14 اسفند 1341

14 اسفند 1341

شاه : آزاد مردان و آزاد زنان به پیش!/وقایع این یک ماه در 2500 سال اخیر سابقه نداشته است!/در حیات خودمان روزهای پر افتخار را خواهیم دید/نمایندگان کنسرسیوم با شاه دیدار کردند/وزیر دارایی : سرمایه گذاری در مستغلات بیهوده است!

شاه : آزاد مردان و آزاد زنان به پیش!

مطبوعات امروز نوشتند : « دیروز شاهنشاه اسناد مالکیت کشاورزان اصفهان را در کاخ تاریخی چهلستون به کشاورزان این منطقه اعطا کرد.»

 

وقایع این یک ماه در 2500 سال اخیر سابقه نداشته است!

در این مراسم پس از توزیع اسناد مالکیت کشاورزان شاهنشاه بیاناتی به شرح زیر ایراد کرد:

از آخرین مراسم تقسیم اراضی در میان دهقان های جدید ایران مدت زیادی نمی‌گذرد، از آن روز به این طرف درواقع می‌شود گفت در عرض یک ماه و یک هفته وقایعی در این مملکت اتفاق افتاده است که در طول ۲۵۰۰ سال تاریخ مدون ایران سابقه نداشته است و در عرض این 35 روز یا ۳۷روز پی درپی اقداماتی شده است و قدم هایی برداشته شده است که یک مرتبه اجتماع ایران رادر صفوف مقدم تمدن امروز جهان پرتاب کرده است و از هر حیث چه از لحاظ قوانین اجتماعی و از لحاظ اداری و در نظر گرفتن پیشرفت اجتماعی می‌توانیم خود را با پیشرفته ترین ممالک و ملل دنیا مقایسه بکنیم و انتظار داشته باشیم که در این مسابقه سرعت به سمت هدف و هدف هایی که براساس عدالت اجتماعی و پیشرفت جامعه باشد جلو برویم و انشاءالله در آتیه هم در صفوف پیشرو این مسابقه سرعت باشیم.

 

در حیات خودمان روزهای پر افتخار را خواهیم دید

اجتماع جدید ایران مسلما با روحیه ای قوی به سمت جلو قدم بر خواهدداشت و ما در زمان حیات خودمان قطعا روزهای بسی پر افتخار خواهیم دید و مسلما نسل های بعد از ما به طور قطع در یک محیطی زندگی خواهند کرد که امیدواریم برابر و یکسان با بالاترین محیط های اجتماعی و بشردوستانه کره ارض قرار بگیرند پس در این راه آزاد مردان و آزاد زنان ایران به سوی آینده به پیش!1

 

نمایندگان کنسرسیوم با شاه دیدار کردند

ساعت ده صبح امروز اعضای هیئت کنسرسیوم به حضور شاه رسیدند. اعضای کنسرسیوم پس از پایان این دیدار در شرکت ملی نفت حاضر شدند و به مذاکرات خود با هیئت ایران نیز ادامه دادند.

قرار است از طرف شرکت ملی نفت دو سخنرانی برای اعضای کنسرسیوم ترتیب داده شود یکی از این دو سخنرانی مربوط به  خرید های داخلی صنعت نفت در ایران است، صنایعی که در سال های اخیر در ایران به وجود آمده و مرتبا در حال تکامل است تا اندازه زیادی می‌تواند احتیاجات داخلی مملکت و احتیاجات صنایع نفت را مرتفع کند و چون در برنامه شرکت ملی نفت حداکثر خرید از صنایع داخلی برای صنعت نفت پیش بینی شده است لذا در اطراف این مطلب به تفصیل برای اعضای کنسرسیوم بحث خواهد شد.

موضوع دیگری که برای اعضای کنسرسیوم مورد بحث قرار خواهد گرفت مسئله استخدام در شرکت ملی نفت و پیشرفت روزافزون کارشناسان ایرانی و لزوم گماردن آنان به جای خارجیان است.

 

وزیر دارایی : سرمایه گذاری در مستغلات بیهوده است!

کمیسیون مالی کنفرانس اقتصادی کشور ساعت 4 بعد از ظهر دیروز با حضور آقایان بهنیا وزیردارایی، دکتر عالیخانی وزیر اقتصاد و دکتر خوشبین وزیر مشاور تشکیل شد

بهنیا وزیر دارایی گفت : هر کارخانه ای که در سال جدید تاسیس می‌شود یا بانک هایی که تاسیس شود ما خودمان پول دستی می‌دهیم، فرع نمی‌خواهیم و اوراقشان را هم بعدا تنزیل می‌کنیم. پس توجه به شهرستانها شده است قرض را از سال دوم به تدریج پس می‌گیریم، اگر سیصد هزار تومان کسی سرمایه گذاشت هفتصد هزار تومان هم دولت می‌دهد.

نظر ما این است که سرمایه های کوچک را به صورت شرکت ها در آوریم و به کار های بزرگ بکشانیم امروزه با یک میلیون تومان در دنیا گاراژداری هم نمی‌شود کرد ما سعی می‌کنیم شرکت ها قدرت مالی بیشتری داشته باشند در مورد مالیات مستغلات وقتی از ۱۲ هزار تومان بخشودگی استفاده شود تقریبا 95 تا 96 درصد مستغلات معاف می‌شوند مطابق احصائیه های جدید 44 هزار خانه و آپارتمان در تهران خالی است، یک زمانی مستغلات اهمیت داشت و عده ای رفتند و ساختند ولی امروز که دولت ۱۰ هزار خانه می‌خواهد بسازد با شرایط سهل به مردم و بخصوص کارمندان خود بدهد مسلما سرمایه گذاری در مستغلات بیهوده است و نگاهداری و حفظ این خانه ها برای دولت خرج ایجاد می‌کند و به همین جهت الان شهر تهران ۲۰۰ میلیون تومان قرض دارد.

توسعه غیر صحیح شهر باعث می‌شود که تامین مایحتاج آن مشکل باشد، به هر صورت باید به این واقعیات توجه کرد هرنوع سرمایه گذاری در خانه سازی که در تهران بشود زائد است ولی در خارج از تهران مشمول مالیات نخواهد بود.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.