14 بهمن 1341

14 بهمن 1341

فرمان 6 ماده ای شاه به دولت ابلاغ شد!/یک درجه عفو زندانیان به خاطر تولد فرزند دوم شاه!/کمیسیون «کنفرانس اقتصادی» تشکیل شد/وزیر فرهنگ : مبارزه تدریجی با حجاب موفق تر از اعمال زور در دوره رضاشاه بود!/واشنگتن پست : اصلاحات مورد نظر شاه چهره جامعه ایرانی را به کلی دگر گون می‌سازد!/خون در سراسر ایران باید ملی شود!/با خرید و فروش خون، خون فقرا در بدن اغنیا جریان یافته است!/مذاکره پیرامون «حقوق زنان» در محل انجمن دوشیزگان و بانوان!/باید از دیگر کشورهای اسلامی‌یاد بگیریم!/زن باید از صورت عروسک و شترمرغی بیرون بیاید!/هر چه دارید ما آقایان به شما داده ایم!/کمیسیون تهیه آئین نامه انتخابات به کار خود ادامه می‌دهد/«تظاهرات به شکرانه سلامت شاه»!/مشکلی که در تنظیم بودجه سال آینده به وجود آمده است!/رادیو مسکو : روابط حسنه با شوروی برای ایران که در راه اصلاحات اجتماعی است ضرورت دارد!/سرهنگ ذوالفقاری بازداشت شد/اعلامیه رئیس دانشگاه تهران ؛ دانشجویان از هرگونه تجمع خودداری کنند!

فرمان 6 ماده ای شاه به دولت ابلاغ شد!

مقارن ظهر امروز معینیان معاون نخست وزیر در اداره انتشارات و رادیو طی مصاحبه ای فرمان شش ماده اعلیحضرت همایونی را که به دولت ابلاغ شده بود در اختیار مطبوعات گذارد.

معاون نخست وزیر اظهارداشت : امروز یک فرمان تاریخی دایر به اجرای شش لایحه ای که از تصویب ملی گذشت از طرف شاهنشاه صادر شد و به دولت ابلاغ گردید.

این فرمان متضمن اجرای شش قانونی است که می‌توان آن را از قاطع ترین قوانینی دانست که از صدر مشروطیت تا امروز به تصویب رسیده و به مرحله اجرا گذارده شده است زیرا از آغاز مشروطیت تا امروز ملت ایران قاعدتا می‌بایستی از طریق انتخاب نماینده و رای وکیل مجلس قوانین را به صورت دو درجه ای تصویب کند و این اولین بار در تاریخ مشروطیت است که شش قانون مستقیما به وسیله رای قاطع ملت به تصویب می‌رسد.

 

یک درجه عفو زندانیان به خاطر تولد فرزند دوم شاه!

«روزنامه اطلاعات» نوشت:  در حدود 14 هزار و ۷۵۰  زندانی در سراسر کشور از فرمان ملوکانه دائر بر یک درجه عفو زندانیان استفاده خواهند کرد.

به مناسبت تولد دومین فرزند شهبانو فرح پهلوی که بنا به تشخیص پزشکان در اسفند ماه صورت خواهد گرفت شاهنشاه فرمان داده اند که به کلیه زندانیان سراسر کشور یک درجه عفو داده شود.

 

کمیسیون «کنفرانس اقتصادی» تشکیل شد

عصر دیروز کمیسیون «کنفرانس اقتصادی» اتاق بازرگانی تهران تشکیل شد در این کمیسیون ده نفر اعضای اتاق که از طرف آن اتاق در کنفرانس شرکت خواهند کرد عضویت دارند.

در جلسه دیروز سیاست و وضع اتاق در کنفرانس اقتصادی مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت. در این مورد تصمیم گرفته شد که اتاق فعالانه در آن شرکت کند به همین جهت قرار شد که هفته ای سه روز جلسات مزبور تشکیل شود و روی موضوعاتی که در کنفرانس مطرح خواهد شد با حضور مشاورین اقتصادی اتاق مطالعاتی انجام گیرد و نظرات نهایى اتاق به شکل جزوه هایی چاپ شود تا در روز افتتاح بین اعضای دیگر کنفرانس تقسیم گردد تا همه اعضای کنفرانس از نظرات اتاق مطلع باشند.

 

وزیر فرهنگ : مبارزه تدریجی با حجاب موفق تر از اعمال زور در دوره رضاشاه بود!

