23 بهمن 1341

23 بهمن 1341

دولت از روی کینه و عناد سختگیری نمی‌‌کند!/با به حساب آوردن بخش بزرگی از مردم اجتماع صورت تازه ای پیدا می‌‌کند!/اجازه ندهید احساساتتان توسط اشخاص مغرض تحریک شود!/مطبوعات افغانستان اصلاحات شاه را می‌‌ستایند!/تشکر عراق از دولت ایران!/ایران اولین عضو سنتو که دولت عراق را به رسمیت شناخت

دولت از روی کینه و عناد سختگیری نمی‌‌کند!

ساعت نه و نیم صبح امروز اسدالله علم نخست وزیر در دانشگاه جندی شاپور اهواز حضور یافت و در دانشگاه پزشکی در اجتماع استادان و دانشجویان شرکت کرد.

نخست وزیر در دانشگاه جندی شاپور اهواز گفت:

اکنون مملکت شما در راه یک تحول عمیق و اساسی قدم بر می‌‌دارد این تحولی است که از امروز به بعد نه تنها طرز زندگی بلکه اصولا پایه و اساس اجتماع و اقتصاد ما را تغییر خواهد داد.

 

با به حساب آوردن بخش بزرگی از مردم اجتماع صورت تازه ای پیدا می‌‌کند!

 البته لازم نیست من تکرار بکنم که چه اصولی تغییر خواهد کرد به علت اینکه خودتان علاقمند هستید خودتان توجه دارید و توجه کرده اید که در مملکت چه می‌‌گذرد. آن چه به طور اختصار من می‌‌توانم بگویم این است که اصول اجتماع ما در اثر به حساب گرفتن جمعیت های مهم این مملکت که تا حالا  به حساب نبودند صورت به کلی تازه ای پیدا می‌‌کند. الان ما این کار را با پشتیبانی و پیش بینی دقیق اعلیحضرت همایونی انجام دادیم این کار در ممالک نظیر ما اگر انجام گرفته با قیمت های زیاد خون ریزی های زیاد و کشت و کشتارهای زیاد انجام گرفته، به این مسائل باید توجه کنیم که چه تحول بزرگی با چه آرامش و با چه نرمشی واقعا در مملکت ما انجام گرفت.

 

اجازه ندهید احساساتتان توسط اشخاص مغرض تحریک شود!

توجه بکنید که خدای نکرده احساساتتان بوسیله اشخاص مغرض تحریک نشود. این یک انتظاری است که ما از شما داریم ولی بدانید که به هر حال خدای نکرده از لحاظ مصالح مملکت و امنیت مملکت اگر هم یک سختگیری گاهی لازم بشود این سختگیری نسبت به احساسات جوان ها نیست، این سختگیری باید بدانید که به هر حال عمقی نیست یعنی از روی عناد نیست از روی کینه توزی نیست فقط از جهت این است که اگر دیدیم نظم خدای نکرده در یک نقطه ای از مملکت مختل می‌‌شود ممکن است برای یک مدت کوتاهی سختگیری بکنیم ولی آنچه که در قلب ما می‌‌گذرد بدانید که در همان لحظه و همان حال دقت داریم که خدای نکرده صدمه ای به کسی وارد نیاید و تا حالا هم خوشبختانه در این کار توفیق داشتیم.

 

مطبوعات افغانستان اصلاحات شاه را می‌‌ستایند!

«روزنامه اطلاعات» امروز نوشت: مطبوعات کشور دوست و برادر ما افغانستان تحولات اصلاحی تازه ایران را با ستایش و اظهار خوشوقتی مورد بحث قرار داده اند.

«اصلاح» بزرگترین و معتبرترین روزنامه کشور افغانستان مقاله اساسی شماره اخیر خود را به بحث در همین زمینه اختصاص داده و زیر عنوان «پیروزی برنامه اصلاحات ارضی در ایران» می‌‌نویسد: اعلیحضرت شاهنشاه ایران شخصا به این موضوع علاقه خاص داشته اند و به ابتکار معظم له 4800 تن نمایندگان کشاورزان سراسر خاک ایران به تهران رفتند و کنگره عظیم و تاریخی ملی دهقانان ایرانی را به وجود آوردند.

از همان نخستین وهله شکی وجود  نداشت که مردم ایران این قوانین را تصویب خواهند کرد و هنگاهی که روز مراجعه به آرای عمومی ‌‌فرارسید  نزدیک به شش میلیون نفر به طرفداری از قوانین مترقی شاهنشاه رای مثبت دادند در حالی که جمع آرای مخالف به زحمت به چهار هزار و دویست رای می‌‌رسید.

 

تشکر عراق از دولت ایران!

امروز دکتر فاضل سلمان کاردار و دبیر اول سفارت کبرای دولت جمهوری عراق در تهران که امور سفارت را در غیاب سفیر کبیر آن کشور اداره می‌‌کند، در یک مصاحبه کوتاه تلفنی پیرامون امور با مربوط به روابط ایران و عراق سخن گفت.

کاردار سفارت عراق که پس از انقلاب تازه عراق برای اولین بار حاضر شده بود با یک خبرنگار تمامی‌‌بگیرد گفت : این که دولت دوست  و  همسایه ما ایران دولت جدیدعراق را به رسمیت شناخته است در دولت متبوع اینجانب با اظهار قدردانی و تشکر تلقی گردیده و دیروز نیز اینجانب مراتب تشکر دولت متبوع خود را به آقای آرام وزیر امور خارجه ابلاغ نمودم.

 

ایران اولین عضو سنتو که دولت عراق را به رسمیت شناخت

«آسوشیتدپرس» 11 فوریه از تهران گزارش داد:  ایران اولین عضو سازمان پیمان مرکزی (سنتو) است که عراق را به رسمیت شناخته است،  ایران اعلام کرده است که امیدوار است بتواند با عراق روابط حسن همجواری و تفاهم بر قرار سازد.

سنتو سازمانی مرکب از ایران، ترکیه، پاکستان و انگلستان است که آمریکا نیز به عنوان ناظر در آن شرکت دارد. عراق که در آغاز عضو پیمان مزبور بوده بعد از کودتای قاسم از آن کناره گیری کرد.

هنگامی‌‌که در سال گذشته ایران کویت را به عنوان یک کشور مستقل شناخت عراق سفیر خود را از ایران فرا خواند و دولت ایران نیز عمل متقابل به مثل کرد و از آن هنگام روابط دو کشور رو به سردی گذاشت و دولت ایران از مسافرت سالیانه نیم میلیون زوار به آن کشور جلوگیری کرد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.