29 بهمن 1341

29 بهمن 1341

عارف : روابط عراق با ایران بهبود می یابد!/اضافات و ترفیعات کارمندان محتاج به تامین اعتبار است/وضع شرکت بیمه رضایت بخش نبود/یک مجله در شوروی : مردم از اصلاحات شاه پشتیبانی می کنند!/مذاکرات ایران و کنسرسیوم به طور غیر رسمی ادامه دارد/«قانون سهیم کردن کارگران اسفند اجرا می شود»

عارف : روابط عراق با ایران بهبود می یابد!

«منصور تاراجی» خبرنگار ایرانی که در بغداد حضور دارد با مارشال عبدالسلام عارف رئیس جمهور تازه عراق به طور اختصاصی گفت و گو کرد.

عارف در این مصاحبه در پاسخ به سوال «منصور تاراجی» درباره روابط ایران و عراق گفت: روابط دو کشور در آینده بهبود خواهد یافت.

عارف در پاسخ سوال دیگر تاراجی اظهار داشت که زوار ایرانی آزادانه و بدون آن که مانعی برای آن ها ایجاد شود می‌توانند از اماکن مقدسه شیعیان در عراق زیارت کنند و دستور داده شده است برای دادن ویزا به زوار ایرانی هیچ گونه مانعی ایجاد نشود.

 

اضافات و ترفیعات کارمندان محتاج به تامین اعتبار است

روسای حسابداری های وزارتخانه ها می گویند صدور احکام اضافات و ترفیعات کارمندان دولت محتاج به تامین اعتبار است، اضافات و ترفیعات فرهنگیان نیز سال آینده پرداخت می شود.

شهرداری و راه آهن نیز احکام اضافات و ترفیعات کارمندان خود را صادر کرده اند.

 

وضع شرکت بیمه رضایت بخش نبود

حسنعلی منصور مدیر عامل شرکت بیمه ایران طی مصاحبه ای گفت: بیمه کارمندان دولت به صورت جدید طی طرحی تسلیم هیئت وزیران شده است.

وی ادامه داد : وضع شرکت بیمه تاکنون به علت نقص مقررات و فقدان کنترل رضایت بخش نبود.

 

یک مجله در شوروی : مردم از اصلاحات شاه پشتیبانی می کنند!

جمعه شب گذشته رادیو مسکو مقاله مجله هفتگی « نوویا گرینا» را تحت عنوان اصلاحات ارضی در ایران در برنامه بخش فارسی خود انتشار داد.

رادیو مسکو گفت: مجله هفتگی «نوویا گرینا» در شماره اخیر خود مقاله ای تحت عنوان « اصلاحات ارضی در ایران» درج کرده است. در مقاله گفته می‌شود نتایج رفراندوم برای ناظرین خارجی و داخلی مایه تعجب نبود. مردم ایران با تایید این اصلاحات نظر موافق خود را نسبت به ایجاد تحولاتی در شئون زندگی کشور ابراز داشتند.

اصلاحات ارضی برای جلوگیری از انحطاط کشاورزی موجباتی فراهم می سازد و می تواند در اوضاع اقتصادی کشور و سطح زندگی مردم تاثیر مساعد ببخشد، انجام تحولات دیگری که ایرانی ها در روز رفراندوم بر له آن ها رای دادند همچنین به ایران کمک خواهد کرد تا هر چه زودتر از شر زنجیر فئودالیته نجات یابد. مردم ایران مدت ها است با جدیت و پی گیری در این راه مبارزه می‌کنند.

 

مذاکرات ایران و کنسرسیوم به طور غیر رسمی ادامه دارد

«روزنامه اطلاعات» نوشت : بعضی محافل معتقدند که مذاکرات غیر رسمی بین ایران و کنسرسیوم مدت ها است جریان دارد. این محافل در تایید نظریه خود می گویند که فواد روحانی نایب رئیس شرکت ملی نفت ایران و دبیر کل اوپک در لندن به سر می‌برد و مسافرت وی به لندن به دنبال مسافرت چند تن از مامورین عالی رتبه کنسرسیوم به تهران انجام شده است.

گفته می شود اختلافات ایران و کنسرسیوم بر سر مسئله حق الامتیاز و باز گرداندن قیمت نفت خام به قیمت قبل از اوت 1960 بر این اساس می باشد که منافع حاصله کمپانی های نفتی در مقایسه با درآمد ایران بسیار زیاد است.

اگر شرکت های نفتی پیشنهاد کشورهای تولید کننده نفت را در مورد لغو حق بازاریابی مورد پذیرش قرار دهند میزان پرداختی آن ها در تمام منطقه خاورمیانه بیش از 12 میلیون دلار خواهد بود. ولی این مسئله به نظر کشورهای تولید کننده یک مسئله جزئی و کوچک است. هر چه به زمان پایان دوران اولتیماتوم نزدیک می‌شویم محافل نفتی در ایران وخارج توجه بیشتری به مانورهای کمپانیهای نفتی نشان می‌دهند. این مسئله بخصوص برای ایران و عربستان اهمیت زیادی دارد.

 

«قانون سهیم کردن کارگران اسفند اجرا می شود»

امروز یک مقام مطلع در وزارت کار و خدمات اجتماعی گفت مقدمات اجرای قانون سهیم کردن کارگران در سود کارگاه های تولیدی و صنعتی فراهم گردیده و تا اوایل نیمه دوم اسفند ماه با تشکیل کمیسیون پیش بینی شده در ماده یک قانون مزبور وارد مرحله ابتدایی اجرا خواهد شد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.