4 بهمن 1341

4 بهمن 1341

حضور شاه در قم/زیارت حرم مطهر/«جمود فکری عده ای سبب مصائب زیادی شده است»!/توهین ارسنجانی به علمای مخالف سیاست‌های پهلوی!/توهین شاه به مخالفان ؛ نفهم و قشری هستند!/دهقان ایرانی آتیه اش تامین است/مخربین سرخ از ارتجاع سیاه بهتر هستند!/آسوشیتدپرس: موفقیت برنامه شاه قطعی است!/دستگیری سه ر وحانی و 6 دانشجو!/بازداشت اعضای برجسته جبهه ملی/اطلاعیه حزب پان‌ایرانیست/اعلامیه «جامعه زنان» درباره اعتصاب دیروز/سیلان خواهان روابط مجدد بازرگانی با ایران

حضور شاه در قم

روزنامه «اطلاعات» در گزارشی به سفر شاه به قم پرداخته و نوشت: قرار است اعلیحضرت همایونی با هواپیما به منطقه البرز تشریف‌فرما شده و از آنجا با اتومبیل رهسپار قم شوند و در مقابل آستانه مقدسه، اسناد مالکیت دَه قریه را به ۸۱ نفر نمایندگان کشاورزان اعطا فرمایند.

 جمع کشاورزانی که صاحب زمین می‌شوند در حدود 285 خانوار می‌باشند. بنا به اظهار رئیس اداره کشاورزی شهرستان قم، تا کنون 12 شرکت تعاونی روستایی در قراء تابعه این شهرستان تاسیس شده و 15 شرکت دیگر در شرف تاسیس است.

تعداد مالکین مشمول قانون اصلاحات ارضی 30 نفر است و مالکینی که داوطلبانه حاضر به تقسیم املاک خود شده اند 11 نفر می‌باشند.

 

زیارت حرم مطهر

بر اساس این گزارش، ساعت ده صبح امروز هواپیمای حامل شاهنشاه در فرودگاه منطقه البرز به زمین نشست؛ سپس اعلیحضرت همایونی با اتومبیل رهسپار شهرستان قم شدند.

شاهنشاه پس از پیاده شدن از اتومبیل مخصوص برای زیارت حرم مطهر حضرت معصومه علیها سلام از در ورودی آستانه مقدسه وارد شدند و پس از زیارت حرم مطهر از در شمالی صحن به محوطه میدان مقابل آستانه قدم گذاشتند.

 

«جمود فکری عده ای سبب مصائب زیادی شده است»!

در این موقع دکتر ارسنجانی، وزیر کشاورزی، صحبت کرد و ضمن سخنان خود اظهار داشت: اعلیحضرتا امروز مراسم تقسیم اراضی در شهرستان قم انجام می‌شود، ولی وضعیت این مکان مقدس و موقعیت حاضر آن، اهمیت خاصی از لحاظ وضع اجتماعی و مملکت ما به آن می‌دهد. شاید در اینجا کسانی بودند که فکر می‌کردند مقاومتی در مقابل اصلاحات ارضی در قم وجود دارد، ولی اعلیحضرت ملاحظه می‌فرمایند که احساسات مردم و زارعین این شهر تا چه حد است.

جمود فکری عده‌ای همیشه سبب مصائب زیادی شده است.

جمود فکری در سایر نقاط جهان نیز اسباب مصائب فراوانی شده است.

 

توهین ارسنجانی به علمای مخالف سیاست‌های پهلوی!

امروز که در این مکان مقدس اصلاحات ارضی انجام می شود درس بزرگی است برای کسانی که به دنبال قشریون می‌روند. جامعه مسلمان و شیعه نمی‌تواند از زمان خود عقب بماند. امیدواریم خداوند همه کسانی را که در مقام پیشوایی و رهبری هستند به راه راست هدایت فرماید و امیدوارم همه بتوانند از بر کت این مرقد مقدس به اسلام و شاه و مملکت خود خدمت کنند.

 

توهین شاه به مخالفان ؛ نفهم و قشری هستند!

