25 دی 1341

25 دی 1341

دهات خرده مالک نیز مشمول اصلاحات ارضی می شود/«تلویزیون ملی شود تا عموم مردم از آن استفاده کنند»!/اعلامیه سندیکای صنایع فلزی/آئین نامه «تصویب ملی»/دستور به کلیه فرهنگیان ؛ در رفراندوم شرکت کنید!/ممانعت از ترخیص سیگار مصرفی سفارتخانه ها

دهات خرده مالک نیز مشمول اصلاحات ارضی می شود

حسن ارسنجانی وزیر کشاورزی امروز در کنگره ملی دهقانان گفت با تغییر قانون اصلاحات ارضی دهات خرده مالک نیز مشمول اصلاحات ارضی می شود.

مژده ای که برای تمام دهقانان دارم این است که امشب یا فردا شب تصمیم آخر راجع به مالکیت دهقانان در تمام مملکت گرفته خواهد شد. این مطلب بایستی مورد توجه باشد که در تمام دهات خرده مالک سهمین برای خرده مالک معین خواهد شد که خودش به وسیله کارگر کشاورزی روز مزد یا ماشین مشغول به کار باشد و بقیه اراضی به وسیله سازمان اصلاحات ارضی به زارعین واگذار می شود و به طور خلاصه هم شر مالک از سر زارع کوتاه می شود و هم سایر مزاحمت ها برطرف خواهد گردید، در این وضع به کلی رژیم ارباب رعیتی از بین خواهد رفت.

ترتیب کار ما این است که غیر از مزارع برنج کاری که وضع خاصی دارند بقیه اراضی که طبق قانون قبلی تقسیم نشده است باید سی ساله به اجاره زارع داده شود آن هم به این صورت که 5 سال به پنج سال قابل تجدید نظر باشد و این کار با نظارت وزارت کشاورزی صورت گیرد.

ارسنجانی همچنین گفت: شاه تا ساعت دو و نیم بعد از نیمه شب دیشب مشغول مطالعه در مورد تغییر اصلاحات ارضی بود.

 

«تلویزیون ملی شود تا عموم مردم از آن استفاده کنند»!

شب گذشته به دعوت دبیرخانه شورای عالی انجمن های محلی تهران جلسه ای در منزل آقای ویژه با حضور شهردار تهران تشکیل شد.

دبیر شورا مسئله مراجعه به آرای عمومی را در دستور کار قرار داد و عموم اعضا اعلام کردند که از پیشنهاد شاه استقبال کرده و به طرح شش ماده ای رای موافق خواهند داد!

در این جلسه نمایندگان شورا پیشنهاد کردند تا شهرداری و دولت ترتیبی بدهند تا موسسه تلویزیون ملی شود و عموم مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

 

اعلامیه سندیکای صنایع فلزی

مجمع عمومی فوق العاده سندیکای صنایع فلزی ایران بعد از ظهر دیروز در محل این سندیکا تشکیل گردید. در این جلسه که مهندس رجبی وزیر راه و رئیس هیئت مدیره و مرتضی سرمد دبیر سندیکای صنایع فلزی و دیگر اعضای هیئت مدیره و اعضای سندیکا حضور داشتند پیرامون مواد پیشنهادی شاه که «به منظور استقرار اصلاحات اساسی در ایران عنوان گردیده است» مذاکراتی صورت گرفت و اعلامیه ای صادر شد.

در بخشی از این اعلامیه آمده است: فرمان شش ماده ای شاهنشاه محبوب مفخم سر فصل اصولی است که رفاهیت قاطبه ملت و عدالت اجتماعی را به طور مسلم تامین می نماید از این رو سندیکای صنایع فلزی ایران که از تاریخ تاسیس پیوسته علاقمند و مشتاق به اجرای چنین اصولی بوده است این لوایح را تایید می نماید و به منظور همکاری با سایر افراد ملت روز ششم بهمن ماه را کلیه کارخانجات عضو این سندیکا تعطیل می نمایند

 

آئین نامه «تصویب ملی»

در جلسه دیشب هیئت دولت آئین نامه تصویب ملی مطرح شد و به تصویب رسید.

بر اساس ماده 8 این آئین نامه « کلیه کسانی که حق انتخاب نمایندگان مجلس شورای ملی را دارند و سن آنان از 18 سال کمتر نباشد می توانند در رای عمومی شرکت نمایند به این ترتیب که پس از احراز هویت هر یک از رای دهندگان به وسیله ارائه شناسنامه با معروف بودن نزد هیئت نظار مشخصات او در دفتر یا دفاتر ثبت اسامی رای دهندگان ثبت خواهد شد، دفتر ثبت اسامی رای دهندگان شامل ستون های شماره ترتیب نام، نام پدر، نام خانوادگی و محل اثر انگشت رای دهندگان خواهد بود.»

آئین نامه مزبور امشب تلگرافی به استانداران ابلاغ خواهد شد، در تلگرافی که امشب به استانداران مخابره می شود اعتبار مخارج اخذ رای «تصویب ملی» نیز حواله خواهد شد.

 

دستور به کلیه فرهنگیان ؛ در رفراندوم شرکت کنید!

بامداد امروز جلسه روسای ادارات فرهنگ نواحی ده گانه تهران با حضور دکتر خانلری وزیر فرهنگ تشکیل گردید.

در این جلسه پس از بحث در اطراف ساختمان مدارس نیمه تمام که اعتبار آن از طرف دولت تامین شده وزیر فرهنگ متذکر شد که روسای ادارات فرهنگ موظفند به کلیه فرهنگیان توصیه نمایند تا در دادن رای شرکت جویند.

 

ممانعت از ترخیص سیگار مصرفی سفارتخانه ها

به دستور وزیر دارایی از ترخیص سیگار مصرفی سفارتخانه ها برای کنترل میزان احتیاجات آن ها جلوگیری شد.

وزیر دارایی چندی قبل به وزارت امور خارجه اطلاع داد که از 15 ژانویه ورود سیگارهای خارجی را برای سفارتخانه ها متناسب با مصرف ماموران سیاسی آن ها تحت کنترل قرار خواهد داد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.