5 اسفند 1341

5 اسفند 1341

تایمز لندن : خرید نفت شوروی به صادرات ایران لطمه می‌‌زند/علل عقب افتادگی صادرات ایران به روایت تایمز مالی/به دنبال تغییرات انقلابی در دادگستری نیستیم!/تغییرات منطقی/«علیه من امضا جمع کردند»!/وظیفه وزارت اقتصاد پیدا کردن بازار برای صادرات است/بی اطلاعی مقامات سازمان برنامه درباره وام بانک جهانی به ایران/در پست های وزارت خارجه تغییراتی داده می‌‌شود/«وزیر اقتصاد معتقد است صادرات پایه و اساس واردات است»

تایمز لندن : خرید نفت شوروی به صادرات ایران لطمه می‌‌زند

«آسوشیتدپرس» 23 فوریه از لندن گزارش داد :  روزنامه تایمز لندن نوشته است که در رد پیشنهاد نفت شوروی از جانب انگلیس باید تجدید نظر شود و شاید به این دلیل که انگلستان که در خارج از بازار مشترک اروپایی است باید سخت در جست و جوی بازارهای دیگر باشد.

استدلال اساسی انگلیس در رد پیشنهاد فروش نفت شوروی بر این اساس است که این معامله توازن پرداخت ها را به هم خواهد زد ولی حقیقت این است که وارد کردن نفت از کشورهایی مانند شوروی به کمپانی های نفتی لطمه خواهد زد و در روی تولید نفت کویت، ونزوئلا، عراق، ایران و عربستان سعودی اثر خواهد گذاشت. اما دو میلیون تن نفت شوروی که فعلا صحبت بر سر آن است فقط 4 درصد از مصرف نفت انگلیس را تشکیل می‌‌دهد و در عمل فقط اثر جزئی در اقتصاد نفت خواهد داشت.

 

علل عقب افتادگی صادرات ایران به روایت تایمز مالی

نشریه تایمز مالی چاپ لندن در شماره اخیر خود مقاله جالبی پیرامون صادرات ایران و علل عقب افتادگی آن و راه توسعه و بهبود صادرات ایران چاپ کرده است.

در این یادداشت آمده است: ناراحتی و علاقه دولت ایران در مورد افزایش صادرات تا کنون منتج به نتیجه ای نشده است.

ایران از صادرات خود به جز نفت در ده سال گذشته سالانه در حدود ۱۰۰ میلیون دلار درآمد داشته است در 1960 مجموع این صادرات به 5/111 میلیون و در سال 1961 به ۱۲۸ میلیون دلار رسید.

 پائین بودن سطح صادرات ایران به نبودن ابتکار در داخل و وابستگی اقتصاد کشور به جریان نفت نسبت داده می‌‌شود.

ایران فعلا از نفت بیش از ده برابر ارزی را که از صادرات دیگر خود به دست می‌‌آورد، دریافت می‌‌کند.  اکنون صادرات عمده ایران در خطر است. این صادرات عبارتند از : فرش، پنبه و خشکبار.

 

به دنبال تغییرات انقلابی در دادگستری نیستیم!

امروز کسب اطلاع شد پس از خاتمه مطالعات دکتر محمد باهری وزیر دادگستری یک سلسله نقل و انتقالات و تغییرات در دادگستری انجام خواهد شد و تغییراتی نیز در آئین نامه ها و تشریقات اولیه محاکمات صورت خواهد گرفت.

مطالعات دکتر باهری وزیر دادگستری در تشکیلات وزارت دادگستری همچنان ادامه دارد، وزیر دادگستری از کلیه مراجعات تلفنی خود چشم پوشیده و در حال حاضر غیر از وزرا کسی نمی‌‌تواند خارج از دادگستری با دکتر باهری تماس داشته باشد.

 

تغییرات منطقی

چون در محافل مختلف دادگستری از بدو تصدی دکتر باهری شایعات زیادی درباره تغییرات آینده در کادر قضایی و تشکیلات دادگستری وجود داشت در این باره با دکتر باهری تماس گرفته شد و وزیر دادگستری گفت : ما نمی‌‌خواهیم تغییرات انقلابی در دادگستری انجام دهیم بلکه یک سلسله نقل و انتقالات و تغییرات منطقی در دستگاه قضایی ایجاد می‌‌شود که حتی الامکان از کندی محاکمه کاسته شود.

 

«علیه من امضا جمع کردند»!

امروز معینیان وزیر راه یکصد نفر از بازرسان مخصوصی را که در چند روز گذشته انتخاب کرده در دفتر کار خود پذیرفت و با حضور آنان با خبرنگاران جراید مصاحبه کرد.

وزیر راه در این جلسه گفت در جلسه ای که چند روز پیش به منظور آشنایی با مدیران وزارت راه و راه آهن تشکیل دادم مطالبی گفتم که آن روز ضروری نمی‌‌دیدم در مطبوعات و رادیو منعکس شود بعد از صحبت من عده ای اظهار کرده اند که مطالب من تند و توهین آمیز بوده و یکی دو سه نفر هم که بعضی از آنها در مشکلاتی که امروز راه آهن با آن روبرو است سهم اساسی داشته اند و پرونده هایی در بازرسی کل و دستگاه قضایی دارند و مطابق قانون باید به زندان بروند و البته خواهند رفت گفته اند که جمع بشویم استشهاد کنیم که این وزیر را نمی‌‌خواهیم.

