23 اسفند 1341

23 اسفند 1341

استاندار فارس: عده‌ای از خائنین در زد و خورد کشته شدند/در فارس خبری نیست!/نیازی به بمباران کوه‌ها برای سرکوبی اشرار نیست!/طرح جدید در وزارت دادگستری/وزیر خارجه آمریکا به ایران می‌آید/پروانه ورود دارو داده نمی‌شود/بامشاد توقیف شد/تریاکهای مکشوفه به ژاپن و انگلیس فروخته می‌شود

استاندار فارس: عده‌ای از خائنین در زد و خورد کشته شدند

امروز اعلام شد که در مورد مصاحبه‌ای که از قول تیمسار سپهبد ورهرام، استاندار فارس، در یکی از روزنامه‌ها چاپ شد، استاندار فارس با سخنگوی وزارت کشور تماس تلفنی گرفت و تقاضا کرد که توضیحات زیر در جراید چاپ شود:

در کشور ما و در کلیه ممالک در ادوار مختلف کم‌وبیش اشخاصی پیدا شده‌اند که به سرقت مسلحانه و شرارت و سایر اعمالی که در قوانین جرم شناخته شده پرداخته‌اند و به مجازات قانونی هم رسیده و می‌رسند که اکنون در زندانهای ما عده‌ای هستند که با تمام شرارت و سرقت مسلحانه به زندانهای طویل‌المدت محکوم شده‌اند و عده دیگری بودند که به همین اتهام محکوم به مرگ و اعدام شده‌اند.

بنابراین موضوع شرارت و سرقت مسلحانه چند نفر انگشت‌شمار سارق و خائن، که سوابق شرارتهای عدیده دارند و به اغوای خائنین دیگر و به اقتضای طبع خیانت‌پیشه خود، به شرارت پرداخته‌اند و عده‌ای از آنان تاکنون ضمن زد و خورد با افراد ژاندارم مقتول و به سزای اعمال خود رسیده‌اند و چند نفر باقی مانده هم شاید تا موقعی که این مطلب در جراید چاپ شود دستگیر و مجازات شوند، آن‌قدر اهمیت نداشته که به این صورت در جراید چاپ شود.

 

در فارس خبری نیست!

صبح امروز تیمسار سپهبد ورهرام، استاندار فارس و بنادر، در محل فرماندهی ستاد لشکر فارس طی گفت‌وگویی اظهار داشت: در شهر شیراز و تهران شایعات زیادی هست که با کار ما مغایرت دارد؛ اصولا من می‌توانم صریحا بگویم که در فارس خبری نیست؛ فقط از اطراف کهکیلویه و منطقه سرخی که بیشتر به خوزستان نزدیک است، عده‌ای از دزدان حرفه‌ای که به کِشت خشخاش اشتغال داشته‌اند و نیز سابقه شرارت دارند در برخورد با مامورین ژاندارمری مقاومت به خرج داده و از این کوه به آن کوه در حال گریز هستند.

 

نیازی به بمباران کوه‌ها برای سرکوبی اشرار نیست!

استاندار فارس ادامه داد: اینکه می‌گویند و شایع است که کوه‌ها را بمباران می‌کنند صحیح نیست و تاکنون در این مورد تصمیمی نگرفته‌ایم؛ چون سرکوبی عده‌ای دزد و قطاع‌الطریق احتیاجی به بمباران ندارد؛ افراد ما آنها را پیدا می‌کنند و حقشان را کف دستشان می‌گذارند.

 

طرح جدید در وزارت دادگستری

امروز اعلام شد برای حل اختلافات خانوادگی و طلاق طرحی در 5 ماده تهیه و تسلیم وزیر دادگستری گردید.

در این طرح، تشکیل کمیسیونی برای حل اختلافات زن و شوهر پیش‌بینی شده است. این کمیسیون در صورتی که تمام اقدامات برای سازش بین زن و شوهر بی‌نتیجه بماند برای صدور طلاق گواهی می‌دهد.

 

وزیر خارجه آمریکا به ایران می‌آید

امروز سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: دین راسک، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، به ریاست هیئت ناظرات آمریکا در یازدهمین کنفرانس شورای وزیران سازمان پیمان مرکزی سنتو، که در دهم و یازدهم اردیبهشت 1342 در کراچی تشکیل می‌گردد، شرکت خواهد کرد.

سخنگوی مزبور افزود: دین راسک هنگام عزیمت به کراچی، برای مدت دو روز (روزهای هشتم و نهم اردیبهشت‌ماه) در تهران توقف خواهد کرد و با مقامات دولتی ایران مذاکره می‌کند.

 

پروانه ورود دارو داده نمی‌شود

وزارت بهداری طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: چون تعداد و درخواست اجازه ورود داروهای اختصاصی از کارخانجات مختلف خارجی زیاد است و رسیدگی به هر یک از آنها مدتی وقت می‌گیرد و در نتیجه پاسخ تقاضاهای رسیده مدتی به تعویق می‌افتد لذا بنا به پیشنهاد قانونی نظارت بر ورود دارو، به اداره مربوطه دستور داده شد که از اول فروردین 1342 اقلا برای مدت شش ماه از پذیرفتن درخواست ورود داروهای جدید خودداری نمایند مگر آنکه داروی مورد درخواست از نظر علمی کشف مهمی بوده و برای درمان بیماریهای صعب‌العلاج موثر باشد.

 

بامشاد توقیف شد

روزنامه «اطلاعات» نوشت: امروز اطلاع حاصل شد که روزنامه «بامشاد» توقیف شده است. این روزنامه دلیل توقیف بامشاد را ذکر نکرده است.

 

تریاکهای مکشوفه به ژاپن و انگلیس فروخته می‌شود

امروز کسب اطلاع شد که از طرف وزارت دارایی و وزارت بهداری مذاکراتی برای فروش 30 تن تریاک از طرف دولت ایران به کشورهای ژاپن و انگلیس صورت گرفته است.

30 تن تریاک مورد معامله تریاکهای مکشوفه‌ای است که از بدو تصویب لایحه منع کشت خشخاش در سال 1334 تاکنون به وسیله مامورین انتظامی و مسئول از قاچاقچیان در نقاط مختلف کشور جمع‌آوری شده است.1

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.