2 بهمن 1341

2 بهمن 1341

پیام امام خمینی به جمعی از متدینین تهران جهت افشای ماهیت رفراندم شاه/‏‏ رای باید در محیط آزاد و بدون تهدید و تطمیع صورت گیرد/روحانیت برای قرآن و مذهب احساس خطر می کند/نخست وزیر : در جامعه تحول اساسی پیش آمده / از راهی که در پیش گرفته ایم بر نمی گردیم!/«در این روز سند قطعی آزادی دهقانان و مردم ایران صادر شد»/شما باید رای دهید تا سعادتمند شوید!/«نطق شاه نقطه تحول اساسی را در تاریخ اجتماعی ملت ما بنیان گذاشت»!/در این 55 سال تاریخ مشروطه جز پنج شش نماینده واقعی نداشتیم!/سدهای مرزی ایران و شوروی بر روی رودهای ارس و اترک ساخته می شوند/اعلامیه شدید اللحن استاندار فارس برای پایان حکومت نظامی!/دانشگاه ششم بهمن تعطیل نیست/در روز اخذ رای مدارس دخترانه تعطیل می شود/گزارش «واشنگتن پست» از «ایران امید بخش» / رفراندوم همان قدرتی را به شاه می دهد که «دوگل» از ملت فرانسه گرفت!/هتل هیلتون در جلب جهانگردان خارجی تسریع می کند/نامه نخست وزیر به آیت الله بهبهانی : دولت در مصرف موقوفات مداخله نمی کند/احساسات تقلبی چاشنی انتخابات تقلبی!

پیام امام خمینی به جمعی از متدینین تهران جهت افشای ماهیت رفراندم شاه

جمعی از متدینین تهران در استفتایی از امام خمینی پرسیدند : « تقاضا داریم نظریۀ خودتان را در موضوع «تصویب ملی» که در مطبوعات اعلام شده بیان فرمایید».

امام خمینی در پاسخ به این سوال تصریح کردند:

به نظر اینجانب این رفراندم، که به لحاظ رفع برخی اشکالات‏ ‏به اسم «تصویب ملی» خوانده شده، رای جامعه روحانیت اسلام و اکثریت قاطع ملت‏ ‏است، در صورتی که تهدید و تطمیع در کار نباشد و ملت بفهمد که چه می کند. اینجانب‏ ‏عجالتاً از بعضی جنبه های شرعی آن، که اساساً رفراندم یا تصویب ملی در قبال اسلام‏ ‏ارزشی ندارد، و از بعضی اشکالات اساسی قانونی آن برای مصالحی صرف نظر می کنم،‏ ‏فقط به پاره ای اشکالات اشاره می نمایم.

در قوانین ایران رفراندم پیش بینی نشده و تاکنون سابقه نداشته، جز  یک مرتبه، آن‏ هم از طرف «مقاماتی غیرقانونی» اعلام شد، و به جرم شرکت در آن جمعی گرفتار شدند‏ ‏و از بعضی حقوق اجتماعی محروم گردیدند‏‎1 معلوم نیست چرا آن وقت این عمل‏ ‏«غیرقانونی» بود، و امروز قانونی است!‏

‏‏در بند دوم پاسخ امام خمینی به سوال متدینین تهران آمده است: معلوم نیست چه مقامی صلاحیت دارد رفراندم نماید‏‎2 و این امری است که باید‏ ‏قانون معین کند.‏

‏‏ایشان در بند سوم پاسخ خود تصریح کرده اند: در ممالکی که رفراندم قانونی است باید به قدری به ملت مهلت داده شود که‏ ‏یک یک مواد آن مورد نظر و بحث قرار گیرد، و در جراید و وسایل تبلیغاتی آرای‏ ‏موافق و مخالف منعکس شود و به مردم برسد؛ نه آنکه به طور مبهم، با چند روز فاصله،‏ ‏بدون اطلاع ملت اجرا شود.‏

 

‏‏ رای باید در محیط آزاد و بدون تهدید و تطمیع صورت گیرد

‏‏ ایشان در بند پنجم پاسخ خود تصریح کرده اند: باید رای دادن در محیطِ آزاد باشد و بدون هیچ گونه فشار و زور و تهدید و تطمیع‏ ‏انجام شود؛ و در ایران این امر عملی نیست و اکثریت مردم را سازمان های دولتی در تمام‏ ‏نقاط و اطراف کشور ارعاب کرده و در فشار و مضیقه قرار داده و می دهند.‏

