8 بهمن 1341

8 بهمن 1341

آمار رفراندوم حکومتی اعلام شد!/«ممکن نیست ملت ایران در قضاوت خودش اشتباه بکند»/در مملکت ما نظم جدیدی به وجود می‌‌‌‌‌‌‌آید/با این برنامه شاه هماهنگ نشویم خرد می‌‌‌‌‌‌‌شویم!/ثبات بی سابقه ای در مملکت به وجود می‌‌‌‌‌‌‌آید/در این تحول خون از دماغ کسی نیامد!/معرفی معاون جدید نخست‌وزیر به شاه/یک چهارم مردم ایران به لوایح رای مثبت داده اند!/مردم نخواهند پذیرفت نتیجه طبیعی اصلاحات ارضی تا چند سال کمبود است!

آمار رفراندوم حکومتی اعلام شد!

به موجب آخرین آمار وزارت کشور مجموع آرای موافق 5 میلیون و 598 هزار و 711 رای اعلام شد.1

 

«ممکن نیست ملت ایران در قضاوت خودش اشتباه بکند»

دیروز اسدالله علم در یک مصاحبه رادیویی پیرامون « تصویب ملی» سخن گفت.

نخست‌وزیر در این مصاحبه درباره نظر خود در مورد نتیجه تصویب ملی گفت : نتیجه آرای تمام نقاط مملکت

 ملت ایران دیروز قضاوت خودش را کرد. من همیشه گفتم و باید تکرار بکنم ممکن نیست ملت ایران در قضاوت خودش اشتباه بکند و دیروز یکی از روز های تاریخی بود که باز هم قضاوت ملت ایران نسبت به آنچه که در راه سعادتش می‌‌‌‌‌‌‌شود یک دفعه دیگر بروز و ظهور کرد.

 

در مملکت ما نظم جدیدی به وجود می‌‌‌‌‌‌‌آید

نخست‌وزیر در پاسخ این سوال که مملکت چه نتیجه ای از تصویب ملی خواهد گرفت اظهار داشت دیروز من هنگام دادن رای خودم گفتم که من خداوند را به شهادت می‌‌‌‌‌‌‌گیرم که با نهایت ایمان رای مثبت خودم را به صندوق می‌‌‌‌‌‌‌اندازم برای این که اعتقاد دارم که مملکت بعد از تصویب این مواد شش گانه اعلیحضرت روز نوی در پیش دارد بعد از تصویب این شش ماده تاریخی اعلیحضرت همایونی واقعا من معتقدم که در مملکت ما نظم جدیدی به وجود می‌‌‌‌‌‌‌آید نظمی‌‌‌‌‌‌‌که به کلی با آن چه در گذشته بود فرق دارد برای قاطبه ملت ایران روز نو و سرنوشت نو پیدا شده است.

 

با این برنامه شاه هماهنگ نشویم خرد می‌‌‌‌‌‌‌شویم!

نخست‌وزیر آن گاه درباره برنامه کار دولت پس از «تصویب ملی» گفت: همان طور که گفتم کار اساسی ما این است که به طور قطع دستگاه دولت باید با این برنامه بزرگ و وسیع شاه و مردم هماهنگ بشود والا خرد می‌‌‌‌‌‌‌شود این برنامه اساسی ما است.

 

ثبات بی سابقه ای در مملکت به وجود می‌‌‌‌‌‌‌آید

مردم تکالیف شان به کلی روشن خواهد شد. ثبات بی سابقه ای در مملکت به وجود می‌‌‌‌‌‌‌آید و آن وقت با کارهایی که دارد به تدریج شروع می‌‌‌‌‌‌‌شود مثل ساختمان های بنادر ساختمان های منازل که در دست اقدام است راه سازی ها سایر کارهای عمرانی نتیجه ساختمان سد ها که کم کم دارد به وجود می‌‌‌‌‌‌‌آید. بعد از یک سال من خیال می‌‌‌‌‌‌‌کنم که نتیجه این همه مقدمه چینی کم کم خودش را نشان خواهد داد و آن وقت حقیقتا مملکتی خواهیم داشت آباد با مردمی‌‌‌‌‌‌‌آزاد و مرفه و سربلند.

