1 بهمن 1341

1 بهمن 1341

اجرای «سپاه دانش» از اصلاحات ارضی مشکل تر است/مملکت باید از افراد مستقل و آزاد تشکیل بشود/درباره تعلیمات ابتدایی هیچ نوع غفلت و تسامحی جایز نیست/از وسائلی که در اختیار ما نیست باید صرف نظر کنیم!/آئین نامه فول تایم به تصویب نهایی رسید/خرابکاران جنگل به سه تا 5 سال حبس محکوم می شوند/آتش زدن سیگارهای خارجی منتفی شد!/ادامه اجرای نمایش های خیابانی در تایید رفراندوم شاه!/ارامنه به اصلاحات شاه رای مثبت می دهند!/یهودی ها هم رای مثبت می دهند!/ورزشگاه شعبان جعفری هم به حامیان اصلاحات شاه پیوست!/افتتاح «بزرگترین هتل خاورمیانه» توسط شاه/کشمکش شرکت واحد و وزارت دارایی بر سر وصول طلب وزارت دارایی/تشکیل اجتماعات در معابر و میادین ممنوع اعلام شد/حکومت نظامی شیراز و حومه لغو شد/شاه به قم می رود

اجرای «سپاه دانش» از اصلاحات ارضی مشکل تر است

در جلسه عصر روز شنبه انجمن مطبوعات ایران پس از پایان سخنان اسدالله علم نخست وزیر و توضیحات ارسنجانی وزیر کشاورزی دکتر خانلری وزیر فرهنگ پیرامون «سپاه دانش» سخن گفت.

در این جلسه وزیر فرهنگ اظهار داشت:  کاری که به عهده بنده واگذار شده  است از جهتی از کار وزارت کشاورزی آسان تر است زیرا که مدعی خصوصی ندارد و ظاهرا از این بابت ضرری به کسی وارد نمی آورد اما از جهت دیگر مشکل تر است زیرا همان طور که مدعی خصوصی ندارد طرف دار و هوا خواه زیاد هم ندارد آن جا دریک دهی که به این طریق تقسیم می شود یک مالک محروم می شود ولی عده کثیری شاید صد نفر زارع زندگیشان بهتر می شود و طبعا به این طریق آن امر صد نفر طرفدار دارد و یک نفر مخالف اما این جا ما آن طرفدارها را هم نمی توانیم به آن ها اعتماد بکنیم زیرا آن کسی که سواد ندارد قاعدتا شاید که علاقه زیادی هم به این امر ندارد.

 

مملکت باید از افراد مستقل و آزاد تشکیل بشود

وزیر فرهنگ افزود : سواد داشتن لازمه کسب حیثیت انسانی است همچنان که آزاد بودن از قید احتیاج، آزاد بودن از قید ترس و همچنین لازمه انسان بودن هست زارعی که با آن ترتیبی که مکرر جناب آقای دکتر ارسنجانی توضیح داده اند و خیلی ها می دانند زندگیش به دست خودش نیست زندگی خانواده اش به دست خودش نیست مختار نیست در اینکه سرنوشت خودش را معین بکند از آینده اش نگرانی دارد اطمینان ندارد که بتواند همیشه روی آن زمین بماند و کار بکند اطمینان ندارد که اگر بیشتر کار کرد و محصول بیشتری به دست آورد موجب بهبود زندگیش خواهدشد چنین کسی در چنین وضعی نتوانسته است آن آزادی را داشته باشد که شرط انسان بودن است سواد هم از همین قبیل است باید اول سواد داشت به وسیله سواد بسیاری از مسائل را آموخت تا این که آدم در خودش احساس استقلال و آزادی بکند بنابراین بزرگ ترین پیشرفتی که در مملکت باید حاصل بشود این است که مملکت از افراد مستقل و آزاد تشکیل بشود تا این افراد بتوانند سرنوشت آینده خودشان را تعیین بکنند.

 

درباره تعلیمات ابتدایی هیچ نوع غفلت و تسامحی جایز نیست

تعلیمات ابتدایی یکی از ارکان قوام ملیت ما است و در این باب هیچ نوع غفلت و تسامحی جایز نیست آن هم در دنیای امروز با این تلاطم و حوادثی که هست که هر ملتی بایستی که خیلی بیش از پیش به فکر این باشد که خودش را حفظ بکند.

 جناب آقای وزیر کشاورزی می فرمایند که ما 50 هزار آبادی داریم ناچار باید در ۵۰ هزار آبادی یک مدرسه ای و یک ساختمانی داشته باشیم هر قدر هم مختصر وسائل حمل و نقل مصالح غالبا به این جور جاها کار بسیار مشکلی است. در هر حال به این زودی ها وصلت نمی دهد ناچار بایستی یک فکر دیگر بکنیم و فکری که در سایر جاها کرده اند مملکت هایی بوده اند که عده بی سواد هایشان حتى از عده بی سواد های امروز ما زیادتر بوده است و در مدت ۲۰ سال مطلقا بیسوادی را برانداخته اند.

