1 اسفند 1341

1 اسفند 1341

نخست‌وزیر برنامه دولت جدید را اعلام کرد/«ورشکستگی دولت افسانه است»/برنامه دولت/ سیاست داخلی ما/سیاست خارجی/مقدمات انجام انتخابات فراهم می‌‌ شود/وزرا برنامه های خود را شرح می‌‌ دهند!/سکوت در باره انتخابات/همه کوشش خود را برای به سامان رساندن سپاه دانش مصروف می‌‌ کنم/شخصا در پخش اخبار رادیو دخالت و کنترل خواهم کرد/ادغام وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی/مهلت سه ماهه به کارگران و کارفرمایان/ شایعه انحلال دادگستری تکذیب شد/به افراد منحرف مهلت داده نخواهد شد!

نخست‌وزیر برنامه دولت جدید را اعلام کرد

پس از معرفی کابینه جدید به حضور شاه دیشب اسدالله علم نخست‌وزیر طی پیامی‌‌ که از رادیو و و تلویزیون خطاب به مردم پخش شد برنامه دولت جدید خود را اعلام داشت.

نخست‌وزیر گفت :

قوانین شش گانه ای که بر طبق اصل بیست و هفتم متمم قانون اساسی شاهنشاه انشاء فرمودند و اکثریت قریب به اتفاق رای دهندگان ملت ایران آن را تصویب کردند در حقیقت قانون اساسی انقلاب سفید شاه و مردم است که جزء به جزء باید به مورد اجرا در آید و بدون هیچ گونه تبعیض در مورد خرده مالک و دهقان با قدرت اجرا خواهد شد تا حقوق خرده مالکین و دهقانان کاملا محفوظ و تامین گردد.

 

«ورشکستگی دولت افسانه است»

موضوع مهم دیگر که فکر دولت را مشغول خواهد داشت تولید اعتماد در بین مردم از لحاظ تشویق در امر سرمایه گذاری و تولیدات صنعتی و غیره است من در این جا لازم می‌‌ دانم که باز هم بی اساس بودن افسانه ورشکستگی دولت یا افسانه مصادره اموال و خانه ها و غیره را تکرار بکنم چنان که می‌‌ بینید دو روز مانده به آخر هر ماه تمام تعهدات دولت پرداخت می‌‌ شود و حتی یکی از تعهدات سنگین دولت هم به عهده تعویق نیفتاده است.

 

برنامه دولت

پس از این مقدمه این برنامه دولت را به استحضار هم وطنان عزیز می‌‌ رسانم:

 

 سیاست داخلی ما

1- اجرای سریع و دقیق لوایح پیشنهادی اعلیحضرت همایون شاهنشاهی که به تصویب ملت رسیده است.

۲- توازن بودجه توام با اتخاذ تدابیر لازم به منظور به راه انداختن چرخ های اقتصادی کشور و ایجاد کار برای بیکاران و گردش سرمایه و امکان دادن به فعالیت افراد در رشته های تولیدی که مورد توجه خاص دولت می‌‌‌باشد

۳- تهیه موجبات تسریع رشد اقتصادی و تقویت حس اعتماد در مردم.

4- اجرای قانون برنامه سوم با تجدید نظر در اقلام مخارج از لحاظ تشویق و تقویت امور تولیدی و کشاورزی و تشویق ابتکارهای خصوصی.

5-تجدید نظر در قوانین مربوط به دادگستری به ترتیبی که با تحولات اخیر اجتماعی ایران منطبق باشد و بسط تشکیلات دادگستری به نحوی که همگی افراد ملت ایران از مزایای دادگستری برخوردار شوند.

6-در قسمت فرهنگی کوشش دولت در درجه اول در راه تامین تعلیمات عمومی‌‌ و اجباری ابتدایی مصروف خواهد شد که یکی از اساس موثر آن اجرای طرح قانون سپاه دانش است و به موازات آن به توسعه تعلیمات فنی و حرفه ای به منظور تربیت متخصص در رشته های تولیدی و فنی به تناسب احتیاجات کشور اقدام خواهدشد.

7- اقدامات لازم برای تعمیم بهداشت و درمان در سراسر کشور با ایجاد هماهنگی بین دستگاه های مسئول برای استفاده بهتر از وسائل موجود و واگذاری تدریجی امر درمان به مردم.

8- دولت مصمم است از تمرکز بی تناسب امور در مرکز جلوگیری نماید.

9- انجام انتخابات با روش استفاده از کارت انتخاباتی.

10-سعی در بهبود وضع کارمندان دولت از طرق مختلف و مخصوصا تسریع در اتمام طرح نهایی قانون استخدام.

 

سیاست خارجی

سیاست خارجی دولت مبنی بر پیروی از منشور ملل متحد و تقویت مبانی صلح جهانی و تشیید روابط دوستانه با کشورها بخصوص ممالک همجوار بر اصل احترام متقابل و وفاداری به تعهدات بین المللی و پیمان مر کزی خواهد بود.

 

مقدمات انجام انتخابات فراهم می‌‌ شود

اسدالله علم نخست‌وزیر پس از مراجعت از شرفیابی اعضای کابینه جدید به خبرنگاران گفت: مقدمات انجام انتخابات فراهم می‌‌شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داد احتمالا شاه روز عید فطر فرمان انتخابات را صادر می‌‌ کند.

اولین جلسه هیئت وزیران عصر دیروز تشکیل گردید و برنامه دولت جدید تصویب شد.

