7 بهمن 1341

7 بهمن 1341

«اکثریت قریب به اتفاق مردم رای موافق دادند»/کار دولت آغاز می‌شود/اعلام خلع سلاح عمومی‌در فارس/گزارش خبرگزاری ها و رسانه های بین المللی از رفراندوم شاه!/زندگی بدتر از اروپای قرون وسطی/آینده ایران برای سال های زیادی روشن و تامین شده است!/این رفراندوم به تغییرات اساسی و مهمی‌در سیاست شاه منجر خواهد شد/«این بهترین تحولی است که تاکنون در ایران آغاز شده است»/نیویورک تایمز : شاه به سرعت زندگی سیاسی و اقتصادی مردم ایران را تغییر می‌دهد!/با حمایت شوروی از اصلاحات شاه توده ای ها حیرت زده شدند!

«اکثریت قریب به اتفاق مردم رای موافق دادند»

«روزنامه اطلاعات» امروز نوشت: از میان واجدین شرایط برای رای دادن به لوایح ششگانه اصلاحات مملکت اکثریت قریب به اتفاق مردم رای موافق دادند.

به موجب گزارش این روزنامه در اکثر شهرستان ها یک میلیون و نیم نفر مردم آرای موافق به صندوق ها ریخته اند.

هنوز آرای ماخوذه و نتیجه همه شهرستان ها به تهران نرسیده است.

خبر دیگر این که بر اساس گزارش مطبوعات مردم تهران با 521 هزار و 908 رای موافق و 834 رای مخالف لوایح شش گانه را تصویب کردند.

بر اساس یک گزارش دیگر در جریان « تصویب ملی» که روز گذشته در تهران صورت گرفت از ساعت 8 صبح تا 6 بعد از ظهر زنان تهران جمعا 16 هزار و 433 رای موافق و 800 رای مخالف در 6 صندوق سه حوزه تعیین شده ریختند که تعدادی از شمارش آرای مزبور مربوط است به دفاتری که در نارمک، یوسف آباد، وحیدیه برای مراجعه خانم ها گذاشته شده بود.

 

کار دولت آغاز می‌شود

اسدالله علم نخست وزیر اعلام کرد با پیروزی در مراجعه به آرای عمومی‌کار دولت آغاز می‌شود، قانون استخدام کشوری تا عید به تصویب خواهد رسید.

وزیر کشاورزی نیز گفت: مردم با قاطعیت راه آینده مملکت را روشن کردند.

 

اعلام خلع سلاح عمومی‌در فارس

دیروز از طرف لشکر ده فارس اعلامیه ای به منظور خلع سلاح همگانی در استان فارس صادر شده است که متن آن به قرار زیر است: به فرمان مطاع شاهانه در اجرای امریه نیروی زمینی، لشکر ده فارسی ماموریت دارد که تا آخرین اسلحه غیر مجاز اعم از ساچمه ای و گلوله زنی جمع آوری و بدین وسیله موجبات آسایش مردم و آرامش و امنیت مناطق استحفاطی فراهم گردد.

احتیاجی به تذکر نیست که در انجام این امر مهم استثناء برای هیچ فردی وجود نداشته و کسانی که بخواهند به عناوین مختلف از دادن اسلحه خودداری کنند علاوه بر اینکه اسلحه آنان با قدرت قانونی گرفته خواهد شد برای رسیدن به حداکثر مجازات قانونی به محاکم صالحه نیز تسلیم می‌گردند. مهلت مقرر برای جمع آوری و تسلیم سلاح از تاریخ صدور این اعلامیه یک ماه خواهد بود پس از پایان مهلت مقرر کسانی که به عناوینی از دادن سلاح خودداری کنند شدیدا تعقیب و به مجازات قانونی خواهند رسید.

 

گزارش خبرگزاری ها و رسانه های بین المللی از رفراندوم شاه!

بر اساس آن چه که مطبوعات داخلی پوشش داده اند « خبرگزاری ها، مطبوعات و رادیو های مهم جهان طی دیروز و امروز اخبار و تفسیر های گوناگونی پیرامون اوضاع ایران در سراسر گیتی انتشار دادند و در باره مراجعه به آرای عمومی‌و لوایح اصلاحی که به تصویب ملت واگذار شده است بحث نمودند.»