 

از وسائلی که در اختیار ما نیست باید صرف نظر کنیم!

برنامه سپاه دانش بر روی این اصل به وجود آمده است هر چه ممکن است از وسائلی که فعلا در اختیار ما نیست صرف نظر کنیم و اصل مطلب را به مورد عمل بگذارید یک معلم برود توی ده هر جا که شد زیر درخت زیر سایه درختان توی تکیه توی مدرسه در اتاق بزرگی که در ده هست بچه ها را جمع کند به آن ها درس بدهد.

 

آئین نامه فول تایم به تصویب نهایی رسید

شب گذشته جلسه فوق العاده شورای دانشگاه تهران آئین نامه اجرایی فولتایم را به تصویب نهایی رسانید و آئین نامه مذکور بلافاصله به مرحله اجرا گذارده می شود.

دکتر فرهاد رئیس دانشگاه گفت: بودجه کافی برای اجرای آئین نامه فولتایم در اختیار ما گذاشته می شود.

در ابتدای جلسه دیروز رئیس دانشگاه از واقعه اول بهمن سال گذشته و اتفاقی که برای دانشگاه  تهران افتاد و منجر به تعطیل آن گردید اظهار تاسف کرد و توصیه نمود آقایان استادان و دانشجویان راهی را در پیش گیرند که چنین حوادثی تکرار نشود و حرمت دانشگاه حفظ گردد.

 دکتر فرهاد سپس از دانشگاهیان و دانشجویان که نظم و ترتیب را در سال جاری رعایت نموده اند تشکر کرد.

 

خرابکاران جنگل به سه تا 5 سال حبس محکوم می شوند

برای حفاظت از جنگل ها و ترمیم خرابی های آن ها طرحی در دست تهیه است تا برای تصویب و اجرا تسلیم هیئت وزیران گردد.

حفاظت جنگل ها اعم از حفاظت فنی و غیر فنی خواهد بود. حفاظت غیر فنی در زمینه جلوگیری از حرابکاری و انهدام جنگل ها می باشد و در این زمینه بسته به نوع خرابکاری و میزان خسارت مجازات های متفاوت پیش بینی شده است.

این مجازات ها نظیر مجازات اخلال گران در صنعت نفت از هنگام ملی شدن و شامل حبس های طولانی و شاقه است.

در قانون مجازات خرابکاران در صنعت نفت سه تا 15 سال حبس با اعمال شاقه پیش بینی گردیده است. محاکمه خرابکاران در نقاطی که حکومت نظامی باشد با محاکم نظامی و خارج از نوبت بوده و در مواقع دیگر در محاکم عادی خواهد بود.

 

آتش زدن سیگارهای خارجی منتفی شد!

با تصمیمی که امروز موسسه دخانیات اتخاذ کرد 14 میلیون عدد سیگار خارجی جمع آوری شده از آتش زدن نجات یافت.

قبلا قرار بود که سیگارهای قاچاق که اخیرا توسط ماموران مبارزه با قاچاق ضبط شده است معدوم گردد.

مدیرکل دخانیات در این مورد گفت : ما کوشش می کنیم که این سیگار را به نحوی به مصرف برسانیم در حال حاضر ما 14 میلیون عدد سیگار داریم که به طور متوسط ۲۸ میلیون ریال جریمه آن ها را هم وصول کرده ایم. طبعا از این بابت ضرری متوجه ما نیست و ما با سفارتخانه ها مذاکره خواهیم کرد تا آنها در صورت تمایل به جای وارد کردن این سیگارها آن را از ما به همان قیمتی که برای آنها تمام می شود بخرند در آن صورت راه حل بهتری برای سیگارهای جمع آوری شده پیدا می شود و الا سیگارها را از شکل فعلی آن خارج کرده و از توتون آن برای مصارف خاصی استفاده خواهیم کرد.

 

ادامه اجرای نمایش های خیابانی در تایید رفراندوم شاه!

«روزنامه اطلاعات» نوشت: طی دو روز گذشته اجتماعات عظیمی از کارگران، اصناف، کارمندان و طبقات مختلف مردم در نقاط مختلف تهران و شهرستان ها تشکیل شد و در این اجتماعات مردم لوایح شش گانه اصلاحات مملکت را که روز شنبه آینده به تصویب ملت گذارده خواهد شد تایید کردند.

 

ارامنه به اصلاحات شاه رای مثبت می دهند!

«ساواک ساگینیان» به نمایندگی ورزشکاران و جوانان ارامنه تهران اظهار داشت افتخار دارم که از طرف جوانان و ورزشکاران ارامنه تشکیل موفقیت آمیز کنگره بزرگ دهقانان کشور را به هم میهنان عزیز تبریک گفته و رای مثبت قاطبه ورزشکاران و جوانان ارامنه را به اصول ششگانه اعلام دارم.