معلوم می‌‌شود که وزیر راه باید در ابتدا مورد قبول این دسته باشد اما من افتخار می‌‌کنم که به هیچ وجه نمی‌‌توانم مورد قبول افراد این دسته باشم.

خلاصه کلام این است که من در ظرف چهل و هشت ساعت اول کار خود بررسی لازم را کرده ام و متوجه شده ام کسانی که در مدت پنج سال گذشته در تشکیلات وزارت راه و راه آهن مسئولیت داشته اند مثلا آئین نامه نوشته اند در دستگاهی که 33 هزار نفر عضو دارد فقط منافع چهل نفر تدوین کنندگان آئین نامه را در نظر گرفته اند و باعث شده اند که حقوق چهل نفر محفوظ شده و بقیه کارمندان زحمتکش فدا شوند بر اثر این اقدامات ناصحیح افرادی که عشق و علاقه به کار دارند کنار رفته اند دیگر اجازه نخواهیم داد این سازمان از این راه برود.

اشخاصی که با بی رحمی‌‌این دستگاه را غارت کرده اند و آن هایی که پرونده دارند دستور دادم تمام پرونده ها به جریان بیفتد و به افراد پرونده دار اجازه ورود به محوطه راه آهن داده نخواهد شد البته تا من هستم دیگر به شیوه سا بق عمل نخواهد شد و مسیر سازمان راه آهن تغییر خواهد یافت.

 

وظیفه وزارت اقتصاد پیدا کردن بازار برای صادرات است

دکتر عالیخانی وزیر اقتصاد در ملاقات با گروهی از اعضای اتاق بازرگانی اظهار داشت: کنفرانس اقتصادی با دو شعار «تثبیت اقتصادی» و «ایجاد حس اعتماد» و تاثیر این دو در رشد اقتصادی کشور از روز هشتم اسفند کار خود را آغاز می‌‌کند.

من می‌‌دانم وضع اقتصادی ما خوب نیست اما این جمله نباید مورد اتکا و برنامه ما باشد ما تا پنج شش سال قبل کشور صنعتی نبودیم و از آن موقع بدون سابقه وسیع صنعتی یک مرتبه در جریان کار صنعتی افتادیم و به سرعت رشد کردیم اما متاسفانه چه سرمایه گذاران و چه راهنمایان آن ها که دولت و کادر دولتی بود هر دو بدون تجربه و بدون سابقه بودند در وضعی که پیش آمد انتقاد تنها مربوط به شما نیست بلکه دولت هم در آن سهمی‌‌دارد.

در مورد صادرات من معتقدم که دولت وظیفه بزرگی دارد. وظیفه وزارت اقتصاد تنها سهمیه نوشتن نیست برای این کار یک ماه وقت کافی است اما وزارت اقتصاد باید برود بازار پیدا کند تا تاجر کارش را در آنجا انجام دهد.

 

بی اطلاعی مقامات سازمان برنامه درباره وام بانک جهانی به ایران  

مطابق گزارش خبرگزاری آلمان از قول مقامات دولت ایران بانک بین المللی با پرداخت ۲۱۸ میلیون دلار وام جهت اجرای طرح های عمرانی برنامه سوم موافقت کرده است و اولین قسمت این وام در ماه آوریل پرداخت می‌‌شود.

به دنبال این گزارش خبرنگاران با مقامات سازمان برنامه تماس گرفتند، مقامات مزبور از این خبر اظهار بی اطلاعی کردند.

 

در پست های وزارت خارجه تغییراتی داده می‌‌شود

«خبرگزاری فرانسه» 23 فوریه در گزارشی اعلام کرد:  از یک منبع موثق کسب اطلاع شده که به زودی تغییراتی در پست های سیاسی وزارت خارجه ایران داده خواهد شد. ظاهرا طهمورث آدمیت سفیر کبیر جدید ایران در کویت به سمت سفیر کبیر ایران در مسکو تعیین خواهد شد. علی قلی اردلان سفیر کبیر فعلی ایران در شوروی به سمت سفیر کبیر ایران به بن فرستاده می‌‌شود.

خسرو افشار سفیر کبیر کنونی ایران در بن به پاریس انتقال خواهد یافت و محمود فروغی که اکنون سمت سفیر کبیر ایران را در برن به عهده دارد به سمت سفیر این کشور در واشنگتن منصوب می‌‌شود و نیز آقای نیامیر که اکنون ریاست اداره اروپای غربی را در وزارت خارجه به عهده دارد رهسپار اردن خواهد شد.

 

«وزیر اقتصاد معتقد است صادرات پایه و اساس واردات است»

«روزنامه اطلاعات» نوشت: یکی از نکات جالب مصاحبه آقای دکتر عالیخانی مربوط به صادرات بود. وزیر اقتصاد در زمینه صادرات عقیده دارد که صادرات پایه و اساس واردات است ولی تا کنون به فکر صادرات نبوده ایم ولی من بعد باید صادرات را افزایش داد زیرا ما مجبوریم واردات داشته باشیم همان طور که هر کشور دیگر نیز مجبور به این کار است اکنون دیگر قرن نوزدهم نیست که صادرات چندان اهمیت نداشته باشد. در قرن حاضر کشورهای جهان به یکدیگر نزدیک شده اند و وابستگی پیدا کرده اند و چون هر کشوری مجبور به وارد کردن کالا از خارج است خواه ناخواه باید صادرات هم داشته باشد.

برای حمایت از صادرات بر خلاف عمل طرح فراوان وجود دارد که با کمی‌‌حسن نیت قسمت اعظم آن ها را می‌‌توان جامه عمل پوشانید.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.