بعد از ظهر دیروز چندین هزار نفر از بانوان عضو جمعیت های مختلف و شورای عالی بانوان و معلمین دبستان ها و دبیرستان های پایتخت در دبیرستان رضاشاه کبیر حضور یافتند تا آمادگی خود را به منظور شرکت در مبارزه با بی سوادی بانوان کشور اعلام دارند.

آنچه مورد علاقه خانم هاست نکته های قابل توجهی است، باید خانم ها در اجتماع ایرانی سهم داشته باشند و با مردان دارای حقوق متساوی باشند این اصل مطلبی است که مورد علاقه خانم ها می‌باشد. باید بگویم تمام افراد در این راه همفکر خانم ها هستند. اما یک نکته را باید عرض کنم و آن این است آن چه تاکنون در جامعه ما چه در قدیم و چه امروز مانع این امر بوده که خانم ها از حقوق متساوی بهره مند شوند نه قوانین، نه مذاهب و نه جلوگیری مقامات حکومتی بوده بلکه یک مانع دیگری وجود دارد و آن مانع عادت است.

عادت اجتماعی به آسانی با حکم و با زور تغییر نمی‌کند بلکه به تدریج در طی مدتی دراز تغییر پیدا می‌کند. یک وقت در زمان اعلیحضرت فقید رضاشاه کبیر دستور داده شد خانم ها حق داشته باشند بی حجاب بیرون بیایند.در آن روز اکثریت معتنابهی در هر حال وحشت داشتند و می‌گفتند چطور ممکن است خواهر، مادر و دختر ما بی حجاب توی خیابان ظاهر شود؟ اما به تدریج این امر انجام گرفت و آسمان هم زمین نیامد.2

 

واشنگتن پست : اصلاحات مورد نظر شاه چهره جامعه ایرانی را به کلی دگر گون می‌سازد!

روزنامه معروف واشنگتن پست که در آمریکا منتشر می‌شود برای چندمین بار طی چند روز گذشته مقاله مهمی‌پیرامون تحولات اصلاحی ایران انتشار داد.

واشنگتن پست در این مقاله می‌نویسد :

اصلاحاتی که روز بیست و ششم ژانویه به تصویب قاطع ملت ایران رسید چهره جامعه ایرانی را به کلی دگر گون می‌سازد. نظام نا معقول فئودالیته را بر هم می‌زند و مالکان بهای زمین های خود را به صورت سهام کارخانه های دولتی دریافت می‌دارند. هدف دولت ایران آن است که فئودال ها را به بازرگانان فعال و مثبت تبدیل کند و از این راه روح تازه ای در کالبد اقتصادیات مملکت بدمد.

ابتکار شاهنشاه در مورد ملی کردن جنگل ها که نخست از واگذاری رایگان جنگل های شخصی خود ایشان آغاز شد سبب می‌شود که اراده ملت ایران در حفظ جنگل ها تثبیت گردد.

 

خون در سراسر ایران باید ملی شود!

امروز دکتر عباس نفیسی رئیس جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران با خبرنگاران مصاحبه کرد و اعلام داشت که خون در سراسر ایران باید ملی شده و به رایگان در دسترس نیازمندان قرار گیرد.

دکتر نفیسی گفت : برای پیشرفت این فکر و منظور فقط به کمک مردم نیاز داریم و این کمک باید با اهدای خون افراد عملی شود و جان مجروحین و مصدومین را که به خون نیاز دارند از مرگ برهانند. جمعیت شیر و خورشید سرخ بدین منظور از چند سال پیش در صدد احداث ساختمان انتقال خون برآمد و چون براثر عدم کفاف اعتبارات ساختمان آن به پایان نرسید لذا به ناچار در خیابان ناصر خسرو مرکز جدید انتقال خون را تاسیس کردیم و از روز پانزدهم بهمن این مرکز خون رسما گشایش خواهد یافت.

 

با خرید و فروش خون، خون فقرا در بدن اغنیا جریان یافته است!

خون عضوی از بدن انسان بوده و مایه حیاتی است. این ماده مهم درمانی را نمی‌توان به پول تقدیم کرد و آن هم به مبلغ ناچیزی.

با کمال تاسف باید اذعان کرد که اکنون بر اثر عدم تشویق مردم خیّر و نیکوکار به اهدای خون، خون مورد نیاز بیمارستان ها به وسیله افرادی که بر اثر استیصال خون خود را می‌فروشند تامین می‌گردد و شیر و خورشید هم اکنون این هدف را دنبال می‌کند که به این وضع ناراحت کننده پایان داده و خون مورد نیاز بیماران را با کمک عموم مردم و با اهدای خون از طرف عموم مجانا تامین سازد.

