10 بهمن 1341

10 بهمن 1341

افزایش درآمد ایران از نفت/زنان داوطلب سپاه دانش تعلیم خواهند دید/طرح سهیم شدن کارگران به زودی اجرایی میشود/مطالعات بر سر سدهای ارس و اترک به زودی پایان می‌یابد/این رفراندوم قدرت را در شاه متمرکز کرده است!

افزایش درآمد ایران از نفت

طبق آماری که از منابع کنسرسیوم نفت به دست آمد درآمد ایران از نفت در سال جاری 240 میلیون تومان افزایش یافت، قسمت عمده ازدیاد درآمد ایران مربوط به افزایش استخراج و صدور نفت خام بوده است.

اضافه درآمد نفت صرف ترمیم کسر بودجه و کمک به سازمان برنامه می‌شود.

 

زنان داوطلب سپاه دانش تعلیم خواهند دید

روز گذشته روسای جمعیت های زنان به منظور اتخاذ تصمیم درباره نحوه شرکت زنان در سپاه دانش تشکیل جلسه دادند.

در این جلسه تصمیم گرفته شد که در مرحله اول با مقامات فرهنگی تماس های لازم گرفته شود و در مرحله دوم اعضای جمعیت های زنان را تشویق به شرکت در نهضت مبارزه با بی سوادی زنان نمایند.

بر اساس این گزارش زنان داوطلب برای خدمت در سپاه دانش مانند جوانان دیپلمه تعلیم خواهند دید.

 

طرح سهیم شدن کارگران به زودی اجرایی میشود

امروز خسروانی وزیر کار اعلام کرد طرح سهیم شدن کارگران با تشکیل کمیسیون عالی به زودی وارد مرحله اجرایی می‌شود.

وی گفت: برای تشکیل کمیسیون عالی که در ماده یک قانون مزبور پیش بینی شده است دعوت نامه های لازم برای تعیین و معرفی نمایندگان وزارتخانه ها ارسال گردیده است.

 

مطالعات بر سر سدهای ارس و اترک به زودی پایان می‌یابد

امروز کسب اطلاع شد مطالعات ایران و شوروی درباره سدهای ارس و اترک تا چند روز دیگر پایان می‌یابد و بلافاصله نتیجه آن به مقامات سازمان آب و برق سفید رود و سایر مقامات ایرانی که اکنون با کارشناسان شوروی تماس دارند تسلیم خواهد شد.

 

این رفراندوم قدرت را در شاه متمرکز کرده است!

تایمز لندن نوشت: دهقانان و زنان با مراجعه به آرای عمومیدر ایران قدرت یافتند، شاهنشاه سرانجام زمین ها را از دست فئودال ها گرفت و به دهقانان داد!

این روزنامه نوشته است رفراندوم پیروزمندانه ای که به درخواست شاهنشاه ایران عملی شد وسعت و اهمیت بیشتری به سیاست ایران بخشیده است با این کار در حقیقت صفحه ای از دفتر یادداشت ژنرال دوگل که اتفاقا از وی دعوت شده است امسال از ایران دیدن کند گرفته شده است.

اگر چه این درست نیست که ژنرال دوگل با شاهنشاه ایران یا هر سیاستمدار دیگر ایرانی مقایسه شود ولی شیوه دوگل در مورد مراجعه مستقیم به آرای مردم ممکن است در ایران دارای همان نتیجه باشد یعنی همه قدرت ها را در وجود شاه فعلی ایران متمرکز سازد.

اینک زن ها و دهقانان و کارگران نیز قدرتی یافته اند و قطعا از کسانی حمایت میکنند که این قدرت را به ایشان بخشیده اند، جبهه ملی که در گذشته می‌توانست مردم را در خیابان به دنبال خود بکشد اینک باید در طرز تفکر خود به دو جهت تجدید نظر کند اول این که قدرت این جبهه در شهر ها بوده است و اینک دهقانان هستند که برانگیخته شده اند.

دوم این که کارگران نیز گوش های خود را تیز کرده اند زیرا به آن ها وعده داده شده است که در منافع کارخانه ها سهیم خواهند بود.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.