22 بهمن 1341

22 بهمن 1341

ایران حکومت جدید عراق را به رسمیت شناخت

ایران حکومت جدید عراق را به رسمیت شناخت

روزنامه «اطلاعات» نوشت: ساعت یازده و نیم قبل از ظهر امروز وزیر امور خارجه در دفتر کار خود با خبرنگاران گفت‌وگو کرد.

عباس آرام در این مصاحبه چنین گفت: به طوری که آقایان استحضار دارند ایران همواره با عراق روابط دوستی قدیم و علائق ناگسستنی تاریخی و مذهبی داشته و پیوسته خواستار رفاه و سعادت ملت کشور همسایه خود عراق بوده و از دیرباز روابط حسن جوار و خویشاوندی بین دو کشور موجود بوده است.

بنابراین طبیعی است که دولت شاهنشاهی پیوسته آرزومند استقلال و آرامش در عراق و خواستار بهترین مناسبات با آن کشور بوده است و حسن نیّت خود را نیز چه قبل از انقلاب گذشته و چه در دولت سابق همواره ثابت نموده و در راه تحکیم روابط از هیچ گونه کوششی فروگذار نکرده است.

اکنون نظر به اینکه حکومت جدید عراق رسما وفاداری خود را به اصول منشور ملل متحد و کلیه تعهدات بین‌المللی تصریح و علاقه‌مندی خود را به توسعه روابط خود با دولتهای دوست و مسلمان ابراز نموده است دولت شاهنشاهی با مسرت تصمیم به شناسایی حکومت جدید عراق گرفت و امروز این مراتب به دولت عراق ابلاغ شد.

دولت شاهنشاهی آرزومند است روابط دو کشور دوست و همسایه همواره بر اساس حسن تفاهم و احترام و اعتماد متقابل برقرار باشد.

آرام، وزیر امور خارجه، افزود: در این ساعت کاردار سفارت کبرای شاهنشاهی ایران یادداشتی در این زمینه به وزارت امور خارجه عراق تسلیم خواهد داشت و قبل از تشکیل جلسه مصاحبه نیز کاردار سفارت کبرای عراق در ایران در وزارت امور خارجه حضور یافت و یادداشت شناسایی دولت ایران به ایشان تسلیم شد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.