27 دی 1341

27 دی 1341

جنگل های سلطنتی به دولت واگذار می شود/مردم انتظار دارند شاه در حوزه های اجتماعی هم دست به اصلاحات بزند/«لوایحی که اساس زیر بنای اجتماعی و سیاسی کشور را مشخص می کند»!/با این قانون انتخابات جلوی تقلب را خواهیم گرفت!/امیدوارم تا نسل دیگر همه با سواد بشوند!/جنگل هایی که موروثی به من رسیده است واگذار می کنم!/هر کس ادعای دیگری دارد ثابت کند!/مورد غبطه 90 درصد ملل جهان خواهیم شد!/ادعای روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست » ؛ بزرگترین پشتیبان رژیم شاه اکثریت مردم هستند!/اجتماعات فرهنگیان برای «تائید اصلاحات مد نظر شاه»!/املاک مزروعی موقوفه عام 99 ساله اجاره داده می شود!

جنگل های سلطنتی به دولت واگذار می شود

بعداز ظهر دیروز شاه طی مراسمی که در زنجان برگزار شد اسناد مالکیت 7500 خانوار از کشاورزان منطقه زنجان را تقدیم کرد.

بر اساس گزارش جراید کثیر الانتشار امروز کشور این کشاورزان به موجب قانون اصلاحات ارضی صاحب زمین و ملک  شخصی شدند.

 

مردم انتظار دارند شاه در حوزه های اجتماعی هم دست به اصلاحات بزند

 در این هنگام ارسنجانی وزیر کشاورزی طی سخنانی گفت:  

 استدعای تمام کشاورزان مملکت این است که اعلیحضرت همایون شاهنشاه با پشتکار و اراده ای که برای اجرای قانون اصلاحات ارضی اقدام فرموده اند برای اصلاحات عمیق اجتماعی در رشته های دیگر بخصوص تساوی حقوق مردم اقدامات سریع تر به عمل آورند و قدم های بلندتری بردارند.

پس از پایان تقسیم اسناد مالکیت روستائیان شاهنشاه پشت میکروفون قرار گرفت و چنین گفت:

 هیچ محلی و هیچ اجتماعی برای من مناسب تر از این نیست که اصول سیاسی و ساختمان زیر بنای آینده اجتماعی مملکت را از آن مکان خطاب به ملت ایران بنمایم و برای همه آینده مملکت را به عنوان پادشاه مملکت و رئیس قوای سه گانه مملکت تشریح بکنم و اظهار بدارم.

 

«لوایحی که اساس زیر بنای اجتماعی و سیاسی کشور را مشخص می کند»!

در این روز 6 لایحه قانونی که اساس زیر بنای اجتماعی و سیاسی آینده مملکت را خواهد ریخت اعلام کردیم.

اولین لایحه این 6 قانون لایحه  اصلاحی لایحه قانونی اصلاحات ارضی مصوب نوزدهم دیماه سال 1340 بود  و تمام ملحقاتی که از آن روز به آن اضافه شده است و ملحقاتی که از  نوزدهم دی ماه 1341 تا امروز یا فردا که اعلام خواهد شد اضافه می شود.

اساس ملحقات لغو رژیم ارباب و رعیتی در سرتاسر ایران است، این اصول کهنه که هم برخلاف عدل وانصاف بود و هم برخلاف زندگی و آزادی فردی و هم بر خلاف اقتصاد جدید امروزی به کلی برچیده شد. وضع زراعت در این مملکت عوض خواهد شد، کسی که مالک زمین است یا باید مستقیما خودش یا به وسیله ماشین زراعی یا زراعت مکانیزه و یا به وسیله کارگر کشاورزی کاربکند دیگر وضعیت ارباب و رعیتی منسوخ است.

 

با این قانون انتخابات جلوی تقلب را خواهیم گرفت!

 لایحه دیگر تجدیدنظر در قانون انتخابات است، اساس بر این خواهد بود که تقلبات بدیهی برطرف بشود و به وسیله کارت الکترال معلوم باشد که تعداد رای دهنده چیست و کسی که می خواهد رای بدهد کیست دیگر شناسنامه های تقلبی و احیانا شناسنامه های مُرده در بین نمی تواند باشد. بخصوص حالا که شما دهقانان مملکت آزاد شدید هیچ کس به زور و علیرغم میل خود به پای صندوق نمی رود و رای نمی دهد مگر این که به کاندیداهایی که مورد علاقه و اعتماد او باشد رای بدهد.

 

امیدوارم تا نسل دیگر همه با سواد بشوند!

 لایحه دیگر لایحه ایجاد سپاه دانش است به منظور تسهیل تعلیمات اجباری، شما دیگر امیدوارم تا نسل دیگر همه با سواد بشوید و بچه هایتان از نعمت سواد برخوردار باشند وقتی که با سواد شدید برای زندگی روزمره تان هم تسهیلات بیشتری فراهم خواهد شد. به حقوق خود و همچنین به حفظ و احترام حقوق دیگران بیشتر آشنا می شوید و مسلما کمکی خواهد بود برای زندگی اجتماعی مترقی تر.

 

جنگل هایی که موروثی به من رسیده است واگذار می کنم!

