28 بهمن 1341

28 بهمن 1341

صدور نفت آبادان کاهش یافت/ایزوستیا : در ایران نسیم تحول می وزد/تحلیل عجیب ایزوستیا : غرب از ایران جدید و مستقل نگران است!/نخست‌وزیر : بودجه آینده متعادل خواهد بود/اخراج کارگران نفت مورد بررسی قرار گرفت/احکام 2500 معلم صادر گردید

صدور نفت آبادان کاهش یافت

امروز اطلاع حاصل شد که بر اثر بسته شدن اروند رود در جریان وقایع کودتای عراق در حدود صد میلیون ریال نفت تصفیه شده کمتر صادر شده است.

اروند رود بر اثر وقایع کودتای عراق 48 ساعت بسته بود و در این مدت به طور متوسط چهار کشتی با ظرفیت 80 هزار تن معمولا به آبادان می آمده و نفت تحویل می گرفته و به بازارهای جهانی می برده است.

 

ایزوستیا : در ایران نسیم تحول می وزد

روزنامه ایزوستیا طی مقاله ای که از رادیو مسکو نیز انتشار یافت نوشت: در ایران نسیم تحول می وزد.

«خبرگزاری فرانسه» 16 فوریه از مسکو گزارش داد : از وقتی که دولت ایران به شوروی اطمینان داد که به هیچ کشوری اجازه نخواهد داد در خاک ایران پایگاه تاسیس کند مطبوعات شوروی که سابقا رژیم ایران و شخص شاهنشاه را به شدت مورد حمله قرار می‌دادند به ندرت اوضاع ایران را مورد تفسیر قرار می‌دهند و تفسیرهایی که منتشر می شود جنبه تمجید و ستایش دارد.

یکی از خبرنگاران روزنامه «ایزوستیا» که اخیرا از ایران دیدن کرده تصویر نسبتا رضایت بخشی از اوضاع این کشور در صفحات خود منعکس کرده و مخصوصا به اشتیاق و علاقه مردم ایران به تغییرات و تحولات در این کشور اشاره کرده است.

ایزوستیا ضمن تفسیر رفراندوم اخیر می‌نویسد پنج میلیون و نیم مردم ایران با تصویب لوایح اصلاحی عطش خود را به تغییرات و برنامه های اصلاحی تایید کردند.

به این ترتیب دولت شوروی تلویحا مخالفت جبهه ملی وحزب توده را با رفراندوم محکوم کرده است.

 

تحلیل عجیب ایزوستیا : غرب از ایران جدید و مستقل نگران است!

خبرنگار ایزوستیا نوشته است در حقیقت مردم ایران خواستار اصلاحات دامنه‌داری از امر تعلیم وتربیت گرفته تا سیاست خارجی هستند. عقاید جدیدی افکار مردم ایران را به خود مشغول داشته است. میل و اشتیاق مردم به تغییرات و تحولات اکنون کاملا محکم و قطعی است در غرب درباره تغییراتی که در ایران در شرف وقوع است بحث و تفسیرهای زیادی می شود ولی در عین حال که رسما این تغییرات را تایید می‌کنند سخت مضطرب هستند زیرا آن ها نمی دانند با یک ایران جدید که زندگی و روابط سیاسی خود را مستقلا پایه گذاری خواهد کرد و با یک ایران نیرومند و صلح جو که منابع طبیعی متعدد خود را شخصا کنترل خواهد کرد و اقتصاد خود را مطابق دلخواه خویش توسعه خواهد داد چه باید بکنند؟!

 

نخست‌وزیر : بودجه آینده متعادل خواهد بود

دیشب اسدالله علم نخست‌وزیر طی مصاحبه‌ای درباره بودجه به «تهران جورنال» اظهار داشت: نسبت به بودجه سال 1342 کاملا خوشبین هستم. این خوش‌بینی هم از نظر موعد تدوین و تنظیم بودجه و هم از نظر تعادل بودجه می‌باشد.

نخست‌وزیر در مورد تصویب بودجه 4۲ گفت : بودجه تا پایان سال جاری تنظیم خواهد شد. هم اکنون بودجه‌های وزارتخانه‌ها مورد رسیدگی وزارت دارایی است و این کار تا پایان اسفند ماه خاتمه خواهد یافت.

در مورد کسری بودجه علم اظهار داشت : بودجه سال 1342 بودجه متعادلی خواهد بود و وزارت دارایی مشغول بررسی تقاضای اضافه اعتبارات درخواستی وزارتخانه‌ها است.

 

اخراج کارگران نفت مورد بررسی قرار گرفت

در ملاقات کارگران و نخست‌وزیر در آبادان اخراج کارگران نفت مورد بحث قرار گرفت.

روز چهارشنبه گذشته نخست وزیر قبل از عزیمت به گچساران در اجتماع کارگران شرکت ملی نفت در آبادان حضور یافت. در این جلسه نمایندگان کارگران علیه تصمیم شرکت نفت که می خواهد به علت خودکار بودن دستگاه‌های «اتوماسیون» عده‌ای از کارگران را اخراج نماید اعتراض کردند.

نمایندگان کارگران از نخست‌وزیر درخواست کردند که در این کار مداخله نماید. آن‌ها همچنین از اسدالله علم تقاضا کردند عوارض فرهنگ که در آبادان جمع آوری می شود در همان شهر به مصرف برسد.

نخست‌وزیر ضمن تقدیر از صراحت لهجه نمایندگان کارگران به آن ها گفت: برنامه‌های مترقی که در دست اجرا است برای بهتر کردن زندگی کارگران و دهقانان است و دولت هیچ اقدامی در جهت عکس این هدف به عمل نخواهد آورد. این غیر ممکن است که از یک سو طرح‌های بزرگی برای پیشرفت شرایط زندگی مردم تهیه نموده و از سوی دیگر نسبت به احتیاجات آن‌ها بی‌توجه ماند.

 

احکام 2500 معلم صادر گردید

احکام 2500 معلم که از دانشسرایعالی و آموزشگاه‌های تربیت معلم فارغ‌التحصیل شده‌اند صادر گردید.

15 میلیون تومان اعتبار استخدام معلمین جدید از طرف سازمان برنامه تامین گردیده است.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.