28 اسفند 1341

28 اسفند 1341

نخست‌وزیر: دهات فیروزآباد از چنگ اشرار خارج شد/گریز اسدالله علم به لایحه انجمنهای ایالتی و ولایتی!/اعلامیه وزارت خارجه انگلیس درباره سفر لرد هیوم به ایران/اصلاحات ارضی در فارس متوقف نشده است/شاه: شعار ورزش برای همه برنامه کار تربیت بدنی باشد/تغییرات برنامه سوم برای دریافت کمکهای لازم!

نخست‌وزیر: دهات فیروزآباد از چنگ اشرار خارج شد

نخست‌وزیر طی یک مصاحبه مطبوعاتی درباره اوضاع فارس اعلام کرد: دهات فیروزآباد از چنگ اشرار خارج شد.

اسدالله علم در این مصاحبه اظهار داشت: اوضاع فارس کاملا عادی است و اشراری که با اصلاحات ارضی مخالف بودند منکوب و متواری شدند و دهات متعلق به شهبازی واقع در کوه مره فارس و دهکده‌های اطراف فیروزآباد از چنگ اشرار توسط ژاندارمهای رشید ما بیرون آمد و طبق قانون اصلاحات ارضی بین کشاورزان تقسیم می‌شود و چون مالکین این دهات در برابر اراده ملت ایران و تصویب ملی مخالفت و پایداری می‌کردند؛ بنابراین دولت در برابر املاک آنها که بین کشاورزان تقسیم می‌شود پولی نخواهد پرداخت.

 

گریز اسدالله علم به لایحه انجمنهای ایالتی و ولایتی!

نخست‌وزیر همچنین در مراسم افتتاح یک دبستان جدید در جنوب تهران گفت: لایحه انجمنهای ایالتی و ولایتی که در برنامه دولت قرار داشت به واسطه مخالفتهایی انجام نشد.

چاره‌ای جز این نیست که مردم در سرنوشت خودشان مداخله بکنند.

 

اعلامیه وزارت خارجه انگلیس درباره سفر لرد هیوم به ایران

«خبرگزاری فرانسه» 18 مارس از لندن گزارش داد: وزارت امور خارجه انگلیس امروز اعلامیه زیر را درباره سفر وزیر خارجه این کشور به ایران انتشار داد:

لرد هیوم، وزیر خارجه، ریاست هیئت نمایندگی انگلستان را در شورای وزیران سنتو، که روزهای 30 آوریل و 1 مه آینده در پاکستان تشکیل جلسه می‌دهد، به عهده خواهد داشت.

دولتهای ترکیه و ایران از لرد هیوم دعوت کرده‌اند که با استفاده از این فرصت، از پایتختهای کشورهای مذکور دیدن کند. وزیر امور خارجه انگلیس با خوشوقتی این دعوت را پذیرفته و روزهای 28-29 آوریل به آنکارا و روز 2 یا 3 مه به تهران سفر خواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس ضمن اعلام این خبر گفت که وزیر خارجه بریتانیا در نظر ندارد در این مسافرت در پایتخت سایر کشورها توقف کند.

 

اصلاحات ارضی در فارس متوقف نشده است

رئیس سازمان اصلاحات ارضی امروز گفت: اصلاحات ارضی در فارس متوقف نشده و کاملا در حال پیشرفت است.

سالور اظهار داشت: در تمام نقاط فارس، مامورین اصلاحات ارضی مستقر هستند و کار اصلاحات ارضی در حال پیشرفت کامل است.

اساسی‌ترین سوالات و مشکلات خرده‌مالکین درباره شخصیت حقوقی خانمها از لحاظ اصلاحات ارضی و موضوع تعریف خانواده، موضوع اراضی مکانیزه و تعیین تکلیف خرده‌مالکین از لحاظ نقل و انتقالات مجاز در حد قانون و سرمایه‌گذاری در دهات و حد نصاب بود و اطمینانهای کافی به آنها داده شد.

تیمسار سپهبد ریاحی، وزیر کشاورزی، نیز طی دستوری به سازمانهای اصلاحات ارضی تاکید کرده است: بهره مالکانه املاک غیر مشمول باید وصول و به خرده‌مالکان داده شود. بر اساس این دستور هیچ کس اعم از زارع و خرده‌مالک حق ندارند متعرض حقوق حقه دیگری بشود.

 

شاه: شعار ورزش برای همه برنامه کار تربیت بدنی باشد

ساعت 5:15 دقیقه بعدازظهر دیروز، شاه در کاخ مرمر، روسای هیئتهای ورزشی را به حضور پذیرفت.

شاه در شرفیابی روسای هیئتهای ورزشی اظهار داشت: شعار ورزش برای همه باید برنامه کار تربیت بدنی باشد.

به دولت دستور خواهم داد تا آنجایی که امکانات اجازه بدهد به دستگاه ورزشی کمک کنند، ولی یک مطلب اصولی هست و آن این است که ورزش به طور کلی پیشرفت نموده است، ولی بایستی بیشتر توجه به توسعه و تعمیم ورزش بشود و سازمان ورزش کشور نباید فقط به چند قهرمان توجه نماید؛ در صورتی که منظور از ورزش در تمام دنیا تامین سلامتی و نیرومندی و تهذیب اخلاق افراد است و ورزش باید برای تمام مردم مملکت و از وظایف حتمی همه طبقات باشد و صرفا برای به‌وجود آوردن چند قهرمان نباشد و اکنون در نتیجه این طرز فکر انحرافات اخلاقی در طبقه ورزشکار ایجاد گردیده و هدف واقعی خود را فراموش کرده و طریق اصلی را در پیشرفت ورزش از دست داده‌اند.

 

تغییرات برنامه سوم برای دریافت کمکهای لازم!

امروز کسب اطلاع شد که پاسخ گزارش بانک جهانی، که چندی قبل به سازمان برنامه ارسال شده بود، تهیه شده و قبل از پایان سال جاری جهت مقامات بانک جهانی فرستاده می‌شود.

مقامات سازمان برنامه از انتشار و یا اظهار نظری پیرامون پاسخ مزبور خودداری می‌کنند.

باید توجه داشت که پس از گزارشهایی که به وسیله هیئتهای مختلف بانک جهانی و آقای مک دیارمید، رئیس هیئتهای مزبور، به بانک جهانی بین‌المللی تسلیم شد، بانک جهانی مطالعاتی به عمل آورد و گزارشی به سازمان برنامه ارسال داشت که اساس آن حکایت از موافقت بانک با تقاضای ایران در مورد کمک و پرداخت وام جهت اجرای طرحهای عمرانی برنامه سوم می‌کرد.

گزارش مزبور در هیئت عالی برنامه با حضور اسدالله علم، نخست‌وزیر، مطرح شد و پس از مذاکرات لازم دستور تهیه پاسخ آن داده شد.

این پاسخ که اکنون آماده شده قرار است در ظرف دو، سه روز آینده به بانک جهانی ارسال شود.

بر اساس این گزارش، به دنبال پاسخ مزبور، طرحهایی که در برنامه سوم به آنها توجه بیشتر باید بشود و احتیاج زیادتری به اعتبار دارد با تغییرات جدیدی که در آنها داده می‌شود برای بانک جهانی ارسال خواهد شد.1

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.