3 بهمن 1341

3 بهمن 1341

امام خمینی : اسلام در خطر کفر است/با ما معامله بردگان قرون وسطی‌ می‌کنند/پیام امام خمینی به ملت مسلمان ایران در پی حمله ماموران رژیم به فیضیه/برکناری اسدالله علم شرط امام برای ملاقات و مذاکره با شاه/جریان اجتماع در بازار به روایت روزنامه حکومتی!/تظاهرات کارگران و کشاورزان/اسدالله علم : دولت قوای مخرب را به شدت سرکوب می کند!/تحول عظیمی در کشور ما در شرف تکوین است/عقاید مسلمانی خیلی محکمی دارم!/به شدت سرکوب خواهیم کرد!/حضور 15 هزار دهقان در تهران برای تظاهرات علیه مخالفین!/اعلامیه دولت درباره «حوادث اخیر»

امام خمینی : اسلام در خطر کفر است

امام خمینی امروز طی پیامی خطاب به ملت مسلمان ایران با اشاره به « محاصره منازل آیات خوانساری و بهبهانی در تهران توسط عمال رژیم شاه » تاکید کردند : مسلمین آگاه باشند که اسلام در خطر کفر است.

در پیام امام خمینی آمده است: مسلمین آگاه باشند که اسلام در خطر کفر است. مراجع و علمای اسلام بعضی محصور و بعضی محبوس و مهتوک هستند. دولت امر داد حوزه‌های علمیه را هتک کنند، و طلاب بی‌پناه را کتک بزنند، و بازار مسلمین را غارت کنند و درب و پنجره مغازه‌ها را بشکنند. در تهران حضرت آیت الله خوانساری و حضرت آیت الله بهبهانی  را در محاصره شدید قرار دادند؛ و عده‌ای از علمای محترم و وعاظ معظم را محبوس نمودند. و ما از آنها به هیچ وسیله نمی‌توانیم اطلاع پیدا کنیم.

 

با ما معامله بردگان قرون وسطی‌ می‌کنند

امام خمینی افزودند: اراذل و اوباش را تحریک می‌کنند که به علما و روحانیون اهانت کنند. آقایان طلاب و مبلغین را مانع می‌شوند که برای تبلیغ اسلام در نواحی ایران بروند و تبلیغ احکام کنند. با ما معامله بردگان قرون وسطی‌ می‌کنند.

ایشا در ادامه تاکید کردند: به خدای متعال من این زندگی را نمی‌خواهم. إِنّی لَا ارَی المَوْتَ إِلّا سَعادةً وَ لَا الحَیَاةَ مَعَ الظَّالِمِینَ إِلّا بَرَماً 1. کاش مأمورین بیایند و مرا بگیرند تا تکلیف نداشته باشم. فقط جرم علمای اسلام و سایر مسلمین آن است که دفاع از قرآن و ناموس اسلام و استقلال مملکت می‌نمایند و با استعمار مخالفت دارند. این است حال ما، تا آقای عَلَم و ارسنجانی2 چه بگویند.3

 

پیام امام خمینی به ملت مسلمان ایران در پی حمله ماموران رژیم به فیضیه

در پی «حمله ماموران و عوامل ساواک به مردم و طلاب در مدرسه فیضیه و خیابان های قم» امام خمینی طی پیامی خطاب به ملت مسلمان ایران که با آیه استرجاع4 شروع شده است تاکید کردند:  بعد از نصایح بسیار و ادای وظیفه روحانیت، نتیجه این شد که امروز - که ۲۶ شهر شعبان است - از اوایل روز عده‌ای رجّاله  با مأمورین دولت در شهر مقدس قم به راه افتادند و به مردم بی‌پناه قم و طلاب و روحانیون حمله کرده و اهانت نمودند و بسیاری را کتک زدند و به زندان بردند.