خرید و فروش خون و آن هم به صورت مبتذلی در برخی از سازمان ها موجب شده است که خون فقرا به بدن اغنیا جریان یابد. به این جهت شیر و خورشید دراین کار پیشقدم شده و آنقدر تبلیغ خواهد کرد تا ضمن تشویق مردم به اهدای خون به این وضع پایان دهد.

 

مذاکره پیرامون «حقوق زنان» در محل انجمن دوشیزگان و بانوان!

بعدازظهر دیروز در «جلسه پر شوری» که باحضور بیش از یک هزار نفر از اعضای انجمن و عده ای از روسای جمعیت های زنان در محل انجمن دوشیزگان و بانوان تشکیل گردید، مذاکرات و سخنرانی های جالبی پیرامون حقوق زن و درخواست های بانوان صورت گرفت.

در این جلسه دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی ضمن سخنان خود اظهار داشت: برای دست یافتن به حقوق بیشتر باید کار بیشتر بکنید زیرا مسلما اجتماع نمی‌تواند از قشر وسیعی که در کشور ما دارای فعالیت و تحرک است چشم بپوشد.

ارسنجانی گفت:

در مورد خانم ها مطلب از نظر مذهبی مطرح است. جواب این مطلب را فقه اسلام داده و همان طور که زن می‌تواند وصایت و وکالت را قبول کند می‌تواند در زندگی معاشی و اجتماعی خود نیز شرکت داشته باشد البته بایستی نکته ای را توجه کرد و آن این است که در این صورت چه وظایفی به عهده خانم ها گذاشته می‌شود؟

متاسفانه خانم های شهری از وضع دهات ایران کمتر اطلاع دارند. البته نوع کار فرق می‌کند و اگر ادعا می‌شود که خانم ها کار موثری انجام نمی‌دهند مقصود خانم های روستا نیست برای این که زن ها در دهات اغلب از مردهایشان بیشتر کار می‌کنند.

 

باید از دیگر کشورهای اسلامی‌یاد بگیریم!

به هر صورت به طور یقین زن های ایران  شایستگی شرکت در حقوق اجتماعی خود را دارند ولی نوع و نحوه را البته قانون معین می‌کند. زن هایی را که ما در دهات با آن ها  تماس داریم اغلب شایستگی زیادتری از مرد های خود دارند و به همین جهت باید دوش به دوش مردان از حقوق اجتماعی خود بهره مند شوند. باید به سوریه و عراق و مصر و دیگر کشور های اسلامی‌که واقعیت های زمان را درک کرده اند نگاه کرد. در روزنامه خواندم که یکی از زن های عراقی به مسند وزارت نشست و این نشانه ای است از اینکه علمای بزرگ این کشورها با تحولات همراه شده اند.

 

زن باید از صورت عروسک و شترمرغی بیرون بیاید!

زن باید از صورت عروسک بیرون بیاید [صحیح است، صحیح است] طبعا زن و مرد از لحاظ جنسی اختلافاتی با هم دارند اما از نقطه نظر اجتماعی و زندگی خیلی عذر می‌خواهم قدری کار های شتر مرغ را می‌کردند.

هروقت صحبت می‌شد که کار بکنند می‌گفتند ما زن هستیم و وقتی که دور هم جمع می‌شدند صحبت از کار و حقوق مساوی می‌کردند.

 

هر چه دارید ما آقایان به شما داده ایم!

وزیر کشاورزی ادامه داد : تاحالا زن ها در ایران حقی را نگرفته اند و به هر چه هم که رسیده اند خود آقایان به آن ها داده اند.

 

کمیسیون تهیه آئین نامه انتخابات به کار خود ادامه می‌دهد

امروز مسئولین وزارت کشور  مذاکرات خود را در کمیسیون خاص تهیه آئین نامه جدید انتخابات دنبال کردند. آئین نامه جدید انتخابات به استناد ماده سه لایحه اصلاح قانون انتخابات تدوین می‌شود.

آئین نامه مذکور در کمیسیون مخصوصی مرکب از آقایان تیمسار سپهبد عزیزی وزیر کشور و خواجه نصیری و فرهودی معاونین وزارت کشور تهیه خواهد شد. تدوین کنندگان آئین نامه به استناد لایحه اخیر که در روز ششم بهمن به تصویب رسید برای تغییر آئین نامه انتخابات اقدام کرده و بدین وسیله مقدمات آغاز انتخابات مجلس شورای ملی را فراهم خواهند ساخت.

