18 بهمن 1341

18 بهمن 1341

مذاکره شاه با «روحانیون درباری»/5980 معلم استخدام می شوند/تصویب آئین نامه اجرایی قانون اصلاحات ارضی در مورد خرده مالکین/کشف سوء استفاده در امور ثبت کل/تبعید اولین دسته اخلالگران دهات/«اولین کارخانه ذوب آهن به زودی شروع به کار می کند»/طرح‌های برنامه سوم تغییر می کند/وکیل مدافع آجودانی اتهامات را رد کرد

مذاکره شاه با «روحانیون درباری»

روزنامه‌های کثیر الانتشار کشور امروز نوشتند: عصر دیروز پس از پایان مراسم افتتاح کتابخانه جدید مجلس شورای ملی در مسجد سپهسالار شاهنشاه با روحانیون مذاکره کردند!

ساعت سه و نیم بعد از ظهر دیروز شاهنشاه ساختمان تازه کتابخانه مجلس شورای ملی را گشودند.

در پایان شاهنشاه در سالن قرائت خانه دفتر یادبود کتابخانه مجلس شورای ملی را توشیح و در ساعت چهار و پانزده دقیقه ساختمان تازه کتابخانه را ترک کرد.

 

5980 معلم استخدام می شوند

هیئت وزیران به منظور تکمیل کادر آموزشی و فنی مدارس فعلی کشور و دانشگاه‌های شهرستان‌ها و تاسیس مدارس و کلاس‌های جدید و توسعه تعلیمات فنی و حرفه ای و کشاورزی در مرکز و شهرستان‌ها به استناد قانون اجازه استخدام کارمند برای وزارت خانه‌ها مصوب 27 خرداد ماه 1337 تصویب کرد که وزارت فرهنگ مجاز است در سال تحصیلی 42-1341 در مجموع 8980 معلم استخدام کند.

 

تصویب آئین نامه اجرایی قانون اصلاحات ارضی در مورد خرده مالکین

آئین نامه اجرایی قانون اصلاحات ارضی در مورد خرده مالکین در جلسه فوق العاده چهار ساعته امروز دولت تصویب شد.

به دنبال تصویب لایحه تقسیم خالصجات در جلسه دیشب دولت روزنامه‌ها امروز نوشتند تقسیم خالصجات با استفاده از مقررات قانون اصلاحات ارضی نه تنها باعث سرعت کار خواهد شد بلکه سبب تقلیل بسیاری از دعاوی اشخاص و بنگاه خالصحه خواهد گردید زیرا طبق لایحه مزبور املاکی که بر سر آن‌ها بین اشخاص و دولت دعاوی وجود دارد بین زارعین صاحب نسق تقسیم خواهد شد و مانند گذشته تقسیم آنها موکول به قطعیت حقوق دولت از لحاظ مالکیت بیع اراضی نخواهد گردید.

طبق لایحه مذکور املاک تقسیم می شود و اگر کسی در مورد این املاک با دولت اختلاف و دعوائی دارد هر وقت که حق او در محاکم مسلم گردید می تواند بهای املاک مذکور را که وصول و در صندوق دولت نگهداری خواهد شد دریافت کند و اگر هم حقی به او تعلق نگرفت وجوه مزبور متعلق به دولت خواهد بود.

 

کشف سوء استفاده در امور ثبت کل

امروز کسب اطلاع شد که هیئت بازرسی کل کشور که اخیرا امور ثبت کل را مورد بررسی قرار داده اند سوء استفاده ای به مبلغ 400 هزار تومان کشف کرده اند.

این سوء استفاده مربوط به دو بار به حساب گذاشتن لیست حقوقی اردیبهشت ماه بوده است.

 

تبعید اولین دسته اخلالگران دهات

از مهاباد گزارش رسید پریروز 8 نفر از کشاورزان منطقه جوانمرد که روز ششم بهمن ماه وارد قریه گنبد از توابع بوکان شده و همچنین بخشدار و رئیس فرهنگ در بوکان را مضروب کرده بودند از طرف دادگستری مهاباد به نائین تبعید گردیدند.

 

«اولین کارخانه ذوب آهن به زودی شروع به کار می کند»

همان طوری که پیش از این اعلام شده بود کار نصب کوره ذوب آهن، راه آهن پایان یافته و مامورین مشغول نصب ماشین‌های قالب گیری شمش‌های فولاد و آهن و چدن می‌باشند.

کارخانه ذوب آهن راه آهن در محوطه گورستان آهن آلات احداث شده و کوهی از آهن‌های قراضه در این منطقه به چشم می‌خورد. کوره ذوب آهن با سه هزار ولت برق و الکترود گرم می شود، حداکثر حرارت آن 1800 درجه می‌باشد.

این کوره‌ها در هر شارژ دو تن محصول می دهد و در مدت 24 ساعت دوازده بار می توان آن را شارژ کرد.

 

طرح‌های برنامه سوم تغییر می کند

به موجب بررسی‌هایی که در سازمان برنامه آغاز شده طرح‌های برنامه سوم تغییر می کند، هنوز درباره طرح‌های کشاورزی برنامه سوم تصمیمی اتخاذ نشده است.

 

وکیل مدافع آجودانی اتهامات را رد کرد

در جلسه امروز محاکمه متهمین پرونده برق وکیل مدافع سرتیپ آجودانی اتهامات پرونده را رد کرد.

وکیل مدافع سرتیپ آجوانی در مدافعات مشروح امروز خود مطالبی پیرامون این که سرتیپ آجودانی و متهمین دیگر تحویلدار نبوده و مالی به آن‌ها سپرده نشده بود که در آن تصرف کنند ایراد کرد و اظهار داشت پولی که به مقاطعه کار پس داده اند پول خود مقاطعه کار بوده بنا بر این نمی‌توان به آن جنبه اختلاس داد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.