16 بهمن 1341

16 بهمن 1341

اخلالگران در امر اصلاحات ارضی تبعید می‌شوند/با این همه هزینه ای که می‌کنیم باز در فرهنگ کمبود داریم!/می‌خواهند مثل سابق آب را گل آلود کنند!/واشنگتن پست: شاه فرصت دارد تا راه آتاتورک را طی کند!/تصویب مقررات جدید مبادلات و معاملات مرزی/توضیحات وزیر بازرگانی درباره تصویب نامه مقررات جدید مبادلات مرزی/مشکلات مقررات گذشته/سپهبد شاه بختی درگذشت/افتتاح «انتقال خون» به وسیله خواهر شاه!/اهدای خون شاهدخت در حضور 50 خبرنگار و عکاس!/حضور نخست وزیر در گودهای جنوب تهران!/هزاران نفر در 42 گودال جنوب تهران زندگی می‌کنند!/دادگستری نیازمند اصلاح اساسی است/دادگستری قادر به تامین امنیت قضایی و حفظ جان و مال و ناموس مردم نیست!/نبود مراکزی برای رفع ظلم مردم را به اعتیاد سوق داده است!/سرتیپ آجودانی : نخست وزیر وقت از سفر من اطلاع داشت!

اخلالگران در امر اصلاحات ارضی تبعید می‌شوند

به منظور کمک به ساختمان «خانه دهقان» دیشب از طرف سندیکای هنرمندان ایران مجلس جشنی در تالار فرهنگ ترتیب داده شده بود که عده کثیری از هنرمندان رادیو تلویزیون و سینما در آن شرکت داشتند.

در این مراسم که از ساعت هشت بعد از ظهر آغاز گردید وزیر کشاورزی ، وزیر کار، مسئولان و روسای اصلاحات ارضی و برخی از شخصیت‌ها با بانوانشان حضور داشتند.

ارسنجانی امروز همچنین در یک مصاحبه گفت : به کلیه استانداران و فرمانداران دستور داده شده است فورا کسانی را که به نحوی از انحاء با قطع درخت و طرق دیگر در اجرای قانون اصلاحات ارضی و در نظم دهات اخلال می‌کنند فورا از دهات تبعید نمایند.

یک ساعت و نیم بعد از ظهر امروز به دستور وزیر کشاورزی سالور رئیس سازمان اصلاحات کل کشور این تلگراف را به کلیه سازمان‌های اصلاحات ارضی کشور مخابره نمود:

طبق گزارشات واصله اخیرا عده ای اخلالگران برای برهم زدن نظم دهات تحریکاتی نموده و حتی درختان را بریده اند.

دستورات لازمه از طرف دولت به استانداران و فرمانداران و ژاندارمری‌های محل صادر شده تا به محض معرفی این قبیل اشخاص از طرف آن سازمان کمیسیون امنیت تشکیل و اقدام قانونی به عمل آورد.

 

با این همه هزینه ای که می‌کنیم باز در فرهنگ کمبود داریم!

به  شکرانه رفع خطر از وجود شاهنشاه از ساعت شش و نیم بعد از ظهر دیروز مراسمی‌با حضور دکتر خانلری وزیر فرهنگ و تیمسار سرلشکر دکتر ایزد پناه رئیس سازمان تربیت بدنی و مدیران کل و روسای ادارات فرهنگ و گروهی از فرهنگیان پایتخت در استادیوم محمد رضا شاه پهلوی بر پا گردید.

دکتر خانلری وزیر فرهنگ پشت میکروفون قرار گرفت و خطاب به فرهنگیان چنین اظهار داشت:

کار فرهنگ ما کار بسیار دشواری است هنوز با این همه خرج هنگفت که می‌کنیم عده معلم، ساختمان فرهنگی ، دبستان و دبیرستان لازم را نتوانسته ایم تامین کنیم.

بودجه ای که برای فرهنگ خرج می‌کنیم بودجه بسیار معتنابهی است. امسال در موقعی که بودجه کل کشور از تصویب گذشت با اشکالات بسیار دچار کسر بودجه بودیم. بالاخره پس از آن که سر و ته اش را به هم آوردیم تامین شد. یک ماه بیشتر نگذشته بود دیدیم مبلغ بسیاری کم داریم برای حقوق، حق التدریس، بالاخره بسیاری از مخارج دیگر را متروک گذاشته ایم تا بتوانیم حقوق فرهنگیان را که طبق اشل جدید ترمیم شده تامین کنیم. باز دیدیم برای این کار هم مبلغی کم داریم بالاخره ۷۰ میلیون تومان دیگر برای تامین بودجه فرهنگ گرفتیم باز هم دیدیم برای مخارجمان کم است.