 

در این تحول خون از دماغ کسی نیامد!

شاه به مناسبت پایان «رفراندوم» طی پیامی‌‌‌‌‌‌‌اعلام کرد:

ما در این منطقه از دنیا به خواست خداوند و با همت شما چنان مملکتی خواهیم ساخت که از هر جهت با پیشرفته ترین ممالک جهان برابری کند. مملکتی خواهیم ساخت که کشور آزادگان و سرزمین آزاد مردان و آزاد زنان باشد.

 این تحول اجتماعی و ملی که امروز در ایران روی داده است در واقع انقلاب بزرگی است که هم قانونی وهم مقدس است، قانونی است برای این که شاه شما که حق وضع قانون را دارد تصویب آن را از شما خواست وشما یعنی ملت ایران که به موجب قانون اساسی قوای مملکت ناشی از اراده و خواست شما است این انقلاب قانونی و ملی را تصویب کردید و با رای قاطع و شکننده خود بر آن صحه نهادید و بدین ترتیب تحولی بس عظیم انجام گرفت بی آن که خونی از دماغ کسی جاری شود. از جانب دیگر این انقلاب انقلابی مقدس است برای این که هم اساس و روح تعلیمات عالیه اسلامی‌‌‌‌‌‌‌یعنی عدالت و انصاف وهم مترقی ترین اصول و آرزوهای اجتماع متمدن امروزی در پیشنهادها و لوایحی که اساس این تحول بوده ملحوظ گردیده است.

 

معرفی معاون جدید نخست‌وزیر به شاه

ساعت ده صبح امروز اسدالله علم نخست‌وزیر در کاخ اختصاصی به حضور شاهنشاه بار یافت و مهندس مهدی شیبانی را به سمت معاون نخست‌وزیر و سرپرست سازمان جلب سیاحان به حضور شاه معرفی کرد.

 

یک چهارم مردم ایران به لوایح رای مثبت داده اند!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت: به موجب آماری که مرتبا از ولایات می‌‌‌‌‌‌‌رسد تقریبا یک چهارم مردم ایران به لوایح ششگانه رای مثبت داده اند و به این ترتیب ملت تکلیفی را که بر عهده داشت ایفا کرد، حالا نوبت دولت است که آستین بالا بزند و دوران جدید مسئولیت را شروع کند.

امروز این پنج میلیون نفری که رای داده اند و راه آینده مملکت را مشخص کرده اند هر کدام به نوبه خود نگران این هستند که فردا چه می‌‌‌‌‌‌‌شود و آیا تاریخ بر تشخیص آنها صحه خواهد گذارد یا خدای نخواسته بعدها مورد ملامت خواهند بود که دستتان درد نکند با این راهی که انتخاب کردید!

 

مردم نخواهند پذیرفت نتیجه طبیعی اصلاحات ارضی تا چند سال کمبود است!

اگر فردا، آرد یا نخود یا برنج در تهران کم شود مردم گریبان دولت را می‌‌‌‌‌‌‌چسبند و دیگر به گوششان فرو نمی‌‌‌‌‌‌‌رود که نتیجه قهری اصلاح ارضی مثلا تا چند سال نکث زراعت و نقصان محصول است. همان طور دولت نخواهد توانست بنشیند و مالکین یا خرده مالکین سابق را  غرق در بدبختی و به حال نکبت و فلاکت ببیند و بگوید بگذار آن قدر گرسنه بمانند تا جانشان در رود. الان تزلزلی که خود دولت از آن غافل نیست باعث رکودی در امر سرمایه گذاری شده است و البته این را همه کس می‌‌‌‌‌‌‌داند که چرخ مملکت را پول می‌‌‌‌‌‌‌چرخاند و اگر قرار شد پول از مملکت فرار کند و لو آن که صدها برابر اراضی کنونی زمین داشته باشیم و آن را میان تمام جمعیت کشور تقسیم کنیم برای نان شب محتاج خواهیم بود. این است دشواری ها و این است روزهای حساسی که در مقابل داریم و بر عهده دولت است که عاجلا برای برطرف کردن مشکلات و ایجاد اعتماد و اطمینان میان تمام طبقات و امیدوار ساختن به روزهای خوش آینده اقدام کند.

 
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.