20 دی‌ 1341

20 دی‌ 1341

تا دو هفته دیگر رفراندوم برگزار می شود/هدف تشکیل کنگره ملی به روایت ارسنجانی/سخنان شاه باعث استقرار اصلاحات می شود/دولت دخالت نکند وکلای واقعی انتخاب می شوند/کویت از ایران سیگار می خرد

تا دو هفته دیگر رفراندوم برگزار می شود

روزنامه ها امروز نوشتند : پس از بیانات تاریخی شاهنشاه در جلسه دیروز کنگره  ملی دهقانان ایران، امروز مسئله مراجعه به آرای مردم و تصویب ملی اصلاحات مملکتی مهم ترین مسئله روز در محافل سیاسی و اجتماعی پایتخت بود.

اسد الله علم نخست وزیر گفت: در جلسه فوق العاده دیروز لایحه اصلاحی قانون انتخابات از تصویب نهایی دولت گذشت و ظرف دو روز آینده برای اطلاع عموم منتشر خواهد شد، تا همه مردم با اطلاع از متن آن در «تصویب ملی» شرکت کنند  و رای خود را بدهند.

نخست وزیر درباره متن لایحه اصلاحی قانون انتخابات گفت : کلمه «مالکین و اشراف» از طبقات شش گانه حذف شده و به جای آن طبقات جدید «خرده مالکین» و «کارگر» جانشین شده است و سیستم کارت الکترال مانند کلیه کشور های مترقی جهان پیش بینی شده و انتخابات در سراسر ایران در یک روز انجام خواهد شد.

نخست وزیر درمورد تاریخ « تصویب ملی» که شاهنشاه روز گذشته از ملت خواستار شدند گفت که این کار زودتر از دو هفته دیگر انجام نخواهد شد.

نخست وزیر درباره تاریخ انتخابات پارلمانی آینده گفت که هیچ گونه تغییری در این مورد حاصل نشده است.

دولت مراجعه به آرای عمومی را برای تثبیت شش لایحه اعلام شده به وسیله شاهنشاه با فور یت تلقی کرده و قبل از ماه مبارک رمضان در ۱۷ روز آینده این کار را انجام خواهد رسانید.

علت فوریت مراجعه به آرای عمومی این است که تکلیف آئین نامه انتخابات باید قبل از انتشار آگهی انتخابات از طرف مردم روشن شود و از آن جایی که دولت قبلا اعلام کرد که آگهی انتخابات در اسفند ماه انتشار می یابد لذا مراجعه به آرای عمومی باید قبل از اسفند باشد.

از طرفی به علت فرارسیدن ماه رمضان که آن هم قبل از اسفند است باید تر تیب مراجعه به رای عمومی قبل از این ماه داده شود و در نتیجه وقتی که برای انجام اخذرای می ماند ۱۷ روز است که مراجعه به آرای عمومی هم در همین مدت انجام خواهد شد.

آخر وقت امروز از قول وزیر کشاورزی اطلاع داده شد که طرح ملی شدن جنگل ها تصویب شده  است.

 

هدف تشکیل کنگره ملی به روایت ارسنجانی

ارسنجانی وزیر کشاورزی شب گذشته در یک مصاحبه تلویزیونی اظهار داشت: هدف تشکیل کنگره ملی احزار شخصیت دهقان آزاد شده و دیگری تعیین تشکیلات مرکزی کئوپراتیو است.

به نظر من این 4800 نفری که در کنگره شرکت کرده اند نمایندگان واقعی ملت ایران هستند زیرا این ها با رای سیاسی انتخاب نشده اند این ها کسانی هستند که دهقانان سراسر ایران به آن ها اعتماد کرده و پول خود را که به جانشان بسته است به دست آن ها سپرده اند و طبعا این ها بیشتر از نمایندگان سیاسی مورد اعتماد هستند.

این ها شاید تربیت به معنی آن چه را که بعضی فکلی های شهری آن را تربیت می شناسند نداشته باشند ولی دارای آن چنان روح انضباطی هستند که مورد تعجب آقایان رجال و مردم شهر نشین شده است.

 

سخنان شاه باعث استقرار اصلاحات می شود

به نظر من بیانات شاه مملکت بخصوص در مورد رجوع به آرای عمومی سبب استقرار اصلاحات است و به نفع اکثریت قاطع ملت ایران می باشد. شاه در میان دهقانانی نشست که هر کدام با لباس های محلی در ردیف ایشان قرار گرفته بودند.

در مورد تغییر قانون انتخابات وزیر کشاورزی گفت: قانون فعلی انتخابات به دست اشراف و اعیان تهیه شده بود. حالا طبقه دهقان و کارگر جای این طبقه را گرفته است و طبعا نظام اجتماعی جدید ایجاب می کند که این طبقه جای آن طبقه را بگیرد.

 

دولت دخالت نکند وکلای واقعی انتخاب می شوند

در شهرها باید کارت انتخاباتی تهیه شود و انتخابات بخش به بخش عملی شود و اگر در انتخابات از طرف دولت دخالت نشود در این صورت وکلای واقعی به مجلس خواهند رفت و آن جا هر کس با هر مرام و هر مسلکی صحبت خواهد کرد. زارع نگران آینده است و باید با تشکیل این چنین مجلسی این نگرانی برطرف شود.

این مراجعه به آرای عمومی نه ارتباط با مجلس دارد و نه انتخابات را عقب می اندازد. به نظر من تصمیم شاه بزرگترین مشکل را از سر راه ملت ایران بر می دارد.

 

 کویت از ایران سیگار می خرد

صبح امروز سفیر کبیر کویت به اتفاق چند تن از مقامات سفارت خانه مزبور از موسسه دخانیات بازدید به عمل آورد و ناهار میهمان مرتضی خطی مدیر کل دخانیات بود.

 در این بازدید مذاکراتی انجام گرفت که به موجب آن قرار است 5 نوع سیگار محصول دخانیات به کویت صادر شود کویت در مقابل خرید این سیگار ها ارز خواهد داد و میزان صادرات سیگار هم محدود نیست و مقدار آن بستگی به میزان احتیاجات کویت دارد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.