لایحه دیگر لایحه ملی کردن جنگل ها در سراسر مملکت است. جنگل ها به عقیده من اصولا یک ثروتی است خدا داده. کسی در رشد و نمو جنگل زحمت نکشیده. طبیعت جنگل را به وجود آورده است. پس قاعدتا آن چیزی را که طبیعت به وجود آورده است باید متعلق به عموم باشد. همچنین کسانی که مالک جنگل بوده اند پس از ثبوت آن اگر ثابت شد که حقیقتا مالک جنگل بوده است جبران خسارت خواهد شد ولی در این فرصت من امروز اقرار می کنم که تمام جنگل هایی که به طور موروثی به خود من رسیده است بلافاصله از اول هفته آینده به طور رایگان به وزارت کشاورزی واگذار خواهد شد.

 

هر کس ادعای دیگری دارد ثابت کند!

این مختصری که از آینده این مملکت من برای شما ترسیم کرده ام و مخصوصا امروز صحبت کردم چون شاید دَه روز روز بیشتر به آرای مردم ایران در قبولی یا رَد این لوایح شش گانه نمانده است. این ترسیم برای آن است که به شما بگویم و با قاطعیت بگویم و هر کسی که برخلاف این ادعایی دارد وقت داشته باشد که بگوید این دورنما و این آینده ایران از هیچ ملت و مملکت مترقی امروز دنیا پائین تر نیست و هر کسی که غیر از این ادعایی دارد ثابت کند.

 

مورد غبطه 90 درصد ملل جهان خواهیم شد!

ملاحظه بکنید چه افتخاری است که ما بتوانیم بگوئیم در زمره ملل مترقی و مرفه تمام دنیا قرار گرفته ایم در کجا؟ در این نقطه جغرافیایی، هر جایی که این قاره را شاید یک قاره غیر مترقی به شمار آورند یا بگویند که عقب افتاده است ولی با همت همه مردم این مملکت تا چند سال دیگر ما نمونه ای از ترقی وعدالت و عدالت اجتماعی و پیشرفت نشان بدهیم  که مورد غبطه شاید ۹۰ درصد از ملل وممالک دنیا قرار بگیریم.

 

ادعای روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست » ؛ بزرگترین پشتیبان رژیم شاه اکثریت مردم هستند!

«وارن اونا» مشهورترین نویسنده روزنامه «واشنگتن پست» امروز مقاله بسیار جالبی پیرامون تحولات تازه اصلاحی ایران انتشار داد.

وی مقاله خود را این طور آغاز کرده است که شاهنشاه ایران به مالکان مقتدر پشت کرده اند و برای بنیانگزاری بنای مستحکمی از تائید و پشتیبانی ملت خویش به طبقه کشاورز روی آورده اند.

رئیس اصل چهار در ایران که اکنون در واشنگتن به سر می برد به خبرنگار ما اظهار داشت که این تحولات همان ها است که ما (آمریکایی ها) انتظار داشتیم بلکه در آمریکای جنوبی به وجود آید.

تا به حال بدبینان و حتی دوستان ایران نسبت به آینده این کشور وسیع مایوس بودند ولی دیروز که دولت ایران به طور بی سابقه ای نیمه ژانویه را بدون طرح درخواست پیش قسط از شرکت های عامل نفت ایران پشت سر گذاشت امید تازه و کم نظیری نسبت به آینده ایران پدید آمد.

شاهنشاه اینک خود به یک انقلاب عظیم اجتماعی دست زده اند زیرا به خوبی نمایان است که فئودالیزم دیگر در قرن بیستم مفهومی ندارد و نکته مهم دیگر این است که بزرگترین حامی و پشتیبان سلطنت در ایران اکثریت ملت است.

 

اجتماعات فرهنگیان برای «تائید اصلاحات مد نظر شاه»!

بر اساس گزارش مطبوعات امروز کشور عصر دیروز فرهنگیان نواحی دهگانه تهران برای تایید قوانین ششگانه اصلاحات مملکتی اجتماعاتی در ده مدرسه پایتخت تشکیل دادند.

در این جلسات عموم فرهنگیان تهران به لوایح اصلاحی شش گانه ای که از طرف شاه به «تصویب ملی» گذاشته شد پاسخ مثبت گفتند.

در این مراسم آقایان معاونان، مدیران کل و روسای ادارات وزارت فرهنک حضور داشتند.

 

املاک مزروعی موقوفه عام 99 ساله اجاره داده می شود!

امروز وزیر کشاورزی در جلسه ای که در بانک کشاورزی تشکیل شد. در باره اجاره دادن 90 تا 99 ساله املاک موقوفه توضیحاتی برای روسای کشاورزی و مسئولین ادارات اصلاحات ارضی و مامورین ترویج داد.

وزیر کشاورزی گفت: املاک موقوفه عام بین زارعینی که در آن زراعت می کنند به اجاره 99 ساله داده خواهد شد. در این امر هیچ گونه حقوقی از موقوفات کشور از بین نمی رود در حقیقت به جای آن که موقوفات مزروعی به مزایده عمومی گذارده می شد بدون تشریفات مزایده به خود زارعین اجاره داده خواهد شد.

وزیر کشاورزی گفت: میزان اجاره هر ملک موقوفه با مراجعه به بودجه سه ساله گذشته همان املاک که در اداره کل اوقاف وجود دارد با توجه به سالی که بیشتر است انتخاب می شود و اجاره زیادتر را ملاک میزان اجاره پنج سال اول قرار می دهیم و هر پنج سال یک بار در میزان اجاره تجدید نظر می کنیم تا اگر در آمد موقوفه بیشتر شد سهم وقف هم زیادتر شود چون این پول به مصرف عام می رسد و مورد احترام همه است.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.