24 اسفند 1341

24 اسفند 1341

اسرار استعفای ارسنجانی/ارسنجانی وزیر حرّاف و صریحی بود!/عواید کشاورزی با اصلاحات ارضی بیشتر خواهد شد!/دلایل متفاوت یک استعفا!

اسرار استعفای ارسنجانی

«تهران‌مصور» در گزارشی نوشت: روز دوشنبه گذشته جهانگیر تفضلی، وزیر مشاور، ضمن یک مصاحبه تلویزیونی استعفای دکتر ارسنجانی، وزیر کشاورزی، را اعلام کرد. شب همان روز نخست‌وزیر در تلویزیون علت استعفای ارسنجانی را علاوه بر بیماری، اختلاف نظر در برنامه اقتصادی ذکر کرد و به این ترتیب کنار رفتن او مسلم شد.

شایعه استعفا و کنار رفتن دکتر ارسنجانی از زمان مسافرت او به اروپا رایج شده بود و از اوایل هفته گذشته به منتهای قوت خود رسید تا بالاخره در روز دوشنبه رسما اعلام گردید.

قوت شایعات در این اواخر به حدی بود که حتی می‌گفتند: ارسنجانی از پاریس تلگرافی استعفای خود را به نخست‌وزیر تقدیم داشته است و تصمیم دارد دیگر به ایران مراجعت نکند، اما بازگشت ناگهانی ارسنجانی به تهران به تمام شایعات پایان داد. ارسنجانی پس از بازگشت از اروپا مطالبی را طی مصاحبه با خبرنگاران جراید در میان گذاشت که از مجموع آنها چنین برمی‌آید که وی جداً تصمیم به استعفا گرفته است.

وزیر کشاورزی هنگام استعفای دولت علم در پاریس بود و وقتی از جریان سقوط کابینه اطلاع حاصل کرد، گذرنامه سیاسی خود را پس داد؛ چون دیگر خود را وزیر نمی‌دانست، ولی بعد به او اطلاع داده شد که مجددا در کابینه پست خود را حفظ کرده است.

 

ارسنجانی وزیر حرّاف و صریحی بود!

وزیر کشاورزی طی دو سال تصدی وزارت کشاورزی در ردیف حراف‌ترین و صریح‌اللهجه‌ترین وزیران کابینه‌های ایران درآمده بود. قبل از وی وزارت کشاورزی ارزش و موقعیت فعلی را نداشت.

ارسنجانی خبرسازترین وزیر کابینه‌های ده سال اخیر بود. کمتر روزی بود که یک خبر یا مصاحبه با خبرنگاران نداشته باشد. وی طی مدت وزارت شبانه‌روز شانزده، هفده ساعت کار می‌کرد و اغلب همکارانش نیز شبها با او در وزارتخانه کار می‌کردند.

 

عواید کشاورزی با اصلاحات ارضی بیشتر خواهد شد!

وزیر سابق کشاورزی عقیده دارد که عواید ایران از کشاورزی با همه معایب آن و نفوذ فئودالیسم، از نفت بیشتر است و مسلم است با محو فئودالیسم و سرمایه‌گذاری هر چه بیشتر در این راه، به‌خصوص از طریق شرکتهای تعاونی عواید کشاورزی بیشتر خواهد شد.1

 

دلایل متفاوت یک استعفا!

در مورد استعفای ارسنجانی شایعات زیادی وجود دارد. ظاهرا خودش در استعفانامه علت کناره‌گیری را ضعف مزاج و بیماری زخم معده ذکر کرده است، ولی مقامات مربوط این شایعه را که علت کناره‌گیری وزیر کشاورزی عدم تجانس بعضی از وزرای کابینه با وی بود رد می‌کنند.

ارسنجانی برای سرمایه بانک کشاورزی هزار میلیون تومان اعتبار می‌خواست که از این مبلغ در حدود 480 میلیون تومان آن تامین شده بود.2

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.