 

می‌خواهند مثل سابق آب را گل آلود کنند!

دکتر خانلری که در این لحظه سخت آشفته و عصبانی به نظر می‌رسید به سخنان خود ادامه داد و افزود گمان می‌کنم هیچ احتیاج به گفتن نباشد اگرچند نفر اخلالگر پیدا شود که بخواهند همکاران صدیق ما را تحریک کنند، مثل سابق آب را گل آلود کنند تا ماهی بگیرند و تقاضای ترفیع را بهانه کنند یقین دارم همکاران ما گوش به حرف‌های مفسدانه آنان نخواهند داد.

 

واشنگتن پست: شاه فرصت دارد تا راه آتاتورک را طی کند!

روزنامه «واشنگتن پست» نوشت: شاهنشاه ایران این فرصت را دارند تا پیروزی‌هایی را که مصطفی کمال پاشا در زمینه مدرنیزه کردن ترکیه به دست آورد در ایران به طور مضاعف به دست آورند.

داوری خارجیان درباره برنامه‌های اصلاحی بیشتر بر اساس مطالعه نتایج عملی آن‌ها است نه متد و شیوه اجرای آن‌ها، صرف نظر از شرایط مقایسه مصطفی کمال پاشا با شاهنشاه در هر حال ایشان چنان فرصتی به دست آورده اند که می‌توانند به نسبت در برابر پیروزی‌های پدر ترکیه نو در مدرنیزه کردن ایران پیش بروند.

 

تصویب مقررات جدید مبادلات و معاملات مرزی

در جلسه دیشب هیئت وزیران تصویب نامه مربوط به مقررات جدید مبادلات و معاملات پایاپای مرزی به تصویب رسید که متن آن از این قرار است :

وزارت بازرگانی در اجرای قانون انحصار تجارت خارجی و به منظور ایجاد تسهیلات بیشتر نسبت به داد و ستد اهالی بنادر و جزایر جنوب و سایر نقاط مرزی و تامین نیازمندی‌ها و رفاه حال مرز نشینان و پیله وران و سوداگران مقررات مبادلات و معاملات پایاپای موضوع ماده ششم سهمیه سال جاری را به شرح زیر اصلاح و تصویب نمودند؛

ماده اول ۔ مبادلات مرزی کلیه ساکنین نقاط مرزی و جزایر ساحلی ایران در نقاطی که از طرف وزارت بازرگانی تعیین و ابلاغ خواهد شد اعم از زن و مرد برای خود و عائله تحت تکفل خویش می‌توانند با ارائه شناسنامه هر یک مجموعا تا میزان ده هزار ریال برای هر نفر در سال از کلیه کالاهایی که صدور آن طبق مقررات سهمیه مجاز شناخته شده ، با پرداخت سود بازرگانی مندرج در سهمیه و سایر هزینه‌های متعلقه و با سپردن تعهد نامه مرزی از کشور صادر کنند و در مقابل کالاهایی که صادر نموده اند اجناس مجاز در سهمیه به کشور وارد و با پرداخت حقوق و عوارض گمرکی و غیر گمرکی و سود بازرگانی و یک در هزار تشویق صادرات و عوارض شهرداری و سایر عوارض متعلقه از گمرک مرخص نمایند.

 

توضیحات وزیر بازرگانی درباره تصویب نامه مقررات جدید مبادلات مرزی

ساعت ده صبح امروز آقای دکتر جهانشاهی وزیر بازرگانی طى یک مصاحبه مطبوعاتی درباره تصویب نامه جدید مقررات مبادلات مرزی که شب قبل به تصویب هیئت وزیران رسید اطلاعاتی در اختیار خبرنگاران گذاشت و اظهار داشت : تصویب نامه ای که دیشب به تصویب رسید مربوط است به مقررات جدید مبادلات مرزی.

 

مشکلات مقررات گذشته

در مقررات گذشته مرزنشینان از پرداخت حقوق و عوارض کالا‌های وارداتی خود معاف بودند اما در مقابل این مزیت دو مشکل برای آن‌ها وجود داشت و آن این بود که فقط کالا‌هایی را که در سهمیه مجاز بود حق داشتند وارد یا صادر کنند کالاهای وارده را حق نداشتند از شعاع 75 کیلومتر خارج کنند و این کنترل برای دولت  مشکل بود.

در تصویب نامه جدید ما آمدیم برای مرز نشین‌ها کالا‌های مازاد بر مصرف و کالای مورد احتیاج از خارج را معلوم کردیم و واردات و صادرات هر دو را آزاد کردیم اگر چه بعضی از این واردات یا صادرات در سهمیه غیر مجاز اعلام شده معهذا برای مرز نشین‌ها آزاد اعلام گردید.