 

زندگی بدتر از اروپای قرون وسطی

در قریه ای نزدیک همدان که ساکنین آن بدوی تر از اروپای قرون وسطی زندگی می‌کنند صد ها کودک کثیف و افراد در جامه های ژنده دیدم.

اینان آزادی نوین و مالکیت نوین خود را بدون نفرت و کینه جشن می‌گیرند.

وقتی من گزارش می‌دهم که شهر های ایران در زیر غریو دهقانان می‌لرزند به راستی که واقعیت است. در شهر رشت که زمانی پایگاه (توده) بود ازدحام مردم در میدان بزرگ و خیابان های اصلی آن گونه بودکه جای خالی دیده نمی‌شد. مردم از شدت احساسات دیگر نمی‌دانستند تا چه حد هلهله کنند.

 

آینده ایران برای سال های زیادی روشن و تامین شده است!

آینده ایران برای سال های زیادی روشن و تامین شده است. شاید تاخیر شده باشد ولی مسلما به موقع شده است.1

 

این رفراندوم به تغییرات اساسی و مهمی‌در سیاست شاه منجر خواهد شد

«آسوشیتدپرس» نیز گزارش داد مردم ایران امروز برای دادن پاسخ به اعلام تصویب ملی شاهنشاه به منظور استقرار انقلاب حقیقی ایران به پای صندوق های رای رفتند.

دعوت مراجعه به آراء عمومی‌در واقع به تغییرات اساسی و مهمی‌در سیاست شاهنشاه منجر خواهد شد.

 

«این بهترین تحولی است که تاکنون در ایران آغاز شده است»

بنگاه سخن پراکنی انگلستان نیز دیروز ضمن بررسی سرمقاله های روزنامه های مهم این کشور گفت: اصلاحات ایران و تحولی که پیشوایی شاهنشاه در این کشور به صورت بسیار جدی و عمیق آغاز شده است در صفحات اول روزنامه های انگلستان به چشم می‌خورد.

روزنامه آزادی خواه اسکاتسیمن در شماره امروز خود نوشته است که این بهترین تحولی است که تا کنون در ایران آغاز گردیده است و تحولات عمیق اصلاحی شاهنشاه محافل بین المللی را معتقد ساخته است که هدف شاهنشاه از پرداختن به این اقدامات اصلاحی یک هدف فوق العاده و عالی ناسیونالیستی به خاطر تامین رفاه بیشتر برای ملت ایران است.

 

نیویورک تایمز : شاه به سرعت زندگی سیاسی و اقتصادی مردم ایران را تغییر می‌دهد!

روزنامه معروف «نیویورک تایمز» در شماره اخیر خود نوشته است شاهنشاه ایران با تنظیم و اجرای یک برنامه اصلاحی انقلابی به سرعت زندگی سیاسی و اقتصادی کشور خویش را تغییر می‌دهند.

«آسوشیتدپرس» نیز دیروز طی تفسیر دیگری به قلم مکینلی خبرنگار اعزامی‌خود به تهران گزارش می‌دهد:

انتظار می‌رود که در سراسر ایران 5 میلیون نفر به قوانین انقلابی رای بدهند.

در این گزارش افزوده شد : هدف شاه از پیشنهاد رفراندوم آن بود که این اصلاحات را به تایید مردم برساند و بدین ترتیب از خطر تضعیف اصلاحات و یا وتوی آن ها توسط پارلمان آینده که ممکن است با این امور مخالف باشد جلوگیری کند. پیشنهاد رفراندوم نمودار یک تغییر اساسی و شگرف در سیاست شده است.

 

با حمایت شوروی از اصلاحات شاه توده ای ها حیرت زده شدند!

کمونیست های ایران نیز دچار سر گیجه و حیرت گردیدند. آن ها که همواره با آن چه شاه کرده مخالفت نموده اند بدین ترتیب مجبور شدند در مورد رفراندوم در صف روحانیون مالکان و صاحبان صنایع و در صف مخالف کشاورزان و دهقانان قرار گیرند . حیرت و تعجب آنها هنگامی‌به منتهای شدت رسید که رادیو مسکو در برنامه های خود شروع به تمجید و ستایش از این اقدامات اصلاحی نمود.2

 
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.