شاه اظهار داشت: به دلائلی همیشه یک عده نفهم و قشری که مغز آنها تکان نخورده همیشه سنگ در راه ما می‌انداختند؛ زیرا مغز آنها تکان نخورده و قابل تکان خوردن نبوده و آنها نمی‌توانند در راه این نیات خیر کاری بکنند و آن را به تاخیر بیندازند؛ زیرا دیگر تاخیر در این راه جایز نیست و ما نمی‌توانیم در میان ملل، دیواری به دور خود بکشیم و خود را از همه دور کنیم و در کثافت زندگی غوطه بخوریم.

مقرراتی که ما امروز وضع کرده‌ایم از مقررات سایر ملل آزاد جهان، اگر جلوتر نباشد، عقب‌تر نیست.

 

دهقان ایرانی آتیه اش تامین است

شاه در ادامه اظهار کرد: در لوایح ششگانه برای همه فکر مناسبی شده، کارگر و زحمت‌کش ایرانی حقوقش تامین گردیده، دهقان ایرانی آتیه‌اش تامین است، دیگران اعم از اصناف، زحمتکشان، بازرگانان، از این اساس صحیح که اساس اقتصاد مملکت خواهد بود بهره خواهند برد.

اما چه کسانی با این مسائل مخالفت می‌کنند؟ ارتجاع سیاه، کسان نفهمی که درک ندارند و بد نیّت هستند و ما دلمان به حال آنها می‌سوزد. انشاءالله ایران آزاد و آباد درست خواهد شد و این ها هم در حدود قانون می‌توانند به زندگی خود ادامه دهند، ولی دلم می‌سوزد که چرا نمی‌فهمند.

 

مخربین سرخ از ارتجاع سیاه بهتر هستند!

مخربین سرخ تصمیمشان روشن است و اتفاقا کینه من نسبت به آنها کمتر است. او علنا می‌گوید که من خائن هستم و می‌خواهم مملکت را تحویل خارجی بدهم، دروغ و تزویر هم در کارش نیست، ولی کسانی که غیر از این می‌کنند؛ یعنی به دروغ دم از وطن‌پرستی می‌زنند، ولی در عمل به این مملکت پشت پا می‌زنند. منظور من از ارتجاع سیاه آنها هستند.1

 

آسوشیتدپرس: موفقیت برنامه شاه قطعی است!

«آسوشیتدپرس» 23 ژانویه طی گزارشی اعلام کرد: امروز در شهرهای مختلف ایران تظاهراتی به مناسبت رفراندمی که روز شنبه انجام خواهد شد صورت گرفت. مقصود از مراجعه به آرای عمومی تایید قوانین اصلاح ارضی و تقسیم عواید کارخانجات و چند مسئله مهم دیگر در غیاب پارلمان است.

ناظران سیاسی معتقدند که موفقیت برنامه شاهنشاه قطعی است؛ چون کارگران، کشاورزان و اصناف و کارمندان دولت در این امر ذینفع هستند. به موجب این قوانین، کارگران کارخانه‌ها 20 درصد عواید کارخانه‌ها را به‌دست خواهند آورد.

 

دستگیری سه ر وحانی و 6 دانشجو!

«خبرگزاری آلمان» نیز 23 ژانویه در گزارشی اعلام کرد: حسن ارسنجانی، وزیر کشاورزی، که مجری برنامه اصلاحات ارضی است، امروز به خبرنگار خبرگزاری آلمان گفت: «از دهقانان درخواست کرده است که از آمدن به سوی شهرها خودداری کنند و در عوض جملگی در تصویب ملی روز شنبه شرکت کنند و از لوایح اصلاحی پشتیبانی نمایند».

منابع موثق می‌گویند با پشتیبانی کامل کارگران و دهقانان، تصویب ملی روز شنبه یک پیروزی قاطع برای شاهنشاه خواهد بود.

امروز سه تن از روحانیون مخالف برنامه‌های اصلاحی بازداشت شدند؛ علاوه‌براین شش دانشجو از اعضای جبهه مخالف نیز دستگیر گردیدند.

