ضاله قرار دهند.

 

دستگاه جبار خوابهای خطرناکی برای اسلام دیده است

آیت‌الله خمینی تاکید کردند: ما می‌دانیم که دستگاه جبار چه خوابهای خطرناکی برای اسلام دیده است که می‌آید شرط مسلمان بودن را از انتخاب‌کننده و انتخاب‌شونده حذف می‌کند، برای اینکه راه را برای نفوذ طایفه ضاله باز کند و آنها را بر مقدرات ملتهای مسلمان و کشورهای اسلامی مسلط سازد. ما صدای شیطانی آنها را در گوشه و کنار این مملکت بارها شنیده‌ایم که گاهی صراحتا و گاهی تلویحا مزمزه می‌کنند که ما اسلام را نمی‌خواهیم، اسلام مال عربهاست. این سخنان کینه‌توزانه آنهاست نسبت به شریعت محمدی ــ صلی‌الله علیه و آله ــ و ما از این‌گونه گفتار کفرآمیز و رسوا، به ماهیت ضد دینی آنها بهتر پی می‌بریم و بهتر آنها را می‌شناسیم. آنها عمال استعمارند، آنها ایادی بیگانگان‌اند، آنها برای ریشه‌کن کردن اساس اسلام بر کشور ما مسلط شده‌اند. ما سالیان درازی شاهد اعمال جنایت‌بار آنها بوده‌ایم. ما وظیفه داریم ملت را بیدار کنیم و این نکات را به مردم برسانیم تا اتمام حجت شده باشد.

ایشان افزودند: آیا ما ساکت باشیم و حرفی نزنیم درحالی‌که آنها به مدرسه فیضیه می‌ریزند، در و پنجره‌ها را می‌شکنند، طلاب را کتک می‌زنند و اموالشان را غارت می‌کنند علمای تهران را به زندان می‌برند، در قم به مغازه‌ها حمله می‌کنند، در مغازه را می‌شکنند و مال مردم را می‌برند؟1 این بدبختها خیال می‌کنند با زدن یک عده مردم بی‌سلاح و طلاب بی‌گناه فتح هندوستان کرده‌اند و مملکت را در سطح ممالک راقیه دنیا قرار داده‌اند!

 

تا من هستم نمی‌گذارم که دستگاه جبار استقلال این ملت را بر باد دهد

آیت‌الله خمینی گفت: دستگاه جبار بداند که اگر بخواهد به اسلام تجاوز کند و احکام کفر را در بلاد اسلامی جاری سازد، من در کمین آنها ایستاده‌ام. من تا آخرین لحظه‌های زندگی‌ام از نوامیس اسلام و مسلمین دفاع می‌کنم. من به حکم اسلام که به ما دستور جهاد و مقابله داده است، در برابر خیانت به اسلام دست روی دست نمی‌گذارم و ساکت نمی‌نشینم. اگر می‌خواهند راحت باشند، بیایند مرا که مزاحم هستم از این کشور تبعید کنند. تا من هستم نمی‌گذارم قوانین مخالف اسلام تصویب و اجرا شود؛ تا من هستم نمی‌گذارم که دستگاه جبار استقلال این ملت را بر باد دهد.

 

زندگی در سایه حکومت جباران و ستمکاران را نمی‌خواهیم

ایشان افزودند: روز خوشی و سعادت ما روزی است که از این دنیای آلوده و انباشته از درد و رنج و بلا راحت شویم. عید ما و روز سعید ما در شهادت است. زندگانی در این روزگار برای مسلمین خوش و گوارا نیست. ما زندگی در سایه حکومت جباران و ستمکاران را نمی‌خواهیم و برای همه گونه حوادثی آماده‌ایم. شما هم باید آماده باشید.

 

ای فاطمیین! به داد اسلام برسید

آیت‌الله خمینی گفتند: اکنون بحمدالله اولاد فاطمه زنده‌اند؛ در قم اولاد فاطمه هستند؛ در مشهد اولاد فاطمه هستند؛ در نجف اولاد فاطمه هستند؛ در سایر بلاد اولاد فاطمه هستند. اینها نمی‌نشینند تا دولتها هر خیانتی که خواستند بکنند و احکام قرآن را پایمال کنند. تا اولاد فاطمه زنده‌اند، اجازه نمی‌دهند که دشمنان به مقدسات اسلام تجاوز کنند و مقدرات مسلمین را به دست یهود و اسرائیل بسپرند. ای فاطمیین! به داد اسلام برسید.2

 

«مقاومت شهبازی در فارس در هم شکسته شد»

روزنامه «اطلاعات» امروز نوشت: طبق گزارشهای رسیده از شیراز، مامورین اصلاحات ارضی که چند روز قبل برای تقسیم املاک حبیب شهبازی به طرف کوه مره، سرخی و سیاح رفته بودند، ظرف مدت سه روز تعداد هشت قریه از املاک وی را در کوه مره و سرخی آماربرداری کرده و به شیراز بازگشتند.

هم اکنون اداره اصلاحات ارضی شیراز مشغول تنظیم اسناد املاک مزبور می‌باشند.

 

برنامه سال آینده دولت تشریح شد

برنامه سال آینده دولت طی پیامی به وسیله نخست‌وزیر تشریح شد.

1400 میلیون ریال صرف تقویت شرکتهای تعاونی روستایی می‌شود.

در سال 1342 دولت چهار میلیارد ریال صرف کارهای راهسازی خواهد کرد.

ده‌هزار خانه سازمانی برای کارمندان ساخته می‌شود و 7500 معلم جدید به کار گمارده می‌شوند.

 

«سالیان دراز، ملت ایران انتظار سالی مثل سال 1341 را داشتند»!

روزنامه «اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشته است: سالیان دراز ملت ایران به انتظار سالی چون سال رو به پایان 1341 بود؛ سالی که قراردادهای کهنه و فرسوده اجتماعی گسیخته شود؛ سالی که زنجیرهای رقیت از پای دهقان و کارگر برداشته شود؛ سالی که اکثریت عظیمی از مردم به حقوق قانونی و اجتماعی برسند؛ سالی که شالوده‌ای برای یک زندگانی نوین در یک جامعه نوساز ریخته شود و پی‌های ایران نوین، با مصالح دنیا پسند مستحکم گردد.3

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.