20 اسفند 1341

20 اسفند 1341

اشرار فارس اعدام می‌شوند/در برنامه سوم باید تجدید نظر شود/پکوف: من سفیر حسن نیت هستم/پرونده‌های غیر مهم دادگستری مستقیما به دادگاه فرستاده می‌شوند/پروانه خبرنگاری دو خبرگزاری خارجی لغو شد/«به روزنامه‌های داخلی و خبرگزاریهای خارجی آزادی بی‌نهایت داده‌ایم»!/نامه به نخست‌وزیر در مورد خبرگزاری آلمان/وزیر کشاورزی استعفا کرد/سفیر جدید ایران در مسکو معرفی شد/فرهنگ با صرف هزینه‌های فراوان نقائصی دارد

اشرار فارس اعدام می‌شوند

امروز تیمسار سپهبد ورهرام، استاندار فارس که برای شرکت در مراسم چهلمین روز درگذشت تیمسار سپهبد شاه‌بختی (پدر خانم خود)، به تهران آمده بود اظهار داشت: چند روزی که در تهران بوده‌ام شایعات عجیب و غریبی می‌شنیدم که راستی خنده‌آور بود. حقیقت این است که چند نفر از کسانی که سابقه زیاد شرارت و آدمکشی زیاد دارند و پرونده‌های آدمکشی‌ها و شرارتهای آنها در مراجع مختلف موجود است و متاسفانه تا کنون به مجازات نرسیده‌اند و به کشت تریاک اقدام کرده بودند، در موقع اعزام مامورین برای محو کشت تریاک در مقام مقاومت با مامورین برآمدند که از این عده تاکنون در همان حین زد و خورد عده‌ای مقتول و به سزای اعمال خود رسیده‌اند و به زودی جسد چند نفر باقی‌مانده را در بالای چوبه دار در شیراز خواهید دید.

 

در برنامه سوم باید تجدید نظر شود

کنفرانس سرمایه‌گذاری بعدازظهر دیروز و صبح امروز دو جلسه تشکیل داد: در جلسه بعدازظهر دیروز خداداد فرمانفرمائیان پیرامون مسائل سرمایه‌گذاری دولتی در ایران صحبت کرد و طی نطق مشروح خود وضع سرمایه‌گذاری دولتی و خصوصی را در سالهای اخیر کشور مورد بحث قرار داد و نتیجه گرفت که اقتصاد ایران در حال حاضر دچار رکود نسبتا شدیدی است.

اطلاعاتی که در دست است نشان می‌دهد که علیرغم تمام گفته‌های رسمی در سال گذشته، که در کنگره اقتصادی اخیر نیز تایید گردید و با وجود کوششهای سرمایه‌داران خصوصی به منظور آنکه برای بازگرداندن جریان نزولی اقتصاد به حال عادی «کاری بکنند» رکود کسب‌وکار ادامه یافته است و هنوز هیچ اقدام مهمی از طرف دولت صورت نگرفته که مبشر بهبود وضع در آینده نزدیک باشد.

مهم‌ترین قدم فوری که باید برداشته شود تجدید نظر در برنامه سوم به منظور تدوین مجدد نقشه‌ها و طرح و تنظیم مجدد اعتبارات برای منطبق شدن آنها با هدفهای جدید ملی و همچنین افزایش ۲۰ میلیارد ریال بر بودجه برنامه سوم است؛ زیرا 140 میلیارد ریالی که اینک اختصاص یافته فقط رشد اقتصادی را چهار درصد بالا می‌برد و بالاخره تدوین یک سیاست ارضی و بازرگانی و مالی و پولی عاقلانه و هماهنگ با سیاستهای عمرانی لازم است.

 

پکوف: من سفیر حسن نیت هستم

چند روز پیش، به دعوت شرکت ملی نفت ایران، نیکلای پکوف، سفیر کبیر اتحاد شوروی در تهران، به آبادان عزیمت کرد تا از تاسیسات نفتی ایران در این منطقه دیدن کند.

سفیرکبیر شوروی درباره مشاهدات خود در خوزستان از میهمان‌نوازی شرکت ملی نفت ستایش کرد و اقدامات این شرکت را در مورد تامین رفاه کارگران ستود و افزود: اگر عموم کارگران بدین موال که گفتند باشند، اگر بگویم بهترین زندگی را کارگران در شهر آبادان و مناطق نفت‌خیز می‌کنند، سخنی به گزاف نگفته‌ام!