 

بازداشت اعضای برجسته جبهه ملی

«یونایتدپرس» نیز 23 ژانویه در گزارشی اعلام کرد: «پلیس در نزدیک بازار تهران و دانشگاه عده‌ای را که با تظاهرات پراکنده موجبات بی‌نظمی و ناراحتی فراهم کرده بودند متفرق کرد و چند نفر از اعضای برجسته جبهه ملی را که با اقدامات دولت مخالفت می‌ورزیدند زندانی کرد».

سخنگوی جبهه ملی اظهار داشت که علیرغم اطلاعیه پلیس تهران، تظاهرات خود را انجام خواهد داد. اطلاعیه پلیس انجام این تظاهرات را ممنوع داشته است.

دستگیرشدگان حوادث اخیر بنا به اظهار منابع مختلف فرق می‌کند. سخنگوی جبهه ملی می‌گوید 32 نفر از اعضای جبهه ملی طی 24 ساعت اخیر بازداشت شده‌اند، ولی مقامات انتظامی اظهار می‌دارند که این رقم صحیح نیست و فقط تعدادی از اخلالگران و کسانی که تراکتهای مضره پخش می‌کردند توقیف شده‌اند.

 

اطلاعیه حزب پان‌ایرانیست

حزب «پان‌ایرانیست» در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به لحاظ آنکه خلع ید از ارباب و پایان دادن به دوران مالکیت بزرگ از نظر ما در ایجاد تحول اجتماعی تاثیر بسزایی دارد و به لحاظ آنکه حزب پان‌ایرانیست معتقد به ایجاد این تحول و دگرگونی بوده و می‌باشد، گو اینکه بدون خلع ید از عوامل فاسد و منحرف و کهنه هیئت حاکمه ایران وصول به نظام شایسته ملت ایران ممکن نیست، حزب پان‌ایرانیست به خاطر حمایت و پشتیبانی از این گامی که به جلو برداشته شده است در امر «تصویب ملی» پاسخ آری خواهد داد و بدین ترتیب با توجه به مراتب مذکوره در فوق موافق مشروط می‌باشد.

کمیته عالی رهبری حزب پان‌ایرانیست

 

اعلامیه «جامعه زنان» درباره اعتصاب دیروز

امروز این اعلامیه از طرف جمعیتهای زنان ایران صادر گردید: زن ایرانی رشد اجتماعی و شمّ سیاسی خود را نشان داد. زنان تهران با حفظ نظم و آرامش و رعایت کامل انضباط، روز چهارشنبه سوم بهمن اعتصاب کار کردند و با حضور در محل خدمت و خودداری از انجام کار اعتراض خود را نسبت به عدم توجه دولت به نیمی از اهالی کشور ابراز کردند.

اکنون که پرچم اصلاحات اساسی اجتماعی در کشور در اهتزاز است جامعه زنان ایران یقین و اعتماد دارند که در سایه این پرچم و با پشتیبانی برادران و خواهران هم‌میهن به حقوق حقه خود خواهند رسید.

 

سیلان خواهان روابط مجدد بازرگانی با ایران

هیئت اقتصادی سیلان2 روز گذشته با دکتر هیئت، معاون وزارت بازرگانی، ملاقات و مذاکراتی در اطراف روابط بازرگانی دو کشور به عمل آورد.

در سال قبل بین ایران و سیلان قراردادی منعقد شد که طبق آن ایران می‌بایستی در سال معادل ۳ هزار تن چای از سیلان خریداری کند و متقابلا سیلان نیز طبق لیست ضمیمه قرارداد به همان مبلغ کالاهای صادره از ایران خریداری نماید.

اما در عمل ایران کلیه سه هزار تن چای را خریداری کرد اما سیلان مقدار جنسی را که باید از ایران بخرد نخرید. در نتیجه مبادله کالا قطع و دولت ایران حاضر نشد که اجازه ورود مجدد چای سیلان را بدهد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.