سوال شد در طرح تصویب نامه جدید آیا منظور افزایش درآمد گمرکی است وزیر بازرگانی توضیح داد به هیچ وجه چنین نظری نیست، فقط هدف ایجاد تسهیلات در کار مرزنشینان و بهبود زندگی آنها است.

در مورد میزان درآمد باید بگویم با برآوردی که شده در حدود 40 میلیون تومان از این محل که سابقا به صورت قاچاق به هدر می‌رفت و به درد مرزنشین نمی‌خورد عاید دولت خواهد شد.

 

سپهبد شاه بختی درگذشت

ساعت دو بامداد امروز تیمسار باز نشسته سپهبد محمد شاه بختی سناتور سابق و رئیس کانون افسران باز نشسته ارتش، ژاندارمری و شهربانی کل کشور در سن ۷۵ سالگی در اثر سکته قلبی درگذشت.

مهندس منوچهر شاه بختی، مهندس شرکت ملی نفت در کرمانشاه و مهندس فرامرز شاه بختی رئیس تلویزیون آبادان پسران شاه بختی امروز برای شرکت در مراسم تشییع جنازه پدر خود وارد تهران شده اند.»

دختران سپهبد شاه بختی همسران تیمسار سپهبد ورهرام استاندار فارس، تیمسار سرتیپ پژوه افسر رئیس رکن دو نیروی هوایی و آقایان دکتر صارمی‌و مهندسی مخاطب رفیعی می‌باشند.

 

افتتاح «انتقال خون» به وسیله خواهر شاه!

روزنامه‌ها امروز نوشتند: مرکز انتقال خون وابسته به جمعیت شیرو خورشید سرخ ایران در خیابان ناصر خسرو به وسیله والاحضرت شاهدخت شمس پهلوی افتتاح گردید.

دکتر عباس نفیسی دبیر کل جمعیت شیر و خورشید سرخ مطالبی به این شرح بیان داشت؛

شیر و خورشید سرخ ایران از عموم افراد خیرخواه و علاقمندی که از نعمت سلامت و سعادت برخوردارند استمداد می‌کند که هر کدام قسمتی از خون خود را که در حفظ سلامت آنان هیچ گونه تاثیری ندارد به رایگان به مراکز جمع آوری خون شیر و خورشید سرخ در تهران و شهرستان‌ها واگذار نمایند تا شیر و خورشید سرخ نیز بتواند آن را به رایگان در دسترس بیماران مستمندی که احتیاج دارند بگذارد.

امیدواریم روزی برسد که این آرزوی دیرین در کشور ما نیز مانند بسیاری از کشورهای جهان جامه عمل بپوشد و افراد سالم و تندرست با اهدای خون خود به طور رایگان شیرو خورشید سرخ ایران را تقویت کنند تا بتوانند این وظیفه مهم درمانی و اجتماعی خودرا به طوری که انتظار می‌رود انجام دهد.

 

اهدای خون شاهدخت در حضور 50 خبرنگار و عکاس!

«روزنامه اطلاعات» در گزارش خود از اهدای خون شمس پهلوی آورده است: در این هنگام والاحضرت شاهدخت شمس پهلوی در میان ابراز احساسات افراد چترباز و حضار به اتاق انتقال خون وارد شد. در این اتاق بیش از پنجاه تن عکاس و خبرنگار و فیلمبردار برای کسب خبر و عکسبرداری از این منظره مهیج گرد آمده بودند.

 

حضور نخست وزیر در گودهای جنوب تهران!

ساعت سه و نیم بعد از ظهر دیروز نخست وزیر به اتفاق آقایان وزرا و شهردار تهران بدون اطلاع قبلی از گودهای جنوب شهر بازدید به عمل آورد.

بازدید هیئت دولت از زندگی گودنشین‌ها از انتهای خیابان شوش شروع شد و مدت یک ساعت و نیم کلیه گودها و خانه‌های جنب کوره‌ها مورد بازدید قرار گرفت.

 

هزاران نفر در 42 گودال جنوب تهران زندگی می‌کنند!

«روزنامه اطلاعات» در گزارش خود نوشته است: در سراسر محلات جنوبی تهران جمعا چهل و دو گودال وجود دارد که در بعضی از این گودها مانند گود عرب‌ها هزاران نفر زندگی می‌کنند.

