30 دی 1341

30 دی 1341

اسدالله علم : دولت من زندانی سیاسی نداشته است!/کسی که مخالفت کند یا خودخواه است یا خائن!/بیسوادی در ایران قابل انکار نیست!/تخریب می کنند ولی با خونسردی عمل خواهیم کرد!/در دانشگاه تهران و موسسات تابعه صندوق رای گذاشته می شود/ارسنجانی : منظورم مستشاران کشور خاصی نبوده است!/سیگارهای خارجی معدوم می شود/حکم سرلشکر خزاعی صادر شد

اسدالله علم : دولت من زندانی سیاسی نداشته است!

عصر دیروز جلسه مهمی در انجمن مطبوعات ایران تشکیل شد، این جلسه به مناسبت طرح اعلامیه شش گانه شاه که به رای ملت گذاشته شده است انعقاد یافت، در این جلسه مدیران جراید و مجلات پایتخت و چند تن از مدیران جرائد شهرستان ها، سردبیران و عده ای از خبرنگاران، وابسته های مطبوعاتی سفارتخانه ها و نمایندگان خبرگزاری های خارجی حضور داشتند.

مصاحبه در ساعت 5 و ربع بعد از ظهر با شرکت اسدالله علم نخست وزیر و آقایان وزیران به شرح زیر شروع شد :

ابتدا عباس مسعودی چنین گفت :  همان طور که همه مستحضر می باشند از روزی که اولین جلسه  کنگره دهقانان تشکیل شد و اعلیحضرت همایونی نطق تاریخی و  مهم و موثر خود را ایراد و برنامه ملی را اعلام فرمودند تمام مطبوعات از جان و دل در راه پیشرفت منظور و هدف  ملی شاهنشاه اقدام کردند، مقالات و مطالب و اخبار و رپرتاژ هایی منتشر کردند که این استقبال نشانه علاقمندی مطبوعات ایران به پیشرفت این برنامه ملی است.

در این وقت نخست وزیر پشت میکروفون قرار گرفت و بیاناتی به این شرح ایراد  کرد:

آقایان می دانید که در شش موضوع مهم دولت بر حسب برنامه اعلیحضرت همایونی عمل کرد و در چند ماه گذشته اقدام کردیم آن شش ماده عبارت از اصلاحات ارضی، قیمت گذاری کارخانجات برای پشتوانه عمل اصلاحات و این که پولی که از راه فروش املاک به دست مالکین خواهد آمد معین باشد که در چه راهی می توانند به راه اندازد، لایحه سهیم شدن کارگران در سود کارخانجات و روبه راه کردن انتخابات یعنی لایحه انتخابات.

 

کسی که مخالفت کند یا خودخواه است یا خائن!

نخست وزیر ادامه داد: 14  سال تمام است که در جریان تقسیم املاک اعلیحضرت همایونی هستم با نهایت جرات عرض می کنم که از جزئیات زندگی دهاقین و کشاورزان آگاه هستم بنابراین با نهایت جرات می توانم عرض کنم اگر احیانا کسی با چنین تحولی مخالفت کند یا فوق العاده خود خواه است و یا خدای نکرده خائن به مملکت است.

 اگر آقایان زندگی دردهات ایران را دیده اید بنده بیشتر از شما دیده بودم حتی شاید بیشتر از اغلب آقایانی که در ده زندگی می کنند، این زندگی قابل تحمل نبود چون زندگی را چند چیز تشکیل می دهد یا امید، یا آسایش و یا یک نوع منافع که هیچ کدام آنها برای زارع ایران موجود نبود و با کمال تاسف باید بگویم جز اعلیحضرت همایونی هیچ کس در ایران به این مطلب توجه نداشت. خوشبختانه این امر عظیم انجام گرفت و بنده در این جا باید به آقای دکتر ارسنجانی تبریک بگویم که با سرعت این کار را جامه عمل پوشانید.

 

بیسوادی در ایران قابل انکار نیست!

مطلب دیگری که واقعا خیلی طرف توجه هست و نمی تواند نباشد مسئله جهل است بیسوادی از جمله مسائلی است که قابل انکار نیست و از درد های بزرگ اجتماع ما است. آقایان باید تصدیق بفرمائید که این کار به صورت اساسی و اصولی دارد حل می شود. به صورتی که در هیچ جای دنیا سابقه ندارد باید به آقای دکتر خانلری تبریک بگویم که در مدت کم جنبش غیر قابل تصوری به خرج داد.

 

تخریب می کنند ولی با خونسردی عمل خواهیم کرد!

نکته ای که باید بعد از این توضیحات به عرض برسانم این است که همین طور که ما پیش بینی می کردیم و به هرحال خیلی هم عادی است این که عناصری چه دانسته چه ندانسته در انجام این برنامه ها تخریب می کنند و یا ممکن است بکنند. حتی ممکن است که خیلی مسائل را وارونه جلوه بدهند این مسائل از جمله مواردی است که آقایان باید موشکافی کنند حقایق را عریان بفرمائید اما دولت بنا بر وظیفه خطیری که دارد و بنا بر برنامه عظیمی که مورد نظر دارد در مقابله با این مشکلات مثل گذشته بی نهایت خونسرد خواهد بود.

