11 بهمن 1341

11 بهمن 1341

الحیات : با اصلاحات ارضی بزرگترین حادثه اجتماعی در خاورمیانه رخ می دهد!/« 80 درصد ملت ایران فدایی شاه هستند»!/«حقوق زنان در اصلاحات ارضی مورد بحث قرار می گیرد»!/خلع سلاح عمومی در خوزستان/انتخاب 30 نفر از مقامات و کارکنان وزارت کار برای اجرای طرح «سهیم کردن کارگران»/سیاست اقتصادی آینده با نطق شاه روشن می شود/آمریکا در خاورمیانه از هیچ کشوری حمایت نمی کند

الحیات : با اصلاحات ارضی بزرگترین حادثه اجتماعی در خاورمیانه رخ می دهد!

بنا به گزارش رایزن مطبوعاتی سفارت کبرای شاهنشاهی در پاریس مطبوعات اروپا پیرامون تحولات اخیر کشور ما بحث می کنند.

نیویورک تایمز چاپ آمستردام که در اروپا، افریقا و خاورمیانه انتشار مییابد ضمن چاپ عکسی از شاهنشاه می نویسد مردم ایران همه پشتیبان اصلاحات شاهنشاه هستند و برای جهش به جلو موافقت دارند.

روزنامه نیویورک هرالد تریبون چاپ پاریس نیز نتیجه مراجعه به آرای عمومی را چاپ کرده و پس از تشریح لوایح ششگانه اصلاحی می نویسد عده بسیار کمی با این لوایح مخالف هستند ولی ملت ایران به این عده توجهی ندارد.

 

« 80 درصد ملت ایران فدایی شاه هستند»!

وابسته مطبوعاتی ایران در کلن در گزارش خود می نویسد : مطبوعات و  رادیو تلویزیون های آلمان یک صدا از اقدامات شاهنشاه ستایش می کنند و می گویند اکنون ۸۰ در صد ملت ایران فدایی شاهنشاه هستند.

روزنامه های آلمانی در مقالاتی که در باره ایران انتشار داده اند می نویسند محبوبیت شاهنشاه در ایران از محبوبیت کلیه سران کشور های خاورمیانه در میان ملتشان بیشتر است.

وابسته مطبوعاتی ایران در لبنان گزارش داد تحولاتی که در کشور ایران جریان دارد و اجرای برنامه های اصلاحی شاهنشاه با حروف درشت در روزنامه های این کشور به چشم می خورد روزنامه الحیات بزرگ ترین روزنامه عربی زبان می نویسد اصلاحات ارضی در ایران بزرگترین حادثه اجتماعی در خاورمیانه است.

 

«حقوق زنان در اصلاحات ارضی مورد بحث قرار می گیرد»!

فعالیت های زنان همچنان به شدت ادامه دارد و همه روزه جلساتی با شرکت روسای جمعیت های زنان تشکیل می گردد و در این جلسات جمعیت های زنان مرتبا از کلیه بانوان و دوشیزگان دعوت می کنند که آمادگی خود را برای شرکت در جنبش زنان اعلام دارند.

سخنگوی انجمن دوشیزگان و بانوان امروز گفت: روز شنبه ساعت شش و نیم بعد از ظهر دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی در اجتماع بانوان و دوشیزگان شرکت خواهد کرد و به سوالات نمایندگان بانوان پیرامون اصلاحات ارضی و حقوق زنان در این قانون پاسخ خواهد داد.

 

خلع سلاح عمومی در خوزستان

به دنبال اعلام خلع سلاح همگانی در فارس از اهواز نیز گزارش رسید : به منظور اجرای خلع سلاح عمومی در استان خوزستان نیز اعلامیه زیر از طرف لشکر 9 مستقل خوزستان منتشر شده است: به فرمان مطاع شاهانه در اجرای اوامر صادره از نیروی زمینی لشکر 9 مستقل پیاده خوزستان ماموریت دارد اسلحه غیر مجاز اعم از گلوله زنی یا ساچمه ای منطقه استحفاظی لشکر را جمع آوری نماید.

