9 بهمن 1341

9 بهمن 1341

وضع خرده مالکین روشن می شود/طرح شرکت زنان در سپاه دانش تهیه می شود!/رادیو لندن : «انقلاب سفید» مورد استقبال قرار گرفت!/عدلیه ایران مستقل نیست!/شاه: می خواهیم استقلال و آزادی در سیستم ایران رعایت شود!

وضع خرده مالکین روشن می شود

وزیر کشاورزی امروز اعلام کرد وضع خرده مالکین تا هفته آینده روشن می شود.

اصول برنامه سوم تغییر می کند و اعتبارات کشاورزی سازمان برنامه در اختیار سازمان های عمرانی منطقه ای قرار می گیرد.

گفتنی است ارسنجانی برای دو الی سه هفته استراحت، به اروپا می رود!

 

طرح شرکت زنان در سپاه دانش تهیه می شود!

وزیر فرهنگ در یک مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد طرح شرکت زنان در سپاه دانش با کمک بانوان تحصیل کرده و وزارت فرهنگ تهیه می شود.

زنان ایران با شرکت در «تصویب ملی» نشان دادند کمال آمادگی را برای خدمات اجتماعی دارند.

زنان در مرحله اول به دهات اعزام نمی شوند بلکه از آن ها در شهرها برای مبارزه با بی سوادی استفاده می شود.

 

رادیو لندن : «انقلاب سفید» مورد استقبال قرار گرفت!

در برنامه میزگردی که از سرویس جهانی رادیو لندن پخش گردید و در آن «ایوری» استاد دانشگاه کمبریج ، پیتر پارتر مفسر مشهور اوضاع خاورمیانه، ویلیام فیشر استاد دانشگاه درهام و راجر ترومن مفسر رادیو انگلستان شرکت داشتند چنین اظهار نظر شد که «انقلاب سفید ایران» مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

قرار است که در بهار آینده انتخابات پارلمانی ایران صورت گیرد و از قرائن موجود می توان نتیجه گرفت که ایران با راهنمایی و پشتیبانی شاه در مسیر ترقی و سعادت به جلو خواهد رفت!

 

عدلیه ایران مستقل نیست!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله امروز خود نوشته است:

دیروز شنیدم که در جلسه ای از قضات جوان بعضی حضار آن جلسه گله کرده اند که چرا ما نوشته ایم مرده شوی ترکیب عدلیه را ببرد، عدلیه مفرداتی دارد خوب و بسیار هم خوب اما ترکیبش بدبختانه ترکیب خوبی نیست و شما اگر منکرید یک ساعت در راهروی عدلیه بایستید و از مراجعین بپرسید نظرشان در باره عدلیه چیست اگر نود درصد ناراضی نبودند و ناسزا به عدلیه نگفتند من قلمم را می شکنم و دور می اندازم.

مادر مفاسد دادگستری نکته دومی است که آقایان قضات در جلسه خودشان بحث کرده اند و به گوش من هم رسید و آن نفوذ قدرت های غیر قضایی در کار قضایی است. روشن تر و صریح تر و باز تر حرف بزنیم. وقتی امکان این وجود داشت که قاضی را با دو سطر ابلاغ از طرف وزیر دادگستری «که دراین مقام یک کاراکتر و شخصیت سیاسی است نه قضایی» از جا کند و کنار گذاشت عدلیه درست شدنی نیست و خدا از هر کس که به نحوی از انحا استقلال قضایی را در ایران سست کرده است نخواهد گذشت.

عدلیه خوب، عدلیه مقتدر است و عدلیه مقتدر عدلیه مصون از تعرض و مستقل، وقتی ما عدلیه خوب خواهیم داشت که جز محکمه انتظامی قضات هیچ قدرتی نتواند به هیچ بهانه ای قاضی را از روی صندلی خودش بلند کند، على الخصوص وزیر دادگستری. زیرا وزیر دادگستری یکی از اعضای دولت است و با دولت می آید با دولت می رود. چنین آدمی تا وقتی در مقام خود هست حامی و مجری سیاست وقت است و سیاست سایه به سایه وزیر دادگستری وارد عدلیه می شود، ولو هرقدر وزیر خشک و جدی و انعطاف ناپذیر باشد. به عقیده من عدلیه هیچ احتیاجی به وزیر ندارد و یک شخصیت قضایی مثل رئیس دیوان عالی کشور می تواند بر تشکیلات دادگستری نیز ریاست داشته باشد.

 

شاه: می خواهیم استقلال و آزادی در سیستم ایران رعایت شود!

رادیو آنکارا دیروز جریان شرفیابی هیئت حسن نیت ترکیه را در تهران به حضور شاهنشاه انتشار داد.

متن خبر رادیو آنکارا به شرح زیر است: تهران اعلیحضرت همایون محمد رضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران هیئت حسن نیت جمعیت دوستی ترک و ایران را به حضور پذیرفتند. شاهنشاه هنگام این ملاقات بیاناتی به شرح زیر ایراد فرمودند:

ما می خواهیم با یک سیستمی زیست کنیم که این سیستم نسبت به حق و آزادی انسان ابراز صداقت نماید. آرزوی ملل این است که در محیط استقلال و آزادی زیسته فرشته سعادت را در آغوش کشند و نبایستی از خارج به اراده ملل چیزی تحمیل کنند. این هم امکان دارد که بتوان با رژیم های دیگر در محیط صلح و هم زیستی مسالمت آمیز زندگی کرد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.