27 اسفند 1341

27 اسفند 1341

اعلامیه وزارت دربار درباره نام‌گذاری دخترِ شاه!/محکومیت سپهبد کیا در دیوانعالی کشور نقض شد/خانهای بویراحمدی فارس اعلام وفاداری کردند/لرد هیوم به تهران می‌آید/شهرداری آن طور که باید به مردم خدمت نکرد/نتایج کنفرانس سرمایه‌گذاری بانک توسعه صنعتی و معدنی انتشار یافت/نخست‌وزیر: یاغیان جنوب سرکوب شدند!

اعلامیه وزارت دربار درباره نام‌گذاری دخترِ شاه!

«وزارت دربار شاهنشاهی» دیشب در اعلامیه‌ای تصریح کرد: وزارت دربار شاهنشاهی به اطلاع عموم می‌رساند که در ساعت چهار بعدازظهر روز یکشنبه 26 اسفند 1341 مراسم نام‌گذاری نوزاد والاگهر خاندان جلیل سلطنت در حضور اعلیحضرت همایون شاهنشاه و علیاحضرت فرح پهلوی شهبانوی ایران و اعضای خاندان سلطنتی برگزار شد و نام والاحضرت شاهدخت به مبارکی و میمنت «معصومه فرحناز پهلوی» تعیین گردید.

بر اساس گزارش روزنامه «اطلاعات» نام دوم فرحناز که در شناسنامه ثبت شد معصومه است!

 

محکومیت سپهبد کیا در دیوانعالی کشور نقض شد

امروز کسب اطلاع شد که شعبه دوم دیوانعالی کشور درباره سپهبد حاجعلی کیا و سایر متهمین این پرونده اعلام نظر کرد و حکم صادره از شعبه اول دیوان کیفر را شکست.

گزارشها حاکی است که با اعلام نظر شعبه دیوان کشور، پرونده سپهبد کیا برای رسیدگی مجدد به یکی از شعب دیگر دادگاه دیوان کیفر ارجاع خواهد گردید.

سپهبد کیا در دادگاه دیوان کیفر به دو سال حبس مجرد محکوم شده و اقلیت دادگاه به لحاظ فقد دلیل اتهام منتسبه به متهم را ثابت ندانسته بود.

 

خانهای بویراحمدی فارس اعلام وفاداری کردند

خانهای بویراحمدی فارس در ملاقات با سپهبد ورهرام به دولت اعلام وفاداری کردند.

همچنین در شیراز اعلام شد نیروهای تقویتی ژاندارم یک بار دیگر به پاسگاه‌های خود، که قبلا به علل تاکتیکی آن را ترک نموده بودند، بازگشته‌اند.

در این پاسگاه‌ها، اکنون افراد بیشتری گمارده شده‌اند.

سپهبد ریاحی، وزیر کشاورزی، نیز به خبرنگاران گفت: تاکنون مقررات جدیدی در مورد مالکینی که ایجاد اغتشاش می‌کنند تعیین نشده است، ولی به‌هرحال زمینهای آن دسته از مالکینی که به کوه‌ها رفته‌اند تا به راهزنی و کشتار دست بزنند مجانا بین دهاقین همان زمینها تقسیم خواهد شد.

 

لرد هیوم به تهران می‌آید

امروز گزارش شد به دنبال مسافرت وزیر خارجه آمریکا به ایران، لرد هیوم، وزیر خارجه انگلیس، نیز به تهران می‌آید.

امروز سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از طرف دولت شاهنشاهی از لرد هیوم، وزیر خارجه انگلیس و رئیس هیئت نمایندگی انگلستان در شورای وزیران سازمان پیمان مرکزی، که در تاریخ 10 و 11 اردیبهشت‌ماه 1342 در پاکستان تشکیل می‌شود، دعوت به عمل آمده است هنگام مراجعت در روزهای 12 و 13 اردیبهشت 1342 در تهران توقف نمایند. لرد هیوم با کمال خوشوقتی دعوت دولت شاهنشاهی را پذیرفته‌اند.

مسافرت وزیر خارجه انگلیس به تهران سه روز بعد از سفر دین راسک، وزیر خارجه آمریکا، به تهران صورت می‌گیرد. دین راسک هنگام عزیمت به کراچی مدت دو روز (روزهای 8 و 9 اردیبهشت‌ماه) در تهران توقف خواهد کرد.

 

شهرداری آن طور که باید به مردم خدمت نکرد

ساعت ده صبح امروز، به منظور تشویق ده نفر از پیشه‌وران نمونه شهر تهران، مراسمی در سالن بهداری شهرداری برگزار گردید.

نفیسی، شهردار تهران، در این مراسم گفت: آن‌قدر که از بهداری شهرداری راضی هستم از کاری که خودم کرده‌ام و همکارانم انجام داده‌اند رضایت ندارم؛ با این وجود من عقیده دارم آن طور که مورد علاقه من است نتوانسته‌ایم به اهالی شهر تهران خدمت کنیم، ولی در برنامه سال آینده این امیدواری را داریم که خیلی از کارهای ضروری را به نفع مردم و شهر تهران انجام دهیم.

 

نتایج کنفرانس سرمایه‌گذاری بانک توسعه صنعتی و معدنی انتشار یافت

نتایج کنفرانس سرمایه‌گذاری بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران، که روز شنبه 18 اسفند توسط نخست‌وزیر افتتاح گردید و روز سه‌شنبه 21 اسفند 1341 پایان یافت، امروز انتشار یافت.

کنفرانس نتیجه گرفته است که سرمایه‌گذاران خصوصی، چه داخلی و خارجی، و همچنین مالیات‌دهندگان سهم خود را به میزانی که انتظار می‌رود ادا خواهند نمود مشروط بر اینکه سرمایه‌گذاران اطمینان حاصل نمایند که سرمایه آنها امن و محفوظ خواهد ماند و خواهند توانست انتظار سود مناسبی از سرمایه‌گذاری خود داشته باشند و مالیات‌دهندگان نیز مطمئن گردند که مالیاتهای پرداختی آنان به منظور پیشرفت سریع کشور به مصرف خواهد رسید. با ثبات اوضاع اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جلب این اطمینان به آسانی مقدور خواهد بود.

 

نخست‌وزیر: یاغیان جنوب سرکوب شدند!

پیش از ظهر امروز دویست نفر از دانشجویان دانشگاه تهران در کاخ نخست‌وزیری حضور یافتند و با اسدالله علم، نخست‌وزیر، ملاقات کردند.

نخست‌وزیر در این جلسه گفت: از این حس نفرت و انزجاری هم که راجع به کار چند نفر غارتگر در فارس اظهار داشتید واقعا خوشحال شدم، ولی تمام دقت من صرف آنجا نمی‌شود، حتی چند دقیقه هم در روز صرف آنجا نمی‌شود؛ به جهت اینکه مطلب خیلی کوچک‌تر از آن است که وقت دولت را بگیرد.

چنان‌که اطلاع دارید، عده زیادی سرکوب شدند و هر کس هم یاغی بوده است، املاکش در دست تقسیم است بین زارعین به صورت رایگان و خیال می‌کنم که این هم یکی از قدمهای اساسی است که در آخر این سال پرتحول دولت برداشته است.1

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.