26 اسفند 1341

26 اسفند 1341

اسدالله علم: کشتارکنندگان جنوب قلع و قمع شدند/مردم جنوب آب و نان ندارند، ولی به اعتقادات دینی خود تعصب شدید دارند/با قراردادهای جدید نفتی مبالغ بیشتری عایدمان خواهد شد/در دوره حکومت جبهه ملی ذره‌ای سازندگی نکردند!/زمینهای اشغال‌شده توسط ارتش بین زارعان به رایگان تقسیم می‌شود!/اینکه اصرار کنیم با رفتن ارسنجانی اصلاحات ارضی سست می‌شود مردم را به شک می‌اندازد!/حساب مملکت باید ورای حسابهای روزمره باشد/انتخاب یک نظامی نشان می‌دهد اصلاحات ارضی با قدرت ادامه می‌یابد!/سیاست کشورهای صاحب نفت در کنفرانس آینده اوپک تعیین می‌شود

اسدالله علم: کشتارکنندگان جنوب قلع و قمع شدند

دیروز دانشجویان رتبه اول دانشکده‌ها، که چندی پیش داوطلبانه برای همکاری با شورای عمران امدادی بنادر و جزایر به نقاط جنوبی کشو سفر کرده بودند، در کاخ نخست‌‌وزیری از اسدالله علم، نخست‌وزیر، دیدن کردند.

 

مردم جنوب آب و نان ندارند، ولی به اعتقادات دینی خود تعصب شدید دارند

در این ملاقات، ابتدا محمدمهدی کورانی، به نمایندگی از طرف دانشجویان، پیرامون اقدامات دانشجویان در مدت اقامت خود در جنوب اظهار داشت: آنچه که مسلم است این مردم فوق‌العاده تشنه دیدن محبت و توجه هستند و در عین فقر، به قول معروف در لباس فقر کار اهل دولت می‌کنند مصداق وضع زندگی اینهاست. مردمی که نان نداشتند بخورند، مردمی که آب برای آشامیدنشان بنا بود با کامیون از بیست فرسنگی بیاورند بعد با الاغ بین آنها توزیع بشود، مردمی که بنا بود سر و دستمان را بشکنند تا اینکه بیایند یک کارت کارگری بگیرند و روزی هفت کیلو آرد اجرت بگیرند، می‌دیدیم که به قدری به مبانی ملی و مذهبی‌شان معتقد و پایبند بودند که اگر کسی احیانا خدای نکرده کوچک‌ترین حرف کنایه‌داری نسبت به معتقدات مذهبی و ملی اینها می‌زد همان آدم آرام التماس کن پنج‌دقیقه قبل تبدیل به یک ببر درنده‌ای می‌شد که واقعا می‌خواهم بگویم سرسخت‌ترین افراد در خودشان تاب مقاومت در برابر این مردم را نمی‌کردند.

ملتی که در نهایت فقر به سر برده است و متاسفانه چند سالی هم مورد قهر طبیعت هم بوده و بارندگی در آنجا نشده است و کاملا از حیث آب و وضع غذا در مضیقه بودند، مانده‌اند در آنجا و در همان خاک مخروبه وطنشان احیانا بالای همان خاک از گرسنگی جان دادند درعین‌حال در جوارشان شیخ‌نشینهایی وجود دارد که برای جلب مهاجر پول بسیار خرج می‌کنند، اما این مردم در برابر آن دولتها فریفته نشدند و نرفتند؛ چون نمی‌خواهند در زیر پرچم کس دیگری غیر از پرچم کشور ایران و ملت ایران و شاه ایران به سر ببرند.

 

با قراردادهای جدید نفتی مبالغ بیشتری عایدمان خواهد شد

در ادامه اسدالله علم، نخست‌وزیر، گفت: من الان در اینجا میل دارم که مطالب دیگری به شما بگویم و آن مسئله چون راجع به خوزستان صحبت کردم مسئله نفت است. الان نفت ما جریان دارد از قرارداد کنسرسیوم ۳۳۰ میلیون دلار می‌گیریم و از قراردادهایی که با شرکتهای دیگر مثل پان‌امریکن و سیریپ بسته‌ایم که در دنیا بی‌نظیر است مبالغ بیشتری عایدمان خواهد شد برای اینکه نوع قرارداد قراردادهای تازه است.

 

در دوره حکومت جبهه ملی ذره‌ای سازندگی نکردند!

 حالا من به علت اینکه الان مسئولیت دارم نمی‌خواهم اسم ببرم، اما مجبوریم چون شما فرزندان عزیز این مملکت هستید، حالا به اروپا می‌روید یا به امریکا می‌روید، باید روشن باشید، تماس خواهید داشت با هم‌دور‌ه‌های خودتان، باید این مطالب را بدانید یک عده‌ای در این مملکت یک مدت کوتاهی حکومت کردند که حالا هم بقایای ضعیفشان باقی است به عنوان «جبهه ملی» من ناچارم این مطلب را به شما بگویم که یک ذره سازندگی نکردند، تمام منفی و تمام مبتنی بر اینکه خوب این کار را خراب کنیم مردم دست بزنند خدا بزرگ است، ببینیم بعد چه خواهیم کرد.

 

زمینهای اشغال‌شده توسط ارتش بین زارعان به رایگان تقسیم می‌شود!