‏‏امام خمینی افزودند: اساساً پیش آوردن رفراندم برای آن است که تخلفات قانونیِ قابل تعقیب که ناچار‏ ‏مقامات مسئول گرفتار آن می شوند، لوث شود. و کسانی که در مقابل قانون و ملت مسئول‏ ‏هستند اعلیحضرت را اغفال کرده اند که به نفع آنان این عمل را انجام دهند. اینان اگر برای‏ ‏ملت می خواهند کاری انجام دهند چرا به برنامه اسلام و کارشناسان اسلامی رجوع نکرده‏ و نمی کنند تا با اجرای آن برای همه طبقات زندگی مرفه تأمین شود و در دنیا و در آخرت‏ ‏سعادتمند باشند؟! چرا صندوق تعاونی درست می کنند که حاصل دسترنج زارع را‏ ‏ببرند؟! با تأسیس اینچنین صندوق تعاونی، بازار ایران به کلی از دست می رود و بازرگانان‏ ‏و کشاورزان به خاک سیاه می نشینند؛ و در نتیجه سایر طبقات نیز به همین روز مبتلا‏ ‏می شوند.

 

روحانیت برای قرآن و مذهب احساس خطر می کند

در ادامه پاسخ امام خمینی آمده است : مقامات روحانی برای قرآن و مذهب احساس خطر می کنند. به نظر می رسد این‏ ‏رفراندم اجباری مقدمه برای از بین بردن مواد مربوط به مذهب است. علمای اسلام از‏ ‏عمل سابق دولت راجع به انتخابات انجمن های ایالتی و ولایتی، برای اسلام و قرآن و‏ ‏مملکت احساس خطر کرده اند؛ و به نظر می رسد که همان معانی را دشمنان اسلام‏ ‏می خواهند به دست جمعی مردم ساده دلِ اغفال شده اجرا کنند.

ایشان افزودند:  علمای اسلام وظیفه‏ ‏دارند هر وقت برای اسلام و قرآن احساس خطر کردند، به مردم مُسلِم گوشزد کنند تا در‏ ‏پیشگاه خداوند متعال مسئول نباشند. از خداوند متعال حفظ قرآن مجید و استقلال‏ ‏مملکت را خواهانیم.‏3

 

نخست وزیر: در جامعه تحول اساسی پیش آمده / از راهی که در پیش گرفته ایم بر نمی گردیم!

بعد از ظهر دیروز به دعوت شورای عالی شهر، شورای عالی اصناف و اتحادیه کارمندان، کانون لیسانسیه ها و سندیکا های کارگری «اجتماع عظیمی» در سالن استادیوم «محمدرضا شاه» با حضور چندین هزار نفر الى مردم تهران تشکیل شد. به درخواست هیئت رئیسه میتینگ، نخست وزیر و وزرای کشاورزی، فرهنگ و احمد نفیسی شهردار تهران در این اجتماع شرکت داشتند.

 

«در این روز سند قطعی آزادی دهقانان و مردم ایران صادر شد»

اسدالله علم نخست وزیر چنین گفت:  

شاهنشاه شما در این روز سند قطعی آزادی دهقانان و مردم ایران را صادر فرمودند. این کار کار هر پیشوایی نیست. امروز شما می توانید مفتخر باشید که اجر و منزلت شما را می دانند. ما می خواهیم جامعه ای به وجود بیاوریم که در آن فقر، بیچارگی، ناتوانی و تبعیضات برطرف شده باشد ما می خواهیم بالاخره جامعه ای دانا، توانا و فاضل چنانک ه در خور شان مملکت ما است به وجود بیاوریم .

من امروز بی نهایت سربلند و مفتخرم که در جامعه ما هدف ما معلوم است جامعه ما یک تحول اساسی پیدا کرده است و هیچ چیز ممکن نیست ما را از این راهی که در پیش گرفته ایم منحرف کند . این راه ما، راه سعادت ما و راه نیکبختی ما است.

 

شما باید رای دهید تا سعادتمند شوید!

سپس دکتر خانلری وزیر فرهنگ گفت: با توجه به این که در این اجتماع آقایان فرهنگیان تهران نیز شرکت دارند و اهمیت موضوع را درک کرده اند به این نکته اشاره می کنم که این تحول عظیمی است در زندگی ملت ایران و شما باید رای بدهید تا افراد سعادتمند باشند و سعادت فردی و استقلال مملکت و اصلاحات ادارات و سر نوشت عموم مردم بستگی به این مطلب دارد.

 

«نطق شاه نقطه تحول اساسی را در تاریخ اجتماعی ملت ما بنیان گذاشت»!

