22 اسفند 1341

22 اسفند 1341

آیت‌الله خمینی: این عید را برای مسلمین عزا اعلام می‌کنم/آیت‌الله خمینی: این عید را برای مسلمین عزا اعلام می‌کنم/آیت‌الله خمینی: این عید را برای مسلمین عزا اعلام می‌کنم/دومین فرزند شاه و فرح به دنیا آمد/فداکاری‌های ارسنجانی از یاد نمی‌رود/بنای کهنه و ساختمان نو/اصلاحات ارضی باید با قدرت اجرا شود/فرماندهانی که تغییر کردند/کار ما گداپروری در جنوب ایران نیست!/اختیارات کامل برای سرکوبی «اخلالگران فارس»/پادشاه و ملکه دانمارک به ایران سفر می‌کنند

آیت‌الله خمینی: این عید را برای مسلمین عزا اعلام می‌کنم

آیت‌الله خمینی طی پیامی به ملت ایران در اعتراض به زیر پا گذاشتن احکام اسلام، عید نوروز را عزای عمومی اعلام کردند.

در این پیام که با آیه استرجاع «‏‏إِنَّا لله ِِ و إِنَّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ‏» شروع شده آمده است: دستگاه حاکمه ایران به احکام مقدسه اسلام تجاوز کرد و به احکام مسلمه قرآن‏ ‏قصد تجاوز دارد. نوامیس مسلمین در شُرُفِ هتک است و دستگاه جابره با‏ ‏تصویب‌نامه‌های خلاف شرع و قانون اساسی می‌خواهد زنهای عفیف را ننگین و ملت‏ ‏ایران را سرافکنده کند.‏

در ادامه این پیام تصریح شده است: دستگاه جابره در نظر دارد تساوی حقوق زن و مرد را تصویب و اجرا کند؛ یعنی‏ ‏احکام ضروریه اسلام و قرآن کریم را زیر پا بگذارد؛ یعنی دخترهای هجده‌ساله را به‏ ‏نظام اجباری ببرد و به سربازخانه‌ها بکشد؛ یعنی با زور سرنیزه دخترهای جوان عفیف‏ ‏مسلمانان را به مراکز فحشا ببرد.‏

 

به دنبال شکستن سد اسلام و روحانیت به دست دولتهای مستبد هستند

آیت‌الله خمینی در بخش دیگری از این پیام تصریح کردند: آنها اسلام و روحانیت را برای اجرای مقاصد خود مضر و مانع می‌دانند. این سد باید به‏ ‏دست دولتهای مستبد شکسته شود. موجودیت دستگاه رهین شکستن این سد است.‏ ‏قرآن و روحانیت باید سرکوب شود. من این عید را برای جامعه مسلمین عزا اعلام می‌کنم، تا مسلمین را از خطرهایی که برای قرآن و مملکت قرآن در پیش است آگاه کنم.‏

ایشان در ادامه ضمن اعلام خطر به حکومت تصریح کردند: من به دستگاه جابره اعلام خطر می‌کنم. من به خدای تعالی، از انقلاب سیاه و انقلاب‏ ‏از پایین نگران هستم. دستگاه‌ها با سوء تدبیر و با سوء نیت گویی مقدمات آن را فراهم می‌کنند. من چاره در این می‌بینم که این دولت مستبد به جرم تخلف از احکام اسلام و‏ ‏تجاوز به قانون اساسی کنار برود؛ و دولتی که پایبند به احکام اسلام و غمخوار ملت ایران‏ ‏باشد بیاید.‏

در پایان این پیام تصریح شده است: بارالها! من تکلیف فعلی خود را ادا کردم؛ الّلهُمَّ قَد بَلَّغتُ‏‎‎‏. و اگر زنده ماندم، تکلیف‏ ‏بعدی خود را به خواست خداوند ادا خواهم کرد. خداوندا! قرآن کریم و ناموس مسلمین‏ ‏را از شرّ اجانب نجات بده.1

 

اعلام عزای عمومی در عید نوروز 1342

آیت‌الله خمینی در پیامی خطاب به علما و روحانیون عید نوروز را عزای عمومی اعلام کردند.

در بخشی از این پیام آمده است: چنانچه اطلاع دارید دستگاه حاکمه می‌خواهد با تمام‏ ‏کوشش به هَدمِ احکام ضروریه اسلام قیام؛ و به دنبال آن مطالبی است که اسلام را به خطر می‌اندازد؛ لذا اینجانب عید نوروز را به عنوان عزا و تسلیت به امام عصر ــ عجل‌الله تعالی فرجه ــ جلوس می‌کنم و به مردم اعلام خطر می‌نمایم.

در پایان این پیام تصریح شده است: مقتضی است حضرات آقایان نیز‏ ‏همین رویه را اتخاذ فرمایند تا ملت مسلمان از مصیبتهای وارده بر اسلام و مسلمین اطلاع‏ ‏حاصل نمایند.2

 

دومین فرزند شاه و فرح به دنیا آمد

اعلامیه زیر، ساعت شش بعدازظهر دیروز از طرف وزارت دربار شاهنشاهی انتشار یافت:

وزیر دربار شاهنشاهی با نهایت مسرت به اطلاع عموم می‌رساند که خداوند متعال در ساعت 5 و 35 دقیقه بعدازظهر امروز سه‌شنبه 21 اسفند 1341 به اعلیحضرت همایون شاهنشاه و علیا حضرت فرح پهلوی شهبانوی ایران دختری عنایت فرموده است.