سپس خبرنگار از پکوف پرسید: در مورد رفع سوء تفاهم ایران و شوروی چه مرجعی بیش از هر کسی در این کار دخیل بوده؟ سفیر کبیر شوروی پاسخ داد: از بدو ورودم به ایران سعی کردم که کوچک‌ترین سوء تفاهم بین دو کشور دوست و همجوار ایران و شوروی نباشد و اگر بگویم دراین‌باره من سفیر حسن نیت بوده‌ام، سخنی به گزاف نگفته‌ام؛ مضافا اینکه اعلیحضرت همایون شاهنشاه، رهبر عالیقدر ایران، کمال حسن نیت را در ایجاد حسن تفاهم فی ما بین ایران و شوروی ابراز داشته‌اند.

 

پرونده‌های غیر مهم دادگستری مستقیما به دادگاه فرستاده می‌شوند

امروز کسب اطلاع شد که به موجب یکی از طرحهای دوازده‌گانه وزیر دادگستری، پس از خاتمه مطالعه و بررسی کمیسیون مربوطه، قسمتی از تحقیقات بازپرس در مراحل مختلفه پرونده‌های جنحه حذف می‌شوند و پرونده‌ها پس از تحقیق به وسیله مامورین انتظامی که زیر نظر یکی از دادیاران انجام می‌شود راسا برای صدور رای به دادگاه جنحه فرستاده خواهد شد.

صادق احمدی، دادستان تهران که عضو این کمیسیون می‌باشد، گفت: با توجه به مطالعاتی که در وضع پرونده‌های دادسراها دارم، طرحی در این مورد آماده کرده‌ایم که تسلیم کمیسیون مربوطه می‌کنیم. به موجب این طرح، از این پس امور جنحه و غیر مهم برای تحقیق نزد بازپرسان فرستاده نخواهد شد، بلکه بر اساس تحقیقات ضابطین عدلیه و زیر نظر یکی از دادیاران، این قبیل پرونده‌های غیر مهم یکسره به دادگاه فرستاده خواهد شد و چنانچه مقدمات تهیه این طرح خاتمه یابد، با اجرای آن از تراکم بسیاری از پرونده‌ها و سرگردانی مردم در دادسراها به نحو محسوس جلوگیری خواهد شد.

 

پروانه خبرنگاری دو خبرگزاری خارجی لغو شد

نیم ساعت بعد از ظهر امروز جهانگیر تفضلی، وزیر مشاور و سرپرست انتشارات و رادیو، در یک جلسه مصاحبه مطبوعاتی که در محل اداره کل انتشارات و رادیو تشکیل شده بود، شرکت کرد و به سوالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ گفت.

وزیر مشاور بدوا چنین اظهار داشت: درباره خبرگزاری فرانسه است که این نامه را به مراجع صالح کشور نوشته‌ام؛ آژانس فرانس‌پرس در ایران تاکنون بارها اخبار به کلی بی‌اساس و عاری از حقیقت از تهران مخابره کرده است. پریروز مسئول این آژانس را احضار کردم و دروغ بزرگی که به عنوان خبر دانشگاه تهران مخابره کرده بود برایش کاملا روشن ساختم و او اظهار تاسف کرد و گفت: چون تکذیب فوری خبر جعلی برایم بد است با تفسیری آن را جبران خواهم کرد.

با وجود این، امروز باز خبر بی‌اساس و دروغ بزرگی مخابره کرده است که دو هواپیمای جت ارتش ایران را در فارس یاغیان سرنگون کرده‌اند. این اخبار دروغ و بی‌اساس نه تنها ایرانیان مقیم فرانسه را نگران می‌سازد، بلکه مطالب دروغ و به کلی بی‌اساس به مردم فرانسه که مورد علاقه مخصوص شاهنشاه و مردم ایران می‌باشند می‌دهد و آنان را با اخبار جعلی گمراه می‌سازد. خواهشمندم جواز اقامت وی را که اخبار دروغش موجب اخلال در روابط حسنه ایران و فرانسه می‌گردد لغو فرمایند.

 

«به روزنامه‌های داخلی و خبرگزاریهای خارجی آزادی بی‌نهایت داده‌ایم»!