همین الان لابد شنیده‌اید برای اینکه زارعین صاحب زمین نشوند، برای اینکه زارعین صاحب ملک و آب نشوند یکی دو نفر در مناطق جنوبی که گویا منطقه آقایان هم نبود شروع کردند به کشتن، البته فوری دولت عمل کرد قلع و قمع شدند. زمینهایی که مال آنها بود حتی قسمتی که در حد نصاب ممکن بود که در دستشان باقی بماند آن را ارتش اشغال کرد و آنها به صورت رایگان بین زارعین تقسیم می‌شود که الان مشغول تقسیم آن هستند.

 

اینکه اصرار کنیم با رفتن ارسنجانی اصلاحات ارضی سست می‌شود مردم را به شک می‌اندازد!

روزنامه «اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشته است: وقتی استعفای آقای دکتر ارسنجانی مسجل شد و پست وزارت کشاورزی از ایشان به آقای سپهبد ریاحی منتقل گشت، ما مصمم بودیم مقاله‌ای بنویسیم و یادآور شویم رفتن دکتر ارسنجانی دلیل از بین رفتن یا سست شدن نهضت اصلاحات ارضی نیست، ولی خوب که سنجیدیم از این تصمیم منصرف شدیم؛ زیرا مثلی است رایج بین ایرانی‌ها می‌گویند: گفتی باور کردم، تاکید کردی تردید کردم، قسم خوردى یقین کردم که کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه هست.

 

حساب مملکت باید ورای حسابهای روزمره باشد

به همین جهت ما همیشه یقه درانده‌ایم که حساب مملکت باید ورای حسابهای روزمره باشد و نباید مملکت را هر روز آن کسی که روی کار است مطابق سلیقه خودش اداره کند، بلکه برای مملکت، باید برنامه مملکتی داشت و هر کس می‌آید دنبال همان برنامه برود اعم از عمرو یا زید.

خوشبختانه رژیم مملکت ما، اتوماتیکمان چنین مقصودی را تامین می‌کند برای اینکه مملکت تحت رهبری مقامی است که در معرض تغییر و تبدیل نیست و برنامه اصولی و اساسی کشور که از طرف رهبر کشور طرح و ارائه می‌شود طبعا نمی‌تواند با تغییر و تبدیل عوامل اجرا تبدیل و تغییر پیدا کند.

اصلاحات ارضی برنامه شاه است. شاه با بصیرتی که به اوضاع زمان و جهان دارند از مدتها پیش ضرورت رفورم ارضی را در مملکت احساس کردند و اول از خودشان شروع فرمودند؛ یعنی املاک سلطنتی را به دهقانان منتقل ساختند و بعد، هنگامی که زمینه برای چنین نهضتی در کشور فراهم گشت، این نهضت را تعمیم دادند و قانون اصلاحات ارضی براساس نظر و نیّت شاه تدوین شد.

 

انتخاب یک نظامی نشان می‌دهد اصلاحات ارضی با قدرت ادامه می‌یابد!

ارسنجانی سربازی بود که دیروز برنامه شاه را اجرا می‌کرد، ریاحی سرباز دیگری است که امروز به اجرای همان برنامه مامور و مشغول شده است. از قضا به عقیده ما انتخاب سپهبد ریاحی به وزارت کشاورزی دلیل بارز و مبینی است بر اینکه برنامه اصلاحات ارضی با قوت و شدت بیشتر در چهارچوب قانون اجرا خواهد شد؛ چون سپهبد ریاحی یک نظامی مقتدر است و اگر بنا بود اصلاحات ارضی شل بشود، حاجت نبود چنین آدمی را به این پست بگمارند یا برای مدتی پست وزارت کشاورزی را بی‌سرپرست می‌گذاشتند و یا آدم ضعیفی بر آن می‌گماشتند تا نتواند در برابر دسائس و تحریکات و مخالف‌خوانی‌های معارضین اصلاحات ارضی مقابله کند. بعد هم وقتی دیده می‌شد که دولت این امر را شل گرفته است خودش از هم پاشیده می‌شد و می‌رفت پی کارش.

 

سیاست کشورهای صاحب نفت در کنفرانس آینده اوپک تعیین می‌شود

امروز کسب اطلاع شد که دکتر اچ آلینه، عضو دفتر نخست‌وزیری کشور ترینیداد، برای مذاکره درباره عضویت آن کشور در سازمان اوپک وارد تهران شده است. وی قبل از ایران، در عراق با دولت عراق هم در این مورد صحبت کرده است.

بر اساس این گزارش، کنفرانس ریاض در یازدهم فروردین در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، تشکیل خواهد شد. این جلسه به دنبال جلسات قبلی است و در حقیقت همان پنجمین کنفرانس اوپک خواهد بود. در چهار ماه قبل مرحله اول کنفرانس پنجم در شهر ریاض تشکیل گردید و اوپک تصمیم گرفت که به کمپانی‌های نفتی چهار ماه مهلت جهت مذاکره با کشورهای تولیدکننده نفت عضو اوپک بدهد.

دولت ایران نتایج مذاکرات غیر رسمی خود را که در تهران و خارج از ایران انجام داده است به پنجمین کنفرانس خواهد داد. فواد روحانی و دکتر فرهنگ مهر، نمایندگان ایران که در کنفرانسهای قبلی شرکت داشتند، در چهار ماه اخیر مذاکره با مقامات کنسرسیوم را در اروپا و ایران به عهده داشتند. اوپک در کنفرانس ریاض روی این گزارشها سیاست آینده خود را در قبال کمپانی‌های نفتی تعیین خواهد کرد.1

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.