4 اسفند 1341

4 اسفند 1341

« میان ایران و شوروی مسئله بغرنجی وجود ندارد»/«اطمینان دارم اصلاحات مد نظر شاه به آخر خواهد رسید»!/نمایندگان کنسرسیوم به ایران آمدند/آمده ایم تا راه های افزایش تولید نفت را مطالعه کنیم!/مشکلات خوزستان زیاد و متعدد است/رئیس سازمان دفاع غیر نظامی‌کشور فوت کرد/با ادامه خودداری مردم از مصرف برق : اراک شب ها خاموش است!/ تلاش دولت ایران برای افزایش صادرات نتیجه بخش نیست/نظر بازرگانان و صاحبان صنایع درباره ادغام وزارت بازرگانی و صنایع/کار این دو وزارتخانه متفاوت است و ادغام صحیح نیست/با استعفای معاون دادگستری موافقت نشد/منوچهر قشقایی تحت الحفظ به شیراز اعزام شد

« میان ایران و شوروی مسئله بغرنجی وجود ندارد»

در برنامه دیروز باشگاه رادیویی علاقمندان حسن همجواری ایران و شوروی که از رادیو مسکو پخش شد »والری نیژنفسکی» نویسنده روزنامه ایزوستیا درباره مشاهدات خود در سفر اخیر ایران سخنرانی کرد.

عضو روزنامه ایزوستیا در این برنامه گفت: اغلب اتفاق می‌افتد که برای ماموریت به کشورهای مختلف جهان می‌روم. همکاران من هم به خارجه می‌روند اما آن چه که مایه خرسندی من است این است که در عرض سال های اخیر من نخستین روزنامه نگار شوروی بودم که به کشور ایران وارد شدم.

 

«اطمینان دارم اصلاحات مد نظر شاه به آخر خواهد رسید»!

من از این که دهقانان ایرانی صاحب زمین می‌شوند و از این که مبارزه در راه لغو و ریشه کن ساختن بی سوادی در کشور شما آغاز شده شاد و خوشحالم البته اجرای هر رفرمی ‌با اشکالاتی مواجه می‌شود ولی من اطمینان دارم که شما این اصلاحات را تا آخر خواهید رساند و دلیل اطمینان من نتایج مراجعه به آرای عمومی‌است که در روز ششم بهمن انجام گرفت.

 من پس از بازگشت به میهن مقاله ای درباره ایران برای روزنامه ایزوستیا نوشتم. در این مقاله که چند روز پیش منتشر شد از جمله خاطر نشان ساختم که در بین دو کشور ما مسائل بغرنجی وجود ندارد که ما را از هم جدا سازد و به اطلاع خوانندگان خود رساندم تمام قشر های اهالی ایران خواستار روابط حسن همجواری با اتحاد شوروی هستند.

 

نمایندگان کنسرسیوم به ایران آمدند

اعضای هیئت کنسرسیوم برای بازدید از فعالیت های نفتی کنسرسیوم در ایران و مذاکره با مقامات نفتی ایران ساعت سه بعد از ظهر دیروز وارد آبادان شدند.

دیشب آقای «کانتین سون» سخنگوی هیئت کنسرسیوم نفت که اخیرا وارد آبادان شده است گفت: هدف از مسافرت ها مذاکره با مقامات کنسرسیوم و شرکت ملی نفت است و این مسافرت ارتباطی با مسائل اوپک ندارد.

سخنگو و رئیس هیئت از ملاقات اعضای هیئت با دکتر پیراسته وزیر کشور و معتمدی نماینده مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره شرکت ملی نفت در حوزه قرار داد اظهار خوشوقتى کرد.

 

آمده ایم تا راه های افزایش تولید نفت را مطالعه کنیم!

 در ضیافتی که در ساعت 6 بعد از ظهر دیروز به افتخار هیئت مذکور برپا شد.

«کا تین سون» رئیس هیئت نمایندگی کنسرسیوم اظهار داشت : هیئت ما به اینجا آمده است تا راه های افزایش تولید نفت و بهبود زندگی کارگران را مطالعه نماید و سوای این مسائل هیئت مذاکرات دیگری نخواهد داشت.

 

مشکلات خوزستان زیاد و متعدد است

دکتر سید مهدی پیراسته وزیر جدید کشور نیز که در ضیافت حضور داشت گفت مشکلات خوزستان زیاد و متعدد است و احتیاج به توجه مخصوص برای تامین رفاه ساکنین آن و پیشرفت و توسعه آن استان دارد. دکتر پیراسته دعوت کرد تا همکاری بیشتری بین صنعت نفت و دولت برای بالا بردن سطح فعالیت هایی که برای رفاه مردم آن خطه انجام می‌شود به وجود آید.

 

رئیس سازمان دفاع غیر نظامی‌کشور فوت کرد

یک ساعت بعد از نیمه شب جمعه تیمسار سرلشکر حسین فرزانه رئیس سازمان دفاع غیر نظامی‌کشور در نتیجه عارضه سکته قلبی از دنیا رفت.