 

فداکاری‌های ارسنجانی از یاد نمی‌رود

ساعت ۵ بعدازظهر دیروز مراسم افتتاح کلاس بانکداری بانک اعتبارات کشاورزی و عمران روستایی ایران در محل دانشکده بانکداری و علوم مالی و اقتصادی دانشگاه ملی با حضور اسدالله علم، نخست‌وزیر، تیمسار ریاحی، وزیر جدید کشاورزی، زاهدی، مدیر کل بانک کشاورزی و عده‌ای از اساتید دانشگاه ملی برگزار شد.

نخست‌وزیر پس از اظهار خوشوقتی از شرکت در مراسم مزبور گفت: در گذشته دیدیم که مامورین اصلاحات ارضی با چه فداکاری وظائف خود را انجام دادند حتی از مواجهه با خطرناک‌ترین مسائل نترسیدند. خاطره شهادت مهندس عابدی نمونه‌ای از این موارد است و فداکاریهای آقای دکتر ارسنجانی، وزیر سابق کشاورزی، هرگز از یاد نمی‌رود، ولی به طور قطع ما در آینده هم به فداکاری شما مامورین جوانی که باید به دهات بروید احتیاج داریم.

برنامه مترقی شاهنشاه باید به نتیجه برسد و خواهد رسید و هیچ نکته‌ای فروگذار نخواهد گردید.

 

بنای کهنه و ساختمان نو

 سپس تیمسار ریاحی، وزیر جدید کشاورزی، اظهار داشت: در امر اصلاحات ارضی، من می‌خواهم اگر تبلیغاتی می‌شود از لحاظ ملی باشد تا مردم به اهمیت این امر بزرگ ملی واقف گردند.

بنای کهنه‌ای بود که می‌بایستی خراب شود و به جای آن عمارت نویی ساخته شود. دستور تخریب این بنای خرابه به دستور شاهنشاه صادر شد و جنبه تخریبی آن به وسیله آقای دکتر ارسنجانی انجام گردید و ایشان در این راه زحمت زیاد کشیدند.

حالا دوران ساختمان این بنا رسیده است که معمار ناقابلی برای این کار انتخاب کرده‌اند که بنده هستم و امیدوارم ان‌شاءالله موفق شوم.

 

اصلاحات ارضی باید با قدرت اجرا شود

صبح دیروز، وزیر جدید کشاورزی طی یک جلسه معارفه در وزارت کشاورزی با همکاران جدید آشنا شد.

تیمسار سپهبد ریاحی در این مراسم گفت: قانون اصلاحات ارضی از مترقی‌ترین و مفیدترین قوانین است که به تصویب شاهنشاه و ملت رسیده است. اجرای قانون باید با قدرت صورت گیرد و البته مقصودم مخصوصا که لباس نظامی به تن دارم قدرت نظامی نیست، بلکه منظور اجرای دقیق دستورات و اعمال نظارت و مدیریت است.

 

فرماندهانی که تغییر کردند

فرماندهان لشکر مشهد، کردستان و رضائیه تغییر کردند. بر اساس گزارشها این انتصابات امروز در ارتش شاهنشاهی به عمل آمده است: تیمسار سرلشکر مین‌باشیان به فرماندهی لشکر مشهد، تیمسار سرتیپ معصومی به فرماندهی لشکر رضائیه، تیمسار سرتیپ فرخ‌نیا به فرماندهی لشکر کردستان، تیمسار سرتیپ باوندی به فرماندهی مرکز آموزش پیاده شیراز، تیمسار سرتیپ جاهد به فرماندهی تیپ ساری، تیمسار سرتیپ قره‌باغی به فرماندهی دانشگاه نظامی.

 

کار ما گداپروری در جنوب ایران نیست!

دکتر خطیبی، مدیر عامل شیر و خورشید سرخ، امروز گفت: راهسازی در جنوب اولین برنامه شیر و خورشید سرخ است.

عملیات شیر و خورشید سرخ در بنادر جنوب جنبه گداپروری ندارد.

 

اختیارات کامل برای سرکوبی «اخلالگران فارس»

دیروز تیمسار سپهبد دکتر بهرام آریانا، که به فرمان شاهنشاه به فرماندهی مناطق عملیاتی منطقه فارس منصوب شد، با هواپیما به سوی محل ماموریت خود عزیمت کرد.

کسب اطلاع شده است که تیمسار سپهبد آریانا از طرف شاهنشاه اختیارات کامل دارد تا هر اقدامی را که برای سرکوبی اخلالگران لازم می‌داند به عمل بیاورد.

در مورد مدت ماموریت سپهبد آریانا گزارش شده است تا استقرار آرامش و مجازات اخلالگران در فارس وی در شیراز اقامت خواهد داشت.

 

پادشاه و ملکه دانمارک به ایران سفر می‌کنند

دربار شاهنشاهی در اعلامیه‌ای از سفر پادشاه و ملکه دانمارک به ایران خبر داده و تصریح کرد: نظر به عوالم مودّت فیمابین دولت شاهنشاهی ایران و دولت پادشاهی دانمارک، اعلیحضرت همایون شاهنشاه و علیا حضرت شهبانوی ایران از اعلیحضرت فردریک نهم، پادشاه دانمارک، و علیا حضرت اینگرید، ملکه آن کشور، و والاحضرت پرنسس بندیکت، دختر اعلیحضرتین، برای مسافرت رسمی به ایران دعوت نمودند.

اعلیحضرت پادشاه دانمارک و علیا حضرت ملکه، این دعوت را پذیرفته و به اتفاق والاحضرت پرنسس بندیکت از روز 13 اردیبهشت 1342 (3 مه 1963) تا 20 اردیبهشت 1342 (10 مه 1963) سه روز به طور رسمی و 4 روز نیمه‌رسمی میهمان اعلیحضرت همایون شاهنشاه و علیا حضرت شهبانوی ایران خواهند بود.3

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.