15 بهمن 1341

15 بهمن 1341

«انقلاب سفید بر ما تحمیل نشده است»/اخذ آرا از مردم در رفراندوم ساختگی نبود!/کمونیسم اهمیت خود را از دست داده و خطری متوجه امنیت ملل نمی‌کند/اطلاعیه وزارت دادگستری درباره عفو زندانیان/«روزنامه وطن ترکیه اصلاحات شاه را به رفراندوم گذاشت»!/کارشناسان آلمانی وارد تهران شدند/حد نصاب مالکیت برای خرده مالکین تعیین شد/برگزاری مراسماتی به مناسبت سالگرد ترور شاه!/سرتیپ آجودانی از خود دفاع کرد/ورشکستگی کارخانه برق  عشرت آباد مشهد را تعطیل کرد/سرمایه گذاری ایران و ایتالیا در نفت/نظری به نظام وظیفه!/مالیات درآمدهای بزرگ افزایش می‌یابد/«قاتلین مهندس عابدی اعتراف کردند»

«انقلاب سفید بر ما تحمیل نشده است»

«وب مکینلی» مفسر خبر گزاری آسوشیتدپرس در امور خاورمیانه از تهران گزارش می‌دهد: محمدرضا پهلوی شاهنشاه ایران امروز گفتند ایران از میان یک انقلاب بدون خونریزی و قانونی عبور می‌کند که نظیر آن در جهان مشاهده نشده است.

در جریان این «انقلاب سفید» فشاری بر ما اعمال نشده است و انقلاب را به ما تحمیل نکرده‌اند بلکه این یک جنبش و تحول واقعی است، آیا می‌توان برای همگام ساختن ایران با مترقی ترین کشورهای جهان بهتر و بیشتر از این اقدام نمود و آیا شما برنامه مطلوب تر و ترقی خواهانه تری را در هیچ کشوری دیده اید؟

شاهنشاه ایران این بیانات را طی مصاحبه ای که در کتابخانه کاخ اختصاصی که مقر سکونت معظم له است انجام می‌شد فرمودند.

شاه43 ساله ایران در حالی که در صندلی مخصوص نشسته بودند با صراحت کامل که حکایت ازصمیمیت فراوان می‌نمود پیرامون اصلاحات ارضی و سهیم نمودن کارگران در سود ویژه کارخانه ها که این روزها غوغایی در ایران برپا کرده سخن گفتند و وظائف خطیر سلطنت و ناراحتی هایی را که ایشان در راه سربلندی ملت ایران تحمل می‌نماید تشریح نمودند.

 

اخذ آرا از مردم در رفراندوم ساختگی نبود!

من پیوسته از واکنش مردم ایران نسبت به خود ایمان و اطمینان کامل داشتم و هرگز فرصتی بهتر از این نبوده که ملت ایران بتواند با آزادی کامل احساسات خود را نسبت به تحولات و تاریخی که در این سرزمین روی می‌دهد ابراز نمایند.

ذکر این حقیقت شاید بی مورد نباشد که حتی بدترین دشمنان ما نسبت به واقعی بودن آرای مردم ایران معترفند و نیک می‌دانند که در این جریان مطلقا فشاری اعمال نشد واخذ آرا ساختگی نبود.

 

کمونیسم اهمیت خود را از دست داده و خطری متوجه امنیت ملل نمی‌کند

درباره خطر کمونیزم در ایران  شاهنشاه فرمودند این خطر کاهش یافته ولی خطر از راه فعالیت های خرابکارانه باقی مانده است و احتمالا این خطر تا وقتی که مسلک ومرام کمونیزم در جهان وجود داشته باشد ادامه خواهد داشت ولی کمونیزم دیگر خطری را متوجه امنیت ملل نمی‌کند زیرا اهمیت خود را از دست داده است.

پاسخ به این سوال که آیا کمک های امریکا به ایران که پس از جنگ دوم تا کنون به میزان یک میلیارد و 500 میلیون دلار رسیده برای مبارزه با کمونیزم در این کشور کافی است، مشکل خواهد بود، ما از کمک هایی که در  گذشته شده سپاسگزاریم ولی این امر بستگی به این دارد که مسائل را باید از کدم جنبه سنجید؟ به عقیده من ما می‌خواهیم که بیش از این ها در این راه پیشرفت کنیم، آیا شما هم می‌توانید این کار را بکنید؟

نیازمندی فوری ایران به سرمایه خارجی است که در صنایع ما به کار رود و این سرمایه ها یا به صورت وام های دراز مدت از طرف دولت های خارجی و یا سرمایه گذاری مستقیم توسط موسسات خصوصی باشد، ما باید نسبت و تناسب کشاورزی و صنایع ایران را به هم بزنیم. اکنون ۷۵ درصد از مردم ایران در روستاها به سر می‌برند و برای تغییر این وضع یک نسل طول خواهد کشید و برای نیل به این مقصود باید کشور را صنعتی کنیم.

