6 بهمن 1341

6 بهمن 1341

گزارش روزنامه حکومتی از روز برگزاری رفراندوم/از رای دهنده ها پرسیده می‌شود موافقید یا مخالف ...!/هجوم خانم ها به فرمانداری/رای زنان کمتر از اصلاحات ارضی نیست/اسدالله علم : شهادت می‌دهم این لوایح اساس جامعه را تغییر می‌دهد!/«بازاریان نسبت به شاه و دولت وفادارند»!/آمریکا از اصلاحات ایران خوشوقت است!/توطئه پناهندگی زنان به یک سفارت خارجی کشف شد!/این دولت به قضاوت مردم معتقد است!/مردم را مثل گوسفند که به آغل می‌برند پای صندوق های رای می‌بردند!/

گزارش روزنامه حکومتی از روز برگزاری رفراندوم

«روزنامه اطلاعات» طی گزارشی از برگزاری رفراندوم نوشت : از ساعت هفت صبح امروز اخذ آرای عمومی‌برای تایید لوایح شش گانه پیشنهادی شاهنشاه در صدها حوزه مختلف تهران آغاز شد و ده ها هزار نفر از مردم پایتخت در دادن رای شرکت کردند.

نکته جالب در اخذ آرای امروز شر کت بانوان بود، برای نخستین بار زنان موفق شدند در حوزه های مخصوص آرای خود را به صندوق بریزند.

گرچه آرای خانم ها به حساب نمی‌آید ولی زنان تهران شرکت در این مسئله اجتماعی را برای خود پیروزی بزرگی به حساب آوردند و تظاهرات پرشوری از جانب خانم ها در کنار صندوق های آرا صورت گرفت.

صبح امروز از طرف فرماندار تهران در رادیو تهران اعلام شد که چون زنان ظرف چند روز گذشته اظهار علاقه به دادن رای به لوایح اصلاحی پیشنهادی شاهنشاه کرده اند از این رو برای جلوگیری از وقفه در کار حوزه ها سه محل اخذ رای برای زنان در نظر گرفته شده است و این سه حوزه عبارت است از دبیرستان نوربخش،وزارت دارایی ویک صندوق در فرمانداری تهران.

فرماندار تهران درباره اخذ رأی از بانوان گفت قانونا رای خانم ها به حساب نخواهد آمد ولی از نقطه نظر این که ما می‌خواهیم به احساسات کلیه افراد کشور در این موقعیت حساس احترام بگذاریم برای زنان نیز صندوق اخذ رای گذاشتیم.

 

از رای دهنده ها پرسیده می‌شود موافقید یا مخالف ...!

در حوزه ها از هر رای دهنده سوال می‌شود که موافق است یا مخالف و آن وقت به او ورقه موافق یا مخالف تسلیم می‌گردد.

 

هجوم خانم ها به فرمانداری

هجوم خانم ها به فرمانداری تهران در ساعت یازده فوق العاده بود و فرمانداری ناچار یک صندوق اخذ رای اضافه نمود صد ها زن که بین آنها مخصوصا خانم های با حجاب زیاد دیده می‌شد1 آرای خود را به صندوق ها ریختند درساعت ده و سی دقیقه خانم نزهت نفیسی همسر شهردار رای خود را به صندوق انداخت.

 

رای زنان کمتر از اصلاحات ارضی نیست

ساعت ده و بیست دقیقه دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی برای دادن رای کنار چادری که مقابل وزارت کشاورزی نصب شده بود آمد.

دکتر ارسنجانی بعد از دادن رای گفت در تمام شهر های کوچک هم دستور داده شده است برای خانم ها صندوق های جداگانه و کافی گذاشته شود تا بتوانند آرای خود را بدهند.

شر کت زن ها در رفراندم کمتر از اصلاحات ارضی نبوده و آن را باید قدم بسیار مفیدی تلقی کرد. امروز صبح به من اطلاع دادند که حتی بسیاری از مالکان که به بنده نظر محبتی هم ندارند به لحاظ این که با دادن رای مثبت می‌توانند خدمتی به پیشرفت مملکت خود بکنند در رفراندم شرکت خواهند کرد.

 

اسدالله علم : شهادت می‌دهم این لوایح اساس جامعه را تغییر می‌دهد!

ساعت ده وپنج دقیقه اسدالله علم نخست وزیر به اتفاق مسعود فروغی وزیر مشاور در میدان ۲۸ مرداد (مخبرالدوله) آمدند و در حوزه شماره ۷رای دادند.

نخست وزیر نیز مانند سایر رای دهندگان هویت خود را در دفتر ثبت کرد و بعد مامور اخذ رای به وی گفت اثر انگشت را در دفتر ثبت کند نخست وزیر گفت بسیار خوب بنده حاضرم سپس اسدالله علم انگشت سبابه خود را در استامب فرو برد و انگشت زد و بعد افزود: من خداوند متعال را به شهادت می‌طلبم رای مثبت خودم را که در راه سعادت و عظمت و سربلندی ملت ایران است در صندوق می‌گذارم وافتخار دارم بگویم که اساس این لوایح شش گانه پیشنهادی اعلیحضرت همایونی اساس جامعه را به کلی دگرگون خواهد کرد.

 

«بازاریان نسبت به شاه و دولت وفادارند»!

قبل از ظهر امروز نخست وزیر از بازار تهران دیدن کرد و مردم و صاحبان مغازه ها در داخل بازار با فریاد «جاوید شاه» و احساسات فراوان از اسدالله علم استقبال به عمل آوردند.