در ادامه پیام امام خمینی آمده است : جمعی از مأمورین و رجاله به مدرسه فیضیه، مجاور حرم مطهر، ریخته و تیراندازی کردند و با چوب و چماق طلاب مظلوم را کتک زدند؛ و به بازار و خیابان قم ریخته و بعضی دکانها را غارت کردند و درب و پنجره و شیشه مغازه‌ها را شکستند؛ هیچ کس پیدا نشد که به داد مردم متدین و روحانیت برسد.

 

برکناری اسدالله علم شرط امام برای ملاقات و مذاکره با شاه

امام خمینی همچنین به مناسبت حوادث روزهای دوم و سوم بهمن قم در جمع علما، مراجع و فرماندار قم طی سخنانی تاکید کردند: هیچ راهی جهت ملاقات با شاه وجود ندارد مگر آنکه شاه برای جبران اهانت و تجاوزی که به حریم مقدس روحانیت شده، آقای عَلم را به عنوان مجرم اصلی از مقام نخست وزیری عزل نماید و به این بگیر وببندها و اعمال پلیسی پایان بخشد تا راه برای ملاقات و مذاکره با او هموار گردد.5

 

جریان اجتماع در بازار به روایت روزنامه حکومتی!

«روزنامه اطلاعات» در گزارشی نوشت: دیشب در جلسه انجمن مطبوعات نخست وزیر اشاره به حوادثی نمود که دیروز در بازار وقوع یافته است.

خبرنگاران ما که از بامداد دیروز در بازار شاهد جریانات بوده اند گزارش می دهند پیش از ظهر دیروز عده ای از وعاظ و طلاب و معممین اجتماعی تشکیل داده و موجب شدند که بازار بسته شود.

یک مقام مطلع گفت : طلاب و معممین دیروز به حالت اجتماع به منزل آیت الله بهبهانی رفتند و از مجموع گزارشات واصله چنین معلوم شده که منظور اصلی از این اجتماع و بستن بازار این بوده که املاک موقوفه مشمول قانون اصلاحات ارضی نشود و به قرار معلوم عواملی از دسته های منتسب به جبهه ملی نیز در این جریان مداخله داشته اند.

 

تظاهرات کارگران و کشاورزان

بر اساس این گزارش علیرغم ممانعتی که از طرف دولت از شرکت کشاورزان و کارگران در تظاهرات می شد پیش از ظهر امروز عده زیادی از کشاورزان اطراف تهران و کارگران وارد شهر شدند و در نقاط مختلف شهر تظاهراتی از طرف این عده علیه مخالفان «تصویب ملی» انجام شد.

 

اسدالله علم : دولت قوای مخرب را به شدت سرکوب می کند!

بعدازظهر دیروز دومین جلسه بحث در اطراف لوایح شش ماده ای پیشنهادی شاهنشاه که به «تصویب ملی» گذارده شده است در محل انجمن مطبوعات تشکیل گردید.

در این جلسه نخست وزیر، وزرای فرهنگ، کار، کشور، صنایع و معادن و پست و تلگراف و شهردار تهران شرکت داشتند.

در این هنگام نخست وزیر پشت میکروفون رفت و سخنانی با این شرح ایراد داشت.

 

تحول عظیمی در کشور ما در شرف تکوین است

بنده بی نیاز هستم از این که مجددا تکرار بکنم چه تحول عظیمی در مملکت ما در شرف تکوین است این تحول عظیم در ممالک دیگر و در ممالک مشابه ما با خون ریزی ها، با صدمات بسیار زیاد توام بوده است. ما

البته ما پیش بینی می کردیم که به هر صورت این تحولات چون در راه سعادت ملت ایران است، چون در راه سعادت طبقه محروم ایران است، چون در راه سعادت کسانی است که واقعا تا حالا در این مملکت در ردیف هیچ محسوب بودند و چون به منافع اشخاصی صدمه میزند مسلما به یک صورتی مواجه با مخالفت ها خواهد شد.

