30 بهمن 1341

30 بهمن 1341

با استعفای دولت ؛ کابینه جدید امروز به شاه معرفی شد/متن استعفای دولت/باید بین اعضای کابینه هماهنگی کامل وجود داشته باشد/معرفی کابینه/استعفای دولت فرمولی برای تغییر کابینه بوده است!/روابط ایران و ترکیه گسترش می‌یابد/دولت جدید عراق مایل به بسط روابط با ایران است/نمایندگان کنسرسیوم در تهران سر چه چیزی مذاکره خواهند کرد؟!/تولید نفت خام کاهش یافت/کارشناسان شیلات آلمان به جنوب رفتند/با سد سفید رود 120 میلیون تومان تولید ملی افزایش یافته است/نظام وظیفه از ارتش مجزا می‌شود

با استعفای دولت ؛ کابینه جدید امروز به شاه معرفی شد

عصر دیروز کابینه اسدالله علم استعفا داد و دیشب نخست‌وزیر بار دیگر از طرف شاهنشاه مامور تشکیل کابینه شد.

نخست‌وزیر گفت: چون برای اجرای مواد شش گانه اصلاحی که به وسیله شاهنشاه به رای ملی گذاشته شده و تصویب رسیده و بایستی اجرا گردد قوا و نیروی تازه تری لازم است به این جهت دولت استعفای خود را تقدیم حضور شاهنشاه می‌کند و من از آقایان همکاران خود به خاطر همکاری هایی که کردند سپاسگزاری می‌کنم.

 

متن استعفای دولت

در این موقع متن استعفا نامه دولت به شرح زیر تهیه گردید:

پیشگاه مبارک اعلیحضرت همایون شاهنشاهی

با تقدیم عرض سپاسگزاری از مراحم بی منتهای شاهانه استعفای دولت را به پیشگاه مبارک همایونی تقدیم می‌دارد.

این دولت مفتخر است که در مدت هفت ماه تصدی خود اوامر ملوکانه را در راه تحول اجتماعی عمیقی که در کشور در حال رشد و تکوین است به مرحله اجرا و عمل در آورده و امیدوار است که خدمات صادقانه ای که انجام گرفته مورد توجه ذات شاهانه و قبول ملت ایران واقع شده باشد.

جان نثار نخست‌وزیر اسدالله علم

 

باید بین اعضای کابینه هماهنگی کامل وجود داشته باشد

در ساعت 9 و چهل و پنج دقیقه بعد از ظهر دیروز علم پس از دریافت فرمان مجدد نخست‌وزیری خود گفت: هم اکنون فرمان شاهنشاه را دریافت داشته ام. شاهنشاه مایلند اعضای کابینه جدید در ساعت سه و نیم بعد از ظهر سه شنبه (امروز) به حضور ایشان معرفی شوند. نخست‌وزیر گفت باید بین اعضای کابینه هماهنگی کامل وجود داشته باشد.

 

معرفی کابینه

ساعت دو و نیم بعد از ظهر امروز از نخست‌وزیری گزارش رسید که قرار شده است اعضای کابینه جدید در کاخ نخست‌وزیری اجتماع کنند و سپس بالاجتماع در کاخ اختصاصی به حضور شاهنشاه شرفیاب گردند.

اولین وزیر جدید که در کاخ نخست‌وزیری حضور یافت نصرت الله معینیان وزیر جدید راه بود. وی لباس رسمی‌به تن داشت و پس از او عطاءالله خسروانی وزیر کار و آن گاه دکتر ریاحی وزیر بهداری و بعد به تدریج آقایان وزیران دیگر در کاخ نخست‌وزیری حضور یافتند.

اعضای کابینه در حدود ساعت سه در کاخ اختصاصی به حضور شاهنشاه رسیدند و اسدالله علم نخست‌وزیر آنان را معرفی کرد.