 

وزرا برنامه های خود را شرح می‌‌ دهند!

پنج چهره جدید در کابینه تازه اسدالله علم عضویت یافته اند این پنج عضو جدید کابینه عبارتند از آقایان دکتر سید محمد پیراسته استاندار سابق خوزستان وزیر کشور، جهانگیر تفضلی سرپرست کل سابق دانشجویان ایرانی در اروپا وزیر مشاور، نصرت الله معینیان معاون سابق نخست‌وزیر و سرپرست انتشارات و رادیو وزیر راه، دکتر محمد باهری معاون سابق نخست‌وزیر وزیر دادگستری و دکتر علینقی امیر عالیخانی وزیر اقتصاد و صنایع.

 

سکوت در باره انتخابات

سید مهدی پیراسته استاندار سابق خوزستان و وزیر جدید کشور گفت : چند روز دیگر وقتی کارهای جاری استانداری خوزستان را انجام دادم تهران خواهم آمد تا در پست جدید خدمت کنم.

وی گفت : بعد از انجام کارهایی که حضور مرا در خوزستان ایجاب می‌‌ کند به تهران خواهم آمد.

پیراسته اطمینان دارد که می‌‌ تواند در شغل جدید خود به خوبی از عهده کار برآید زیرا یک بار معاون وزارت کشور و دو بار استاندار بوده است.

وزیر جدید کشور گفت : طرح هایی برای وزارت کشور در نظر دارم که اجرا می‌‌ نمایم.

 پیراسته از توضیح بیشتر در این مورد و هم چنین از پاسخ در مورد مسئله انتخابات قبل از ورود به تهران خودداری نمود.

 

همه کوشش خود را برای به سامان رساندن سپاه دانش مصروف می‌‌ کنم

صبح امروز دکتر خانلری وزیر فرهنگ در مورد برنامه آینده وزارت فرهنگ گفت : من برنامه خود را قبلا اعلام کرده ام تعمیم فرهنگ مخصوصا با سواد کردن فرزندان ایران در روستاها در راس برنامه من قرار گرفته است و همه کوشش خود را برای به سامان رساندن کار سپاه دانش مصروف خواهیم کرد. اولین گروه پیشاهنگ سپاه دانش به زودی رهسپار دهات خواهند شد و یکی از علل اصلی تشکیل کنفرانس مدیران کل و روسای فرهنگ استان ها و شهرستان ها این است که مقدمات کار این افراد را در دهات با کمک مردم روستاها فراهم سازند.

 

شخصا در پخش اخبار رادیو دخالت و کنترل خواهم کرد

ساعت ۸ بعد از ظهر دیروز جهانگیر تفضلی وزیر مشاور و سرپرست اداره کل انتشارات ورادیو در اداره کل انتشارات و رادیو حضور یافت و با آقایان فروتن، صارمی‌‌ و روحانی معاونین اداره کل انتشارات و رادیو و سایر مسئولان ادارات مختلف آشنا شد تفضلی سپس در دفتر کار خود حضور یافت و به کار های جاری پرداخت.

تفضلی اظهار داشت با اینکه گرفتاری های زیادی در خارج دارم کوشش خواهم کرد که بیشتر وقت خود را صرف اجرای برنامه های رادیو بنمایم و شخصا در پخش اخبار رادیو دخالت و کنترل خواهم کرد.

 

ادغام وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی

عالیخانی در حدود ساعت ۱۲ به وزارت صنایع و معادن رفت و معاونان و مدیران کل و روسای ادارات در دفتر وزیر اجتماع کردند وزیر اقتصاد پس از مراسم معارفه پیرامون وظایف وزارت صنایع و معادن و مسئله حمایت از صنایع و معادن سخن گفت و اظهار داشت فکر نکنید که واحد شدن وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی برای این بوده است که این دستگاه به هم بخورد بلکه نظر این است که بین این دو موسسه همکاری بیشتری ایجاد شود و مشکلاتی که تاکنون وجود داشت از میان برود.

به دنبال ادغام دو وزارتخانه بازرگانی و صنایع و معادن و تعیین یک وزیر برای این دو وزارتخانه از طرف نخست‌وزیری طی نامه ای خواسته شد که یکی از اتومبیل های وزارتی این دو وزارتخانه از کار خارج شود.

 

مهلت سه ماهه به کارگران و کارفرمایان

وزیر کار امروز اعلام کرد کارگران و کارفرمایان تا اول خرداد فرصت دارند وضع خود را بر اساس قانون سهیم شدن کارگران روشن کنند.

کمیسیون تعیین شمول کارگاه ها نیمه دوم اسفند ماه شروع به کار می‌‌ کند.

 

 شایعه انحلال دادگستری تکذیب شد

صبح امروز دکتر محمد باهری وزیر جدید دادگستری در دفتر کار خود حاضر شده و شایعه انحلال دادگستری را تکذیب کرد.

وزیر جدید دادگستری گفت: من به مشکلات دادگستری واقف هستم و تهیه برنامه جدید وقت می‌‌‌خواهد.

 

به افراد منحرف مهلت داده نخواهد شد!

نصرت الله معینیان وزیر جدید راه با مدیران کل و روسای ادارات راه آهن و وزارت راه دیدار کرده و طی سخنانی گفت: با نادرستی مبارزه می‌‌ کنم و به افراد منحرف مهلت داده نمی‌‌ شود تا کار به دادگستری نکشد!

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.