اگر به خاطر داشته باشید اعلیحضرت همایونی در روزی که مواد ششگانه را به ملت ایران عرضه می فرمودند این پیش بینی را فرمودند که به صورت «ارتجاع سیاه» یا «قوای مخرب سرخ» اولین دستجانی خواهند بود که نسبت به این برنامه مترقیانه ای که برای سعادت تمام مردم ایران پی ریزی شده است به مخالفت برخیزند.

 

عقاید مسلمانی خیلی محکمی دارم!

ضمنا به آقایان عرض بکنم ناچارم در این جا یک خورده نسبت به خودم صحبت بکنم برای این که هرگز رویه ام نبوده و نیست. خودم هم مالک هستم خیلی ببخشید هم مالک بودم و هم اینکه تولیت وقف هستم متولی وقفم، خودم هم عقاید مسلمانی خیلی محکمی دارم بدون تظاهر و امشب فقط و فقط از جهت منافع مملکت خدا را شاهد می گیرم و این مطلب را به شما عرض می کنم تمام دوستان نزدیک من هم البته می دانند که حتی از آن طبقه متجدد این مملکت هستم که هرگز نمازم در شب موقوف نشده است [حضّار : احسنت احسنت].

 

به شدت سرکوب خواهیم کرد!

امروز لابد شنیدید تحریکاتی در حدود بازار می شد و هنوز هم واقعا من نمیدانم که این ریشه تحریکات از طرف کیست. ولی این مطلب را می خواستم به عرض آقایان برسانم که از لحاظ حفظ حقوق وسعادت 15 میلیون کشاورز و از لحاظ حفظ منافع چندین صدهزار نفر کارگر صنعتی ایران، از لحاظ تامین سعادت ملت ایران دولت وظیفه خود می داند که با نهایت قدرت در هر کجا قوای مخرب دست به خرابکاری زد به شدت سر کوب بکند و دولت این کار را خواهد کرد. بنا بر این من می خواستم این سابقه و این جریان را به عرض آقایان محترم برسانم که از لحاظ تامین سعادت ملت ایران شما هم به گوش هم وطنان عزیز و به اطلاع آنان برسانید.

 

حضور 15 هزار دهقان در تهران برای تظاهرات علیه مخالفین!

یک ساعت و ۲۰ دقیقه بعداز ظهر امروز ارسنجانی وزیر کشاورزی در یک مصاحبه مطبوعاتی به خبرنگاران گفت کشاورزان ساوجبلاغ ورامین ، شهر ری و  شهریار وقتی فهمیدند عده ای از مخالفان اصلاحات ارضی با عده ای از مالکین هم دست شده و تظاهراتی علیه اصلاحات ارضی و علیه دهقانان و کارگران می کردند از امروز صبح به طرف شهر آمدند و بیش از 15 هزار دهقان در خیابان ها با کمال نظم تظاهر کردند ولی از طرف دولت به آنها تذکر داده شد به محل های خودشان برگردند برای اینکه دولت مسئولیت انتظامات مملکت را دارد.

 

اعلامیه دولت درباره «حوادث اخیر»

دولت طی اطلاعیه ای با اشاره به «حوادث اخیر» تاکید کرده است:  دیروز عده ای ۳۰۰ نفر در قسمتی از بازار تهران به راه افتاده با دادن شعارها و تظاهرات تحریک آمیزی به مخالفت با الغای رژیم ارباب و رعیتی مانع کسب و کار عده ای از اصناف شریف شده اند.

 امروز این اصناف شریف به  دولت شکایت کرده و رفع مزاحمت این عده را خواستار شده اند.

به نیروی انتظامی کشور دستور داده شده است که از بروز هر گونه بی نظمی که مانع اظهار رای آزاد مردم موافق یا مخالف در روز ششم بهمن گردد به شدت جلوگیری کنند و هر گونه اخلال و خرابکاری را که مانع آزادی کسب و کار مردم گردد هر چند کوچک و ناچیز باشد با قدرت و به شدت جلوگیری کند.

 
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.