19 دی 1341

19 دی 1341

شاه خواستار رفراندوم شد/15 میلیون جمعیت این کشور از بدوی ترین امکانات بی بهره بودند!/روزی که پادشاه شدم سوگند یاد کردم!/مالکان سرمشق نگرفتند/مراجعه به آرای مردم/اصول ششگانه/سرفصل انقلاب عظیم در اجتماع ایران/ ایران در حال تجدید حیات است!

شاه خواستار رفراندوم شد

روزنامه های کثیر الانتشار کشور امروز نوشتند : پیش از ظهر امروز شاهنشاه اولین جلسه کنگره ملی دهقانان ایران را  در تالار ورزشی محمد رضا شاه پهلوی گشودند. نخست وزیر و اعضای هیئت دولت، رجال و شخصیت های مملکتی، نمایندگان سیاسی خارجی مقیم تهران، نمایندگان طبقات مختلف، روزنامه نگاران و 4200 نفر از دهقانان سراسر کشور که نمایندگان اتحادیه ها و شرکت های تعاونی روستایی هستند در این جلسه حضور داشتند.

این گزارش می افزاید : « در ساعت یازده و پنج دقیقه شاهنشاه در میان ابراز احساسات شدید دهقانان قدم به محوطه تالار ورزش گذاشت.»

در این هنگام سلام شاهنشاهی نواخته شد و سپس دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی گفت: اعلیحضرتا! امروز روز فرخنده ای برای دهقانان ایران و روز بزرگی برای تاریخ ایران است برای اولین مرتبه در تاریخ ایران دهقانان ایران در زیر یک سقف جمع شده اند و اصلاحات ارضی ایران که توام با تشکیل شرکت های تعاونی بود از طریق شرکت های تعاونی به هم مربوط می شود.

اکنون موقع آن رسیده که شرکت های تعاونی سازمان مرکزی روستایی را در تهران تشکیل بدهند کسانی که در این جا اجتماع کرده اند 4۸۰۰ دهقان از نمایندگان ۱۰۸۰ شرکت تعاونی هستند دهقانان ۱۲ میلیون تومان برای تشکیل شرکت های خود پرداخته اند و به تدریج تا خاتمه سال شرکت های دیگر در کادر شرکت های تعاونی شرکت خواهند کرد.

امیدوار است که در ظرف دو سال سرمایه های اولیه که ۱۰۰ میلیون تومان است تماما به شرکت های تعاونی انتقال بگیرد. در این کنگره مطالب مربوط به زندگی دهقانان ایران و تولید کشاورزی مطرح خواهد شد و مورد تصمیم قرار خواهد گرفت.

 

15 میلیون جمعیت این کشور از بدوی ترین امکانات بی بهره بودند!

در گذشته 15 میلیون جمعیت این مملکت از بدوی ترین مزایای اجتماعی محروم بودند ولی با اجرای قانون اصلاحات ارضی این وضع عوض شده است و بدون شک مساعی شخص اعلیحضرت و پشتیبانی بسیار گرم و صمیمانه ای که مبذول فرمودید باعث پیشرفت این کار بود در این اجتماع قطعنامه ای تصویب کرده اند که رئیس جلسه سنى به حضور شاهنشاه تقدیم می دارد که به موجب آن رژیم ارباب رعیتی در تمام مملکت الغا شود و کلمه رعیت که یادگار شوم اسارت و بندگی آنها است به امر شاهنشاه و با تصویب دولت از تمام مکاتبات حذف شود.

وزیر کشاورزی افزود: استقرار قانون اصلاحات ارضی به قدرت دهقانان خواهد بود ولی امر اعلیحضرت تایید آن را لازم می دارد. ملت ایران باید اعلام کند که رژیم ارباب رعیتی را منسوخ می نماید.

 

در این هنگام شاهنشاه در پشت میز ریاست کنگره و میکروفون قرار گرفت و سخنان خود را ایراد کرد.

 

روزی که پادشاه شدم سوگند یاد کردم!

