7 اسفند 1341

7 اسفند 1341

از سرنیزه های زنگ زده و پوسیده نترسید/چرا شاه مملکت این قدر باید از ملت جدا باشد؟!/با سرنیزه نمی‌توان‌ ملت را ساکت و تسلیم کرد

از سرنیزه های زنگ زده و پوسیده نترسید

آیت‌الله خمینی امروز به مناسبت فرا رسیدن عید فطر در دیدار روحانیون، طلاب، اهالی قم و زائران حرم حضرت فاطمه معصومه (س) طی سخنانی با تاکید بر ضرورت مقاومت در برابر اعمال غیرقانونی رژیم تصریح کردند: شما آقایان محترم، در هر مقامی که هستید، با کمال متانت و استقامت در مقابل کارهای خلاف شرع و قانون این دستگاه بایستید.

ایشان افزودند: از این سرنیزه‌های زنگ زده و پوسیده نترسید؛ این سرنیزه‌ها به زودی خواهد شکست. دستگاه حاکمه با سرنیزه نمی‌تواند در مقابل خواست یک ملت بزرگ مقاومت کند و دیر یا زود شکست می‌خورد. اکنون هم درمانده و شکست خورده است و روی درماندگی به این بی‌فرهنگی هایی که ملاحظه می‌کنید، دست می‌زند.

 

چرا شاه مملکت این قدر باید از ملت جدا باشد؟!

آیت‌الله خمینی در ادامه تاکید کردند: ما میل نداشتیم که کار به این رسواییها بکشد. چرا باید شاه مملکت اینقدر از ملت جدا باشد که وقتی پیشنهادی می‌دهد با بی‌اعتنایی و عکس العمل منفی مردم مواجه گردد. شاه مملکت باید جوری باشد که وقتی پیشنهادی می‌دهد، درخواستی می‌کند، ملت با جان و دل در انجام آن بکوشند، نه آنکه با آن به مقابله برخیزند و رفراندم شاه در سراسر مملکت بیش از دو هزار نفر به همراه نداشته باشد.

ایشان افزودند: ما میل نداشتیم برای سران این مملکت، چنین شکست و فضاحتی به بار آید. خوب است که قدری عبرت بگیرند، بیدار شوند و در سیاست خود تجدید نظر کنند؛ به جای قانون شکنی و به زندان کشیدن علما و محترمین، به جای سرنیزه و قلدری، در مقابل درخواست ملت تسلیم شوند.

 

با سرنیزه نمی‌توان‌ ملت را ساکت و تسلیم کرد

آیت‌الله خمینی در ادامه خطاب به مسئولین کشور اظهار داشتند: به این حقیقت توجه کنند که با سرنیزه نمی‌توان ‌ملت را ساکت و تسلیم کرد؛ با زور و قلدری نمی‌توان روحانیت را از وظایفی که اسلام به عهده آنان گذاشته است، باز داشت.

ایشان ادامه دادند: اگر آقای اسلامی را نگذاشتند در تهران منبر برود، دیدند که ایشان در بندر پهلوی1 منبر رفتند و حقیقت را در آنجا بیان داشتند. اگر در بندر پهلوی از ادامه سخنان ایشان جلوگیری کردند، شک نداشته باشند که ایشان سخنان خود را در جای دیگر دنبال خواهد کرد؛ و هر جا که فرصت پیدا کند، مطالب را به گوش مردم خواهد رساند. اگر با بردن عده زیادی از علما و خطبا به زندان، آن ها را از سخن گفتن باز داشتند، سایر آقایان روحانیون که هنوز توقیف نشده‌اند، سخن خواهند گفت و مردم را متوجه خواهند کرد. مگر می‌شود زبان روحانیت را برید؟2

 


1. نام سابق «بندر انزلی».

2. صحیفه امام، جلد 1، صفحه 151 تا  152.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.