18 دی 1341

18 دی 1341

طرح سهیم شدن کارگران به تصویب دولت رسید/در قوانین باید به نفع طبقات پائین تجدید نظر شود/صادرات ایران وضع بدی دارد/تکلیف کارمندان غیر رسمی باید روشن شود

طرح سهیم شدن کارگران به تصویب دولت رسید

در جلسه دیشب هیئت وزیران طرح سهیم شدن کارگران در سود کارخانجات به تصویب دولت رسید.

کارگران بر اساس قراردادهای سندیکایی در سود ویژه کارگاه سهیم می شوند.

چنان چه توصیه وزارت کار و خدمات اجتماعی مورد قبول کارفرما قرار نگیرد کارفرما مکلف است کارگران خود را در منافع خالص کارگاه سهیم نماید. میزان سهم کارگران از منافع خالص کارگاه به موجب تشخیص وزارت کار و خدمات اجتماعی و تائید کمیسیون مذکور در ماده یک تعیین خواهد گردید و سهم کارگران از منافع خالص از 20 درصد منافع خالص تجاوز نخواهد کرد.

در صورتی که کارفرمایان ترازنامه خود را تسلیم وزارت کار نکنند، یک حسابدار قسم خورده و یک بازرس کار به درآمد و هزینه کارگاه رسیدگی می کنند.1

 

در قوانین باید به نفع طبقات پائین تجدید نظر شود

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشته است : دیشب دولت قدم اصلاحی تازه ای به نفع طبقه کارگر برداشته و لایحه سهیم کردن کارگران در منافع کارگاه را تصویب کرده است.

آن چه مسلم است به نظر من لزوم تجدید نظر در نظامات ومقررات و قوانین ایران است به نفع طبقات پائین و طبقات بالا باید قبول کنند که تسلیم منطقی به این نظر ضرری برای آنها ندارد، سهل است که منفعت هم دارد. چرا؟ برای این که زمان این طور اقتضا دارد.

امروز نوبت کارگران است. چرا نمی خواهید قبول کنید که کارگری که از حداقل زندگی محروم است، کارگری که در زاغه سکونت دارد و زن و فرزندش هر کدام با مرضی و مصیبت دست به گریبانند نمی تواند خوب کار کند و بالنتیجه محصول خوب تحویل دهد؟

چه عیب دارد کارگاه درآمدش بالا برود، محصولش مرغوب شود و از ازدیاد درآمد کارگر هم سهمی ببرد؟

 

صادرات ایران وضع بدی دارد

تصویب نامه اخیر دولت درباره روابط بازرگانی ایران و ژاپن در محافل بازرگانی و بازار تهران مورد استقبال قرار گرفته است.

علی اکبر خسروشاهی عضو اتاق بازرگانی تهران در این مورد گفت: دولت با تصویب این طرح قدم مهمی برداشته است زیرا وضع ما با ژاپن واقعا قابل تاسف بود، میزان مبادلات کالا بین دو کشور به طور غیر منطقی و غیر عادلانه به ضرر ایران بود.

قرارداد قبلی عملی و صحیح و عادلانه بود اما مقامات ژاپنی در اجرای آن حسن نیت نشان ندادند و وضع را دوباره به همان شکل اول درآوردند. حق بود که در مقابل این نوع معامله اقدامی صورت می گرفت، تصویب نامه اخیر زمینه تازه ای در روابط بازرگانی دو کشور است، من معتقدم که دولت باید چنین رویه ای را برای همه کشورهایی که حجم مبادلات آن ها با ایران وضع نامناسبی دارد اجرا کند.

جواب محکم به چنین کشورهایی همان است که درباره ژاپن اعمال شد، دولت آن را باید به تمام کشورهایی که با ما عادلانه رفتار نمی کنند توسعه دهد.

صادرات ایران وضع بدی دارد و محتاج حمایت موثر است.

 

تکلیف کارمندان غیر رسمی باید روشن شود

عصر روز یکشنبه کارمندان غیر رسمی دولت طی اجتماعی پیرامون خواسته های خود قطعنامه ای صادر کردند، قطعنامه مذکور طی ملاقاتی که بعد از ظهر دیروز به وسیله آقایان وزیری، الماسی، سلطانی و محمدی نمایندگان کارمندان غیر رسمی با اسدالله علم نخست وزیر صورت گرفت به وی تسلیم گردید.

در مقدمه قطعنامه مذکور خطاب به نخست وزیر آمده است: با توجهی که شاهنشاه معظم نسبت به کارمندان دولت دارند و حسن نیت جنابعالی متاسفانه تاکنون بعد از دوازده سال که جهت تهیه قانون جدید استخدام و تعیین تکلیف کارمندان غیر رسمی می شود نتیجه ای عاید کارمندان غیر رسمی نشده و طی این مدت صدها نفر از کارمندان مزبور فوت کرده اند و زن و فرزندانشان به وضع رقت باری دچار گردیده اند و سربار جامعه شده اند.

در مواد سوم و چهارم قطعنامه گفته شده که کارمندان غیر رسمی دولت به هیچ یک از احزاب و دستجات سیاسی و سایر جمعیت ها بستگی ندارند و چنان چه تا پایان دی ماه یکی از لوایح ذکر شده در مورد رسمی شدن کارمندان غیر رسمی تصویب نشود کارمندان به دربار شاهنشاهی پناه خواهند برد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.