ملت ایران! روزی که مسئولیت سنگین پادشاهی را بعد از استعفای پدر تاجدار خود به عهده گرفتم به کلام الله مجید سوگند یاد کردم که تمام هم خود را مصروف حفظ استقلال ایران نموده حدود مملکت و حقوق ملت را محفوظ و محروس بدارم و تعهد کردم که در تمام اعمال و افعال خداوند عز شانه را حاضر و ناظر دانسته منظوری جز سعادت و عظمت دولت و ملت ایران نداشته باشم  و از خداوند متعال و ارواح طیبه اولیای اسلام استمداد کردم که در خدمت به ترقی ایران توفیق پیدا کنم خداوند قادر متعال را به شهادت می طلبم که تا امروز با وجود مخاطراتی که در راه انجام این مقاصد حتی زندگی مرا تهدید می کرد به این پیمان وفادار بوده ام و در راه حفظ حدود ایران با وجود اشغال نظامی کشور در زمان جنک و مصائبی که بعد از آن در دوره هرج و مرج به کمک عوامل مخرب ایجاد شده بود به توفیق الهی و پشتیبانی ملت عزیز ایران عموما و مردم فداکار آذربایجان خصوصا توانستم خطه مقدس آذربایجان را از کام تجزیه طلبان برهانم و تمامیت ارضی میهن خود را محفوظ و محروس بدارم.

 

مالکان سرمشق نگرفتند

در سال ۱۳۲۹ برای دادن نمونه عملی اقدامات اصلاحی دستور دادم املاک موروثی سلطنتی را میان کشاورازن تقسیم کنند و قانون فروش خالصه جات را تدوین نمایند معذلک هیچ یک از مالکان بزرگ سرمشق نگرفتند و در عناد و لجاج خود در مقابل مسیر جبری تحولات زمان ایستادند.

سعی کردم با حفظ اصول انتخاباتی قدیم و معمول ایران از طریق تشویق افراد به تشکیل احزاب اکثریت و اقلیت شاید گروه های متشکل حزبی در پارلمان پشتیبان افراد و پیشنهادات اصلاحی بشوند.دیدیم از این راه نیز نتیجه ای حاصل نشد و  انتخابات دوره بیستم و تجدیدآن نیز نمونه ای از نارسایی قانون انتخابات و عدم امکان اظهار نظر حقیقی و آزاد اکثریت مردم مملکت بود.

بعد از انحلال مجلسین دولت براساس دستورالعملی که دادم و معروف به فرمان 6 ماده ای شد اقدام به یک سلسله اصلاحات عمیق اجتماعی کرد  که نتایج و آثار آن اساس نظم اجتماعی کهن ایران را دگر گون  خواهد کرد و از این لحاظ در سراسر تاریخ 2500 ساله ایران بی سابقه است. مانند لایحه اصلاحی قانون اصلاحات ارضی و ملحقات آن که امروز در سراسر کشور در حال اجرا است و روح تازه ای به کالبد  جامعه روستا نشین ایران دمیده و به 16 میلیون ایرانی حق حیات اجتماعی بخشیده است و با تشکیل سپاه دانش به منظور تسهیل تعلیمات عمومی و اجباری تاریکی جهل و بیسوادی از جامعه ملت ایران رخت بر خواهد بست و در نتیجه مردم به حفظ حقوق خود و رعایت حقوق دیگران آشنایی بیشتری پیدا خواهند کرد.

 

مراجعه به آرای مردم

در این جا من به حکم مسئولیت پادشاهی و وفاداری به سوگندی که در حفظ حقوق و اعتلای ملت ایران یاد کرده ام نمی توانم ناظری بی طرف در مبارزه قوای یزدانی با نیروهای اهریمنی باشم زیرا پرچم این مبارزه را خود بردوش گرفته ام.