پس از پایان بیانات وزیر فرهنگ ارسنجانی وزیر کشاورزی پشت تریبون آمد و چنین گفت :  برای دومین بار پس از تشکیل کنگره شرکت های تعاونی به استادیوم می آیم. این بار با اهالی شهر تهران صحبت می کنم. در این کنگره نطق تاریخی پادشاه محبوب ما نقطه تحول اساسی را در تاریخ اجتماعی ملت ما بنیان گذاشت.

ارزاق عمومی تا به حال گران تر به دست همین اصناف و به مصرف کنندگان می رسید ولی از این پس دهقانان در شرکت های تعاونی خواهند توانست محصول زیاد و ارزان فراهم کنند.

 

در این 55 سال تاریخ مشروطه جز پنج شش نماینده واقعی نداشتیم!

وزیر کشاورزی افزود : از بدو مشروطیت تا به حال پنجاه و پنج سال می گذرد شما مردم در تهران ناظر بر انتخابات بودید جز دوره اول در سایر ادوار سوای پنج و شش نفر وکیل واقعی به مجلس نرفت. 16 میلیون هموطن شما در قید اسارت بودند و این و کلامانع  می شدند که کاری در مملکت انجام شود حالا با آزادی روستاها، دهقانان از قید بندگی رسته و دست برادری به سوی مردم شهرها دراز کرده اند و حالا موقعی است که شهری ها دست برادری دهقانان را بفشارند.

 

سدهای مرزی ایران و شوروی بر روی رودهای ارس و اترک ساخته می شوند

بدنبال اطلاعاتی که دیروز از مذاکرات و مطالعات هیئت متخصصین شوروی پیرامون مسئله استفاده از آب های مرزی و بهره برداری از انرژی حاصله از آن منتشر شد امروز اطلاع حاصل گردید مذاکرات هیئت شوروی و هیئت ایرانی که ریاست آن را مهندس علیقلی بیانی مدیر عامل سازمان آب و برق سفید رود به عهده دارد پس از جلب موافقت مقدماتی در مسکو ادامه خواهد یافت.

سدهایی که برای ذخیره آب به کار می روند قرار است در نخجوان و خداآفرین بر روی رود های ارس و اترک ساخته شود و دو سدی که برای تقسیم بندی آب مورداستفاده قرار خواهد گرفت در غزوه و غزغالی در نخجوان ساخته می شود که مجموعا ۹۰۰ میلیون متر مکعب ذخیره خواهد داشت و ظرفیت سد «خدا آفرین» ۱۷۰۰ میلیون متر مکعب خواهد بود.

 

اعلامیه شدید اللحن استاندار فارس برای پایان حکومت نظامی!

چنان چه دیروز روزنامه ها گزارش دادند حکومت نظامی در منطقه «فارس» لغو شده است، متن اعلامیه استاندار فارس در باره لغو حکومت نظامی امروز مخابره شد.

تیمسار سپهبد ورهرام استاندار فارس در این اعلامیه خطاب به مردم فارس گفته است:  به فرمان مطاع مبارک ملوکانه اینجانب هنگامی به سمت استاندار فارس منصوب شدم که عده ای قلیل راهزن مسلح به تحریک و اغوای چند تن از افراد فتنه انگیز بی اطلاع خون جوانی بیگناه و ناکام را ریخته بودند و دولت بر طبق قانون به منظور حفظ امنیت در این استان و برای جلوگیری از توسعه احتمالی دامنه اغتشاش و سرکوب نمودن آشوب طلبان که افکار خام در خیال خود می پروراندند مقررات حکومت نظامی اعلام کرده بود.

 چون ادامه این مقررات طبعا مضایقی برای عامه مردم که اعتقاد عمیق قلبی به ثبات امنیت و عزم جزم به حفظ آرامش در مملکت و اطاعت از قانون دارند ممکن است ایجاد کند و از طرفی قوای فعال و هوشیار نظامی و انتظامی نیز با بهترین وجه ممکن و با وقوف کامل به وظایف قانونی خویش آماده هر گونه اقدام مناسب برای صیانت و حفظ سیاست و مصالح عالی مملکت هستند با استفاده از اختیارات حاصله دستور دادم از ساعت 5 بعد از ظهر روز دوشنبه یکم بهمن ماه مقررات حکومت نظامی الغا و موقوف الاجرا شود.