یادآوری می‌کنم که ما در عین حال که دوران انقلاب اجتماعی بسیار بزرگی را می‌گذرانیم، خبرگزاریهای خارجی و داخلی را کاملا آزاد گذارده‌ایم، در صورتی که در هیچ رژیمی در دوران تحولات بزرگ و انقلابی، این همه آزادی بی‌نهایت را به روزنامه‌های داخلی و خارجی نمی‌دهند و این آقا به جای اینکه از این آزادی بی‌دریغی که ما به خبرگزاریهای داخلی و خارجی می‌دهیم حسن استفاده کند و اخبار درست به کشور خود بفرستد، همواره اخبار به کلی بی‌اساس و تحریک‌کننده‌ای انتشار می‌دهد.

 

نامه به نخست‌وزیر در مورد خبرگزاری آلمان

سپس وزیر مشاور در مورد خبرگزاری آلمان چنین اظهار داشت: جناب آقای نخست‌وزیر! آقای بهرام شاهرخ با اینکه سوابق مهم و قدیمی و معتمدی در کار تبلیغات و روزنامه‌نویسی دارند و به تاثیر تنظیم اخبار کاملا واقف‌اند، تاکنون بارها اخباری به خبرگزاری آلمان داده‌اند که به کلی بی‌اساس و در جهت مخالف منافع ملت ایران بوده است و گمان می‌کنم برای خبرگزاری آلمان هم که اولا طالب اخبار درست و دقیق است و ثانیا به روابط دوستانه و متقابل ملتهای ایران و آلمان دلبستگی دارد، فرستادن خبرهای عاری از حقیقت از تهران مطلوب و منظور نباشد؛ ازاین‌رو خواهشمندم دستور فرمایید وزارت پست و تلگراف از قبول تلگرافهای ایشان با امتیاز خبرگزاری آلمان خودداری نماید. اجازه خبرنگاری ایشان را لغو کرده‌ام و خبرگزاری آلمان را نیز آگاه ساخته‌ام.

 

وزیر کشاورزی استعفا کرد

امروز اطلاع حاصل شد که دکتر حسن ارسنجانی، وزیر کشاورزی، از سمت خود استعفا کرده و این استعفا عصر دیروز مورد قبول واقع شده است.

ارسنجانی دو روز پیش که از کار کناره‌گیری کرد، در پاسخ سوال خبرنگاری در زمینه ادامه اجرای کار اصلاحات ارضی گفت: من استعفا کردم و کلیه طرحهایی که برای ادامه کار اصلاحات ارضی داشتم برای اجرا فرستادم تا در صورت تمایل از آنها استفاده شود.

ارسنجانی صبح امروز نیز ضمن تایید خبر قبولی استعفای خود گفت: قبل از فرارسیدن عید برای ادامه معالجه به اروپا باز می‌گردم و پس از مراجعت از اروپا به شغل عادی خودم، که وکالت دادگستری است، خواهم پرداخت.

 

سفیر جدید ایران در مسکو معرفی شد

ظهر امروز عباس آرام، وزیر امور خارجه، در کاخ مرمر به حضور شاهنشاه بار یافت و طهمورث آدمیت را به عنوان سفیر کبیر شاهنشاهی ایران در مسکو به وی معرفی نمود.

 

فرهنگ با صرف هزینه‌های فراوان نقائصی دارد

بعدازظهر دیروز دومین جلسه کنگره مشترک فرهنگ و شهرداری و مردم با حضور آقایان دکتر خانلری، وزیر فرهنگ، و جهانگیر تفضلی، وزیر مشاور، و جمعی از مردم شمیرانات تشکیل شد.

دکتر خانلری، وزیر فرهنگ، در این کنگره گفت: وضع فرهنگ ما امروز طوری است که یک قسمت عمده از درآمد مملکت صرف آن می‌شود و با وجود مصرف این نیروهای مالی و انسانی، باز هم در امور فرهنگ نقائصی موجود است و ما از برخی ممالک عقب هستیم. تنها راه حل مشکلات ما این است که مردم همکاری بکنند.

بعضی از مدارس ما وضع خیلی بدی از نظر جا و مکان دارند؛ ما به زمین و ساختمان احتیاج داریم و اگر قسمتی از پرداخت حقوق معلمین را افراد مملکت به عهده گیرند، ما پنجاه درصد کل اطفال را به مدرسه می‌بریم و همین کار خیلی مهم است.1

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.