شاه سپس  گفت : برای آنکه هیچ قدرتی نتواند در آینده رژیم بردگی دهقان را از نو در مملکت مستقر سازد و ثروت های ملی کشور را به تاراج جماعتی قلیل بسپارد وظیفه خود می دانم به نام رئیس قوای سه گانه مملکتی بر اساس اصل بیست و هفتم و استناد اصل بیست و ششم متمم قانون اساسی که اعلام می دارد قوای مملکت ناشی از ملت است مستقیما  به مردم ایران رجوع کنم و استقرار این اصلاحات را از طریق مراجعه به آرای عمومی پیش از انتخابات مجلسین از ملت ایران که حاکم بر مجلسین و منشا اقتدارات ملی است تقاضا کنم تا بعد از این منافع خصوصی هیچ کس و هیچ گروهی قادر به محو آثار این اصلاحات که آزاد کننده دهقان از زنجیر اسارت رژیم ارباب و رعیتی و تامین کننده آینده بهتر و عادلانه تر و مترقی تری برای طبقه شریف کارگر و بهبود زندگی کارمندان صدیق و زحمتکش دولت و رونق زندگی اصناف و پیشه وران وحافظ ثروت های ملی است نباشد.

من علاقمندم این قوانین که به منظور تحقق تحول عظیم تاریخی در ایران به موقع اجرا گذاشته شده است مستقیما مورد تصویب افراد ملت ایران قرار گیرد پس برای سعادت ملت ایران و به منظور استقرار اصلاحات انجام شده و احتراز از خدشه دار کردن این اصلاحات از طرف عوامل ارتجاعی و مخرب به پاداش مجاهداتی که در راه رستاخیز ملی ایران شده است و با توجه به علاقه قلبی که مرا با ملت ایران پیوسته داشته از فرد فرد مردم ایران در هر جا که هستند تقاضا می کنم برای تصویب ملی این اصلاحات شرکت کنند و آرای مثبت خود را بدهند و شایستگی خود را در مقابل جامعه مترقی جهانی و نسل های آینده و تاریخ ایران به مرحله ثبوت برسانند.

 

اصول ششگانه

اصولی که من به عنوان پادشاه مملکت و رئیس قوای سه گانه به آرای عمومی می گذارم و بدون واسطه مستقیما رای مثبت ملت ایران را در استقرار آن تقاضا می کنم به شرح زیر است :

 1. الغای رژیم ارباب و رعیتی با تصویب اصلاحات ارضی ایران براساس لایحه قانون اصلاحات ارضی مصوب نوزدهم دیماه 1340 و ملحقات آن.
 2. تصویب لایحه قانونی ملی کردن جنگل ها در سراسر کشور
 3. تصویب لایحه قانونی فروش سهام کارخانجات دولتی به عنوان پشتوانه اصلاحات ارضی
 4. تصویب لایحه قانونی سهیم کردن کارگران در منافع کارگاه های تولیدی و صنعتی
 5. لایحه اصلاحی قانون انتخابات
 6. لایحه ایجاد سپاه دانش به منظور تسهیل اجرای قانون تعلیمات عمومی و اجباری.

 

سرفصل انقلاب عظیم در اجتماع ایران/ ایران در حال تجدید حیات است!

در این موقع یک ربع تنفس داده شد و پس از پایان تنفس اسدالله علم نخست وزیر پشت میکروفون قرار گرفت و چنین گفت : این روز فرخنده و پرعظمت را از صمیم قلب به شما شادباش می گویم و همچنین شرکت شما را در این محفل تاریخی که سر فصل انقلاب عظیمی در اجتماع ما است به عموم هم وطنان عزیزم تبریک می گویم. شاید هنوز عده ای از هم وطنان عزیز به عظمت امروز چنان که باید و شاید توجه نکرده باشند. اکنون شما نه تنها از قیود بی حد و حصرو بی انتهایی خلاصی یافته اید بلکه امروز به همت شاهنشاه خود زند گی از سر می گیرید.

 یکی از برادران شما در مراغه به شاهنشاه گفت که من فکر می کنم هم اکنون از مادر متولد شده و زندگی را آغاز می کنم. در حقیقت همین طور است نه تنها شما زندگی را شروع کرده اید کشور کهنسال شما دارد تجدید حیات می کند.1

 

مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.