استاندار فارس در این اعلامیه ضمن تشکر از مردم فارس می افزاید:

به سوداگران سیاسی و اخلال گران حرفه ای در هر کسوت که باشند اجازه زیاد طلبی و فرصت پاشیدن بذر مسموم در مزرعه اذهان ساده و ایجاد زمینه تلاطم در امواج افکار مردم روشنفکر و شریف این استان نمی دهم و نفوذ های ناسالم و مضر به حال اجتماع را با قدرت قانون از ریشه قطع می کنم و اصولا هر نوع توطئه و فکر فاسد و اقدام غیر مجاز که مجال هجوم به آزادی و سیادت افراد بدهد و مخل به نظم عمومی و موثر به تعدیل قوام انتظام باشد بارور نخواهد شد و به انحای طرق قانونی جلوگیری می شود.

 

دانشگاه ششم بهمن تعطیل نیست

امروز دکتر فرهاد رئیس دانشگاه تهران اظهار داشت در روز شنبه ششم بهمن که اخذ رای نسبت به لوایح شش گانه به عمل می آید. در دانشگاه دو صندوق جنب باشگاه دانشگاه گذاشته می شود یک صندوق در دانشکده کشاورزی کرج و یک صندوق نیز در موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشکده قرار داده خواهد شد.

رئیس دانشگاه افزود: از طرف دانشگاه تصمیمی برای تعطیل روز شنبه گرفته نشده است و فقط در صورتی که از طرف دولت تعطیل عمومی اعلام شود دانشگاه نیز تعطیل خواهد بود.

 

در روز اخذ رای مدارس دخترانه تعطیل می شود

امروز صدری فرماندار تهران اعلام کرد که در هر یک از حوزه های تعیین شده یک صندوق رای گذاشته می شود. اول قرار بود در هر حوزه ۲ صندوق رای مثبت و منفی گذاشته شود ولی به علت اختلاف رنگ ورقه های رای سفید و کبود گذاشتن دو صندوق رای در هر حوزه ضروری تشخیص داده نشد.

امروز از طرف فرمانداری تهران از فرهنگ استان تهران خواسته شد که روز شنبه ششم بهمن مدارس دخترانه را که در آن جا صندوق اخذ رای گذاشته شده تعطیل کنند.

 

گزارش «واشنگتن پست» از «ایران امید بخش» / رفراندوم همان قدرتی را به شاه می دهد که «دوگل» از ملت فرانسه گرفت!

واشنگتن پست امروز درسر مقاله خود زیر عنوان «ایران امیدبخش» می نویسد کمتر کسی است که نسبت به نیات خیرخواهانه شاه ایران که با تقسیم اراضی خود سرمشق نیکی برای دیگران داشته اند تردید داشته باشد.

مراجعه به آرای عمومی که به زودی در ایران انجام خواهد شد همان قدرتی را به  شاهنشاه خواهد داد که رئیس جمهوری دوگل از ملت فرانسه گرفت. نیرو و قدرت شاهنشاه ایران در اجرای برنامه اصلاحات با خوش بینی تلقی گردیده است و امید است که اقدامات خیرخواهانه ایشان سر مشق کشورهای دیگر قرار گیرد.

 

هتل هیلتون در جلب جهانگردان خارجی تسریع می کند

نفیسی شهردار تهران ضمن گزارشی که به حضور شاه معروض داشت به مسئله اهمیت جهانگردی در دنیا و جلب سیاحان خارجی و عوائد سر شاری که از این راه عاید کشور ها می شود اشاره کرد و گفت : جای کمال خوشوقتی است که مسئله جلب سیاحان خارجی کم کم مورد توجه قرار می گیرد و با توسعه راه سازی در ایران، کشور عزیز ما موقعیت تاریخی خود را به دست می آورد.

ساختمان هتل هیلتون یکی از قدم هایی است که در جلب جهانگردان خارجی تسریع می کند.

 

نامه نخست وزیر به آیت الله بهبهانی : دولت در مصرف موقوفات مداخله نمی کند

امروز نخست وزیر طی نامه ای به آیت الله بهبهانی خاطر نشان کرد: دولت در مصرف موقوفات مداخله نمی کند بلکه عمل دولت موجب ازدیاد درآمد موقوفه خواهد شد.

 

احساسات تقلبی چاشنی انتخابات تقلبی!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت:

همه چیز کوپنی و ساختگی می شود مگر احساسات ملی، دولت می تواند صندوق قلابی بسازد، رای قلابی بنویسد، وکیل قلابی از صندوق در بیاورد، تشریفات قلابی رو به راه بکند ولی ممکن نیست دولتی بتواند احساسات تقلبی هم چاشنی انتخابات قلابی بزند زیرا مردم اگر اختیار هیچ چیز نداشته باشند اختیار دهان خود دارند و اگر نخواستند دهان باز کنند و فریاد بزنند و زنده باد بگویند با هیچ قدرتی نمی توان وادارشان به این کار کرد.

 
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.