مشاغل مهم سر لشکر فرزانه در ارتش عبارت از ریاست ستاد ارتش در آذربایجان، ریاست ستاد ارتش در خراسان، ریاست اداره تسلیحات ارتش، ریاست مرزبانی کشور و ریاست محاکم بود.

 

با ادامه خودداری مردم از مصرف برق : اراک شب ها خاموش است!

چهار شب است که اعتصاب مردم اراک ادامه دارد و مردم همچنان از روشن کردن چراغ های برق خودداری می‌نمایند. کسبه و اصناف اراک نیز در همین مورد با اهالی هماهنگی صمیمانه دارند و از روز اعلام اعتصاب در مغازه های خود از شمع و چراغ های نفتی استفاده می‌کنند.

به قرار اطلاع اهالی اراک تصمیم گرفته اند در صورتی که شرکت برق به خواسته های آنان توجهی نکند با مراجعه دسته جمعی به شر کت سپرده های خود را مسترد دارند.

 

 تلاش دولت ایران برای افزایش صادرات نتیجه بخش نیست

روزنامه تایمز مالی در شماره امروز خود ضمن مقاله ای می‌نویسد که علاقه دولت ایران در مورد افزایش صادرات تاکنون به نتیجه نرسیده است و علت این عمل نبودن ابتکار در داخل و وابستگی اقتصاد کشور به در آمد نفت است. این روزنامه در پایان مقاله نتیجه می‌گیرد که امروز ایران به ارز خارجی احتیاج دارد و برای این امر باید مبادلات را بالا ببرد.

 

نظر بازرگانان و صاحبان صنایع درباره ادغام وزارت بازرگانی و صنایع

«روزنامه اطلاعات» در گزارشی نوشت: یکی شدن وزارت بازرگانی و وزارت صنایع و معادن تحت عنوان وزارت اقتصاد در محافل بازرگانی و صنعتی و معدنی کشور مورد بحث می‌باشد و پیرامون آن نظرات متفاوتی ابراز می‌گردد.

محمود رضایی عضو شورای بهره برداران معادن در مورد ادغام وزارت صنایع و معادن و وزارت بازرگانی گفت در سال های اخیر صاحبان صنایع و معادن در مواقع ضروری مستقیما به وزارت صنایع اتکا داشتند زیرا این وزارتخانه اختصاصا به کارصنعت و معدن کشور رسیدگی می‌کرد و تمام کوشش و سعی آن صرف صنعت و معدن و مشکلات آن می‌شد و حالا که این اتکا و امید از میان رفته مسلما به کار صنعت لطمه خواهد خورد و معدن نیز وضع بهتری پیدا نخواهد کرد.

علی اکبر خسرو شاهی عضو اتاق بازرگانی نیز در این باره گفت: جامعه تجار از وزیر جدید اقتصاد انتظار دارند که به هرج و مرجی که در اقتصاد کشور وجود دارد پایان دهد.

مهندس جعفر شریف امامی‌رئیس اتاق صنایع نیز در این باره گفت ادغام دو وزارتخانه به یک هدف حیاتی در کشور ما که همکاری سیاست تجارتی و صنعتی کشور است کمک می‌کند.

به هر حال مسئله مهم و اساسی آن است که کارها به خوبی انجام گیرد. ادغام به خودی خود در بهبود کارها تاثیری ندارد، آن چه مهم است و باید حساب شود انجام کار به طریق صحیح است.

 

کار این دو وزارتخانه متفاوت است و ادغام صحیح نیست

مهندس معاضدی عضو اتاق صنایع و معادن نیز در این خصوص اظهار داشت در دنیای امروز که کارها صد در صد جنبه تخصصی پیدا کرده است تصور نمی‌رود که ادغام وزارتخانه های صنایع و بازرگانی کار صحیحی باشد.

صنایع و معادن کشور همیشه به دنبال افزایش و توسعه تولید هستند درحالی که بازرگانی به سراغ خرید و فروش و بخصوص واردات می‌رود با این ترتیب تلفیق این دو کار با هم مشکل است.

 

با استعفای معاون دادگستری موافقت نشد

 امروز مجلسی معاون پارلمانی وزارت دادگستری با دکتر باهری وزیر دادگستری ملاقات کرد.

در این ملاقات مسئله استعفای مجلسی معاون دادگستری با دکتر باهری مورد مذاکره قرار گرفته است اما استعفای مجلسی مورد موافقت دکتر باهری واقع نشد و معاون پارلمانی وزارت دادگستری همچنان به کار خود مشغول خواهد بود.

 

منوچهر قشقایی تحت الحفظ به شیراز اعزام شد

آخر وقت امروز از فیروز آباد گزارش رسید که منوچهر قشقایی که به اتهام شرکت در توطئه قتل مهندس ملک عابدی در فیروزآباد بازداشت شده بود به اتفاق 15 نفر از همدستانش به شیراز اعزام گردید.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.