26 دی 1341

26 دی 1341

قطعنامه پایانی کنگره ملی دهقانان ؛ اجرای دستورات شاه را بر عهده می گیریم!/محو اساس ارباب رعیتی/تقسیم ششدانگی ها/شش تا ده ماه صبر کنید همه مشکلات را حل می کنیم!/شاه: دهقانان از این پس از مردمان مرفه و خوشبخت کشور خواهند بود!/مدرسه و حمام نداریم / جز آب شور هیچ نیست!

قطعنامه پایانی کنگره ملی دهقانان ؛ اجرای دستورات شاه را بر عهده می گیریم!

ساعت 6 بعداز ظهر دیروز آخرین جلسه کنگره ملی دهقانان ایران به ریاست دکتر ارسنجانی تشکیل شد. پس از رسمیت جلسه دکتر ارسنجانی شخصا قطعنامه  کنگره را قرائت کرد.

در این قطعنامه آمده است: حفظ و حراست اساس رژیم سلطنت مشروطه ایران و اجرای دستورات خیرخواهانه و ترقیخواهانه اعلیحضرت همایون شاهنشاه را دهقانان ایران بر عهده می گیرند و سوگند یاد می کنند که تا آخرین نفس در راه حفظ اصول قانون اساسی و سلطنت مشروطه ایران فداکاری می نمایند.

در بند هفتم قطعنامه نیز تصریح شده است: شرکت کنندگان در اولین کنگره ملی دهقانان ایران قوانین ششگانه ای که اعلیحضرت همایون شاهنشاه در جلسه افتتاحیه کنگره به رای عمومی گذاشتند متفقا تایید و تصویت نموده شرکت تمام دهقانان را در سراسر کشور به منظور دادن رای موافق به این قوانین که تثبیت کننده آزادی ها و حقوق تحصیل شده زحمتکشان است وظیفه ملی هر دهقان ایرانی دانسته از عموم هم وطنان تقاضا می کنند که در این «تصویب ملی» با دادن رای موافق شرکت کنند.

 

محو اساس ارباب رعیتی

ساعت نزدیک ده و ربع بعداز ظهر بود که دکتر ارسنجانی دوباره در جلسه حاضر شد و گفت : برای اینکه شادی دهقانان از هر جهت تکمیل شود به اطلاع میرسانم ضمن شرفیابی هیئت رئیسه برای عرض تشکر و تقدیم دسته گل و خداحافظی اعضای هیئت رئیسه از وضع مالکیت شکایاتی کردند و شاهنشاه مژده دادند ظرف دو روز آینده اساس ارباب رعیتی از تمام دهات ایران به موجب قانون جدید برداشته خواهد شد و مخصوصا به دهقانان به وسیله هیئت رئیسه پیغام فرستادند که برای سایر دهقانان مژده ببرند به موجب قانونی که تا 48 ساعت دیگر انتشار خواهد یافت اساس مالکیت  دهقانان تثبیت می شود.

این وضع هم در نقاطی که قانون اصلاحات ارضی اجرا شده و هم در نقاطی است که اجرا خواهد شد عملی خواهد گردید. مالکیت از حدی معین به بالا محدود خواهد شد البته آن مالکین هم با ماشین و بدون زارع یعنی با کارگر کشاورزی کار خواهند کرد وخرده مالکینی که از حد معین کمتر زمین دارند هیچ ولی بقیه خرده مالکین باید مازاد بر حد نصاب زمین خود را به دهقاقان بدهند و دهقانان آزاد، روی زمینی که متعلق به خودشان است کار خواهند کرد.  به طور خلاصه طبق قانون جدید تمام دهقانان امکان دارد که صاحب زمین شوند.

