8 اسفند 1341

8 اسفند 1341

شاه امروز کنفرانس اقتصادی کشور را در کاخ مجلس سنا گشود/شاهد یخ زدن مردم از سرما در خیابانها و تلف شدنشان از گرسنگی بودم!/به وزرا گفتم اگر از بالا تحول شروع نشود، دچار انقلاب از پایین خواهیم شد/محرومیت 75 درصد مردم از آزادی/رئیس کشور انتخابی باشد آلت دست می‌شود!/آن طور که فکر می‌کردم با دو حزب کار پیش نرفت!/مجلس دست و پاگیر بود و جلوی اصلاحات را می‌گرفت!/با انقلاب سفید به دنبال زیر و رو کردن جامعه ایرانی از بالا هستیم!/تلاش می‌کنم ولیعهد ایران دارای تربیت نظامی باشد!/تغییرات اساسی در وزارت کشور/نفوذ آمریکا در ایران بر ضد انگلیس به کار رفت/با آزادی دو دانشجوی زندانی ایرانی در آلمان موافقت نشد/شوروی قایق ایرانی را توقیف کرد

شاه امروز کنفرانس اقتصادی کشور را در کاخ مجلس سنا گشود

روزنامه‌ها امروز نوشتند: ساعت نه و نیم صبح امروز، شاهنشاه کنفرانس اقتصادی کشور را در کاخ مجلس سنا گشود و سپس نطق تاریخی خود را که بیش از یک ساعت و نیم طول کشید، ایراد کرد.

شاهنشاه جلسه کنفرانس را رسما افتتاح کرد و در پشت میکروفون قرار گرفت و نطق خود را به این شرح ایراد داشت:

 

شاهد یخ زدن مردم از سرما در خیابانها و تلف شدنشان از گرسنگی بودم!

از طرف دیگر می‌دیدیم که قیمتها به طور سرسام‌آوری بالا می‌رفت و البته قدرت خرید مردم به طور مصنوعی در بعضی نقاط بالا رفته بود، ولی به طور کلی در همه جای دیگر پایین رفته و زمستانهای سرد آن موقع زمستانهای تهران مثل حالا گرم نبود، بلکه سرد بود. چندین دفعه در سال برف می‌آمد. شبهای یخبندان زیاد بود و من ناظر بودم که یک عده‌ای در کوچه‌های تهران در آن موقع شاید از سرما گوشه خیابان یخ می‌زدند و بعضیها حقیقتا از گرسنگی بیمار می‌شدند، بلکه تلف می‌شدند و درعین‌حال در آن موقع در زمان جنگ روی اصل همان وضعیت فوق‌العاده جنگ، یک عده‌ای به عکس به‌سرعت داشتند ثروتهای عجیبی می‌اندوختند و به قول معروف، یک عده از زور گرسنگی می‌مردند و شاید عده‌ای از زور پرخوری می‌ترکیدند.

 

به وزرا گفتم اگر از بالا تحول شروع نشود، دچار انقلاب از پایین خواهیم شد

در سال 1321 برای بار اول شانزده، هفده نفر به‌اصطلاح از وکلای آن روز و بعضی از وزرا را در منزل خودم جمع کردم و به آنها گفتم که وضعیت این است و اگر ما تحولی از بالا شروع نکنیم، مسلما دچار یک انقلابی از پایین خواهیم بود؛ پس تحول از بالا را همیشه می‌شود کنترل کرد، هدایت کرد و مهار کرد درصورتی‌که انقلاب از پایین، اگر هم نتایج خوبی هم داشته باشد، برای اینکه متاسفانه دیدیم و در تاریخ خوانده‌ایم و شاید خودمان هم دیده‌ایم که چون انقلابات از هدف اولیه خود منحرف می‌شود و بدترین نتایج را می‌دهد؛ اضافه بر اینکه به اصطلاح معروف، تر و خشک با هم می‌سوزند. بیایید در مطامع خودتان یک حدی قائل باشید و به یک منافع مشروع، زیاد هم باشد ولی مشروع، قانع باشید ولی یک حداقل زندگی را برای همه تامین بکنید.

 

محرومیت 75 درصد مردم از آزادی

در عمل، مملکت ما ۷۵ درصد جمعیتش که زارعین یا رعایای آن موقع تشکیل می‌دادند اینها از آزادی حقیقی که برخوردار نبودند؛ مثلا در موقع انتخابات و دادن رای، اینها را مسلما آن مالک محل یا کدخدای محل یا متنفذ محل ریسه می‌کرد و احیانا اگر هم نمی‌کرد، به اسم آنها هر رایی که دلشان می‌خواست در صندوقهای انتخاباتی می‌انداختند.

 

رئیس کشور انتخابی باشد آلت دست می‌شود!

فکر می‌کنم اگر در این مملکت بنا بود که رئیس مملکت را هر چند بار به چند بار یک عده می‌نشستند و انتخاب می‌کردند، این بدبخت دچار چه محظوراتی بود اولا چه آلت دست می‌شد و چه رشوه‌هایی می‌بایستی بدهد و چه رشوه‌هایی احیانا می‌بایستی بگیرد و در تحت چه نفوذهایی می‌بایستی قرار بگیرد.