 

یهودی ها هم رای مثبت می دهند!

در این موقع «ناصر بنایان» به نمایندگی از طرف اقلیت های مذهبی گفت: هیچ افتخاری برای ایرانیان یهود بخصوص طبقه ورزشکار بالاتر از این نیست که امروز در برابر طبقات مختلف اجتماع با سرافرازی و حسن نیت و خشنودی، موافقت کامل خود را با مواد ششگانه پیشنهادی شاهنشاه محبوب ابراز دارند و در این راه هم دوش و همگام برادران خود باشند.

 

ورزشگاه شعبان جعفری هم به حامیان اصلاحات شاه پیوست!

سپس «یوسف نجمی» مدیر فنی باشگاه جعفری به نمایندگی از طرف ورزشکاران باستانی گفت کلیه ورزشکاران باستانی از برنامه مترقی اصلاحات ارضی و سایر برنامه های متر قیافه شاهنشاه که در کشور ما در حال پیشرفت است پشتیبانی می نمایند.

 

افتتاح «بزرگترین هتل خاورمیانه» توسط شاه

ظهر امروز شاه طی مراسمی هتل هیلتون، «بزرگ ترین و مجهز ترین» هتل های ایران و خاورمیانه را در جاده پهلوی شمیران افتتاح کرد.

در مراسم افتتاح این هتل نخست وزیر و اعضای هیئت دولت و نزدیک 200 نفر از شخصیت های داخلی و نمایندگان سیاسی خارجی مقیم تهران و هنرپیشگان معروفی که برای شرکت در مراسم به تهران دعوت شده اند حضور داشتند.

برای ساختمان هتل هیلتون 31 میلیون و نیم لیره انگلیسی معادل با 650 میلیون تومان هزینه شده است و ساختمان آن مرتفع ترین ساختمان ایران است.

 

کشمکش شرکت واحد و وزارت دارایی بر سر وصول طلب وزارت دارایی

امروز ملایری مدیر عامل شرکت واحد اتوبوسرانی گفت: ماموران اجرا آمده بودند که اموال شرکت واحد را برای طلبی که از شرکت دارند توقیف کنند و چون شرکت جز اتوبوس و تعمیرگاه و لوازم یدکی مال به درد بخوری ندارد بالاخره یکی از این سه ردیف اموال را می خواهند توقیف کنند.

ما برای این که چرخ شرکت واحد لنگ نماند رفتیم از کمپانی های خارجی مهلت گرفتیم آن وقت از پس وزارت دارایی خودمان برنمیائیم.

 جالب این است که ما از این نیمه شب تا آن نیمه شب پرسه می زنیم که اتوبوس ها نخوابد و مردم رابه مقصدشان برسانیم و قسط های عقب افتاده را بپردازیم که آبروی کشورمان نریزد، آن وقت وزارت دارایی اقدام می کند که اتوبوس ها را بخواباند.

من با این وضع راستش کاری نمی توانم بکنم و خود را کنار می کشم.

امروز یک مقام عالیرتبه وزارت دارایی در مورد به اجرا گذاردن طلب مالیاتی دارایی از شرکت واحد اظهار داشت :

هدف ضبط و از کار انداختن اتو بوس ها نیست. وزارت دارایی وسیله ایاب و ذهاب مردم را توقیف نخواهد کرد، اتومبیل سواری و جیپ و اموال دیگر که توقیف آن ها کار مردم را لنگ نکند آنقدر در شرکت واحد وجود دارد که به فرض آن که کار به ضبط کردن اموال برسد اول به سراغ آن ها می توان رفت.

 

تشکیل اجتماعات در معابر و میادین ممنوع اعلام شد

این اطلاعیه دیشب از طرف شهربانی کل کشور انتشار یافت: چون دسته های مختلف، سندیکاها، انجمن های محلی، اصناف و طبقات مردم تقاضا کرده اند که برای تائید لوایح اصلاحی اجتماعی در میدان ها و معابر عمومی تشکیل دهند شهربانی کل به خاطر حفظ نظم عمومی به اطلاع اهالی می رساند که تشکیل اجتماعات در معابر و میدان ها مجاز نیست.

 

حکومت نظامی شیراز و حومه لغو شد

طبق اعلامیه شماره یک استانداری فارس و بنادر حکومت نظامی در شیراز و حومه از ساعت 5 بعد از ظهر امروز لغو می شود و مقررات مربوط به آن موقوف الاجرا محسوب می گردد.

 

شاه به قم می رود

ارسنجانی وزیر کشاورزی گفت: شاه روز جمعه آینده به قم تشریف فرما خواهند شد و اولین قسمت از اسناد املاک تقسیم شده حوزه قم را بین روستائیان تقسیم خواهند کرد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.