17 دی 1341

17 دی 1341

قضاوت مردم اشتباه نیست!/احتیاجات کشور ما بسیار زیاد است!/نثار دسته گل به قبر رضاشاه به مناسبت 17 دی!/احضار استانداران به تهران/بزرگان قوم پس از مشروطه به دنبال بی حجابی زنان ایرانی بودند!

قضاوت مردم اشتباه نیست!

بعد از ظهر دیروز اسدالله علم نخست وزیر به اتفاق دکتر خانلری وزیر فرهنگ برای افتتاح دبستان نوبنیاد مظفر امیری در جنوب غربی تهران (نزدیک امامزاده حسن) حضور یافتند، در این مدرسه ابتدا دو دوشیزه پیشاهنگ دو دسته گل به نخست وزیر و وزیر فرهنگ اهدا کردند.

فرخ نیا رئیس اداره فرهنگ ناحیه ده تهران طی گزارشی اعلام کرد : در این ناحیه که دارای 200 هزار نفر جمعیت است هنوز دبیرستان دخترانه و پسرانه وجود ندارد و آقای مظفر امیری دو قطعه زمین دیگر برای این منظور اهدا کرده اند که از وزیر فرهنگ استدعا دارد دستور ساختمان دو باب دبیرستان در این زمین ها داده شود.

 

احتیاجات کشور ما بسیار زیاد است!

پس از سخنان چند تن دیگر از معتمدین محل دکتر پرویز ناتل خانلری وزیر فرهنگ اظهار داشت: احتیاجات کشور ما بسیار زیاد است و خدمتگزاران کشور که به فرمان شاهنشاه عهده دار انجام دادن خدمت های مختلف ملی هستند از هیچ گونه کوششی فروگذار نمی کنند.

در ادامه نخست وزیر گفت: واقعا قضاوت شما مردم به هیچ وجه اشتباه نیست در هر مسئله ای وقتی تشخیص دادید پا به جلو می گذارید و عمل می کنید کار مملکت مربوط به شما و متعلق به شما است.

 

نثار دسته گل به قبر رضاشاه به مناسبت 17 دی!

«روزنامه اطلاعات» نوشت: به مناسبت 17 دی زنان در آرامگاه رضاشاه کبیر اجتماع و دسته گل هایی نثار کردند!

زنان حاضر در این مراسم طی قطعنامه ای به معوق گذاردن قانون انجمن های ایالتی و ولایتی اعتراض و تاکید کردند : اگر دولت به تقاضاهای حقه زنان رسیدگی نکند دلیل ضعف علاقه او به سربلندی مملکت است.

در این قطعنامه همچنین آمده است: زنان ایران از دولت مصرا می خواهند که با گذراندن تصویب نامه ای موجبات شرکت کامل آنان را در انتخابات آینده مجلسین فراهم سازد و پس از افتتاح مجلس مجوز موخر تحصیل کند.

 

احضار استانداران به تهران

دیشب اعلام شد که سپهبد امیرعزیزی وزیر کشور به وسیله تلگراف کلیه استانداران و فرمانداران را به تهران احضار کرده است تا در کنگره شرکت های تعاونی روستایی که روز چهارشنبه در تهران تشکیل می شود شرکت نمایند.

یکی از نمایندگان زارعین سیستان که برای شرکت در کنگره شرکت های تعاونی روستایی به تهران آمده است گفت: سیستان با استعداد فوق العاده  خود می تواند غله سراسر ایران را تامین کند ولی چه کنیم که مشکل هیرمند سیستان را دچار بی آبی کرده و تاکنون سبب مهاجرت صدهزار نفر از اهالی به گرگان و سایر نواحی کشور شده است. ما در کنگره درخواست خواهیم کرد که به مشکل هیرمند رسیدگی شود و برای حل این مشکل برای همیشه راه حلی پیدا گردد.

 

بزرگان قوم پس از مشروطه به دنبال بی حجابی زنان ایرانی بودند!

«روزنامه فرمان» طی یادداشتی به قلم «پارسا تویسرکانی» به گرامیداشت روز کشف حجاب از سوی رضاشاه پرداخته و نوشت: چنان که می دانیم قبل از 17 دی 1341 فقط زن های تهران و بعضی شهرستان ها در حجاب بودند و گرنه زنان ایلات و عشایر و کشاورزان که اکثریت مردم ایران را تشکیل می دادند با روی باز همدوش مردان خویش کار می کردند و از ابتدای مشروطیت نیز بزرگان قوم همیشه متوجه و معتقد بودند که باید زن های شهری از قید حجاب و خانه نشینی که از خاصیت های عجزه و کور و شل ها است آزاد باشد و خوشبختانه مرد با اراده ای پیدا شد و به آرزوی آنان جامه عمل پوشید حالا آن ها که می خواهند درباره مردم ایران به آن احوال برگردند خیلی ابلهند.

نویسنده در ادامه به هتاکی و توهین به روحانیت و علمای دین پرداخته و در پایان نتیجه گرفته است: ما آن عده از علمای دین را که با داشتن صلاحیت علمی به ترویج دین می پردازند محترم و مقدس می شماریم و تابع فرمایش پیغمبریم که فرمود علمای امت من از پیغمبران بنی اسرائیل بالاترند ولی نسبت به یک عده بی سر و پا که بدون صلاحیت علمی بخواهند دین را بهانه و بازیچه قرار دهند نمی توانیم ساکت بنشینیم.1

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.