اعضای کابینه جدید عبارتند از : سپهبد نقدی وزیر جنگ، سپهبد عزیزی وزیر مشاور ، دکتر پیراسته وزیر کشور ، دکتر خوشبین وزیر مشاور ، عباس آرام وزیر امور خارجه ، ارسنجانی وزیر کشاورزی، خانلری وزیر فرهنگ، عبدالحسین بهنیا وزیر دارایی، عطاء الله خسروانی وزیر کار، ریاحی وزیر بهداری، هوشنگ سمیعی وزیر پست و تلگراف و تلفن ، نصرت الله معینیان وزیر راه، جهانگیر تفضلی وزیر مشاور و سرپرست انتشارات و رادیو ، دکتر باهری وزیر دادگستری، دکتر عالیخانی وزیر اقتصاد و بازرگانی.

 

استعفای دولت فرمولی برای تغییر کابینه بوده است!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت :

استعفای دولت فرمولی بوده است برای ترمیم کابینه زیرا هر وقت رئیس دولتی بخواهد همکاران خود را عوض کند. مطابق این فرمول دولت استعفا می‌کند و مجددا رئیس همان دولت کابینه جدید را تشکیل می‌دهد و تغییرات لازم در قیافه هیئت دولت داده می‌شود.

باید دید علت ترمیم کابینه چیست؟ امروز تقریبا هفت ماه از شروع کار دولت علم می‌گذرد. در این مدت دولت به پی ریزی و پایه گذاری یک تحول عمیق اساسی در مملکت توفیق یافته است، کابینه اول علم کابینه ای بود که تا این حد می‌توانست جلو بیاید، کابینه ای بود که اعضای آن در سلیقه و عقیده هم افق نبودند اما در چند موضوع اشتراک وجه داشتند، اول این که عموما با علم دوست بودند و دیگر این که علم آن چه می‌کند و آن چه می‌گوید در جهت نیات و مقاصد شخص شاهنشاه است اعتقاد داشتند، بنابراین وزرای دست و پاگیر و مزاحم و مخلی برای علم نبودند به همین ملاحظه نیز برنامه های اساسی بر بنیاد طرح های اصلاحی اعلیحضرت برای آینده مملکت آماده کردند ولی اجرای آن را به عهده مردان تازه نفس و هم فکر تر و هم مشرب تر وا گذاشت.

در شرایطی که هنوز امور مملکتی جریان عادی خود را می‌پیمود و در صراط یک دوران انقلابی نیفتاده بود آن ها وظایف و تکالیف خود عمل کردند ولی از امروز که قرار است مملکت در شرایط تازه ای به جریان گذارده شود دیگر هدایت ارابه دولت در چنین شیب تندی از عهده آن زمامداران بر نمی‌آید و به مردان تازه نفس نیاز هست که نیروهای تازه ای صرف پیش راندن ارابه کنند.

 

روابط ایران و ترکیه گسترش می‌یابد

«فریدون جمال ارکین» وزیر خارجه ترکیه امروز در پارلمان آن کشور اظهار داشت که مسافرت شاهنشاه ایران به ترکیه موجب افزایش دوستی و همکاری های متقابل دو کشور ایران و ترکیه شده است.

وی افزود که مناسبات دوستانه ایران و ترکیه هر روز بیش از پیش گسترش می‌یابد و ما با علاقمندی هر چه تمام تر برای استوار شدن این روابط کوشش می‌کنیم.

 

دولت جدید عراق مایل به بسط روابط با ایران است

سپهبد عبد السلام عارف رئیس جمهوری رژیم جدید عراق طی یک مصاحبه اظهار داشت حکومت جدید عراق مایل است مناسبات خود را با ایران بر اساس منافع دو کشور و احترام متقابل بسط و گسترش دهد.

عبدالسلام عارف اضافه کرد احترام به آزادی های دموکراتیک، وحدت، سوسیالیسم و حفظ استقلال و تمامیت ارضی عراق بزرگترین هدف حکومت جدید عراق خواهد بود.

 

نمایندگان کنسرسیوم در تهران سر چه چیزی مذاکره خواهند کرد؟!