قسمت اعظم کاری که در سایر کشور ها پس از 15 سال هنوز به نتیجه ای نرسیده در ایران ظرف هشت ماه انجام گردیده است. در دو استانی که باقی مانده و قانون اولیه در آن جا اجرا نشده است و در سایر استان ها بر مبنای قانون اصلاحات ارضی و قانون  جدیدی که وضع خواهد شد مالکیت برای تمام دهقانان محرز خواهد گردید.

 

تقسیم ششدانگی ها

تکرار می کنم وضع خرده مالکینی که از حدی کمتر زمین دارند تامین و تثبیت خواهد بود. ولی کسانی که چندین هزار هکتار زمین را به عنوان ششدانگی و یا ششدانگ پراکنده در اختیار دارند باید بدانند که این اراضی برای برچیدن اساس ارباب رعیتی تقسیم خواهد شد و قیمت آن پرداخت می گردد.

مرحله دوم قانون از 48 ساعت دیگر به اجرا گذارده خواهد شد. به هر صورت همان طور که تا حالا نظم را حفظ کردید پس از این هم نظم را حفظ کنید، صبر کنید که مامورین اصلاحات ارضی به مناطق کسانی که تاکنون نیامده اند بیایند.

 

شش تا ده ماه صبر کنید همه مشکلات را حل می کنیم!

گول نخورید متوجه تحریکاتی که می شود باشید هر اتفاقی که می افتد به مامورین اصلاحات ارضی خبر بدهید شش تا ده ماه دیگر صبر کنید همه مشکلات را حل میکنیم.حالا بر خیزید و به افتخار این عنایت شاهنشاه همه با هم هورا بکشیم.

 

شاه: دهقانان از این پس از مردمان مرفه و خوشبخت کشور خواهند بود!

دیشب هیئت رئیسه کنگره ملی دهقانان ایران به اتفاق دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی به حضور شاهنشاه بار یافتند در آغاز شرفیابی شاهنشاه خطاب  به دهقانان چنین گفت:  کنگره تان را که به خوبی و خوشی تحت توجهات خداوند متعال برگزار شد به شما و عموم دهقانان ایران از صمیم قلب تبریک می گویم و امیدوارم که شما این بشارت را به همه بدهید که این تازه مقدمه کار است شما جزو افراد آزاد و سربلند مملکت قرار گرفتید از این پس انشاءالله جزو مردمان مرفه و خوشبخت مملکت خواهید بود. زندگی تان زندگی شرافتمندانه و آبرومندانه ای باشد درآمد شما باید اندازه ای باشد که خودتان و خانواده تان سیر باشید لباس مرتب داشته باشید خانه خوب داشته باشید. لازمه این کارها همان طور که خودتان توجه کردید در این کنگره تشکیلات صحیح است.

 

مدرسه و حمام نداریم / جز آب شور هیچ نیست!

یکی از کشاورزان مستدعیات خود را به عرض شاهنشاه رسانید و افزود: زندگی ما از بین رفت هیچ نداریم.

شاه خطاب به این کشاورز گفت: از کجا می آئید؟ کشاورز مذکور گفت: از مازندران. در جویبار مدرسه نداریم، حمام نداریم و جز آب شور هیچ نداریم.

شاه گفت وزیر کشاورزی امروز خلاصه تصمیماتی را که راجع به مابقى املاک مزروعی مملکت گرفتیم در کنگره به اطلاع شما رسانیدند. انشاءالله این کار فردا عصر یا نهایتا پس فردا صبح جزئیاتش را به اطلاع مردم ایران خواهیم رسانید.

اساس کار بر همین اصل لغو ترتیب مالک و رعیت است این موضوع لغو شد، از بین رفت، دیگر روابط به اصطلاح بین مالک و رعیت در کار نخواهد بود. هر چیزی که باقی بماند و هر کسی مسئول کار خودش خواهد بود اگر مالکی باشد تنها کار خواهد کرد بدون دهقان با کارگر کشاورزی دیگر کسی که بر او رعیتی بکند نخواهد بود. ما به این رژیم خاتمه دادیم.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.