5 بهمن 1341

5 بهمن 1341

آیندگان قضاوت خواهند کرد!/عواید گمرک افزایش یافت/کنگره اقتصادی اسفند ماه تشکیل می شود/تظاهر وزرا به کشیدن سیگارهای وطنی!/دلیل عقب ماندگی ایران

آیندگان قضاوت خواهند کرد!

«تهران مصور» طی یادداشتی نوشت: بی گمان اکثریت مردم واقعی و آنان که شور و احساسی نسبت به کشور دارند و افرادی که آرزویشان عظمت و سربلندی ایران است با دادن آرای مثبت به ندای شاهنشاه پاسخ می دهند و با تصویب و تایید اصول شش گانه راه تازه ای برای خوشبختی 15 میلیون روستا نشین و زحمت کش می گشایند.

در ادامه این یادداشت آمده است: هنوز نمی توان به اثرات بارز و درخشان این تحول اجتماعی و عظمت این تصمیم پی برد. این قضاوت به عهده آیندگان است و این افتخار برای آنان خواهد بود که بگویند پدران ما، در چنین عهدی توانستند با اتخاذ یک روش بسیار عاقلانه قدم برجسته ای در جهت استحکام مبانی ملی بردارند و از مردمی خموده و عقب مانده ملتی بیدار و فعال بسازند و پایه های سعادت آینده را پی ریزی کنند.

 

عواید گمرک افزایش یافت

«تهران مصور» نوشت: به قرار اطلاع در مدت شش ماه وزارت دکتر جهانشاهی در اثر توجه و مراقبت عواید گمرک نسبت به گذشته به میزان قابل توجهی فزونی داشته است.

در چهار ماهه اول سال عوائد گمرک در حدود 28 میلیون تومان نسبت به گذشته تنزل پیدا نمود ولی اینک نه تنها این کسری جبران گردیده بلکه متجاوز از 54 میلیون تومان عواید گمرک زیاد نیز شده است.

 

کنگره اقتصادی اسفند ماه تشکیل می شود

«تهران مصور» نوشت : روز شنبه این هفته نمایندگان اتاق بازرگانی کلیه استان های کشور که به تهران آمده بودند مراجعت کردند.

قبلا قرار بود روز 15 دی ماه کنگره اقتصادی در تهران افتتاح شود ولی به مناسبت تشکیل کنگره «کئوپراتیوها» کنگره اقتصادی تشکیل نشد.

قرار است در نیمه اسفند ماه مجددا کنگره تشکیل شود.

 

تظاهر وزرا به کشیدن سیگارهای وطنی!

«تهران مصور» نوشت : در جلسه مطبوعاتی هیئت دولت در انجمن مطبوعات شش نفر از وزرا سیگارهای ساخت ایران می کشیدند.

وزرا در کشیدن سیگارهای وطنی و تظاهر بدین کار اصرار داشتند.

 

دلیل عقب ماندگی ایران

«محیط طباطبایی» در «تهران مصور» نوشت: 150 سال است که ایران را به زور حرکت جبری زمان وارد مرحله تازه ای از زندگانی کرده اند و دیوارهای حدود ظاهری آن را در مشرق و شمال مملکت از میان برداشته اند و ملت ما را درون سرزمین خود تا جایی عقب نشانیده اند که حتی در روزهای تیره بختی و انقلابات قبل از این تاریخ خود هرگز تا این درجه مقید و محصور و محدود نشده بود.

مدتی می گذرد که هر کسی راز عقب افتادگی کشور ما را از کاروان تمدن و فرهنگ جهانی در امری می شناسد. برخی از فقدان عدالت اجتماعی با سیستم زراعت ارباب ورعیتی می دانند و عده ای در انحصار فعالیت های اقتصادی به کار کشاورزی و انحراف از صنعتی کردن کشور می پندارند ، و گروهی راز شوربختی دیرینه ایران را در خود پرستی افراد و بی اعتنایی طبقه خواص به مصالح مشترک اجتماعی یا عامه می شناسند، ستم دیدگان در امتداد دوران ستم دیرین و مستمندان در اختلاف میزان ثروت عمومی و روان شناسان از گسترش بیماری های مزمن روحی همچون ترس و خود پسندی و حسد و ریا و دروغ و تزویر و تظاهر و نظائر آن ها می بینند وخارجیان و خارجی پرستان در نقش حروف خط فارسی و اشکال تعلیم زبان سعدی و حافظ وانمود می کنند و مبلغین مذاهب مختلف غربی در نحوه تعلیمات دین مبین اسلام و اهل سنت و جماعت در بقای اصول مذهب تشیع ، فرض می کنند و هر کسی به حساب مخصوص خود در این راه اندیشه ای دارد ولی به عقیده من آنچه در درجه اول ضامن دوام عقب افتادگی ایران است همین جهل مرکبی است که بر طبقه ممتازه ایران غبار تزویر و نفاق و تبعیض و دسیسه و توطئه و غفلت پراکنده است و عصای رهنمایی را به دست افرادی احیانا می سپارد که خودشان از رهنمودگان به رهنمایی غیر بیشتر احتیاج دارند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.