بدیهی است عموم اهالی محترم خوزستان بر این حقیقت واضح و روشن پی برده اند که وجود اسلحه در دست اهالی جز ناامنی و برادر کشی و بدبختی و فلاکت نتیجه دیگری نخواهد داشت و زندگی سعادتمندانه و با اطمینان فقط در سایه امنیت ودر حمایت قانون عملی خواهد بود بنا بر این به اطلاع اهالی محترم منطقه خوزستان می رساند که اسلحه خود را با کمال حسن نیت تا روزدهم اسفند ماه 1341 به نزدیک ترین پادگان نظامی تحویل و رسید رسمی دریافت دارند و از اهالی شاه دوست و میهن پرست خوزستان تقاضا دارد که در این امر مهم کمال تشریک مساعی را با لشکر نموده و اشخاصی را که دارای اسلحه بوده و به متابعت از خوی مفسده جویی و یاغی گری حاضر به تسلیم آن به مقامات صالحه نیستند به لشکر معرفی نمایند.

 

انتخاب 30 نفر از مقامات و کارکنان وزارت کار برای اجرای طرح «سهیم کردن کارگران»

امروز اطلاع حاصل شد که به منظور اجرای صحیح و اصولی طرح سهیم شدن کارگران در سود کارخانجات به دستور خسروانی وزیر کار سی تن از مقامات و کارکنان آن وزارت خانه که دارای صلاحیت لازم می باشند انتخاب شده اند تا تحت تعلیمات لازم قرار گیرند و برای اجرای قانون آماده شوند.

هیئت مزبور در بدو امر تصویب نامه قانونی سهیم شدن کارگران را دقیقا مورد بررسی و مطالعه قرار خواهد داد تا با جنبه های مختلف آن آشنایی حاصل نماید.

این هیات پس از آمادگی لازم مهم ترین کاری را که آغاز خواهد کرد تهیه فرم ها و نمونه های مخصوص قرار داد می باشد که باید در گروه های مختلف صنعتی مورد استناد و عمل قرار گیرد و با استفاده از آن ها بین کارفرمایان و کارگران قرار داد های لازم بسته شود.

 

سیاست اقتصادی آینده با نطق شاه روشن می شود

«روزنامه اطلاعات» امروز نوشت : در روز هشتم اسفند شاه در کنفرانس عالی اقتصادی نطق تاریخی مهم دیگری را ایراد خواهد کرد که مثل نطق تاریخی شاهنشاه در کنگره شرکت های تعاونی روستایی مسائل جدیدی را که با سرنوشت اقتصادی کشور و وضع عمومی درآمد ملی بستگی دارد مطرح خواهد نمود.

در محافل اقتصادی این طور استنباط می شود که شاه در نطق تاریخی دیگری که در کنفرانس اقتصادی ایراد خواهند فرمود در زمینه های مزبور و مسائل دیگر خطوط اصلی را معین نموده و راهنمایی های لازم را خواهند فرمود و بر اساس توصیه های شاهنشاه کمیته های فرعی کنگره اقتصادی مسائل خاص خودرا با توجه به نظرات مقامات دولتی و غیر دولتی شرکت کننده در کمیته بررسی کرده و قطعنامه خود را تهیه خواهند نمود.

از هم اکنون دو هدف برای کنفرانس اقتصادی پیش بینی می شود یکی این که با اصلاح و تکمیل مقررات موجود امکانات لازم برای فعالیت سرمایه ها در زمینه های سالم صنعتی و کشاورزی از هر جهت فراهم گردد و این گونه سرمایه ها از امنیت کافی برخوردار باشد دوم این که سرمایه ها در سایه فعالیت در یک محیط سالم اقتصادی منافع عادلانه داشته باشند و از این حیث منافع مصرف کننده که مردم مملکت هستند نیز از هر لحاظ تامین گردد و روی هم رفته ترتیبی فراهم شود که همه بتوانند کار کنند و در آمد کافی داشته باشند و سطح زندگی عمومی ترقی نماید و توزیع عادلانه در آمد ها در کشور عملی گردد.

 

آمریکا در خاورمیانه از هیچ کشوری حمایت نمی کند

امروز دولت آمریکا به منتقدان خود در خاورمیانه جواب داد و اعلام کرد که در مبارزه بین اعراب جانب هیچ یک را نخواهد گرفت و بخصوص در جنگ داخلی یمن مداخله نخواهد کرد.

گفته می شود اعلامیه دولت آمریکا که از طرف سفارت آمریکا در بیروت منتشر شد اولین اعلامیه در نوع خود بوده است.

در این اعلامیه دولت آمریکا تصریح شده است ایالات متحده هیچ گونه وسیله ای برای نفوذ در خاورمیانه و جای دیگر برنگزیده است و عقیده دارد دول دیگر هم نباید از طرفین مخاصمه در یمن جانبداری کنند و اجازه دهند دولت جمهوری جدید یمن به راه رشد و توسعه خود برود. تنها هدف آمریکا در خاورمیانه صلح و ثبات است!

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.