 

اطلاعیه وزارت دادگستری درباره عفو زندانیان

به دنبال خبر اخیر درباره «عفو ملوکانه» نسبت به زندانیان سراسر کشور امروز این اطلاعیه از طرف وزارت دادگستری منتشر شده است؛

چون ولادت با سعادت نوزاد علیا حضرت فرح پهلوی شهبانوی ایران در اسفند ماه مورد انتظار است برای آن که خانواده های بیگناه و بی سرپرست زندانیان شادمانه در این سرور شرکت کنند از طرف مقام وزارت دادگستری موافقت به عمل آمد که عده بیشتری از محکومان قطعی بخصوص زنان مورد عفو قرار گیرند و به موجب بخشنامه ای که امروز بشرح مندرج درزیر صادر شده کلیه دادسراها مکلف شدهاند صورت محکومانی که استحقاق عفو دارند با قید فوریت و رعایت مقررات ارسال دارند تا در کمیسیون عفو و بخشودگی رسیدگی شود.

 

«روزنامه وطن ترکیه اصلاحات شاه را به رفراندوم گذاشت»!

جراید کثیر الانتشار کشور امروز نوشتند: روزنامه وطن چاپ ترکیه درباره شش لایحه بزرگ اصلاحی شاهنشاه که به تصویب ملت ایران رسیده است مسابقه جالبی برای خوانندگان خود طرح کرده و در حقیقت این لوایح را به تصویب میلیون ها تن خواننده خود واگذار کرده است.

روزنامه وطن بدین وسیله از خوانندگان خود خواسته است که در باره این شش لایحه و اجرای نظایر آن در ترکیه اظهار نظر کنند و عقیده خود راچه مثبت و چه منفی و یا مشروط ابراز دارند.

به موجب گزارش وابسته مطبوعاتی شاهنشاهی در آنکارا از روز گذشته شر کت مردم ترکیه در این ابتکار جالب روزنامه وطن آغاز شده و از طرف خوانندگان این روزنامه نامه های متعددی رسیده است. فرستندگان این نامه ها از بین طبقات دانشجو، اصناف،کارمندان دولت، زنان خانه دار و سایر طبقات مختلف ترکیه هستند و نکته جالب این است که صدی 99 به لوایح اصلاحی شش گانه ایران رای مثبت داده‌اند!

 

کارشناسان آلمانی وارد تهران شدند

دوتن از کارشناسان امور ماهی آلمان که برای بررسی و مطالعه وضع ماهی و صید خلیج فارس وارد تهران شدهاند دیروز با جهانشاهی مدیر عامل شرکت شیلات ایران ملاقات و مذاکراتی به عمل آوردند.

در ملاقاتی که بین دو کارشناس آلمانی و مدیر عامل شرکت شیلات صورت گرفت، مدیر عامل شیلات متذکر گردید که در مرحله اول مطالعات و بررسی های کارشناسان باید متوجه دو موضوع باشند که یکی صادرات محصولات خلیج فارس و بازار یابی برای این محصولات و دیگری تأمین احتیاجات مواد غذایی تهران و برخی از شهرستان های کشور است.

 

حد نصاب مالکیت برای خرده مالکین تعیین شد

امروز اطلاع حاصل شد که حد نصاب مالکیت در آئین نامه اجرایی قسمت جدید قانون اصلاحات ارضی در نقاط مختلف کشور برای خرده مالکین معین شده است.

این آئین نامه برای تصویب به هیئت وزیران برده شده است و ممکن است ظرف یکی دو روز آینده به تصویب برسد.

حد نصاب مالکیت در گیلان و در شالیزار به طوریکه در قسمت جدید قانون اصلاحات ارضی معین شده است سی هکتار بوده و در مازندران طبق آئین نامه ۵۰ هکتار و در اطراف تهران صد هکتار است و در نقاط جنوبی بیشتر خواهد بود و ترتیب داده شده است که افرادی که تنها ممر اعاشه آنها مختصرزمین آن هاست بخصوص زنان بی سرپرست که دارای فرزندانی هستند درآمدشان از املاک مختصرشان تامین باشد شرکت های تعاونی روستایی هر منطقه پرداخت اجاره بهاء را تضمین خواهند کرد.