این را بنده با کمال صراحت عرض می کنم لابد آقایان به این نکته مهم توجه فرموده اند که این دولت از وقتی که حسب الامر اعلیحضرت همایون شاهنشاهی کارهای مملکت را در دست دارد یک نفر زندانی سیاسی نداشته است. ماهیچ کس را از لحاظ سیاسی حتی تحت تعقیب قرار ندادیم.

 

در دانشگاه تهران و موسسات تابعه صندوق رای گذاشته می شود

بنا به پیشنهاد شورای عالی شهر و موافقت دانشگاه تهران در روز ششم بهمن سه صندوق اخذ رای در دانشگاه و موسسات تابعه آن گذاشته می شود.

دکتر فرهاد رئیس دانشگاه تهران اظهار داشت چون بارها دانشجویان خواسته اند که در خود دانشگاه صندوق اخذ رای قرار داده شود به روز ششم بهمن که نسبت به لوایح شش گانه شاهنشاه رفراندوم می شود صندوق هایی نیز مخصوص اخذ رای دانشجویان در نظر گرفته شده است.

 

ارسنجانی : منظورم مستشاران کشور خاصی نبوده است!

امروز ارسنجانی وزیر کشاورزی گفت : مذاکراتی که در کنگره راجع به مستشاران خارجی شده و ضمن آن مذاکرات، من از بعضی مستشاران که در کار خود وارد نیستند انتقاد کرده بودم گویا وسیله به دست بعضی از افراد داده که تحت این عناوین مقاصد خود را  پیش ببرند.

در مذاکرات اینجانب در کنگره مطلقا صحبت از مستشاران دولت مخصوصی نشده و این که نوشته اند وزارت کشاورزی فقط مستشار آمریکایی دارد صحیح نیست.

ما در وزارت کشاورزی مستشار آمریکایی،فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی،پاکستانی، ژاپنی و ترک داریم و اگر می خواهند مطلب را به این ترتیب وسیله تعرض به دولت خاصی بکنند مقصود آنها ایجاد اشکال در روابط ایران با ممالک دیگر است.

 ضمن مذاکرات کنگره مطلقا صحبت از کمک های خارجی به ایران نشده و من شخصا ناظر کمک های ذیقیمتی بوده ام که هیئت عملیات اقتصادی آمریکا در رشته های مختلف به ما کرده اند و از این حیث از آنها باید سپاسگزاری کرد و انتظار کمک های خیلی بیشتری را هم داریم و اظهارات آقای میسی رئیس هیئت عملیات اقتصادی آمریکا در هنگام توقف در آمریکا موید این نظر است و بنا بر این نسبت به کمک های اقتصادی و فنی دولت آمریکا سپاسگزاریم ولی این امتنان دلیل آن نیست که تسلیم به نظریات فنی یا اقتصادی نادرست مستشاران خارجی شویم چنانچه نشدیم.

 متخصصین آمریکایی خودشان معترفند راهی که ما انتخاب کردیم برای مملکت ما خیلی مفیدتر و بهتر بوده و اگر کسانی هستد که می خواهند در روابط ایران با سایر کشورها اخلال کنند بهتر است شخص دیگر و موضوع دیگر را انتخاب کنند و وسیله قرار دهند.

 

سیگارهای خارجی معدوم می شود

از صبح امروز صد اکیپ از ماموران دخانیات در تهران و حومه بخصوص در کرج و شهر ری و شمیران برای جمع آوری سیگار خارجی بر چسب دار و بدون برچسب و مورد تعقیب قرار دادن مصرف کنندگان مشغول فعالیت شدند.

به مامورین دستور داده شده که هتل ها،کاباره ها و رستوران ها را نیز مورد بازرسی قرار دهند.

فردا در موسسه دخانیات سیگارهای جمع آوری شده طی مراسمی معدوم خواهد شد.

 

حکم سرلشکر خزاعی صادر شد

ساعت یازده و 50 دقیقه دیشب رای دادگاه تجدید نظر ویژه نظامی سرلشکر خزاعی و سایر متهمان اداره اردنانس ارتش پس از 14 ساعت شور صادر گردید.

به موجب این رای سرلشکر خزاعی و سرهنگ نیاکیان هر یک به 5 سال حبس مجرد و پرداخت مبلغ 220 هزار تومان، سرهنگ شب پره به یک سال حبس، غیر نظامی فریدون فریدونی ناظر مالی به 9 ماه حبس و سرهنگ موتمنی آذر، سرهنگ مشهور و سروان آصف نیا تبرئه شدند.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.