24 دی 1341

24 دی 1341

انتخابات مجلسین در یک روز انجام می‌شود/کشاورزان ما هنوز کود شیمیایی را نمی شناسند/روش های تازه/دیگر قیمت ملک بالا نخواهد رفت/با اسکان عشایر از اسارت آزاد شده‌ایم!/«زنجیرهای اسارت دهقانان با اجرای اصلاحات ارضی پاره شد»/«کارگران رای مثبت می‌دهند»/قانون منع کشت خشخاش تغییر نمی‌کند

انتخابات مجلسین در یک روز انجام می‌شود

روزنامه «اطلاعات» نوشت: امروز اطلاع داده شد که هیئت وزیران در جلسه اخیر خود برای تامین صحت و آزادی انتخابات و تامین حسن اجرای آن موادی را تصویب کرده است.

به موجب تصویب قانون جدید، در سراسر کشور انتخابات مجلسین در یک روز انجام می‌شود.

انتخاب‌کنندگان باید قبلا در دفاتری که از طرف وزارت کشور تهیه می‌شود ثبت نام و کارت دریافت کنند. کلمه دهقان نیز به جای کلمات اعیان و اشراف به قانون انتخابات افزوده شد.

وزارت کشور آئین‌نامه ترتیب ثبت نام رای‌دهندگان را تهیه خواهد کرد.

 

کشاورزان ما هنوز کود شیمیایی را نمی شناسند

ده صبح امروز جلسه کنگره دهقانان ایران در «سالن محمدرضاشاه» تشکیل شد. در آغاز، صورت‌جلسه قبل قرائت گردید و به تصویب رسید.

در ساعت ده و ده دقیقه، دکتر ارسنجانی، وزیر کشاورزی، در جلسه حاضر شد و ریاست جلسه را به عهده گرفت و گفت: سعادت آینده ایران بستگی به سیستم کشاورزی آینده ما دارد. بسیاری از دهقانان ما کود شیمیایی را نمی‌شناسند، وسائل شخم خوب در اختیار ندارند و آبیاری خوب نمی‌کنند.

در گیلان، بر اثر مصرف کود شیمیایی ۳۰ تا 40 درصد سطح کشت اضافه شده است.

از یکی از کشورهایی که من بازدید کرده‌ام از روی سه هکتار زمین هر ماه ۱۲۰۰ تومان عایدی برداشت می‌شود؛ چون آنها با نهرسازی و سایر اقدامات، از ضایعات آب جلوگیری می‌کنند. شرکت تعاونی باید در این مورد کوشش بکند.

مسئله دیگر موضوع مبارزه با آفت است. اگر با آفات به خوبی مبارزه شود، محصول تولیدی کشور بیشتر می‌شود.

کار شرکتهای تعاونی این است که وسائل مبارزه را در اختیار زارعین بگذارند. باید سم لازم برای مبارزه با آفات را خود شرکتهای تعاونی تهیه و در اختیار کشاورزان بگذارند.

 

روش های تازه

من مجددا اعلام می‌کنم باید کشاورزی با روش تازه در سراسر مناطق به مورد اجرا گذارده شود. شما کشاورزان باید در برگشت در سر راهتان موسسات نمونه کشاورزی را که ایجاد شده است ببینید و کشاورزی خود را با این روش تطبیق دهید.

شما باید طریقه استعمال کود، بذر، شخم را به خوبی بدانید و با طریق کشت تازه آشنا شوید.

 

دیگر قیمت ملک بالا نخواهد رفت

در ساعت یازده و چهل و پنج دقیقه جلسه کنگره مجددا تشکیل شد. مهندس خلخالی شروع به صحبت نمود و گفت: یک سال قبل من و همکارانم در همین روز با زارعین آذربایجان گفت‌وگو کردیم و مزایای اجرای قانون اصلاحات ارضی را به آنان یادآور شدیم. مطلبی که بسیار قابل توجه است این است که دهقانان عزیز بسیار وارد و روشنفکر در کار اصلاحات کشاورزی می‌باشند.

