2 اسفند 1341

2 اسفند 1341

عالیخانی : به درآمد نفت نباید اتکا کرد/از سیاست هرج و مرج تحت عنوان دروازه های باز نمی شود جانبداری کرد/محصلین باید شهریه بدهند/معلم حرفه ای نداریم/مذاکرات نفتی تهران درباره تقاضاهای اوپک آغاز می شود/درباره سیاست اقتصادی و مالی دولت/برای جلب سرمایه های خارجی تلاش کردیم ولی نتیجه نگرفتیم/تکذیب شایعه استعفای ارسنجانی/ماموریتی که شاه به وزیر جدید دادگستری سپرده است

عالیخانی : به درآمد نفت نباید اتکا کرد

امروز دکتر عالیخانی وزیر اقتصاد طی مصاحبه ای اظهار داشت من امیدوارم که با ابراز محبتی که تجار و صاحبان صنایع در دو روز اخیر نسبت به من مبذول داشته اند بتوانم منشا خدمات قابل ملاحظه ای شوم.

خبرنگار سوال کرد آیا شما نفت را هم جزو صادرات می‌دانید و اصولا نظرتان در مورد تشویق صادرات چیست؟ وزیر اقتصاد گفت: اگر ما بخواهیم از لحاظ موازنه ارزی به نفت توجه کنیم بدیهی است ارز نفت اثر فوق العاده ای در موازنه پرداخت های ما دارد اما از لحاظ موازنه تجارت خارجی یعنی موازنه صادرات با واردات این طور نمی‌توان فکر کرد، صادرات نفت هر چه بیشتر باشد  جای خوشوقتی است ولی نباید یک کشور فقط از لحاظ موازنه ارزی روی یک رقم اتکا کند و ما فقط نفت را نقطه اتکای ارزی بدانیم باید از نفت هرچه بیشتر برای توسعه اقتصادی کشور استفاده کرد ولی هرگز نباید آنرا تنها پایه  و نقطه اتکای ارزی دانست.

مثلا در یک کشور ممکن است صنعت اول فولاد سازی باشد ولی آن کشور نقطه های اتکای دیگری نیز برای تحصیل ارز باید داشته باشد. به عنوان مثال فرانسه را می‌توان ذکر کرد که کشوری صنعتی است و صنایع متعددی هم دارد ولی در عین حال از لحاظ کشاورزی هم دارای اهمیت خاصی است خلاصه باید کاری کرد که اگر از یک جا ارز کم آمد از جاهای دیگر بتوان آن را جبران کرد.

 

از سیاست هرج و مرج تحت عنوان دروازه های باز نمی شود جانبداری کرد

در مورد سیاست دروازه های باز وزیر بازرگانی گفت: یک کشور در حال رشد نمی تواند از سیاست هرج و مرج تحت عنوان سیاست دروازه های باز جانبداری کند. خبرنگار گفت : به نظر شما اصلاحات ارضی و تحولات ناشی از آن در کنفرانس اقتصادی چه اثری دارد؟

وزیر بازرگانی گفت : اصلاحات ارضی که من بدان اعتقاد کامل دارم در اخذ تصمیمات کنفرانس موثر خواهد بود.

 

محصلین باید شهریه بدهند

کنفرانس مدیران کل و روسای ادارات فرهنگی استان ها و شهرستان ها چند روز پیش به وسیله دکتر خانلری وزیر فرهنگ گشایش یافت و جلسات آن همه روزه در تالار آئینه وزارت فرهنگ ادامه دارد در جلسه دیروز کنفرانس که با حضور آقایان بیرشک معاون وزارت فرهنگ و روسای ادارات تعلیمات عالیه ابتدایی و تربیت معلم تشکیل شد پیرامون مسائل عمده فرهنگی بحث و مذاکره گردید و تصمیماتی اتخاذ شد.

در این جلسه بیرشک معاون وزارت فرهنگ مطالبی در باره کمک مردم در کشور های امریکا و ژاپن در امر تعلیمات متوسطه بیان داشت و افزود کمکی که مردم به صورت صدی پنج عوارض شهرداری به فرهنگ می‌دهند کافی نیست و وزارت دارایی آئین نامه ای تهیه کرده و در آن برای شهریه مقیاسی پیش بینی کرده است البته این آئین نامه هنوز به مرحله اجرا گذاشته نشده است.

 

معلم حرفه ای نداریم

آنگاه بحث در اطراف مدارس حرفه ای آغاز شد کلانتری مدیر کل فنی و حرفه ای وزارت فرهنگ گفت: هدف از ایجاد مدرسه حرفه ای آماده کردن افراد برای بازار کار بوده است، من با صداقت عرض می کنم که ما معلم حرفه ای واقعی نداریم و به همین لحاظ با توسعه مدارس حرفه ای با نبودن معلم واجد شرایط موافق نیستم و پیشنهاد می شود این مطلب مجددا مطالعه شود.

 

مذاکرات نفتی تهران درباره تقاضاهای اوپک آغاز می شود

از هفته دیگر مذاکرات غیر رسمی بین ایران و نمایندگان کنسرسیوم در تهران شروع خواهد شد.