در سال ۱۳۲۹ از احساسات درونی مردم که همیشه وجود داشته و می‌دانم که حالا به چه حدی وجود دارد از احساسات درونی وطن‌پرستانه و مردانگی مردم یک عده‌ای که بعد متاسفانه به دروغ و ریا و تزویر استفاده کردند و به عنوان تامین منافع ایران وارد چنان سیاست که اول عالی و فریبنده‌ای بود و بعد چنان سیاست مخرب و خطرناک خانمان‌براندازی شد که آخر سر مملکت را در واقع تحویل یک مشت اجنبی‌پرست دادند و به قضا و قدر سپردند تا اینکه باز به خواست خداوند در این مملکت دو مرتبه احساسات بیدار شده و ملت ایران به این وضع خیمه‌شب‌بازی خاتمه داد.1

 

آن طور که فکر می‌کردم با دو حزب کار پیش نرفت!

سعی کرده بودم مردم را تشویق کنم برای اینکه اجتماع ما یک اجتماع محکمی باشد در تشکیل احزاب فکر می‌کردم که در این مملکت برای شروع به کار دو حزب به عنوان حزب اکثریت و یکی به عنوان حزب اقلیت مفید باشد. حزب اقلیت دائم تنقید بکند؛ تنقید البته سازنده وصحیح، ایراد بگیرد و حزب اکثریت یا دولت سعی بکند که این ایراد را بر طرف بکند و به هر صورت مثل سایر نقاط و بنا به وسیله این نوع دمکراسی که حکومت اکثریت است، ولی در مقابل یک اقلیتی هم هست که نقاط ضعف را تذکر می‌دهد منافع مردم تامین شود. در این راه هم متاسفانه زیاد نتایجی به‌دست نیامد و آن طور که می‌خواستیم کار پیشرفت نکرد.2

 

مجلس دست و پاگیر بود و جلوی اصلاحات را می‌گرفت!

این دفعه که دیگر خودمان فکر کردیم که در غیاب مجلس که احیانا دست و پاگیر بود و جلوی اصلاحات ضروری و حتمی را می‌گرفت لااقل این دفعه یک کارهایی انجام بدهیم که حتما و حتما برای این مملکت لازم است.

 

با انقلاب سفید به دنبال زیر و رو کردن جامعه ایرانی از بالا هستیم!

پس گفتیم که لازم بود که به‌سرعت یک اقداماتی بشود که جامعه ایرانی را به کلی زیرورو بکند و عوض بکند و همان حرفی که در سال ۱۳۲۱ من زده بودم، اگر تحولی از بالا نباشد، باید شما خودتان را مواجه با یک انقلاب خونین از پایین بکنید.

ما این دفعه به وسیله یک انقلاب سفیدی از بالا شروع کردیم که جامعه ایرانی را به کلی زیرورو بکند.

 

تلاش می‌کنم ولیعهد ایران دارای تربیت نظامی باشد!

از طرفی همان طوری که گفتم، اگر ارتشهای دنیا موقوف نشود و از بین نرود، یکی از اولین کارهایی که من خواهم کرد این است که ولیعهد ایران هم دارای تربیت نظامی باشد و مثل پدرش تحصیلات نظامی لازمه را فرا بگیرد؛ چون دیدیم که پادشاه مملکت، آن هم پادشاهی که فرماندهی حقیقی بر قوای نظامی مملکت دارد، چه نقش اساسی در این مملکت می‌تواند داشته باشد.

 

تغییرات اساسی در وزارت کشور

به دنبال اظهارات پریروز وزیر کشور، امروز اطلاع رسید که در سازمان و تشکیلات وزارت کشور تغییرات اساسی داده خواهد شد و دامنه فعالیتهای این وزارتخانه توسعه می‌یابد و علاوه بر امور نظام وظیفه، امور مرزبانی نیز زیر نظر وزارت کشور اداره خواهد شد.

امروز عزیزالله اکبر، معاون فنی وزارت کشور، از سمت خود استعفا کرد و استعفای وی ضمن قدردانی از خدماتی که در بنگاه عمران انجام داده مورد قبول وزیر کشور قرار گرفت و از طرف وزیر کشور، به سمت مشاور عالی وزارت کشور منصوب گردید.

به دستور دکتر پیراسته، وزیر کشور، امروز پرونده چند تن از ماموران بنگاه عمران، که در جریان ساختمان راه‌های فرعی استان گیلان، دچار انحرافاتی شده بودند برای تعقیب قانونی به دادسرای دیوان کیفر فرستاده شد.

 

نفوذ آمریکا در ایران بر ضد انگلیس به کار رفت

«رویتر» 27 فوریه طی گزارشی از نیویورک اعلام کرد: سلوین لوید، وزیر خارجه سابق انگلیس، امروز گفت: آمریکاییها هر چه می‌خواهند بگویند و هر قصدی داشته باشند این مسلم است که در ایران، مصر، خاورمیانه، در آفریقا و آسیا و البته در بعضی مسائل مطرح‌شده در سازمان ملل متحد، نفوذ آمریکا علیه انگلیس به‌کار رفته است.

 

با آزادی دو دانشجوی زندانی ایرانی در آلمان موافقت نشد

«خبرگزاری آلمان» طی گزارشی اعلام کرد: دادگاه محلی «باواریا» تقاضای آزادی دو دانشجوی ایرانی به نامهای خسرو نراقی و مهدی قهرمانی را که در نوامبر گذشته به اتهام تبلیغات کمونیستی بازداشت شدند، رد کرد و به این ترتیب دو دانشجوی مزبور همچنان در زندان خواهند ماند.

 

شوروی قایق ایرانی را توقیف کرد

از «بندر پهلوی» گزارش می‌رسد: پریروز یک قایق مخصوص ماهیگیری شیلات آستارا، که چهار نفر سرنشین داشت، به علت طوفان شدید و تلاطم امواج دریا در محل خواجه کریم نوار مرزی ایران و شوروی، از آبهای مرزی خارج شد و مامورین مرزی شوروی قایق را توقیف کردند و همراه خود بردند.3

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.