یکی از بازاریان خطاب به نخست وزیر گفت: شما با شهامت پیش ما آمدید و ما باید به اطلاعتان برسانیم که از صبح پنجشنبه دیگر هیچ کس نتوانست موجب بسته شدن مغازه ها شود و همان طور که ملاحظه می‌فرمائید حتی یک مغازه در بازار بسته نیست بازاریان نسبت به شاهنشاه و دولت وفادارند.

 

آمریکا از اصلاحات ایران خوشوقت است!

روزنامه ایونینگ استار در سر مقاله دیروز خود زیر عنوان ناراضیان غایب پس از اشاره به مخالفان اصلاحات در ایران می‌نویسد : مخالفت عناصر ارتجاعی طبیعی است ولی مخالفت کسانی که در گذشته ظاهرا خود را طرفدار اصلاحات می‌نامیده اند نه تنها مفهوم ندارد و منطقی نیست بلکه مغرضانه است و تعجب این است که مخالفت این عده در حقیقت اعتراض به اجرای یک سلسله اصلاحات ضروری و مبرم است.

اهمیت این اصلاحات در هم شکستن اساس مالکیت و تقسیم اراضی بین 17 میلیون کشاورز است. شاه جوان ایران با وجود مخالفت شدید مالکین بزرگ و آنارشیست ها با تقسیم اراضی خود این برنامه اصلاحی را آغاز کردند.

این موضوع برای کشور های مترقی منجمله آمریکا موجب خوشوقتی فراوان است زیرا ایران با تمام مشکلات خود در سال های پس از جنگ در مقابل حملات و تهدید های کمونیست های خارجی و داخلی از خود دفاع کرده است، کمک های نظامی‌و اقتصادی آمریکا به ایران قابل توجه بوده است ولی برنامه های جامع شاهنشاه و قدرت وی در اجرای آن ها بهترین نمونه اصلاحات از داخل به شمار می‌رود و بنابراین به مراتب از شعارهای مخالفان در خیابان های ماساچوست جالب تر و قابل قبول تر است.

 

توطئه پناهندگی زنان به یک سفارت خارجی کشف شد!

ساعت پنج بعداز ظهر روز پنجشنبه پریروز اسدالله علم نخست وزیر اولین جلسه سخنرانی های سالانه انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه های آمریکایی بیروت را در تالار فرهنک افتتاح کرد.

بعد اسدالله علم نخست وزیر پشت میکرفون قرار گرفت و چنین اظهار داشت :

من امروز واقعا با جرئت می‌توانم عرض بکنم که مملکت ما در راهی است که سالها انتظار آن میرفت. شما الان در بین ممالک جهان شاید کمتر مملکتی ببینید که با این سرعت و با این قدرت به طرف جلو گام بر می‌دارد و دارای استحکام و پشتوانه ملی است تمام تغییرات اجتماعی باید یک پشتیبان و یک پشتوانه ملی داشته باشد.

الان بیسوادی درد بزرگی است دیروز در اتاق بازرگانی بودم آقای وکیلی صحبت می‌کرد، ایشان در مورد سواد مطلبی گفت که این جا اظهارات ایشان را تکرار می‌کنم می‌گفت : ۵۰ سال پیش که در سوئیس بودم در روزنامه ها این طور نوشته شده بود که این بدبختی را چگونه تحمل کنیم که یک پیر زن ۷۰ ساله در سر کوه ها بی سواد است.

نخست وزیر سپس گفت امروز باز هم می‌خواهم خبر تازه ای به شما بدهم.

امروز بعد از آن که این خرابکاری ها این نقشه های شیطانی با فهم مردم، با درایت مردم، بادانایی مردم نقش بر آب شد ما توطئه دیگری کشف کردیم و آن عبارت از این بود که همین قوا به طبقه نسوان دستور داده بودند که به یک سفارت خارجی بروند و در آن جا پناهنده  شوند. خواهران و برادران عزیزم، این ننگ است. ننگ است که اشخاصی در مملکت این طور فکر کنند.

 

این دولت به قضاوت مردم معتقد است!

نخست وزیر سپس گفت : این دولت به قضاوت مردم به قضاوت صحیح ملت ایران به روشن بینی ملت ایران معتقد است. آن چه ما می‌کنیم از روی کمال ایمان، از روی کمال صداقت و فقط و فقط برای آسایش مردم و سربلندی و اعتلای مملکت است.

 

مردم را مثل گوسفند که به آغل می‌برند پای صندوق های رای می‌بردند!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشته است: امروز هر کس از خانه خارج شد و به کوچه قدم نهاد چیز شگفتی دید یعنی مردمی‌را که پشت چادرهای اخذ رای صف بسته و منتظر ایستاده بودند تا به آن ها نوبت برسد و رای بدهند.

شگفت است برای این که مکرر این چادرها واین صندوق ها رادیده ایم که پرنده از کنارش پر نمی‌زده و مردم وقتی آن را می‌دیدند رویشان به طرف دیگر می‌کردند.

چند نفر مسئول حوزه در تمام مدت اخذ رای چرت می‌زدند واگر گاهی کسی سراغشان می‌گرفت سپور شهرداری بود یا فعله و عمله راه که توی کامیون می‌ریختند و مثل گوسفند که به آغل می‌برند به پای صندوق رای می‌کشیدند. اما امروز مردم به پای خودشان پای صندوق می‌رفتند و پشت چادرهای اخذ رای آدم به چشم خود می‌دید فکلی و یقه چرکین کنار هم و در یک صف ایستاده اند.

پیش از این هم این مردم در همین شهر بودند ودست داشتند، چشم داشتند، پا داشتند ، به همین آسانی می‌توانستند در رای شرکت کنند ولی نمی‌کردند زیرا دیروز در آن چه می‌شنیدند حقیقتی نمی‌یافتند ولابد امروز وضع غیر از دیروز است که مردم به خلاف دیروز عمل می‌کنند.2

 

 
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.