هیئت ۱۲ نفری که از طرف کنسرسیوم در روز ۷ اسفند وارد آبادان می‌شود شامل دو دسته می باشند که یک دسته از آن ها علاوه بر ماموریت بازدید از مناطق نفت خیز جنوب و مذاکره با شرکت ملی نفت به طور غیر رسمی با وزیر دارایی نیز مذاکرتی در اطراف تقاضا های مربوط به اوپک انجام می دهند.

مدیر کل نفت وزارت دارایی و عده ای از کارشناسان نفت هم در این مذاکرات شرکت دارند و پس از آنکه فواد روحانی وارد تهران شد بلافاصله در مذاکرات شرکت خواهد کرد.

از ۱۲ نفر مزبور در حدود ۷ تا ۸ نفر آنها در مورد تقاضا های مربوط به اوپک که از طرف ایران با کنسرسیوم در میان گذاشته شده قبلا در کنفرانس پاریس و مذاکرات غیر رسمی لندن و تهران شرکت داشتند. به همین جهت مذاکراتی که در هفته آینده در تهران شروع می‌شود با وجود غیر رسمی بودن اهمیت فوق العاده دارد و ممکن است اختلافات را به طور نهایی حل و فصل کند.

 

درباره سیاست اقتصادی و مالی دولت

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت :

پول، بذری است که در هر نقطه مستعدی ریخته شود بار می‌آورد و بر می‌دهد ولی شرط کافی برای آن که سرمایه داری این بذر را در زمینی بپاشد تنها استعداد آن زمین نیست بلکه بیشتر از استعداد زمین امنیت آن شرط است. هیچ کس بذر در زمینی که سر راه سیل قرار دارد نمی‌پاشد و لو هر چه آن زمین مستعد باشد. هیچ کس خانه در سرراه راهزنان بنا نمی‌کند هرقدر که آن نقطه زیبا و مصفا و دارای شرایط کم نظیر برای یک زندگی آسوده باشد. هیچ سرمایه داری هم سرمایه خود در منطقه نا امن، درمنطقه خطر و حتی در منطقه ای فاقد قوانین ثابت و محکم نمی‌ریزد.

 

برای جلب سرمایه های خارجی تلاش کردیم ولی نتیجه نگرفتیم

ما ده دوازده سال برای جلب سرمایه های خارجی و به کار افتادن سرمایه های خصوصی داخلی تلاش کردیم و کمیسیون ها تشکیل دادیم و قوانین متعدد گذراندیم اما نتیجه درخشانی نگرفتیم، برای این که از این طرف کوشش می‌کردیم به سرمایه دار نشان بدهیم مملکت ما مملکتی است در حال توسعه، آماده برای سرمایه گذاردن و بهره برداشتن برخوردار از مواهب بزرگ و کم نظیر طبیعی از آن طرف سرمایه دار می دید این مملکت حتی سیاست بازرگانی پر و پا قرصی ندارد و دیروز طرفدار دروازه های باز بوده امروز هواخواه دروازه های بسته است، قوانین مالیاتی آن به سرعت برق و باد تغییر می‌کند، قوانین تجارت آن ناسخ و منسوخ یکدیگر است، در چنین شرایطی مگر سرمایه دار نذر داشته باشد که سرمایه بگذارد و الا اصول و قوانین طبیعی تجارت به هیچ عنوان چنین قماری را تجویز نمی‌کند.

 

تکذیب شایعه استعفای ارسنجانی

در این دو روز شایعاتی در سطح کشور پخش شده است مبنی بر این که آقای دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی از شغل خود استعفا داده و استعفا نامه خود را برای آقای نخست‌وزیر ارسال نموده است.

امروز اسدالله علم نخست وزیر در این باره گفت: مطلقا چنین مطلبی صحت ندارد همین امروز از آقای دکتر ارسنجانی نامه ای از پاریس داشتم که در پاریس به معالجه و استراحت پرداخته اند و پس از پایان معالجه به تهران عزیمت خواهند نمود و کار خود را تعقیب می نمایند.

 

ماموریتی که شاه به وزیر جدید دادگستری سپرده است

ساعت ده صبح امروز دکتر باهری وزیر دادگستری برای معارفه با آقایان قضات دیوانعالی کشور در هیئت عمومی قضات حضور یافت.

باهری گفت:

سعی و فکر من این است که آن چه بتوانم در تقویت و عظمت دستگاه دادگستری بکوشم. دولت کوشش خواهد کرد که بست های این اسکلت را محکم تر نماید و نیرو و استعدادی در این دستگاه پدید آورد که تحولات اجتماعی را در هر عصر و زمان در خود منعکس نماید و بتواند با مقتضیات و احتیاجات جامعه در هر موقع خود به خود تطبیق نماید.

اکنون که با تصویب مواد شش گانه تحول عظیمی در اجتماع ما پیدا شده شایسته است انعکاس آن در قوه قضائیه محسوس گردد.

ماموریت من بنا به امر اعلیحضرت همایونی از طرف جناب آقای نخست وزیر همین مطالبی است که بیان گردید و هر شایعه دیگری داده شود از جانب دشمنان دادگستری و آن هایی است که از تحولات اخیر ناراضی هستند، هر اقدامی و عملی در دادگستری لازم باشد با مشورت و صوابدید آقایان قضات خواهد بود.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.