 

«تظاهرات به شکرانه سلامت شاه»!

«روزنامه اطلاعات» نوشت: فردا روز پانزدهم بهمن است و چهارده سال پیش در چنین روزی سوء قصدی که به حیات اعلیحضرت همایونی شده بود بی نتیجه ماند و شاه از خطر رست، بدین ترتیب از امروز مردم تهران و شهرستان ها به شکرانه سلامت وجود شاهنشاه در نقاط مختلف شهر مراسمی‌برپا ساخته و تظاهرات می‌نمایند.

 

مشکلی که در تنظیم بودجه سال آینده به وجود آمده است!

تنظیم بودجه سال آینده مشکلاتی دارد که ممکن است قبل از پایان سال خاتمه نیابد.

بر اساس این گزارش عده ای از سازمان های دولتی در تنظیم بودجه با وضع تازه ای روبرو هستند و وزارت کشاورزی در مورد هزینه های خود با تغییرات وسیع و عمیقی روبرو است زیرا سازمان این وزارتخانه به علت کار اصلاحات ارضی تغییر و تبدیل پیدا خواهد کرد و چه بسا سازمان ها از دستگاه های دیگر ضمیمه آن شود و یا خود وزارت خانه وظایف سنگینی به عهده بگیرد که در نحوه کار و بالنتیجه در هزینه های آن تغییرات زیادی پیدا شود.

آن چه به نظر می‌رسد این است که وزارت کشاورزی در سال آینده به اعتبارات زیادتری احتیاج دارد و این اعتبارات از نوع اعتبارات ضروری و حتمی‌است که دولت در پرداخت آن مخالفتی نخواهد داشت.

نظیر چنین وضعی کم و بیش در وزارت فرهنگ هم انجام می‌پذیرد و حداقل این دو وزارتخانه قادر به ارسال بودجه به وزارت دارایی در موعد معین نخواهند بود.

 

رادیو مسکو : روابط حسنه با شوروی برای ایران که در راه اصلاحات اجتماعی است ضرورت دارد!

رادیو مسکو دیروز گزارشی از خبرنگار اعزامی‌روزنامه ایزوستیا به ایران منتشر کرد، خبرنگار ایزوستیا

به منافع توسعه روابط بازرگانی ایران و شوروی برای بازرگانان و مردم دو کشور اشاره گردیده و در آخر آن گفته شده : مناسبات حسنه با شوروی در درجه اول برای ایران که در راه اصلاحات اجتماعی و تحولات اقتصادی گام نهاده لازم است، این مناسبات برای اتحاد شوروی نیز که مایل است صلح و آرامش در تمام مرزهایش حکم فرما باشد لازم است و تمام امکانات وجود دارد که مرز شوروی و ایران تبدیل به مرزی شود که دو کشور را از یکدیگر جدا نکند و بلکه آنها را به یکدیگر متصل نماید.

 

سرهنگ ذوالفقاری بازداشت شد

امروز کسب اطلاع شد که سرهنگ على اکبر ذوالفقاری یکی از متهمین پرونده تسلیحات ارتش طبق قرار بازپرس نظامی‌بازداشت گردید.

سرهنگ بازنشسته ذوالفقاری متهم به اخذ رشوه از یک کمپانی خارجی است. گفته می‌شود به دنبال دستگیری وی عده ای دیگر از کسانی که در پرونده تسلیحات ارتش دخالت داشتند بازداشت خواهند شد.

 

اعلامیه رئیس دانشگاه تهران ؛ دانشجویان از هرگونه تجمع خودداری کنند!

صبح امروز اعلامیه ای از طرف آقای دکتر فرهاد رئیس دانشگاه تهران خطاب به دانشجویان با این شرح منتشر شد :

دانشجویان عزیز در این موقع حساس که قدم های موثری در راه رفاه و آسایش قاطبه مردم برداشته می‌شود عده ای از عناصر ناراضی باز به فکر افتاده اند که با از بین بردن نظم و آرامش در محیط دانشگاه شما را از تحصیل بازدارند. اینک لازم می‌دانم برای آخرین بار یادآور شوم که از هر نوع تجمع و تظاهر در محیط دانشگاه دوری جویید و نگذارید این محیط علمی‌و تحصیلی برای اکثریت دانشجویان واقعی و تحصیل دوست تعطیل گردد.

 
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.