همان طور که دیروز گزارش شده بود اوایل اسفند ماه یک هیئت از طرف کنسرسیوم نفت به ایران می‌آید.

هفت تا هشت نفر از اعضای هیئت اعزامی‌۱۲ نفری کنسرسیوم که روز هفتم اسفند وارد آبادان می‌شوند قبلا در کار مذاکرات ایران و کنسرسیوم درباره تقاضاهای اوپک شرکت داشته اند. این عده چه در کنفرانس پاریس و چه در مذاکرات بعدی در لندن و یا توسط آقای بریجمن رئیس کمپانی نفت انگلیس حضور داشتند.

به همین جهت پیش بینی می‌شود که هیئت مزبور در مدت 5 روز اقامت در تهران با وزیر دارایی و آقایان روحانی و دکتر فرهنگ مهر که در مذاکرات ایران با اوپک موثر می‌باشند وارد مذاکره شوند مسئولین وزارت دارایی و شرکت ملی نفت انجام مذاکرات رسمی‌بین این هیئت با ایران را در مورد تقاضاهای اوپک تائید نمی‌کنند اما گفته می‌شود با تر کیبی که هیئت کنسرسیوم دارد مذاکرات غیر رسمی‌بین دو طرف قطعی و حتمی‌است.

 

تولید نفت خام کاهش یافت

امروز ارقام مربوط به تولید و تصفیه نفت در ماه ژانویه 1963 (۱۰ دی تا ده بهمن) انتشار یافت.

تولید نفت به موجب این ارقام کاهش یافته است زیرا تولید نفت خام که در ماه دسامبر برابر با 6 میلیون و 398 هزار تن سنگین بوده است در ماه ژانویه به 5 میلیون و 997 هزار تن رسیده است.

بنا بر این در ماه ژانویه نسبت به ماه قبل 401 هزار تن سنگین استخراج نفت خام کاهش یافته است.

 

کارشناسان شیلات آلمان به جنوب رفتند

صبح پریروز کارشناسان شیلات شوروی با جهانشاهی مدیر عامل شرکت های شیلات ایران ملاقات کردند و پیرامون مطالعات و بررسی های خود در مورد تکثیر و ازدیاد تولید نسل ماهی در دریای شمال گزارشی به اطلاع رسانیدند.

خبر دیگر این که کارشناسان شیلات آلمان نیز که به تهران وارد شده بودند به جنوب عزیمت کردند تا مطالعات خود را برای استفاده بیشتر از دریای جنوب و امکاناتی که در این راه موجود است آغاز کنند.

 

با سد سفید رود 120 میلیون تومان تولید ملی افزایش یافته است

اخیرا نشریه ای تحت عنوان «اولین اثر احداث سد سفید رود» انتشار یافته است که حاوی اطلاعات جالبی در باره بازده برنج و میزان افزایش آن بر اثر ایجاد سد سفید رود می‌باشد.

با برآوردی که شده معلوم گردیده که اولین اثر احداث سد سفیدرود حداقل در حدود یک میلیارد وسیصد میلیون ریال افزایش تولید ملی بوده است اگر به همین قیاس حساب شود آن چه در ساختمان سد سفیدرود خرج شده است حتی با احتساب دستگاه های الکتریکی در سه سال و نیم مستهلک می‌شود. باید توجه داشت که با آغاز بهره برداری از برق و شبکه آبیاری فومنات که اکنون سازمان آب و برق سفید رود مشغول ساختمان آن است افزایش سطح تولید و همچنین درآمدهای حاصله را بالا خواهد برد.

 

نظام وظیفه از ارتش مجزا می‌شود

امروز اطلاع حاصل شد که نظام وظیفه از ارتش مجزا و ضمیمه وزارت کشور می‌شود.

رئیس اداره نظام وظیفه می‌گوید: تا آخر سال جاری مهلت الحاق نظام وظیفه به وزارت کشور به پایان می‌رسد و ما منتظر دستور دولت هستیم.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.