اکنون بی‌سوادترین دهقانان، قانون اصلاحات ارضی را به خوبی می‌دانند و مفاد آن را خوب فهمیده‌اند. من باید صریحا بگویم که دیگر قیمت ملک بالا نخواهد رفت و هیچ مالکی از نرخ ما بیشتر نمی‌تواند زمین خود را بفروشد. هر قیمتی که زمین از مالک خریداری می‌شود ده یک به آن اضافه می‌شود و به زارع فروخته می‌شود و این صدی ده هم برای خود زارعین مصرف می‌شود و هزینه‌هایی که انجام می‌شود از محل صدی ده عوارض فروش می‌باشد. چنانچه در مراغه این صدی ده‌ها صرف ایجاد چاه‌ها و نهرها گردیده است.

بر اثر اجرای این قانون، صنایع روستای ما روز به روز بهتر می‌شود؛ امیدواریم وضع زارعین هم روز به روز بهتر شود.

 

با اسکان عشایر از اسارت آزاد شده‌ایم!

آنگاه محمدعلی حیدری از طرف قشقاییها صحبت کرد. وی گفت: مظالمی که خانها به ما وارد می‌کردند ما را دچار مرگ تدریجی کرده بود. این خانها در هر موقعیت از پشت به ما خنجر می‌زدند. حاصل دسترنج ما همیشه به جیب مالک می‌رفت و زیر بار ظلم و ستم همیشه دست و پا می‌زدیم.

قبل از شهریور اسکان ما شروع شد، ولی واقعه شوم شهریور این کار را بر هم زد و اکنون بار دیگر این سعادت نصیب ما شده است و ما از اسارت آزاد شده‌ایم.

 

«زنجیرهای اسارت دهقانان با اجرای اصلاحات ارضی پاره شد»

وزیر کشاورزی سپس با بیان اینکه «زنجیرهای اسارت دهقانان با اجرای اصلاحات ارضی پاره شد» گفت: هنوز آثار غل و زنجیرها باقی است. هنوز بعضی از چاه‌هایی که مالکان دهقانان را در آن حلق‌آویز می‌کردند موجود است. تمام این مشکلات با اجرای قانون اصلاحات ارضی از بین رفته و تا آخر سال با اجرای کامل قانون اصلاحات ارضی، این مشکلات برطرف می‌شود. این قانون یعنی قانونی که کمتر از یک سال از اجرای آن نمی‌گذرد توانسته است ریشه خانهای بزرگ را از جا بکند.

 

«کارگران رای مثبت می‌دهند»

امروز خسروانی، وزیر کار و خدمات اجتماعی، طی مصاحبه‌ای در مورد طرح سهیم شدن کارگران در سود کارخانجات اظهار داشت: من به کلیه کارگران در سراسر کشور توصیه می‌کنم که برای تامین رفاه خود و خانواده‌شان به برنامه شش‌ماده‌ای رای مثبت دهند و یقین دارم که کارگران روشن‌بین مملکت خود را برای پاسخ مثبت آماده کرده‌اند.

 

قانون منع کشت خشخاش تغییر نمی‌کند

امروز کسب اطلاع شد که بر اثر تقاضای اداره کل نظارت بر مواد مخدر و ژاندارمری کل کشور برای نظارت بیشتر در امر جلوگیری از کشت و امحای کشت خشخاش در نقاط مختلف کشور از طریق آمریکا 5 فروند هلیکوپتر در اختیار مامورین ژاندارمری گذاشته خواهد شد.

خبر دیگر اینکه اداره حقوقی وزارت دادگستری پس از حضور نمایندگان وزارت کشاورزی، وزارت بهداری و رئیس اداره پزشکی قانونی موضوع اصلاح یا تغییر لایحه منع کشت خشخاش را غیر ضروری اعلام کرد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.