 

برگزاری مراسماتی به مناسبت سالگرد ترور شاه!

جراید امروز نوشتند : به مناسبت روز 15 بهمن ماه و رفع خطر از وجود شاهنشاه از ساعت سه و ده دقیقه بعد از ظهر امروز مراسم دعا و نیایش در حضور والاحضرت شاهپور غلامرضا پهلوی برگزار شد.

ابتدا تیمسار ارتشبد حجازی رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران خطابه ای به این شرح قرائت کرد؛

شعار ملت ایران در طول تاریخ چند هزار ساله مبنی بر آئین شاه پرستی و میهن پرستی بوده و این خود از بهترین خصال ملی می‌باشد.

پس از پایان اظهارات تیمسار ارتشبد حجازی رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران مراسم دعا و نیایش به وسیله قاضی عسکر انجام شد و به وسیله امرا وافسران ارشد پادگان های مرکز آمین گفته شد. این مراسم در ساعت سه و چهل دقیقه بعد ازظهر پایان یافت.

 

سرتیپ آجودانی از خود دفاع کرد

در جلسه امروز محاکمه متهمین پرونده برق در دیوان کیفر سرتیپ احمد آجودانی از خود دفاع کرد.

سرتیپ آجودانی به سوالات رئیس دادگاه پاسخ داد و اتهامات وارده را رد کرد و رئیس دادگاه سخنان متهم را برای ذکر در پرونده بازگو کرد.

رئیس : در مورد اتهام شما راجع به تصرف غیر قانونی 35 هزار و 850 ریال بابت پرداخت کرایه ایاب و ذهاب با توجه به این که دعوت مزبور به وسیله موسسه وستینگ هاوس صورت گرفته و این امر مورد تصدیق متخصص است چه می‌گوئید ؟

برای هزینه این مسافرت طبق دستور شما مبلغ 358 هزار و ۵۰ ریال در وجه آقای مهندس جباریان پرداخت گردیده است.

آجودانی: دعوت موسسه وستینگ هاوس از ما این حق را از ما سلب نکرده که هزینه سفر خود را دریافت کنیم و فوق العاده سفر بستگی به موسسه وستینگ هاوس ندارد. ما را به مسافرت فرستادند هزینه و فوق العاده ما را هم می‌بایست بدهند.

سپس سرتیپ آجودانی درباره دعوت شرکت وستینگ هاوس از وی و سه نفر دیگر اعضای بنگاه برق توضیحاتی داد و گفت از طرف نخست وزیر وقت به من ماموریت داده شده بود که به امریکا بروم در این ضمن شرکت مزبور هم از من دعوتی به عمل آورد و سه بلیط رفت و برگشت در اختیار ما گذاشت بنابراین استفاده از هزینه سفر قانونی برای مامور دولت اشکالی نداشته است.

 سرتیپ آجودانی سپس به اظهارات یکی از مهندسین بنگاه برق جواب داد و دادگاه به عنوان تنفس تعطیل شد.

 

ورشکستگی کارخانه برق  عشرت آباد مشهد را تعطیل کرد

کارخانه برق عشرت آباد مشهد به علت ورشکستگی تعطیل گردید. ضمن رسیدگی معلوم شد که شرکت برق عشرت آباد از بدو تاسیس تا کنون در حدود ۷ هزار کنتور از قرار هر کنتوری پنج هزار ریال فروخته و مبلغ یک میلیون و چهارصد و پنجاه هزار ریال بابت عوارض به شهرداری مشهد مقروض است.

فعلا منطقه برق عشرت آباد در تاریکی به سر می‌برد و مشترکین این شرکت از چراغ های نفتی و شمع استفاده می‌کنند.

 

سرمایه گذاری ایران و ایتالیا در نفت

ساعت هشت صبح امروز پرفسور مارچلو بولدرینی جانشین ماتئی مدیر شرکت «آجیپ مینراریا» تهران را به قصد رم ترک کرد.

بولدرینی در باره سفر خود به ایران  گفت : وظیفه من آن بود به ایران آمده و بحضور شاهنشاه شما شرفیاب شوم و با مقامات نفتی کشور شما آشنا گردم. من از پیشرفت کار های شرکت سریپ در خلیج فارس خشنودم و آینده خوبی برای این شرکت پیش بینی می‌کنم.

وی صبح دیروز مذاکراتی با عبدالله انتظام رئیس هیئت مدیره شرکت ملی نفت انجام داد. بولدرینی سابقا معاونت ماتئی رئیس فقید شرکت نفت ایتالیا را که به سلطان نفت ایتالیا معروف بود به عهده داشت و پس از آنکه ماتئی در سانحه هوایی کشته شد جانشین او گردید.

