23 دی 1341

23 دی 1341

رفراندوم روز 6 بهمن برگزار می‌شود/نتیجه یک سال کاری که انجام داده ایم!/در یک سال این نتیجه را گرفتیم ببینید بعد از پنج سال چه می‌شود!/ایجاد باشگاه رادیویی برای تحکیم روابط ایران و شوروی

رفراندوم روز 6 بهمن برگزار می‌شود

روزنامه اطلاعات در 23 دی‌ماه 1431 نوشت: اسدالله علم، نخست‌وزیر، درباره تصویب ملی به خبرنگاران گفت: برای تثبیت اصلاحات انجام‌شده روز ششم بهمن اخذ رای عمومی «تصویب ملی» انجام می‌شود و این عمل در همان روز پایان می‌پذیرد.

علم نخست‌وزیر طی مصاحبه‌ای گفت: روز ششم بهمن پس از تهیه مقدمات امر، اخذ رای عمومی در یک روز در سراسر کشور انجام می‌شود. شرایط رای‌دهندگان دقیقا همان است که در قانون برای انتخابات مجلس شورای ملی در نظر گرفته شده است.

یک مقام مطلع امروز گفت: از جهت مراجعه به آرای عمومی تصویب ملی، در هر دهکده یک حوزه اخذ رای در نظر گرفته خواهد شد و در شهرهای بزرگ تعداد حوزه‌ها بستگی به نسبت جمعیت خواهد داشت.

 

نتیجه یک سال کاری که انجام داده ایم!

شاهنشاه عصر روز پنجشنبه به سلطنت‌آباد تشریف فرما شدند و [در جمع دهقانان آن منطقه] سخنانی به این شرح ایراد کردند: ثمره یک سال کار ما دو چیز بوده: یکی اینکه شما خودتان را این طور آزاد و حاکم بر خودتان و نفس خودتان می‌بینید. در بین تمام ملت ایران حقوق خودتان را نه فقط مساوی با سایرین می‌بینید، بلکه حس می‌کنید که چطور شما که اکثریت مملکت را تشکیل می‌دهید چه وظیفه‌ای در مقابل آینده و تاریخ مملکت دارید. این یک هدفی است که به نتیجه‌اش رسیدید.

نتیجه بعدی این است که آن دهقان زنجان به من گفت که ما امسال 9 برابر بیشتر کاشتیم، در آذربایجان به من گفتند که سطح کشت ما دو برابر شده؛ یعنی محصول مملکت به همین نسبت ــ البته بستگی به جاهای مختلف دارد ــ بالا می‌رود و حاصلش رفاهیت بیشتر است و این هم تازه مقدمه کار است؛ سال اول است، ولی سالهای بعد وسیله شما بیشتر می‌شود، ماشین‌آلاتتان اضافه می‌شود، مصرف کود زیاد می‌شود، وسیله حمل و نقلتان بیشتر می‌شود، وضع دفع آفات بهتر شده و ضایعات آفات از بین می‌رود؛ یعنی درآمد شما نسبت به سابق اصلا قابل مقایسه نخواهد بود.

 

در یک سال این نتیجه را گرفتیم ببینید بعد از پنج سال چه می‌شود!

اضافه بر این حس آزادی و حقیقت آزادی، چیزی که باز هم به آن برخورد کردم و از دهان دهقانهای امروز ایران شنیدم این است که از پارسال تا به حال در بعضی نقاط نُه برابر گذشته اینها زراعت کردند. در سرتاسر آذربایجان شاید سطح کشت دو برابر اضافه شده باشد. دهقان زنجانی چند دقیقه پیش به من می‌گفت که ما امسال نُه برابر گذشته زراعت کردیم اگر حالا نُه برابر هم نباشد، ولی سطح کشت و زراعت در این مملکت دو برابر و سه برابر بالا برود و محصول مملکت به همین نسبت اضافه بشود و درآمد ملی به همین نسبت بالا برود، ببینید که اگر در عرض یک سال ما این نتیجه را گرفته باشیم، در عرض پنج سال آینده که در عمر یک مملکتی هیچ است، چه نتایجی از این امر بزرگ تاریخی و ملی هم از لحاظ اینکه شما آزاد شدید و هم از لحاظ اقتصادی حاصل خواهد شد.1

 

ایجاد باشگاه رادیویی برای تحکیم روابط ایران و شوروی

رادیو مسکو امشب طی برنامه فارسی خود اعلام کرد که برای تحقق دوستی و روابط صمیمانه بیشتر میان مردم و دولتهای ایران و شوروی، باشگاهی به نام باشگاه علاقه‌مندان حسن همجواری ایران و شوروی افتتاح کرده است.

رادیو مسکو در این برنامه چنین گفت: تمام شرافتمندان روی زمین آرزوی پرشوری در قلب دارند و آن صلح استوار در روی زمین و همبستگی برادرانه بین تمام ملتهاست؛ البته دوستی و صلح برای دو ملت و دو کشور همسایه نزدیک مانند اتحاد شوروی و ایران به طریق اولی ضرورت دارد.

اتحاد شوروی و ایران برای استفاده از انرژی رودخانه‌های مرزی و ثروتهای دریای خزر و توسعه بازرگانی به نفع متقابل و همکاری فنی امکانات وسیعی دارند. همکاری فرهنگی، روابط ورزشی دو کشور، تشریک مساعی ما در حل پاره‌ای از مسائل و مطالعه تاریخ کشورهای ما که در سیر تکاملی خود از قدیم‌الایام پیوند نزدیکی داشتند دورنماهای بزرگی در پیش دارد.

محافل اجتماعی شوروی و ایران بسیار علاقه‌مند هستند تا با زندگی و فرهنگ و هنر یکدیگر بیشتر آشنا شوند. رادیو مسکو وظیفه خود می‌داند در راه تحقق این تمایلات شرافتمندانه کمک و همراهی نماید؛ بدین جهت رادیوی ما امروز باشگاه رادیویی علاقه‌مندان حسن همجواری شوروی و ایران را افتتاح می‌کند. رادیو مسکو میکروفون خود را با کمال میل در اختیار تمام علاقه‌مندان حسن همجواری ایران و شوروی قرار می‌دهد و اینک که اولین جلسه شروع می‌شود میکروفون را به یکی از نمایندگان شورای عالی شوروی و معاون اول رئیس هیئت وزیران جمهوری شوروی سوسیالیستی گرجستان واگذار می‌کنیم.

سپس معاون اول رئیس هیئت وزیران جمهوری شوروی گرجستان گفت: گشایش باشگاه رادیویی حسن همجواری شوروی و ایران را تبریک می‌گویم و از پیشنهاد رادیو مسکو درباره قبول عضویت این باشگاه سپاسگزارم. وقتی با هیئت پارلمانی شوروی به ایران رفته بودم بارها متقاعد شدم که ایرانیها نسبت به مردم ما علاقه‌مند هستند. وقتی می‌دیدیم مردم ایران نه تنها دولتمردان، بلکه افراد معمولی اتحاد شوروی را بزرگ می‌دانند و همسایه نیکخواهی می‌شمارند ما بسیار خوشحال می‌شدیم.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.