وضع زندگی در گودهای جنوب شهر بسیار رقت آور است و آقایان نخست وزیر و وزیران روز گذشته از مشاهده این وضع دچار ناراحتی شدند. در چند سال پیش از طرف دولت وقت اقداماتی برای انتقال گود نشین‌ها به عمل آمد و در یک شب به گودها هجوم بردند و ساکنان آن جا را به نقطه دیگری انتقال دادند ولی چون این برنامه اصولی نبود نتوانست به زندگی مردم در گودها پایان دهد و اکنون با آنکه در گودها عده ای از مردم زندگی می‌کنند با این وصف در بسیاری از این نقاط نیز مراکز فساد و شیره کش خانه به کار افتاده است.

 

دادگستری نیازمند اصلاح اساسی است

«شهاب فردوس» مستشار دیوان عالی کشور و معاون سابق وزارت دادگستری در سرمقاله امروز «روزنامه اطلاعات» نوشت:  اینجانب هم عقیده دارم دادگستری اصلاح اساسی لازم دارد و اصلاح آن باید متناسب با اوضاع اجتماعی و اقتصادی و جغرافیایی کشور باشد ولی قبل از بیان نواقص دادگستری و نشان دادن راه اصلاح لازم است عرض کنم انحلال یا اصلاح دادگستری با تصویب نامه ممکن نیست و مخالف اصل تفکیک قوه قضائیه از قوه مجریه است مگر اینکه اصل تفکیک قوا را قبول نداشته باشیم.

 

دادگستری قادر به تامین امنیت قضایی و حفظ جان و مال و ناموس مردم نیست!

اگر منظور از تاسیس دادگستری ایجاد امنیت قضایی و حفظ جان ومال و ناموس مردم از تجاوز وتعدی است و اگر مقصود این است که مردم در خانه خود آرام بخوابند و با فراغت مشغول فعالیت و تولید ثروت باشند باید اذعان کنیم که با وجود قوانین و مقررات فعلی که اغلب از کشور‌های خارجی اتخاذ شده دادگستری قادر به تامین منظور‌های فوق نیست.

 

نبود مراکزی برای رفع ظلم مردم را به اعتیاد سوق داده است!

 به نظر من یکی از علل عمده ابتلا به افیون تحمل ظلم و تعدی و نبودن مراجعی است که رفع ظلم و تعدی کند، بنابراین لازم است دادگاه‌های بخش طوری توسعه داده شود که همه مردم بتوانند به سهولت و آسانی در مقام تظلم برآیند و این قبیل دادگاه‌ها باید به طور ثابت و سیار و با اصول کدخدا منشی در امور حقوقی انجام وظیفه کنند و اختیارات بیشتری داشته باشند و دست آنها برای رسیدگی و احقاق حق بسته نباشد و کسانی که به این دادگاه‌ها مراجعه می‌نمایند باید از رعایت تشریفات و تادیه هزینه‌های دادرسی معاف باشند و به عبارت دیگر وضع این دادگاه‌ها باید طوری باشد که از یک طرف فرشته عدالت به سراغ مردم مظلوم برود و از طرف دیگر مردم به فرشته عدالت دسترسی داشته باشند.

 

سرتیپ آجودانی : نخست وزیر وقت از سفر من اطلاع داشت!

امروز محاکمه سر تیپ آجودانی و سایر متهمان پرونده برق در دادگاه دیوان کیفر ادامه یافت.

رئیس : موضوع مسافرت شما به فرانسه، پرونده حاکی است با آن که مخارج شما بابت سفر به فرانسه توسط سفارت کبرای فرانسه پرداخت شده معذلک سر کار مبلغ 75/76136 ریال به حساب دولت گذاشته اید و به اصطلاح از دوجا بابت یک سفر پول گرفته اید.

آجودانی:  دعوت‌هایی که موسسات خارجی می‌کنند دعوت از شخص نیست بلکه دعوت از یک مقام رسمی‌است که در پستی انجام وظیفه می‌کند پس از این که وابسته سفارت کبرای فرانسه در ایران از من دعوت نمود من به نخست وزیر وقت گزارش دادم و نخست وزیر وقت هم موافقت کردند و به من ماموریت دادند و گفتند باید موضوع روشنایی شهر را هم مورد مطالعه قرار بدهم و راجع به کارخانه و لوازم روشنایی ضمن این مسافرت بررسی کنم.

با این ترتیب مسافرت اینجانب علاوه بر این که دعوت بود ماموریتی هم از طرف دولت بود. برای این ماموریت‌ها من۱۷ روز مطالعه کردم در صورتی که دعوت فقط برای یک هفته بود و من مجبور بودم برای انجام ماموریت به شهرهای فرانسه و ایتالیا بروم و به این ترتیب چون مسافرت اینجانب جنبه ماموریت داشت استفاده از هزینه سفر را برای خود بلا اشکال دانستم.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.