13 اسفند 1341

13 اسفند 1341

دادگستری زنان را در امور قضایی شرکت می‌دهد/اعطای اسناد مالکیت در اصفهان/مذاکرات نفت تهران آغاز شد/اخلالگران فارس مجازات می‌شوند/حسینقلی رستم دوباره بازداشت شد/نمایشگاه صنایع فلزی و مونتاژ افتتاح شد/طرح جدید مالیات بر درآمد بررسی شد/انتخابات به زودی آغاز می‌شود

دادگستری زنان را در امور قضایی شرکت می‌دهد

امروز کسب اطلاع شد که به دنبال راه یافتن زنان به مجلسین شورا و سنا که با اصلاح چند بند از مواد قانون انتخابات انجام شده است در وزارت دادگستری طرحی در دست تهیه می باشد که به موجب آن از وجود بانوان تحصیل کرده در رشته حقوق، در امور قضایی استفاده می شود. این موضوع در یک مصاحبه تلفنی مورد تایید دکتر محمد باهری وزیر دادگستری قرار گرفت.

 

اعطای اسناد مالکیت در اصفهان

 ساعت 9 و 18 دقیقه صبح امروز شاه جهت اعطای اسناد مالکیت به کشاورزان اصفهان با هواپیما به این شهر رفت.

سالور رئیس سازمان اصلاحات ارضی کشور گزارشی از اقدامات سازمان در استان های آذربایجان، گیلان، کردستان، خراسان و فارس و شهرهای قم و قزوین و زنجان به استحضار رسانید.

سپس مهندس کشاورز رئیس اصلاحات ارضی استان اصفهان درباره اقدامات این سازمان مطالبی معروض داشت و اضافه نمود که کشاورزان استان اصفهان تقاضای ساختمان «سد کسیک داش» را دارند. شاه در این مورد دستوراتی به اسدالله علم نخست وزیر داد.

آنگاه شاه اسناد مالکیت کشاورزان اصفهان را به سی نفر از نمایندگان آن ها اعطا کرد.

 

مذاکرات نفت تهران آغاز شد

از ساعت ۹ صبح امروز مذاکرات ایران و کنسرسیوم در عمارت شر کت ملی نفت آغاز شد.

ریاست هیئت ایران با عبدالله انتظام رئیس هیئت مدیره شرکت ملی نفت بود و در مذاکرات اعضای مدیره شرکت ملی نفت و آقایان فواد روحانی دبیر کل سازمان اوپک و دکتر فرهنگ مهر رئیس اداره امتیازات و نفت وزارت دارایی حضور داشتند.

موضوعات مذاکره در مذاکرات امروز ابتدا مسائلی که باید مورد مطالعه و مذاکره طرفین قرار گیرد معین شد و به نظر می رسد این مسائل از این قرار باشد: 1- ازدیاد تولید نفت در ایران ۲-تقلیل کارمندان خارجی 3-تضمین کنسرسیوم برای میزان گازی که کنسرسیوم خواهد توانست استخراج کند و در اختیار دولت ایران بگذارد 4- تشکیل شرکت جدیدی که به جای شرکت آیروس باید خرید های خارجی صنعت نفت ایران را انجام دهد.

علاوه بر این ها ممکن است پاره ای مسائل دیگر بنا به تقاضای ایران مطرح شود که مهم ترین آن ها در درجه اول عبارت است از تامین هدف های اوپک که حداقل آن برگردانیدن قیمت های خارجی نفت به سال 1960 می‌باشد.

 

اخلالگران فارس مجازات می‌شوند

لشکر ده فارس اعلام کرد « اخلالگران فارس به عنوان مقدمین علیه امنیت و استقلال کشور مجازات می‌شوند.»

دیروز اعلامیه زیر از طرف لشکر ده فارس خطاب به اهالی این استان صادر شد :

چنان چه اشخاصی به نحوی از انحا با اشخاص ناراحت و مفسده جو همکاری نمایند و یا شخصا مرتکب اعمال خلاف قانون و مصالح مملکتی گردند طبق قانون مجازات مقدمین بر علیه امنیت و استقلال کشور و ماده 409 قانون دادرسی و کیفر ارتش با آنها رفتار خواهد شد.

فرمانده لشکر ده پیاده فارس - سرتیپ عبدالعلی اور مزد.

 

حسینقلی رستم دوباره بازداشت شد

 امروز اطلاع حاصل شد حسینقلی رستم که چندی پیش بازداشت شده و مجددا آزاد گردیده بود چند روز پیش دوباره از طرف نیرو های انتظامی در تهران دستگیر و زندانی گردید.

 

نمایشگاه صنایع فلزی و مونتاژ افتتاح شد

بعد از ظهر دیروز نمایشگاه محصولات صنعتی کشاورزی در وزارت اقتصاد (صنایع و معادن) به وسیله اسدالله علم نخست وزیر گشایش یافت.

در این مراسم دکتر عالیخانی وزیر اقتصاد اظهار داشت:

به موجب آماری که از فعالیت های صنعتی کشور تهیه گردیده میزان سرمایه هایی که تا پایان سال 1340 در این رشته از صنایع به کار افتاده در حدود سه میلیارد و 240 میلیون ریال است.

هنگام بازدید نخست وزیر از غرفه های صنایع فلزی از طرف مسئولان صنایع و معادن به اطلاع اسدالله علم رسید که تعداد موسساتی که از سال 1340 سرگرم بهره برداری و تولید مصنوعات فلزی است متجاوز از دو هزار و ششصد موسسه است که در حدود ۱۸ هزار نفر کارگر متخصص در آنها سرگرم کارند.

 

طرح جدید مالیات بر درآمد بررسی شد

کمیسیون مالی کنفرانس اقتصادی ساعت سه بعد از ظهر دیروز به ریاست حسن کورس تشکیل شد.

ابتدا پیرامون طرح جدید مالیات بر درآمد صحبت شد و پیشنهاد گردید که طرح جدید در کمیسیون مخصوصی از نمایندگان اتاق های صنایع و معادن و بازرگانی و وزارت دارایی به طور کامل مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

بعد پیرامون مالیات اصناف و معافیت مالیاتی آنها و مشکلات وصول ۱۲۰۰ ریال مالیات از هر شاغل کار صحبت شد و پیشنهاد شد مانند سابق تا 400 تومان درآمد در ماه همچنان از پرداخت مالیات معاف باشد چون وصول ۱۲۰۰ ریال مالیات از خیلی از اصناف کوچک که کمتر از 400 تومان در ماه درآمد دارند و اغلب جای ثابتی ندارند و دوره گرد هستند عملی نیست.

در مورد مالیات اصناف بحث شد و پیشنهد گردید که اصولا برای سهولت وصول و حتی افزایش وصول باید مالیات اصناف در قانون جدید بر اساس توافق وصول شود.

 

انتخابات به زودی آغاز می‌شود

وزیر کشور اعلام کرد انتخابات به زودی آغاز می شود، زنان باید برای حقوق خود در مجلس آینده مبارزه کنند!

«روزنامه اطلاعات» نوشت: زنان فعالیت های خود را برای شرکت در انتخابات آینده آغاز کرده اند، آن ها می‌گویند طبق مقررات انتخابات سنا زنان را به مجلس سنا راهی نیست.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.