گفته می‌شود در مذاکرات بولدرینی و انتظام یکی از مسائل مورد مذاکره حدود سرمایه گذاری لازم توسط شرکت ملی نفت ایران و شرکت «آجیپ مینراریا» جهت بهره برداری از منابع نفت حوزه قرار داد شرکت نفت ایران و ایتالیا (سریپ) بوده است و ظاهرا بولدرینی موافقت کرده است که یکصد میلیون تومان سرمایه برای این کار اختصاص دهد.

 

نظری به نظام وظیفه!

«روزنامه اطلاعات» در ستون سرمقاله شماره امروز خود نوشت : دیروز عصر جوانی که خود را به اسم مستعار مهندس  بیژن معرفی کرد از آن طرف تلفن به من گفت: شما خبر داده اید به مناسبت ولادت دومین نوزاد شهبانو کلیه زندانیان مشمول یک درجه عفو می‌شوند. البته این خبر خوشحال کننده ای است وزندانیان و خانواده آن ها را مرهون التفات شخص اول مملکت خواهد کرد. اما کاش به میمنت همین روز عنایتی هم در حق ما جوانان شود که درست مثل یک زندانی گرفتار مقررات نظام وظیفه هستیم و بعد از چندین سال دوری از وطن و طی  دوره تحصیلی، حالا که به کشور خودمان بازگشته ایم دست به هیچ کاری نمی‌توانیم بزنیم، به دلیل این که وضع روشنی از لحاظ نظام وظیفه نداریم و نه ما را به خدمت وظیفه می‌گمارند، نه معافمان می‌کنند، نه تکلیفمان روشن می‌کنند بلکه ماه ها سرگردان و ویلان می‌مانیم.

راستی جای تاسف است که خدمت ملی نظام وظیفه، خدمتی این قدر مقدس و واجب الرعایه به گرفتاری  تعبیر شود و الان یک عده زیادی از جوانان تحصیل کرده ایرانی در خارج مانده‌اند و به مملکت بر نمی‌گردند برای احتراز از گرفتاری نظام وظیفه.

 

مالیات درآمدهای بزرگ افزایش می‌یابد

در طرح قانون جدید مالیات بردرآمد که در وزارت دارایی تنظیم شده و هم اکنون مورد مطالعه شخص وزیر دارایی است نرخ مالیات بر درآمد برای اشخاص و شرکت ها و موسسات بازرگانی و صنعتی تغییر داده شده است. حداکثر نرخ مالیاتی هفتاد در صد است که البته مشمول درآمدهای بسیار بزرگ می‌شود چون نرخ مالیات ها در این طرح تصاعدی است.

 

«قاتلین مهندس عابدی اعتراف کردند»

سخنگوی ژاندارمری کل کشور امروز گفت : چون عده ای از هم میهنان عزیز نتیجه اقدامات ناحیه ژاندارمری فارس را در امر تعقیب قاتلین شادروان مهندس ملک عابدی خواستار شده‌اند لذا مراتب زیر جهت اطلاع آنان منتشر می‌شود:

در اثر تجسسبات و تفحصات مداوم و تلاش در مناطق صعب العبور ناحیه ژاندارمری فارس هشت نفر از ۱۳ نفر متهمین قتل مرحوم مهندس عابدی را دستگیر کرد که این هشت نفر در تحقیقات معموله صراحتا شرکت در توطئه و قتل مهندس ملک عابدی و سرقت های مسلحانه و قتلهای متعدد دیگر را به منظور ایجاد نا امنی در فارس اعتراف و در تحقیقات بعدی صراحتا تحریک و معاونت منوچهر قشقایی فرزند سهراب و فرح بی بی خواهر زاده ناصر و خسرو قشقایی رادر قتل شادروان مهندس ملک عابدی اقرار کرده‌اند لذا منوچهر قشقایی و نوکرش به اتهام توطئه علیه امنیت کشور و معاونت در قتل و هشت نفر همدستان او به اتهام قتل مهندس ملک عابدی و قتل ها وسرقت های مسلحانه دیگر طبق قرارصادره از طرف باز پرس نظامی‌لشکرفارس بازداشت گردیده و تحت تعقیب قانونی قرار گرفته‌اند و عملیات تجسسی برای دستگیری پنج نفر متهمین  باقیمانده که توسط همدستانشان معرفی شدهاند با شدت ادامه دارد و نتیجه بعدا به اطلاع هموطنان عزیز خواهد رسید.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.